PDA

Zobacz pełną wersję : Najlepszy materiał na ścianki działowe



jurko7
05-06-2015, 22:44
Witam wszystkich serdecznie:),

Jaki materiał polecacie Państwo na ścianki działowe w domu jednorodzinnym? Ja mam już wymurowane ściany zewnętrzne z materiału Porotherm 25 P+W i w planie jest zastosowanie Porotherm 11,5 cm do budowy ścianek działowych. Jednak zależy mi na dobrej ochronie akustycznej i nie wiem czy ten materiał będzie odpowiedni.

Proszę szczególnie o opinie osoby, które już mieszkają w domach i mają doświadczenie z konkretnymi materiałami budowlanymi.

:)

jc767
09-06-2015, 22:37
Dobra izolacja akustyczna to oczywiscie masywna silka, tylko slyszalem o problemach na laczeniu Poroterm i silka ze wzgledu na różną charakterystyke termiczną.

Groszek80
10-06-2015, 08:31
Porotherm 11.5 to bardzo dobry materiał na ściany wewnętrzne, a w Twoim przypadku wręcz najlepszy :) Po pierwsze w Porothermie jest bardzo korzystny stosunek izolacyjności akustycznej do grubości ściany. W praktyce Porotherm o grubości 11.5 cm ma izolacyjność akustyczną taką samą, jak Porotherm 25 :) Rw tego pustaka jest gdzieś w granicach 47 db, co jest naprawdę dobrym wynikiem przy grubości zaledwie 11.5 cm. W zasadzie tylko silikat mógłby się tu równać.

ALE jest jeden oczywisty problem: łączenia silikat + porotherm są dużo bardziej kłopotliwe niż łączenie porotherm + porotherm. Najgorsza jest różnica wymiarów pustaków, co sprawia, że nie się łączyć pustaków kotwami, tylko trzeba podkuwać ścianę nośną, żeby wpuszczać tam pustaki ze ściany wewnętrznej. Podkuwanie pustaków ceramicznych co zajęcie dla doświadczonej ekipy, z reguły jest kłopotliwe i czasochłonne. Łączenie porothermu ze ściany nośnej ze ścianą działową można zrobić wpuszczając stalowe kotwy w spoiny obu ścian, co jest łatwe, szybkie i odbywa się bez ryzyka zrobienia sobie mostka termicznego w miejscu łączenia.

Elfir
14-07-2016, 16:12
no i najtrudniej coś potem na ścianie powiesić.

grend
14-07-2016, 17:09
Porotherm 11.5 to bardzo dobry materiał na ściany wewnętrzne, a w Twoim przypadku wręcz najlepszy :) Po pierwsze w Porothermie jest bardzo korzystny stosunek izolacyjności akustycznej do grubości ściany. W praktyce Porotherm o grubości 11.5 cm ma izolacyjność akustyczną taką samą, jak Porotherm 25 :) Rw tego pustaka jest gdzieś w granicach 47 db, co jest naprawdę dobrym wynikiem przy grubości zaledwie 11.5 cm. W zasadzie tylko silikat mógłby się tu równać.

ALE jest jeden oczywisty problem: łączenia silikat + porotherm są dużo bardziej kłopotliwe niż łączenie porotherm + porotherm. Najgorsza jest różnica wymiarów pustaków, co sprawia, że nie się łączyć pustaków kotwami, tylko trzeba podkuwać ścianę nośną, żeby wpuszczać tam pustaki ze ściany wewnętrznej. Podkuwanie pustaków ceramicznych co zajęcie dla doświadczonej ekipy, z reguły jest kłopotliwe i czasochłonne. Łączenie porothermu ze ściany nośnej ze ścianą działową można zrobić wpuszczając stalowe kotwy w spoiny obu ścian, co jest łatwe, szybkie i odbywa się bez ryzyka zrobienia sobie mostka termicznego w miejscu łączenia.

Jaki jest kłopot łaczenia silikatów z Porothermem ???? yyyyy żaden ?

gambit565
14-07-2016, 21:42
no i najtrudniej coś potem na ścianie powiesić.
Fortepian chcesz wieszac? Bo na zrobionej zgodnie z zasadami scianie z plyty mozna wieszac wszystko co w domu sie wiesza.

Elfir
15-07-2016, 09:00
chociażby szafki wiszące ze szkłem lub na książki. Trzeba byłoby mocno wzmacniać profilami. A to już wcale nie robi się tańsze od ściany z silki.

gambit565
15-07-2016, 11:46
chociażby szafki wiszące ze szkłem lub na książki. Trzeba byłoby mocno wzmacniać profilami. A to już wcale nie robi się tańsze od ściany z silki.
50kg na kolek to malo?

Elfir
15-07-2016, 16:35
nie. Ale taka ściana, żeby utrzymała taki kołek, musi być dodatkowo wzmacniana. A to się już robi drogo. I jeszcze trzeba wieszanie szafki przewidzieć na etapie stawiania ściany.
Murowana ściana jest wygodniejsza.

kamihi
15-07-2016, 18:26
Plusem karton gipsu jest też to że tynkowanie odchodzi. generalnie każdy robi pod siebie trzeba przekalkulować czy wieszać czy lepiej regał itp . W tej kwestii nie ma 'lepszych' rozwiązań

gambit565
15-07-2016, 20:13
Ktos powtarza mity zaszlyszane od pana Zenka, ze sciany trzeba specjalnie wzmacniac bo inaczej tylko zdjecie ze slubu sie bedzie trzymac.
Producenci gk podaja nosnosc na odpowiedni kolek dla sciany plytowanej jednokrotnie od 10 do 70kg, dla plytowanej 2x od 40 do 100kg, w zaleznosci od momentu (punktu zaczepienia sily) jaki powoduje ciezar zawieszony. Nigdzie nie pisza nic od wzmacnianiu bo przy takich ciezarach juz zaczyna odgrywac role statyka calej sciany i obciazenie na 1m biezacy sciany a nie to czy kolek sie wyrwie. Pomijam fakt ze plytowanie 1x to dziadostwo i jak sie robi dla siebie warto dac dwa razy.

kamihi
15-07-2016, 20:23
Amen:rolleyes:

Elfir
16-07-2016, 10:27
u mnie kołek dedykowany do k-g nie utrzymał zasłony na ściance oddzielającej garderobę od pokoju, więc nie wierzę w wiszenie szafki bez specjalnych wzmocnień.

forgetit
16-07-2016, 11:10
Knauf podaje wytrzymałość do 40kg na mb ściany, to chyba dużo?

http://www.knauf.pl/knaufweb/suchazabudowa/wytrzymalosc

radetzky
30-08-2016, 21:36
u mnie kołek dedykowany do k-g nie utrzymał zasłony na ściance oddzielającej garderobę od pokoju, więc nie wierzę w wiszenie szafki bez specjalnych wzmocnień.

A u mnie na trzech zwykłych kołkach wkręcanych dedykowanych do płyt GK wisi półka z niewidocznymi uchwytami, w wymiarach 110x25. Obciążona kilkunastoma książkami i gazetami :) Oczywiście, że materiał nie będzie równie wytrzymały co np. twardy Porotherm, ale bez przesady z tą zasłonką...

Elfir
01-09-2016, 18:17
kołki zostały wyrwane ze ściany, kiedy nadepnęłam na zasłonkę.

kamil2k3
04-09-2016, 01:14
Obecnie rozważam właśnie z czego stawiać ścianki działowe tzn K-G jak dla mnie odpada nawet nie biorę pod uwagę, od początku myślałem o silce z 2 powodów akumulacja ciepła i spore tłumienie dźwięku a to się w domu parterowym przyda jednak przeraża mnie ewentualna obróbka tego materiału ciężko będzie zwykłą rurkę wpuścić w ścianie o prowadzeniu instalacji nie wspomnę.

Co myślicie lepiej silka 8 cm czy ytong 10 cm ?

Kemotxb
04-09-2016, 07:50
Silikat to dobry materiał na ściany działowe, ciężki, masywny, świetnie tłumi dźwięki. Można kupić specjalny bloczek AKU bez drążeń, który jeszcze lepiej tłumi. Ważna jest też dylatacja pod stropem, żeby nie przenosić dźwięków z piętra (jeśli jest). Bloczki silikatowe mają specjalne drążenia tj kanały na instalację elektryczną. Obróbka jest trudniejsza od innych materiałów ale tak jak wyżej pisano, wiercić i wieszać możesz dowolnie. Szafki będą wisieć bez problemów. Mieszanie ceramiki i silikatów ... to może być problem z wymiarami i trzeba będzie docinać, silikat pyli i ma delikatne krawędzie ale przylega całością. Poza tym łączenie dwóch różnych materiałów może skutkować pęknięciami na styku ze względu na rozszerzalność cieplną i inne wchłanianie wilgoci. Ale jak dobrze to połączysz to może nie będzie pęknięć. Płyty KG to badziew, to co mówią producenci o specjalnych kołkach itp itd to bajki. Owszem wkręt i kołek trzymają nawet 100 kg ale tylko w osi równoległej do płyty czyli na tzw ścinanie. Szafka w kuchni nigdy nie będzie tak idealnie zawieszona żeby nie wydarło kołka w osi prostopadłej do płyty KG. U mnie wydarło 2 solidne kołki ze ściany żelbetowej, okap spadł na podłogę w środku nocy uszkadzając kuchenke, płytkę na podłodze no i sam się powyginał. Kołki trzymały dobre 10 lat - tak więc po pewnym czasie nawet żelbet się poddaje :)

Spreak
24-09-2016, 10:27
Tradycyjnym materiałem do budowy ścianek działowych są cegły pełne, murowane na grubość 12 cm lub – rzadziej – na 6,5 cm; ich wykonanie jest dość pracochłonne. Ścianki te są ciężkie, dlatego stawia się je na zaprojektowanych wzmocnieniach stropów lub na dodatkowej belce żelbetowej opartej na ścianach nośnych. Mają dużą wytrzymałość i dobrze tłumią hałas.