PDA

Zobacz pełną wersję : Mały (albo duży) problem z Kasą Mieszkaniową



inż. Mamoń
23-08-2004, 11:17
Czytałem wiele wątków, ale nadal nie wiem: Czy rachunki (które mają udokumentować wydanie pieniędzy z KM zgodnie z przeznaczeniem) można gromadzić po złożeniu dyspozycji wycofania wkładu, ale jeszcze PRZED otrzymaniem pieniędzy z Kasy? Pytam bo KM może te pieniądze wypłacać nawet i 3 miesiące, a czasu do końca roku niewiele, a płatności są coraz bliżej... Może ktoś ma link do jakiejś interpretacji lub wyjaśnień Urzędu Skarbowego na podobne pytanie?

micmarci
23-08-2004, 14:00
mi urząd pozwolił wydatkować pieniądze z kasy przez kwartał następnego roku bo dostałem 70 tysięcy w listopadzie i nie zdążyłbym wydać. Podobno tak praktykują. W czasie kontroli pozwolili mi zakwalifikować wydatki na poczet pieniędzy z kasy, poniesione przed ich wypłatą z banku.

inż. Mamoń
24-08-2004, 08:25
mi urząd pozwolił wydatkować pieniądze z kasy przez kwartał następnego roku bo dostałem 70 tysięcy w listopadzie i nie zdążyłbym wydać. Podobno tak praktykują. W czasie kontroli pozwolili mi zakwalifikować wydatki na poczet pieniędzy z kasy, poniesione przed ich wypłatą z banku.

Dzięki micmarci. Domyślam się, że aby dostać takie udogodnienia musiałeś wystąpić z jakąś prośbą. Jednak odetchnąłem wczoraj gdy usłyszałem w KM, że wariant pesymistyczny to zaledwie 3 tygodnie czekania :D

Waluś
02-09-2004, 13:23
micmarci
Czy pozwolenie z Urzedu sakrbowego dostałeś na piśmie ? czy możesz podać uzasadnienie, podstawe prawną. Pytam gdyż będe miał podobny problem, kończe oszczędzanie w listopadzie tego roku i chciałbym wydać kasę w przyszłym.

slaw
02-09-2004, 21:59
Kiedyś analizowałem co właściwie oznacza zapis:

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych.

13. Jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2, a następnie:
4) wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
- do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Tutaj nie ma ograniczenia, że kwota ma być wydana do końca roku - wszystko zależy od interpretacji. Wg. mnie można to nawet naciągnąć do takiego stopnia:
- jeśli nie zdążysz wszystkiego z KM wydać i złożysz zeznanie za poprzedni rok w kórym wykażesz podatek od części kwoty otrzymanej z KM to wg. mnie później możesz (w ciągu 5 lat) wydać resztę kasy a następnie złożyć korektę tego zeznania i zażądać zwrotu nadpłaty podatku :).

Zaznaczam, że to jest oczywiście tylko moja interpretacja - Urząd Skarbowy może mieć inne zdanie. Jednak trudno byłoby im znaleźć uzasadnienie do żądania, żeby kwota otrzymana z KM była wydana do 31 grudnia - dlatego bez problemu "zgadzają się" na przedłużenie terminu do końca kwietnia. Łaski w sumie nie robią... Lubią jednak jak się klient kłania w pas za takie "przymykanie oka" 8)