PDA

Zobacz pełną wersję : Czy ogrzeję dom jesienią/wiosną podgrzewaczem c.w.u. z pompą ciepła



jarekpolak
07-06-2015, 18:38
http://allegro.pl/pompa-ciepla-woda-powietrze-galmet-1-wezownica-p-n-i5078838460.html
Witam. Jako, że w temacie ogrzewania się nie znam to proszę Was o opinię czy czymś na wzór urządzenia z linku mogę podgrzewać wodę urzytkową latem, podgrzewać podłogówkę jesienią i wiosną kiedy potrzeba tylko odrobinę podnieść temperaturę w domu oraz czy można to urządzenie odłączyć od prądu tak, żeby w sezonie grzewczym kocioł na groszek ogrzewał ten zbiornik i w ten sposób mieć ciepłą wodę urzytkową? cena dość atrakcyjna więc opcja kusząca. Chcę zaznaczyć, że to nie jest reklama, jedynie podaję link z pierwszej aukcji, która mi się wyświetliła.

strusp
08-06-2015, 12:26
Systemy CWU i CO to 2 różne bajki.
Podgrzewać tym wodę w podłogówce dałyś radę,ale te pompy nie są tak dobre jak typowe powietrzne do CO w niższych temperaturach. Mocowo w przypadku dobrze ocieplonego domku spokojnie wyrobiładby ogrzewanie do ok +5stC . Jednak musiałbyś ją używać tylko do celu CO, zaś do CWU mieć inne urządzenie. Bez sensu.
Kotłem tego zbiornika nie podgrzejesz, musiałby mieć dodatkową wężowicę w tym zbiorniku.

By móc robić to, o czym myślisz, potrzebujesz bufora ciepła z wyjściami do kotła i do PC oraz z wężownicą na przepływowe CWU. PC będzie musiała pracować na trochę wyższą temperaturę wody, ale za to odpada zupełnie cotygodniowe przegrzewanie grzałką, bo w wężownicy legionella nie ma szans zagościć.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a

QIM
08-06-2015, 15:00
Zapominacie o jeszcze jednej kwestii: pompa ciepła zamontowana w takim podgrzewaczu CWU pobiera ciepło z pomieszczenia, w którym ją zainstalowano.

jarekpolak
08-06-2015, 18:29
Zapominacie o jeszcze jednej kwestii: pompa ciepła zamontowana w takim podgrzewaczu CWU pobiera ciepło z pomieszczenia, w którym ją zainstalowano.

dokładnie tak. pompa pobiera ciepło ale ona ma zaciąg i wyrzut, które można podłączyć do komina lub przez ścianę.
Co do osobnej wężownicy to w tym podanym przeze mnie zbiorniku jest jakaś dodatkowa wężownica
czym ogrzewać cwu i co w okresach przejsciowych skoro cos takiego nie ma racji sprawnego działania?

QIM
08-06-2015, 20:19
A choćby grzałką el., kotłem automatycznym też można, przy odrobinie wprawy. Jeśli Twój dom kwalifikuje się do ogrzewania pompą ciepła (taką do CO i CWU), to można i pompą ciepła.

jarekpolak
09-06-2015, 05:37
pompa ciepła powietrze-woda do c.o. odpada, gdyż boję się zbyt wysokich rachunków a i sam montaż pompy gruntowej jest zbyt drogi jak dla mnie. Chodzi mi tylko o ogrzewanie w sezonie przejściowym, kiedy potrzebuję tylko podnieść temperaturę w domu o kilka stopni, żeby nie uruchamiać kotła na groszek każdego dnia na 2-3 godziny. Dodatkowo tanie grzanie c.w.u. bo sama grzałka elektryczna z doświadczeń znajomych jest zbyt droga w użytkowaniu.

QIM
09-06-2015, 06:02
Zacznij zatem od początku. Ustal, jakie jest zapotrzebowanie Twojego domu na energię do CO i CWU. Znając cenę 1kWh energii poznasz koszt ogrzewania i wtedy dopiero możesz zdecydować, czy jakieś źródło ciepła jest zbyt drogie w eksploatacji.

jarekpolak
10-06-2015, 18:27
wiem ile kosztuje kwh i wiem ile zużywa 3-4 osobowa rodzina wody więc obliczeń do tego mi nie trzeba a i bez tego wiem, że grzanie grzałką jest zbyt drogie jak dla mnie. Gdzie mozna zrobić obliczenia zapotrzebowania na c.o. dla domu? podobno jest ktoś na forum kto to robi zawodowo.

Hanss
10-06-2015, 18:34
użytkownik asolt wyliczy konkretnie, ale jak ma trochę roboty....to musisz uzbroić się w cierpliwość......cena ok. 3stówek

jarekpolak
10-06-2015, 20:04
Wielkie dzięki. W sprawie c.o. również można się radzić tego człowieka?

AdrianEH
11-06-2015, 18:45
Znając OZC można dobrać mniejszą powietrzną pompę z punktem biwalentnym na poziomie 5stC