PDA

Zobacz pełną wersję : Kolektory czy pompa ciepła?



Buschido
07-06-2015, 15:12
Witam,

Do tej pory grzeję CWU kotłem węglowym w ten sposób, że nabijam bojler 300 l. do ok. 80% i to wystarcza na ca 3 dni. Niestety jest to czasochłonne i noszę się z zamiarem ogrzewania kolektorami albo pompą ciepła. Chciałbym zminimalizować koszty dlatego chcę wykorzystać mój bojler 300 l z pojedynczą wężownicą a kolektory lub PC dołączyć bezpośrednio do wody znajdującej się w bojlerze - tak jak podłącza się PC- wejście na pochwę termometru dla gorącej wody i wlot zimnej wody. Jako ewentualny kolektor myślałem o ciśnieniowym systemie jak z linku poniżej:
http://sklep.supersolar.pl/cisnieniowy-system-podgrzewania-wody-supersolar-sscp-150h.html

Jak myślicie co będzie lepsze - tańsze i mniej uciążliwe? Ewentualny kolektor chciałbym postawić na ziemi i przed zimą spuszczać z niego wodę.

Pozdrawiam

romano78
07-06-2015, 17:26
Witam,

Do tej pory grzeję CWU kotłem węglowym w ten sposób, że nabijam bojler 300 l. do ok. 80% i to wystarcza na ca 3 dni. Niestety jest to czasochłonne i noszę się z zamiarem ogrzewania kolektorami albo pompą ciepła. Chciałbym zminimalizować koszty dlatego chcę wykorzystać mój bojler 300 l z pojedynczą wężownicą a kolektory lub PC dołączyć bezpośrednio do wody znajdującej się w bojlerze - tak jak podłącza się PC- wejście na pochwę termometru dla gorącej wody i wlot zimnej wody. Jako ewentualny kolektor myślałem o ciśnieniowym systemie jak z linku poniżej:
http://sklep.supersolar.pl/cisnieniowy-system-podgrzewania-wody-supersolar-sscp-150h.html

Jak myślicie co będzie lepsze - tańsze i mniej uciążliwe? Ewentualny kolektor chciałbym postawić na ziemi i przed zimą spuszczać z niego wodę.

Pozdrawiam
Tak się zastanawiam na co ci ta beczka 140l skoro masz już baniak 300l nie lepiej kupic sam kolektor będzie napewno taniej i podłączyc bezpośrednio zasilanie u góry powrót na dole,
pompka i sterownik pare kształtek i wszystko

Buschido
07-06-2015, 21:33
Tak się zastanawiam na co ci ta beczka 140l skoro masz już baniak 300l nie lepiej kupic sam kolektor będzie napewno taniej i podłączyc bezpośrednio zasilanie u góry powrót na dole,
pompka i sterownik pare kształtek i wszystko

Myślałem, że taki kolektor ciśnieniowy ze zbiornikiem będzie bardziej elastyczny i bardziej sterowalny.
Jaki kolektor proponujecie na 300 litrowy bojler i jaki sterownik do tego zestawu? Słońce w tym miejscu, gdzie ma stać kolektor operuje już od godz. 10.00 do zmierzchu. Podzielcie się z linkami do odpowiednich sprzętów.

Pozdrawiam i dziękuję

panfotograf
08-06-2015, 01:02
Kolektor na ciepłą wodę nie zminimalizuje ci kosztów.
Z moich obliczeń (też grzeję CWU latem kotłem na paliwo stałe) przy 3-4 osobach biorących zazwyczaj 1 prysznic na dzień, zwrot kosztów kolektora słonecznego jest po 20-25 latach :sick:
No chyba że go sam zamontujesz a twoja rodzina uwielbia długie kąpiele w wannie pełnej gorącej wody.

marcinbbb
08-06-2015, 20:44
Z tą reklamą to z dala prosimy można się u Was jedynie dowiedzieć bajek jakie to cuda sprzedajecie.
Zasobnik ciśnieniowy który proponujesz ( są lepsze ale OK ) wpinasz w zasilanie cwu boilera ale wody nie wężownicy. Masz z tego ciśnieniowego łącznie 400l ciepłej wody ( nie gorącej ale ciepłej ) powiedzmy 37-45oC. Jak ciepła zacznie brakować i tak musisz podpalić w kotle i to grzeje się z wężownicy.

elrow23
08-07-2015, 13:25
a jak by tak zamiast wybierać to czy to, to zdecydować się na pompę ciepła + fotowoltaikę?

Adik50
11-07-2015, 13:24
Mam solary 4 rok. [Własna konstrukcja]
Powiem tak ;
pompa ciepła =
koszt montażu duży , stały pobór prądu cena prądu zwyzkowa , wysoki koszt przeglądów napraw no i sprężarka nie jest wieczna i droga i awaryjna
hałas
instalacja solarna;
ja mam samorobkę żadnych awarii przez 4 lata przegląd ;spacerek popatrzeć pocieszyć oko i to wszystko
bezgłośna praca
słonko za darmo koszty prawie zerowe [ pompa + sterownik razem ok 40W
zima ; słabo grzeje ale i tak się pali w kotle automatycznym i na miał więc nie ma problemu
jak jest słonko to w grudniu potrafi podgrzać do 38C 300l więc ok [ zbiornik ,,lodołamacz''
raz inwestujesz i słonko za darmo grzeje -przestajesz oszczędzać wodę!!!!!!czym więcej zużywasz tym szybciej amortyzujesz koszty
Dla od 1-3 osób koszty duże ale dla więcej i jak sam zrobisz to super sprawa
To rtyle w razie co pytaj pomogę:rolleyes:
Co do fotowoltaiki to katastrofa narazie trzeba czekać ąż sprawność paneli skoczy z 15% do co najmniej 60% a to daleka droga !!! {NASA ma dopier coś koło 25%sprawności ] więc zapomnij i nie słuchaj sprzedawców kitowców

romano78
12-07-2015, 18:11
Mam solary 4 rok. [Własna konstrukcja]
Powiem tak ;
pompa ciepła =
koszt montażu duży , stały pobór prądu cena prądu zwyzkowa , wysoki koszt przeglądów napraw no i sprężarka nie jest wieczna i droga i awaryjna
hałas
instalacja solarna;
ja mam samorobkę żadnych awarii przez 4 lata przegląd ;spacerek popatrzeć pocieszyć oko i to wszystko
bezgłośna praca
słonko za darmo koszty prawie zerowe [ pompa + sterownik razem ok 40W
zima ; słabo grzeje ale i tak się pali w kotle automatycznym i na miał więc nie ma problemu
jak jest słonko to w grudniu potrafi podgrzać do 38C 300l więc ok [ zbiornik ,,lodołamacz''
raz inwestujesz i słonko za darmo grzeje -przestajesz oszczędzać wodę!!!!!!czym więcej zużywasz tym szybciej amortyzujesz koszty
Dla od 1-3 osób koszty duże ale dla więcej i jak sam zrobisz to super sprawa
To rtyle w razie co pytaj pomogę:rolleyes:
Co do fotowoltaiki to katastrofa narazie trzeba czekać ąż sprawność paneli skoczy z 15% do co najmniej 60% a to daleka droga !!! {NASA ma dopier coś koło 25%sprawności ] więc zapomnij i nie słuchaj sprzedawców kitowców

Takie głosy są najcenniejsze użytkownika a nie sprzedawców którzy za wszelką cenę chcą sprzedać to na czym najwięcej zarobią

Liwko
13-07-2015, 09:27
A ja powiem przekornie, że ani jedno, ani drugie.
Jeżeli baniak 300 litrowy starcza ci na 3 dni, to koszt podgrzania takiej ilości wody grzałką w II taryfie to około 90-100zł. Przez pół roku masz sezon grzewczy, a tylko przez drugie pół roku grzałbyś grzałką. Koszt pół rocznego grzania około 600zł, inwestycja około 100zł.

Jeżeli wybierzesz któreś z tych rozwiązań, o których myslisz, to koszty będą podobne (licząc amortyzację, wymiany glikolu, prąd)

Adik50
13-07-2015, 14:10
Niestety na konkurencyjnym forum nie wiem czy mogę podać link ale chyba nie . Mogę dać kilka fotek . Kosztowało mnie to ok 2 tyś zł a zasila mały pensjonat.Po 4 latach zysk ok 15 tyś zł .Niestety tyle bym wydał na prąd i gaz [W zeszłym roku podłączyłem drugi budynek pod tą instalację i skasowałem ,,junkers'' Jak bym miał budować jeszcze raz instalacje to tylko na słoneczko bo darmowe i i wodne [ glikol bo zimą jest jako ,,lodołamacz''nie wiele ale potrafi w grudniu podnieść z 8C do nawet 35C a potem to już miałem leci do 50C Jak by ktoś nie wierzył że można zagotować solar to na pierwszym zdjęciu na sterowniku 100C A na 4 fotce zimą przy -10C zagrzało do 38C jeśli pamiętam był to grudzień wigilja piękne słonko chyba 2 lata temu
Są to fotki jeszcze w wersji testowej roboczej wersja finalna jest trochę inna .

Adik50
13-07-2015, 15:06
Nie mogłem wmontować fotek w poprzednim poście więc;
PS na zimę to chodzi mi po głowie mały wiatrak taki ze 300W chociaż z 200W jak by kręcił przez 20h / dobe , zimą troche wieje więc to już by było coś ale może kiedyś zbuduję

morek
21-07-2015, 20:40
Daleko mi jeszcze do montowania instalacji, ale zaczynam sie za tym rozglądać. Myslałem że solary są skuteczne tylko latem.

Adik50
21-07-2015, 22:03
Nie tylko pod warunkiem że jest słonko bez niego LIPA !!!!!Ale zimą z tym słonkiem to nie ciekawie . Dla przykładu w grudniu było tylko przez 3 dni i to tylko przez 3h więc nie wiele:(

kolektor1
22-07-2015, 22:31
to koszt podgrzania takiej ilości wody grzałką w II taryfie to około 90-100zł. Przekornie odpowiem:
Jaki sens pakowania się w II taryfę dla podgrzania 100 litrów wody dziennie? A ile będzie kosztować używanie I taryfy na resztę urządzeń elektrycznych?

Adik50
06-08-2015, 21:02
Sam się zastanawiam nad kasacją 2 taryfy . Powiem szczerże że ta 2 taryfa to wielki przekręt . Kiedyś za komuny to było opłacalne nie dziś. Po dogłębnym przeliczeniu nie jest słodko +; 1t =0,25gr 2t = d=32gr n =0,15gr + 2x przesyły i inne pierdoły . Przy zużyciu 50;50 Mo0że w tysiącach kwh w fabrykach

asolt
07-08-2015, 07:49
Sam się zastanawiam nad kasacją 2 taryfy . Powiem szczerże że ta 2 taryfa to wielki przekręt . Kiedyś za komuny to było opłacalne nie dziś. Po dogłębnym przeliczeniu nie jest słodko +; 1t =0,25gr 2t = d=32gr n =0,15gr + 2x przesyły i inne pierdoły . Przy zużyciu 50;50 Mo0że w tysiącach kwh w fabrykach

Dla taryfy G12w Tauron (dawny Enion) wystarczy zuzyc 34 % II taryfy dla całego zuzycia i jest to opłacalne w stosunku do G11. Nie jest to az tak trudno uzyskac tym bardziej ze 58% czasu to II taryfa. Wcale nie potrzeba zuzycia 50/50.

Liwko
07-08-2015, 08:59
Przekornie odpowiem:
Jaki sens pakowania się w II taryfę dla podgrzania 100 litrów wody dziennie? A ile będzie kosztować używanie I taryfy na resztę urządzeń elektrycznych?

Przekornie ci powiem, że po odjęciu mojej PC w G12W nadal prąd mnie wychodzi około 20% taniej niż w G11. W domku baaaardzo trzeba by było się starać żeby płacić więcej.

Ale rozumiem twoje rozgoryczenie. Ze względu na nick.

yaiba83
07-08-2015, 23:55
Nie wiem jak u innych, ale np ENEA ma na swojej stronie kalkulator, którym można sobie obliczyć kiedy będzie się opłacała migracja na 2T.
Tu więcej zależy od charakterystyki danego gospodarstwa na którą składa się wiele różnych czynników niż to czy ktoś ma kolektory czy nie.

konking
27-08-2015, 16:34
Według mnie w każdym gospodarstwie domowym warto mieć prąd dostarczany w dwóch taryfach. Zawsze coś można zaoszczędzić. Co do kolektorów słonecznych to też jest dobra inwestycja tym bardziej jak można uzyskać dofinansowanie na ten cel. Buderus ma szeroką ofertę solarów jak i również pakiety solarne z podgrzewaczami. Na naszych dachach coraz więcej widać kolektorów a zacznie ich jeszcze przybywać.

panfotograf
27-08-2015, 22:02
Co do kolektorów słonecznych to też jest dobra inwestycja ... Na naszych dachach coraz więcej widać kolektorów a zacznie ich jeszcze przybywać.

Dobra inwestycja zwraca się po 2-3 latach a nie po 20-30.
Jakoś nie widzę tych przybywających solarów. :popcorn:

RAPczyn
30-08-2015, 08:53
Dobra inwestycja zwraca się po 2-3 latach a nie po 20-30.
Jakoś nie widzę tych przybywających solarów. :popcorn:

Gdzie są takie inwestycje ??? Od ręki biorę kredyt na 1000000 i inwestuje.

elrow23
07-09-2015, 11:37
ani 2-3 ani 20-30. realnie to jest zazwyczaj około 10 lat

panfotograf
10-09-2015, 21:49
Realnie zależy od realiów.
W moim przypadku zwrot inwestycji po 20-30 latach, czyli realnie się nie zwróci.:sick:

elrow23
16-10-2015, 16:26
realia zwrotu w przeciągu 10 lat są takie: odpowiednio ocieplony i zaizolowany dom, dotacja i odpowiednio dobrana pompa ciepła do powierzchni naszego domu

kolektor1
17-10-2015, 20:08
Gdzie są takie inwestycje ??? Od ręki biorę kredyt na 1000000 i inwestuje.

Też bym chciał wiedzieć gdzie tak zainwestować Może panfotograf zdradzi gdzie takie inwestycje, czy może to zwykła ściema?