PDA

Zobacz pełną wersję : jakie ogrzewanie domu



kazoss
04-06-2015, 08:45
Prośba o poradę .
Dom na etapie budowy , zabetonowane ławy fundamentowe . Całość podpiwniczona ( garaż + piwnica ) , parter ok. 90 m2 ( salon wysoki do dachu ) , piętro 60 m2 .
Budowa na wiosce , brak gazu , rodzina alergików , w piwnicy będą pracować dwa piece elektryczne 1300 st. C do działalności ( solidne źródło ciepła ) .
Jakie ogrzewanie zastosować , jak wykorzystać ciepło z pieców . Zakładamy , że ogrzewanie musi być wystarczające w sytuacji gdy piece nie działają .

Arturo72
04-06-2015, 19:05
rodzina alergików , w piwnicy będą pracować dwa piece elektryczne 1300 st. C do działalności ( solidne źródło ciepła ) .

Jeśli alergicy to grzejniki ścienne odpadają,nie wiem jakiego typu są te piece ale można ciepło zebrać do bufora ciepła,być może przez wężownicę a z bufora na dom.

jasiek71
04-06-2015, 20:17
w piwnicy będą pracować dwa piece elektryczne 1300 st. C do działalności ( solidne źródło ciepła ) .
.
ale to jest tylko temperatura i nic nie wiemy o ilości energii jaką pobierają...
tak swoją drogą jeżeli jakiś proces technologiczny wymaga tych 1300* to pobieranie energii z tego pieca będzie skutkowało potrzebą jej uzupełniania, jeżeli chodzi o energię pozostałą po procesie technologicznym to jest jej tylko tyle ile zostało zakumulowane w konstrukcji czy pozostałościach materiału...
ja raczej próbowałbym odzyskać jak najwięcej energii z powietrza wentylującego owe pomieszczenia...

kazoss
05-06-2015, 09:37
Są to dwa piece do wypalania ceramiki , piece kręgowe - coś w ten deseń :
http://ceramiq.pl/piece-ceramiczne/piec-kregowy-nabertherm-top-160.html

Arturo72
05-06-2015, 16:09
Są to dwa piece do wypalania ceramiki , piece kręgowe - coś w ten deseń :
http://ceramiq.pl/piece-ceramiczne/piec-kregowy-nabertherm-top-160.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fceramiq.pl%2Fpiece-ceramiczne%2Fpiec-kregowy-nabertherm-top-160.html)
Boje się,że pożytku żadnego z tego nie będzie,można jak jasiek zasugerował próbować odzyskać ciepło z powietrza ale cudów bym się nie spodziewał.

Zdun Darek B
05-06-2015, 18:27
Skoro w domu masz alergików to grzanie takimi piecami które są wyłożone włóknem ceramicznym całkowicie odpada .

Pomijam sens grzania domu takimi piecami .
Podana przez Ciebie temperatura 1300 stopni przy otwarciu tego pieca niema prawa powstać ...


W domach gdzie mieszkają ALERGICY wykluczam grzanie systemem dystrybucji powietrza , pozostaje AKUMULACYJNY pieco-kominek lu wkład z płaszczem wodnym [ centralne ogrzewanie + woda ciepła użytkowa ]

kazoss
06-06-2015, 13:39
Piece muszą pracować i będą działały w piwnicy . Ogrzewanie to oddzielny temat , chodzi o to jkie zrobić ogrzewanie i czy warto robić rekuperacje.

Zdun Darek B
07-06-2015, 06:32
Rekuperacja w domu alergików .. słaby pomysł ... popytaj co w takich rurach od reku jest po 2 sezonach ..
Polecam jako podstawowe źródło ciepła kominek z płaszczem wodnym , uzupełniony o bufor odpowiedniej wielkości

JTKirk
07-06-2015, 07:53
Rekuperacja w domu alergików .. słaby pomysł ... popytaj co w takich rurach od reku jest po 2 sezonach ..


a ja głupi zawsze myślalem, że nie ma nic lepszego dla alergika jak właśnie wentylacja mechaniczna....
człowiek się uczy całe życie :P

http://rekuperacjalodz.pl/tmasl-32/24-czy-jest-to-bezpieczne-dla-alergikow.html

co ciekawe, opinie jak w zacytowanymna górze fragmencie, to zwykle wyrażają ludzie co nie mieli z WM w ogóle do czynienia...

imrahil
07-06-2015, 10:17
Polecam jako podstawowe źródło ciepła kominek z płaszczem wodnym , uzupełniony o bufor odpowiedniej wielkości

kotłownia w salonie?

adam_mk
07-06-2015, 10:32
PODŁOGÓWKA jako sposób dystrybucji ciepła.
Te 30stC w wodzie do niej da się zrobić na sto sposobów.
Wentylacja mechaniczna.
Może bufor?
Byłoby gdzie odzysk gromadzić.

Adam M.

karoka65
07-06-2015, 22:21
kotłownia w salonie?
A co Cię tak dziwi ?
Przecież prawie wszyscy pompiarze tak mają.
Dla klimatu oczywiście :)

jareckim
22-06-2015, 15:24
Moja znajoma która mieszka na przeciwko ogrzewa dom gazem. Od czasu do czasu przyjeżdża do niej beczkowóz z AmeriGas aby dotankować. Generalnie jest zadowolona, chociaż o kosztach nigdy nie rozmawiamy. Twierdzi natomiast, że jest to wygodne i wydajne źródło ciepła.
Ewentualnie wyślij zapytanie do http://www.amerigas.pl/pl/gaz-dla-domu.html nich Ci napiszą ile może kosztować taka instalacja?

piotrwalicki
22-06-2015, 20:19
a co z ogrzewaniem na podczerwień?

adkwapniewski
22-06-2015, 21:49
a co z ogrzewaniem na podczerwień?

Ma się dobrze w przeciwieństwie do ultrafioletu ... tym to kiepsko

miedziannik
23-06-2015, 07:47
Witam.
Adkwaniewski,widziałeś kiedy ogrzewanie UV?:eek:,lepiej byś wyjaśnij porządnie koledze na czym polega ogrzewanie IR,bo chłopak nie wie,bądź udaje niewiedzącego :D.
Pozdrawiam.

Greengaz
23-06-2015, 08:12
Moja znajoma która mieszka na przeciwko ogrzewa dom gazem. Od czasu do czasu przyjeżdża do niej beczkowóz z AmeriGas aby dotankować. Generalnie jest zadowolona, chociaż o kosztach nigdy nie rozmawiamy. Twierdzi natomiast, że jest to wygodne i wydajne źródło ciepła.
Ewentualnie wyślij zapytanie do http://www.amerigas.pl/pl/gaz-dla-domu.html nich Ci napiszą ile może kosztować taka instalacja?

Propan, a tym samym koszty ogrzewania, dwa razy droższy niż przy własnym zbiorniku.

adkwapniewski
23-06-2015, 10:01
Witam.
adkwapniewski,widziałeś kiedy ogrzewanie UV?:eek:,lepiej byś wyjaśnij porządnie koledze na czym polega ogrzewanie IR,bo chłopak nie wie,bądź udaje niewiedzącego :D.
Pozdrawiam.

:)


oj chyba dobrze wie tylko udaje ;)

kazoss
23-06-2015, 13:46
Korekta
Wcześniej podałem błędne dane - powierzchnia , piwnica 168 m2 , parter 168 m2 , poddasze ok 80 m2 .
Piwnica ściany 24 bloczek + 10 cm styrodur , posadzka piwnicy styrodur 8 cm ( zakładamy piwnicę ogrzewaną , ale część ciepła będzie z pieców o których wcześniej pisałem )
Parter ściany pustak ceramiczny 30 cm + 15 cm styropian
Dach wełna mineralna 30 cm
Wentylacja grawitacyjna .
Piec na ekogroszek - pytanie jaki ? Myślę , że max 14 kW .

Budowa domu jest siostry , ja u siebie mam piec polecany na forum i jestem tak średnio zadowolony .

Porównuje mój piec 12kW na ecoal i piec kolegi Stalkot ok 24 kW - spalanie CWU dla 4 osób - praktycznie takie samo czyli 4,5 - 5,5 kg ( u mnie nie wiem jak można osiągnąć spalanie poniżej 3 kg jak niektórzy się chwalą ) , palimy tym samym węglem .
Spalanie CWU i CO w okresie zimowym ze Stalkotem ciężkie do oceny , bo kolega palił na przemian węglem polskim i czeskim ( ilości porównywalne na polskim , na czeskim do 50 % palił więcej ) .Oczywiście porównanie nie do końca miarodajne , ale super polecany kocioł kontra przewymiarowany średniak .
Czyli szukam kotła renomowanego producenta z dobrym sterownikiem , o małym zużyciu ekogroszku zarówno w latem jak i zimą .

adam_mk
23-06-2015, 14:17
"o małym zużyciu ekogroszku zarówno w latem jak i zimą . "

Dobrze ogacisz chałupę to każdy spełni te wymagania...

Adam M.

SUSPENSER
24-06-2015, 11:07
Rekuperacja w domu alergików .. słaby pomysł ... popytaj co w takich rurach od reku jest po 2 sezonach ..

Jestem alergikiem i u mnie się sprawdza, a po 7 latach w rurach od reku nie znalazłem żadnego potwora ;)

Wystarczy wymieniać jak należy filtry - tu jest wybór jak dokładnie odfiltrujemy zanieczyszczenia z zewnątrz - nawet dym przez EU9 nie przeleci, a i przez EU5 niewiele się go przedostaje.
Do tego w tym roku przeozonowałem całą instalację bo skoro w samochodach się to stosuje to czemu nie zwłaszcza przy gruntowym wymienniku ciepła.

SUSPENSER
24-06-2015, 11:11
Korekta
Wcześniej podałem błędne dane - powierzchnia , piwnica 168 m2 , parter 168 m2 , poddasze ok 80 m2 .
Piwnica ściany 24 bloczek + 10 cm styrodur , posadzka piwnicy styrodur 8 cm ( zakładamy piwnicę ogrzewaną , ale część ciepła będzie z pieców o których wcześniej pisałem )
Parter ściany pustak ceramiczny 30 cm + 15 cm styropian
Dach wełna mineralna 30 cm
Wentylacja grawitacyjna .
Piec na ekogroszek - pytanie jaki ? Myślę , że max 14 kW .

Budowa domu jest siostry , ja u siebie mam piec polecany na forum i jestem tak średnio zadowolony .

Porównuje mój piec 12kW na ecoal i piec kolegi Stalkot ok 24 kW - spalanie CWU dla 4 osób - praktycznie takie samo czyli 4,5 - 5,5 kg ( u mnie nie wiem jak można osiągnąć spalanie poniżej 3 kg jak niektórzy się chwalą ) , palimy tym samym węglem .
Spalanie CWU i CO w okresie zimowym ze Stalkotem ciężkie do oceny , bo kolega palił na przemian węglem polskim i czeskim ( ilości porównywalne na polskim , na czeskim do 50 % palił więcej ) .Oczywiście porównanie nie do końca miarodajne , ale super polecany kocioł kontra przewymiarowany średniak .
Czyli szukam kotła renomowanego producenta z dobrym sterownikiem , o małym zużyciu ekogroszku zarówno w latem jak i zimą .

Popracuj nad ustawieniami podtrzymania w swoim kotle tj. wydłuż przerwę pomiędzy podaniami i daj krotnośc podawania bez dmuchawy tak, żeby nie wygasał.

Co do kotła to skoro maks 14 kW to Skam-P Plus 12 kW ma maks 15 kW i dobrze dopasowany palnik.

anjap
29-06-2015, 09:25
Rekuperacja w domu alergików .. słaby pomysł ... popytaj co w takich rurach od reku jest po 2 sezonach ..
Polecam jako podstawowe źródło ciepła kominek z płaszczem wodnym , uzupełniony o bufor odpowiedniej wielkości

Jestem alergikiem, jedno z dzieci -alergik, mam rekuperację i nie narzekam :)
Do tego podłogówka w całym domu i nie zamieniłabym jej na nic innego ( ale o tym już gdzies pisałam)