PDA

Zobacz pełną wersję : folia od strony szczeliny wentylacyjnej ?



grend
05-06-2015, 15:36
Jestem przed ocieplaniem poddasza i mam pytanie czy ma sens dawanie foli na wełnie od strony szczeliny wentylacyjnej - mam OSB i pape. Jak to w ogóle wygląda z wełna gdy np. przez ta szczelinę przechodzi wilgotn powietrze bo np. pada ? Chce to zrobić w ten sposób ze dac sznurek miedzy krokwiami aby zachować 3 cm szczeliny na sznurek dołożyć folie którą przymocuję na zszywki do boków krokwi - później tylko wełna..

Jeszcze jedna kwestia, czy drewno - w tym przypadku jetka może być szczelnie obłożona styropianem ? ,nie wpłynie to negatywnie na drewno ?

eryk16
05-06-2015, 18:36
Nie, nie ma sensu . Zapewnij tylko szczelinę ok. 3 cm pomiędzy wełną a osb. Prawda jest taka, że drewno przy poddaszach użytkowych nigdy nie dorówna trwałością takiemu, które jest nieosłonięte i na dodatek dobrze wentylowane. Możesz powiedzieć co dokładnie tak z ciekawości robisz ze styropianem przy jętce?

BCS
05-06-2015, 22:15
Jestem przed ocieplaniem poddasza i mam pytanie czy ma sens dawanie foli na wełnie od strony szczeliny wentylacyjnej - mam OSB .... ?

Sens ma i to duży, musi to być folia wiatroizolacyjna o dużej przepuszczalności wilgoci, jej zadaniem jest zamknięcie wełny przed wiatrem, który swobodnie w tej szczelinie pałaszuje nasze ciepła z wełny-wywiuwa, myślę że bez parametry wełny przy szczelinie(nie całości) zmniejszają się nawet o 30%.

grend
06-06-2015, 22:25
Nie, nie ma sensu . Zapewnij tylko szczelinę ok. 3 cm pomiędzy wełną a osb. Prawda jest taka, że drewno przy poddaszach użytkowych nigdy nie dorówna trwałością takiemu, które jest nieosłonięte i na dodatek dobrze wentylowane. Możesz powiedzieć co dokładnie tak z ciekawości robisz ze styropianem przy jętce?

Płaski sufitna poddaszu chcę zaizolować styropianem abym nie miał "oparów" wełny na strychu

grend
06-06-2015, 22:28
Sens ma i to duży, musi to być folia wiatroizolacyjna o dużej przepuszczalności wilgoci, jej zadaniem jest zamknięcie wełny przed wiatrem, który swobodnie w tej szczelinie pałaszuje nasze ciepła z wełny-wywiuwa, myślę że bez parametry wełny przy szczelinie(nie całości) zmniejszają się nawet o 30%.

To dzięki za potwierdzenie moich przypuszczeń, bo jakoś nikt tak tego nie robi... - czyli bedie folia wiatroizolacyjna

Andrzej Wilhelmi
06-06-2015, 23:11
Sens ma i to duży, musi to być folia wiatroizolacyjna o dużej przepuszczalności wilgoci, jej zadaniem jest zamknięcie wełny przed wiatrem, który swobodnie w tej szczelinie pałaszuje nasze ciepła z wełny-wywiuwa, myślę że bez parametry wełny przy szczelinie(nie całości) zmniejszają się nawet o 30%.

A na jakiej podstawie serwujesz takie twierdzenia?! Znasz teorie przepływów? Znasz wyniki badań dotyczące prędkości przepływu w takiej szczelinie? Na czym opierasz swoje myślenie?
W takiej szczelinie są przepływy laminarne a nie burzliwe. Te przepływy są dławione dość skutecznie stąd zalecenia aby ta szczelina wentylacyjna miała wysokość minimum 2 cm a przy dłuższych połaciach 3 a nawet 4 cm. Lobby producentów folii jak by mogło to by wszędzie sugerowało zastosowanie folii no bo jak się naprodukowało tych szmat to trzeba je jakoś sprzedać. W technologii szkieletowej sugerują ją nawet na płytę OSB jako wiatroizolację co jest już totalną bzdurą! Folia wysokoparoprzepuszczalna przepuszcza parę wodną w obie strony więc nie chroni izolacji cieplnej przed wilgotnym powietrzem z zewnątrz. Zastosowanie sznurka i folii nie ma żądnego merytorycznego uzasadnienia bo wełnę należy układać a nie upychać. Oczywiście zastosowanie tych materiałów nic złego nie przyniesie i jak ktoś ma takie życzenie to może tak wykonać dach. Pozdrawiam.

BCS
07-06-2015, 14:24
...Te przepływy są dławione dość skutecznie ....minimum 2 cm a przy dłuższych połaciach 3 a nawet 4 cm. .... izolacji cieplnej przed wilgotnym powietrzem z ... nic złego nie przyniesie .....

cena tej szmatki rzeczywiście pozwala ją na wyrost stosować, o wilgoci nie wspominałem i zgodzę się w 100%, nie do tego tam jest, ale co do dławienia dziury 2-4cm mimo szacunku do wiedzy i częstego z niej korzystania, nie zgodzę się....w czasie bezwietrznym przepływ rzeczywiście przy niekorzystnej długość do wysokości szczeliny za dużo nie będzie wychładzać wełny, ale w czasie wiatru, gdzie po jednej stronie tworzą się podciśnienia, a z drugiej skutecznie napiera wiatr strumień powietrza może być już szybki, a rzadkie wełny narażone na przewiewanie- sama nazwa foli mówi o jej przeznaczeniu- wiatroizolacja.

Andrzej Wilhelmi
07-06-2015, 23:06
... w czasie wiatru, gdzie po jednej stronie tworzą się podciśnienia, a z drugiej skutecznie napiera wiatr strumień powietrza może być już szybki, ... sama nazwa foli mówi o jej przeznaczeniu- wiatroizolacja.
Oczywiście masz prawo się ze mną nie zgodzić, ale czy aby nie mylisz wentylacji pokrycia dachowego z wentylacją warstwy izolacji cieplnej?
Wiatr może dostawać się pod pokrycie małoformatowe czyli np. pod dachówkę. Jego dalszy przepływ w głąb warstw dachu blokuje krycie wstępne czyli papa lub folia. Natomiast wlot powietrza pod krycie wstępne następuje np. pod podbitką lub na styku elewacji z nadbitką więc jakie parcie i jakie podciśnienie. Napisałeś: "strumień powietrza może być już szybki". Dobrze, że użyłeś słowo "może" bo nie musi a tak naprawdę nie jest. Dalsze stwierdzenie "szybki" jest nieprecyzyjne więc też ujdzie. Mogę się jedynie domyślać, że są to Twoje przemyślenia. Warto je czasem skonfrontować z rzeczywistością. Natomiast co do "wilgoci" wspominał o niej autor wątku. Pozdrawiam.

BCS
08-06-2015, 07:10
..... pod podbitką lub na styku elewacji z nadbitką więc jakie parcie i jakie podciśnienie. Napisałeś: "strumień powietrza może być już szybki". Dobrze, że użyłeś słowo "może" bo nie musi a tak naprawdę nie jest. Dalsze stwierdzenie "szybki" jest nieprecyzyjne więc też ujdzie. Mogę się jedynie domyślać, że są to Twoje przemyślenia. Warto je czasem skonfrontować z rzeczywistością. Natomiast co do "wilgoci" wspominał o niej autor wątku. Pozdrawiam.

Z wilgocią ok nie doczytałem - nie ma wpływu na wilgoć w czasie deszczu, żadne stosowanie foli wiatrowych wysoko-paro-przepuszczalnych


ale co do wiatru chwilę pogrożę temat ???oczywiście nie przeprowadzałem badań i to są moje domysły, ale wyobraźmy sobie domek dwuspadowy właściwie izolowany pod papą, stojący ścianą szczytową idealnie na południe i "wiaterek" od zachodu napierający na zachodnią jego ścianę, jedyne dziurki jakie nas interesują są w podbitce, to nimi wpada, bo po tej stronie jest nadciśnienie, później znajduje szczelinę pomiędzy ociepleniem i deskowaniem, dalej ciężko ma polecieć bo wąziutka(2-4cm) a długa dziurka(2-4m), może i by wyhamował, gdyby nie podciśnienie wytworzone, po wschodniej stronie dachu/elewacji , otwory w kalenicy wysysają powietrze ze stryszku nad jętkami i nasz wiaterek już ma znacznie łatwiej i szybciej pokonać długą szczelinę- to moja wiedza, jeśli gdzieś błąd zrobiłem to proszę poprawiać.

grend
09-06-2015, 06:03
... akurat mam tak postawiony dom i mam nieuszczelnione otwory miedzy murłata a pokryciem dachu i ... dmucha. Czyli na wilgoc nie ma rozwiązania, wiec to pomijam. Jeszcze mam dodatkowe pytanie czy można zrobić mix ociepleniowy - najpierw wełna aby zakryć przewody rury itp. a na to styropian (płaski dach) - wydaje mi się to problematyczne jeżeli tak czy tak jakaś wilgoć dostanie się do wełny to później nie będzie mogła wyjść bp styropian jest nieprzepuszczalny - dobre rozważania ?

BCS
09-06-2015, 06:31
... akurat mam tak postawiony dom i mam nieuszczelnione otwory miedzy murłata a pokryciem dachu i ... dmucha. Czyli na wilgoc nie ma rozwiązania, wiec to pomijam. Jeszcze mam dodatkowe pytanie czy można zrobić mix ociepleniowy - najpierw wełna aby zakryć przewody rury itp. a na to styropian (płaski dach) - wydaje mi się to problematyczne jeżeli tak czy tak jakaś wilgoć dostanie się do wełny to później nie będzie mogła wyjść bp styropian jest nieprzepuszczalny - dobre rozważania ?

wilgoć, są dwie pierwsza, ta z powietrza, a druga z punktu rosy i to dla nie robimy tą 2-4 cm szczelinę (głównie, bo i w lato schładza), czyli jeśli wełna od strony zimnej, to ok, bo dobry kierunek dyfuzji wilgoci, ale z drugiej strony o jakich przewodach w zimnej strefie wspominasz, raczej tam nie powinny iść i do tego info o płaskim dachu, czy to płaskodach, jeśli tak, to tu są inne rozwiązania, większość informacji podawałem do poddasza ze skośnym dachem.

grend
09-06-2015, 19:24
mam skosy no i sufit płaski z g-k - i o tym pisałem. Właśnie chciałem odwrotnie aby prościej i szczelniej pochwać rury od WM i kable - czyli będzie całe styro

BCS
09-06-2015, 19:55
no to odwrotnie nie polecam, nie ma co się męczyć z super ułożeniem pierwszej warstwy od desek, jak i tak jest pocięta zimnymi krokwiami,

Andrzej Wilhelmi
11-06-2015, 23:00
... to moja wiedza, jeśli gdzieś błąd zrobiłem to proszę poprawiać.

To są takie dywagacje. Nie mają one jednak potwierdzenia w praktyce. Moim zdaniem cały czas mylisz wentylację pokrycia z wentylacją warstwy izolacyjnej. Siły ssące występują tuż za kalenicą na powierzchni dachu i mają znikomy wpływ na to co się dzieje pod kryciem wstępnym. Ten znikomy wpływ jest wówczas gdy krycie wstępne jest wykonane folią wysokoparoprzepuszczalną. Sprawa oporów przepływu a co zatem idzie jego dławienia jest bezdyskusyjna. Z całym szacunkiem dla Twoich rozważań pozwolę sobie pozostać przy swoim zdaniu. Pozdrawiam.