PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka PC do CWU



romcost
07-06-2015, 12:35
Witam,
Zastanawiam się nad zakupem PC na potrzeby CWU (tylko latem, zimą z pieca węglowego z podajnikiem). Wybrałem z znalezionych ofert 3 modele, które można nabyć w zbliżonej cenie (od 3200 do 4100 brutto bez montażu) :

1. HEWALEX PCWU 2,5KW (COP 3,4 3 lata gwarancji)
2. KOSPEL HPI-4 (COP 3,8 dla temperatur 0-35oC)
3, HPWT WPC 3.0 KW (COP ~3,2 od -7 do +43, gwarancja 2 lata przy przeglądach 5 lat) najtańsza.

Raczej skłaniam się ku pompie pracującej z osobnym zasobnikiem, gdyż obawiam się, że jak ze 3 lata zbiornik w urządzeniu zespolonym się rozcieknie, to całe urządzenie będzie do wymiany lub naprawa będzie porównywalna z zakupem nowego urządzenia.
Proszę o wasze opinie - sugestie odnośnie eksploatacji tych urządzeń. Urządzenie firmy Kospel jest stosunkowo nowe na runku i nie wiem, czy ktoś z tą PC miał już jakieś doświadczenia, a Hewalex jest z tego co widzę dość popularny.
PC planuję wykorzystać j.w we współpracy z zasobnikiem 140l na potrzeby 4 osobowej rodziny (dwie łazienki) z wykorzystaniem prysznica, obecnie korzystając tylko z wanny zużywamy 14m3/miesiąc ?
Interesuje mnie rozwiązanie raczej ekonomiczne a nie "na pokaz", gdyż moim zdaniem inwestowanie w PC >6000 przy posiadaniu gazu w budynku jest nieuzasadnione z ekonomicznego punktu widzenia - różnica w cenie nigdy się nie zwróci...

asolt
07-06-2015, 18:17
PC planuję wykorzystać j.w we współpracy z zasobnikiem 140l na potrzeby 4 osobowej rodziny (dwie łazienki) z wykorzystaniem prysznica, obecnie korzystając tylko z wanny zużywamy 14m3/miesiąc ?
Interesuje mnie rozwiązanie raczej ekonomiczne a nie "na pokaz", gdyż moim zdaniem inwestowanie w PC >6000 przy posiadaniu gazu w budynku jest nieuzasadnione z ekonomicznego punktu widzenia - różnica w cenie nigdy się nie zwróci...

Jezeli ma to byc rozwiązanie ekonomiczne to zrezygnuj z takiej pompy na korzysc grzania cwu wyłacznie w II taryfie.
Moze pare liczb:
15 m3/ m-c zwu to ok 5,6 m3 cwu
zakładam grzanie cwu 6 m-cy
ilosc energii do podgrzania 5,6*6= 33,6 m3 wody z 10 do 55 oC to 1764 kWh
koszt w G12w to 467 zł/sezon
obliczenia dla pc cwu COP=3 -> 588 kWh
koszt G12w (80% II i 20 % I taryfa) to 206 zł
Róznica na sezon 261 zł
Czas zwrotu 3200/261=12,26 lat , pod warunkiem ze pompa w tym okresie sie nie zepsuje, oraz nie liczyłem kosztu instalacji.
Dla w/w pomp jest wątpliwe aby pracowały bez uszkodzen przez taki czas. Dla mnie montaz takiej pompy jest calkowicie nieopłacalny.
Jedyny minus ze masz zasobnik 140 l moze byc on troche za mały aby wystraczyło wody tylko w II taryfie , ale mozna ją grzac do wyzszej temperatury.

ProStaś
08-06-2015, 16:53
Jezeli ma to byc rozwiązanie ekonomiczne to zrezygnuj z takiej pompy na korzysc grzania cwu wyłacznie w II taryfie.
Moze pare liczb:
15 m3/ m-c zwu to ok 5,6 m3 cwu
zakładam grzanie cwu 6 m-cy
ilosc energii do podgrzania 5,6*6= 33,6 m3 wody z 10 do 55 oC to 1764 kWh
koszt w G12w to 467 zł/sezon
obliczenia dla pc cwu COP=3 -> 588 kWh
koszt G12w (80% II i 20 % I taryfa) to 206 zł
Róznica na sezon 261 zł
Czas zwrotu 3200/261=12,26 lat , pod warunkiem ze pompa w tym okresie sie nie zepsuje, oraz nie liczyłem kosztu instalacji.


Wyliczenie mnie nie przekonuje.
Nie wiem, gdzie teraz jest tania taryfa po 0,26 zł. (Duon się już z dobrą ceną skończył).
Przy tak małym zasobniku nie da się przewidzieć podziału tania/droga - 80/20. Zbyt wiele zmiennych.



Jedyny minus ze masz zasobnik 140 l moze byc on troche za mały aby wystraczyło wody tylko w II taryfie , ale mozna ją grzac do wyzszej temperatury.
Ten właśnie zasobnik przesądza, że z tezą finalną się zgadzam. Namęczysz PC do stałego załączania przy takim małym zasobniku i 4 osobach.
Trudno będzie dla zachowaniu komfortu nie używać grzałki elektrycznej - inaczej pomimo tych 3 kW - trochę poczekasz na wodę. A to zsunie COP poniżej zakładanych 3.
Moim zdaniem nie warto. Grzej to co masz wysoko, tak by wody starczało.

AdrianEH
08-06-2015, 17:23
Ale niektórzy może oprócz wyliczeń cenią sobie wygodę i brak reżimu co do zużywania ciepłej wody?

asolt
08-06-2015, 20:13
Wyliczenie mnie nie przekonuje.
Nie wiem, gdzie teraz jest tania taryfa po 0,26 zł. (Duon się już z dobrą ceną skończył).
Przy tak małym zasobniku nie da się przewidzieć podziału tania/droga - 80/20. Zbyt wiele zmiennych.


A wystarczyło zerknąc skąd jest pytający, Rybnik to teren Tauronu oddz. Gliwice, cena 1 kWh w G12w to dokładnie 0,259 zł. Moze lepiej nie kwestionowac ceny, a spojrzec do oficjalnych cenników. Oczywiscie ze nie da sie przewidziec podziału tania/droga, sądze 20/80 jest wariantem optymistycznym, im wiecej I taryfy tym opłacalnosc tej pompy maleje.

asolt
08-06-2015, 20:17
Ale niektórzy może oprócz wyliczeń cenią sobie wygodę i brak reżimu co do zużywania ciepłej wody?

To po co w takim razie pompa skoro w G12w mamy 58 % II taryfy bez zadnych reżimów, a odpowiednio ustawiając temp grzania w okienku południowym bez trudu osiągniemy 85-90 % zuzycia w II taryfie. Gdy wiezmiemy pod uwagę awaryjnosc i ewentualny koszt napraw pompy w porównaniu do bojlera to wniosek jest jeden. Pompa do cwu jest bez sensu.

AdrianEH
08-06-2015, 21:31
rozumiem, że 0,259 zł to cena za samą kWh bez dodatkowych opłat. U mnie mieszka na stałe 6 osób a niejednokrotnie 8-9. Jaki musiałbym mieć bojler i grzałkę aby nagrzać wodę w II taryfie aby jej starczyło?
Ponadto niektórzy mają jedną taryfę ....
Ja za bezsens mogę uważać zakup drugiego śmigłowca przez mojego sąsiada ;)
Lata mi na okrągło po niebie...

ProStaś
08-06-2015, 21:42
A wystarczyło zerknąc skąd jest pytający, Rybnik to teren Tauronu oddz. Gliwice, cena 1 kWh w G12w to dokładnie 0,259 zł. Moze lepiej nie kwestionowac ceny, a spojrzec do oficjalnych cenników. Oczywiscie ze nie da sie przewidziec podziału tania/droga, sądze 20/80 jest wariantem optymistycznym, im wiecej I taryfy tym opłacalnosc tej pompy maleje.

Nie chodziło mi, li tylko, o cenę taniej taryfy.

Przy grzaniu CWU (przynajmniej tymi podanymi PC) do temp. 55C nie osiągniesz raczej COP = 3.
Zakładając jej pracę przez 6 miesięcy, możliwe będę niższe temp. i kiepska wilgotność.
Do tego, to co napisałem powyżej, mały zasobnik = konieczność dogrzewania grzałką. I to wówczas kiedy będzie potrzeba, a nie kiedy będzie tania taryfa. Jak dzieci (zakładając, że 4 osoby to 2 +2) wezmą kąpiel o 21.00 to rozbiór wody będzie prawie całkowity. Trzeba dogrzać i to powiedzmy dość szybko, ażeby pozostała część rodziny mogła się w komfortowych warunkach umyć. Tymi 3 kW przy temp. zasilania powiedzmy 10*C to trochę potrwa. Przydałaby się dodatkowo grzałka. A wtedy i COP i tanią taryfę diabli biorą.

Za mały zasobnik.


. Pompa do cwu jest bez sensu.
In genere ? Mylisz się.
W tym wypadku, zgoda.

asolt
08-06-2015, 22:16
Nie chodziło mi, li tylko, o cenę taniej taryfy.

Przy grzaniu CWU (przynajmniej tymi podanymi PC) do temp. 55C nie osiągniesz raczej COP = 3.
Zakładając jej pracę przez 6 miesięcy, możliwe będę niższe temp. i kiepska wilgotność.
Do tego, to co napisałem powyżej, mały zasobnik = konieczność dogrzewania grzałką. I to wówczas kiedy będzie potrzeba, a nie kiedy będzie tania taryfa. Jak dzieci (zakładając, że 4 osoby to 2 +2) wezmą kąpiel o 21.00 to rozbiór wody będzie prawie całkowity. Trzeba dogrzać i to powiedzmy dość szybko, ażeby pozostała część rodziny mogła się w komfortowych warunkach umyć. Tymi 3 kW przy temp. zasilania powiedzmy 10*C to trochę potrwa. Przydałaby się dodatkowo grzałka. A wtedy i COP i tanią taryfę diabli biorą.

Za mały zasobnik.


In genere ? Mylisz się.
W tym wypadku, zgoda.

Załozyłem parametry optymistyczne, moze zbyt optymistyczne, ale nawet przy tych optymistycznych parametrach obliczenia pokazują ze ta pompa sie nie opłaca, tym bardziej sie nie opłaca przy gorszych parametrach. Oczywiscie ze zasobnik za mały, a wszystko to powoduje ze taka pompa to taka ciekawostka hobbistów.

asolt
08-06-2015, 22:27
rozumiem, że 0,259 zł to cena za samą kWh bez dodatkowych opłat. U mnie mieszka na stałe 6 osób a niejednokrotnie 8-9. Jaki musiałbym mieć bojler i grzałkę aby nagrzać wodę w II taryfie aby jej starczyło?
Ponadto niektórzy mają jedną taryfę ....
Ja za bezsens mogę uważać zakup drugiego śmigłowca przez mojego sąsiada ;)
Lata mi na okrągło po niebie...

Opłacalnosc pompy ciepła jest uzalezniona od od ilosci zuzywanej cwu, im wiecej tym wieksza opłacalnosc. Niestety w/w pompy nie są pompami całorocznymi a przez to ich funkcjonalnosc jest niewielka, do tego dochodzi ich niewielka trwałosc. Kazdy przypadek jest inny, a dla 9 uzytkowników raczej takiej pompy bym nie instalował, a jezeli juz to z zasobnikiem z wezownicą przepływową cwu o pojemnosci ok 500l. Taki tez dobrałbym zasobnik do II taryfy. To ze niektórzy nie mają II taryfy to nie problem, aktualnie nie ma zakazu jest stosowania, kazdy moze ją miec.
Tak to 0,259 zł/kWh brutto bez opłat abonamentowych, abonament i tak trzeba opłacac bo kazdy ma zasilanie i tak abonament musi płacic.
Rozumiem ze masz zainstalowaną taką pompę bo tylu domowników, to jej sens jest.

JTKirk
09-06-2015, 06:17
Wyliczenie mnie nie przekonuje.
Nie wiem, gdzie teraz jest tania taryfa po 0,26 zł. (Duon się już z dobrą ceną skończył).


taka cena jest w Tauron Górny Sląsk
nawet troche mniej, bo w 2T (G12w)
energia=0,2002 zł
dystrybucja=0,0398zł

Duon z dobrą ceną był prawie do końca lutego, umowy są tam na 3-3,5 roku, więc ci co przeszli, jeszcze długo będą korzystać ;)
i dziwnym zbiegiem okoliczności w tym samym czasie, co Duon zmienił ceny (z 0,11 netto na aktualne 0,219 netto w 2T) to tauron obnizył ceny w 2T (wcześniej było za energię 0,27) To wszystko było w tym samym czasie, od 1.03 był nowy cennik w Duonie(i koniec starej korzystnej promocji, nawet ci co złożyli wnioski pod koniec lutego się nie załapali) i Tauronie

rwxw
10-06-2015, 10:32
U mnie mieszka na stałe 6 osób a niejednokrotnie 8-9. Jaki musiałbym mieć bojler i grzałkę aby nagrzać wodę w II taryfie aby jej starczyło?
Ponadto niektórzy mają jedną taryfę ....
Grzałką możesz grzać wodę do 90*, więc ciepłej wody jest dużo więcej niż pojemność zasobnika (żeby się nie poparzyć trzeba zainstalować termostatyczny zawór mieszający). Z 300l zasobnika możesz więc mieć prawie 1000l ciepłej wody, pc tyle nie wygeneruje. Grzałka może być duża, to nie problem, różnica w cenie nie jest ogromna. Taryfę można zmienić - dzwonisz i masz. Sprawdź u siebie jakie masz stawki za prąd i ile różnią się ceny między taryfami.
Żeby było tanio i nie brakło wody możesz zrobić proste sterowanie - w taniej nabijasz do 90*, w drogiej tylko do 42* i problem cwu masz załatwiony. Oczywiście zwykły zasobnik warto owinąć dodatkowo wełną i stretch folią ;-)

rwxw
10-06-2015, 10:34
Zastanawiam się nad zakupem PC na potrzeby CWU
Może Jula 6kW typu p-w jako rozwiązanie do cwu i na okresy przejściowe ? Cenowo podobnie, a dużo bardziej uniwersalna.

clarnet
10-06-2015, 12:48
...Raczej skłaniam się ku pompie pracującej z osobnym zasobnikiem, gdyż obawiam się, że jak ze 3 lata zbiornik w urządzeniu zespolonym się rozcieknie, to całe urządzenie będzie do wymiany lub naprawa będzie porównywalna z zakupem nowego urządzenia.

Pomijając dyskusyjne COP tych pomp i obliczenia, jest to ta sama konstrukcja, prosta ja drut. Świeża, natleniona woda przepływa przez wymiennik freon/woda.
Prędzej rozcieknie Ci się ten wymiennik (pompa do wyrzucenia) niż zasobnik cwu. Kilka takich przypadków było tu opisanych.
Kup porządną pompę z wymiennikiem nawiniętym na płaszcz zbiornika i wężownicą do kotła na zimę. 80% roku to temperatury dodatnie. Jak to mądrze sprzęgniesz z wentylacją to cały rok będzie hulać, a latem chłód możesz puścić na dom.
pzdr

Myjk
10-06-2015, 13:02
Może Jula 6kW typu p-w jako rozwiązanie do cwu i na okresy przejściowe ? Cenowo podobnie, a dużo bardziej uniwersalna.
Właśnie mam podobną zagwozdkę u teściowej. Jest sobie piec zasypowy, instalacja na "kalafiorach" (nie ma ani grama podłogówki -- stary budynek 120m2, ale docieplony), maksymalne zapotrzebowanie na moc 12kW. Czy taka Julka mogłaby podziałać w okresach przejściowych i ew. utrzymać temperaturę do zera stopni na zewnątrz (+grzanie CWU w lato)? Alternatywą dla PC będzie wymiana zasypowca na ekosyf (ale to dopiero za dwa lata, bo w składzie węgla jeszcze z 5T leży i trzeba to zużyć). PC mógłbym kupić i zamontować już na ten sezon. Tylko czy ona udźwignie kalafiory i układ otwarty?

JTKirk
10-06-2015, 15:30
PC mógłbym kupić i zamontować już na ten sezon. Tylko czy ona udźwignie kalafiory i układ otwarty?

skoro trzeba 12kw dla -20, tona okresy przejściowe powinna Jula wystarczyć - wiesz do jakich temperatury była woda grzana do tych kalafiorów?

Myjk
10-06-2015, 16:06
skoro trzeba 12kw dla -20, tona okresy przejściowe powinna Jula wystarczyć - wiesz do jakich temperatury była woda grzana do tych kalafiorów?
Wiem ile najmniej udało się uzyskać (bez usyfienia pieca, i z pomocą zmniejszenia ilości paliwa) -- 50sC, a potem przerwa w paleniu, bo byłoby już za ciepło gdyby piec cały czas dawał. Dlatego właśnie zastanawiam się, czy wystarczyłoby te całodobowe 35-40 na kalafiory i jakby się to odbiło na finansach za ogrzewanie.


PS właśnie policzyłem na podstawie zużytego węgla, że tej zimy poszło średnio 75 kWh/doba (z CWU ~120L ale jedna osoba i raczej oszczędnie używane) przy założeniu sprawności kotła 80% (co przy zasypowcu, nawet jeśli palonym od góry, jest chyba raczej mało realne, więc chyba budynek zużył mniej). Średnia moc wyszła niecałe 4kW.

M.Krk
10-06-2015, 20:21
[QUOTE=Myjk;6880785]Wiem ile najmniej udało się uzyskać (bez usyfienia pieca, i z pomocą zmniejszenia ilości paliwa) -- 50sC, a potem przerwa w paleniu, bo byłoby już za ciepło gdyby piec cały czas dawał. Dlatego właśnie zastanawiam się, czy wystarczyłoby te całodobowe 35-40 na kalafiory i jakby się to odbiło na finansach za ogrzewanie.


Jula będzie za słaba na 100%, to musi być Pc która z palcem w D... pójdzie na co najmniej 45 stopni, taka Julka zwyczajnie nie wydoli, a temperatura 35 stopni na grzejniki jest za słaba stanowczo, 40-45 jest ok, wiem bo mam, chodziło to cały sezon i co dziwne 45 stopni było ok przy 0 na zewnątrz jak i przy -18 stopniach.

Myjk
10-06-2015, 20:36
Jula będzie za słaba na 100%, to musi być Pc która z palcem w D... pójdzie na co najmniej 45 stopni taka Julka zwyczajnie nie wydoli, a temperatura 35 stopni na grzejniki jest za słaba stanowczo, 40-45 jest ok, wiem bo mam, chodziło to cały sezon i co dziwne 45 stopni było ok przy 0 na zewnątrz jak i przy -18 stopniach.
Przypominam, że nie ma być to jedyne źródło ciepła. W przypadku instalacji PC zostałby "awaryjnie" obecny stary piec zasypowy (szacuję, że rozpalany byłby poniżej -5sC).

M.Krk
11-06-2015, 08:46
Moim zdaniem to za słaba PC, ale są tu bardziej doświadczeni więc może oni napiszą coś na temat

Myjk
11-06-2015, 09:12
Zgadzam się, za słaba (6kW) na całą zimę, za słaba tylko do pracy w 2T. Przydałoby się z 10-12kW ale wtedy już koszty się robią nieprzyzwoite.