PDA

Zobacz pełną wersję : Mała ścianka działowa oddzielająca pomieszczenia



bobbi
08-06-2015, 17:47
Cześć,

Zamierzam odgrodzić salon od kuchni krótką ścianą działową.
Owa ścianka ma mieć 70cm szerokości i okolo 255-260cm wysokości (od podłogi do sufitu) i byłaby dobudowana do już istniejącej ściany (bloczki gipsowe w 30 letnim budownictwie).

Pierwotnie chciałem to zrobic za pomocą profili aluminiowych i płyt karton-gips, jednak po podliczeniu okazało się, że tańszym rozwiązaniem byłoby użycie bloczków z betonu komórkowego (np. z bloczków 60x20cm, grubość 12cm).

Zabudowy z karton-gipsu już robiłem, natomiast nie mam żadnego doświadczenia ze stawianiem bloczków, mam więc pewne wątpliwości i liczę, że może ktoś z Szanownych Forumowiczów mógłby podzielić się wiedzą: o czym pamietać, co i jak warto zrobić.

Pierwsza sprawa to podłoże: w całym mieszkaniu mam płytki ceramiczne. Czy nie będzie problemu jeśli bezpośrednio na nich nałożę zaprawę i na to bloczki?

Druga sprawa: mocowania. Czy takie [OBRAZEK] (http://www.chemiabudowlana.info/zdjecia/publikacje/w_artykule/3756_z6.jpg) łączniki, przymocowane do istniejącej ściany, co 1-2 bloczki wystarczą?

Trzecia kwestia: zakładam, że najwyższy rząd bloczków będzie się kończył około 2-3cm pod sufitem. Czy wcisnąć tam zaprawę czy może lepiej coś elastycznego jak np. pianka montażowa?

Czwarta kwestia: czy mocować w jakiś sposób bloczki do sufitu? Może łącznikiem podobnym do tego, o którym wspominałem w punkcie drugim?

I ostatnia kwestia: wykończenie. Widzę to tak, że szczelinę pomiędzy starą ścianą a nową wypełnie zaprawą gipsową i na nią przylepie taśmę z włókna szklanego ([OBRAZEK] (https://images.obi.de/fsicache/obi?type=image&source=ObiWebShop%2FPROD%2FPL%2Fproduct%2F583%2F58 3934_picture_1.jpg&width=1462&height=1060&quality=85&effects=pad%28CC,ffff%29)). Następnie, po wyschnięciu zaprawy gipsowej, nałożę na całość (na nową i starą ściane) gładź szpachlową. Później już malowanie i finito. Czy takie wykończenie będzie dobre? Czy nie wyjdą np. pęknięcia w miejscu łączenia bloczków?

Jeśli jest jeszcze coś co powinienem wiedzieć - proszę dać znać ;).

Krzysiek88
08-06-2015, 18:13
Nie wiem czy ktoś da gwarancje ze nic nie pęknie, na pewno nie baw się w taką mała tasme 5cm, tylko dużo szersza, np. pasek 30-50cm szerokosci. Ja bym na płytkach nie stawiał, reszta pomysłow jest dobra

Super*
08-06-2015, 18:50
Na plytki posmaruj rekombi i mozna stawiac scianke

bobbi
08-06-2015, 20:37
Na plytki posmaruj rekombi i mozna stawiac scianke

Rekombi? Mógłbyś sprecyzować? Niestety Google na to hasło odpowiada mi tylko samochodami kombi oraz zespołem muzycznym ;) ;)

Krzysiek88
08-06-2015, 20:41
Moze mu o betonkontakt chodzi?

bobbi
09-06-2015, 15:41
Moze mu o betonkontakt chodzi?

Właśnie nie wiem, nie orientuję się w tego typu wynalazkach. Może ktoś jeszcze się wypowie?

lukpat
11-06-2015, 12:18
Cześć,

Zamierzam odgrodzić salon od kuchni krótką ścianą działową.
Owa ścianka ma mieć 70cm szerokości i okolo 255-260cm wysokości (od podłogi do sufitu) i byłaby dobudowana do już istniejącej ściany (bloczki gipsowe w 30 letnim budownictwie).

Pierwotnie chciałem to zrobic za pomocą profili aluminiowych i płyt karton-gips, jednak po podliczeniu okazało się, że tańszym rozwiązaniem byłoby użycie bloczków z betonu komórkowego (np. z bloczków 60x20cm, grubość 12cm).

Zabudowy z karton-gipsu już robiłem, natomiast nie mam żadnego doświadczenia ze stawianiem bloczków, mam więc pewne wątpliwości i liczę, że może ktoś z Szanownych Forumowiczów mógłby podzielić się wiedzą: o czym pamietać, co i jak warto zrobić.

Pierwsza sprawa to podłoże: w całym mieszkaniu mam płytki ceramiczne. Czy nie będzie problemu jeśli bezpośrednio na nich nałożę zaprawę i na to bloczki?

Druga sprawa: mocowania. Czy takie [OBRAZEK] (http://www.chemiabudowlana.info/zdjecia/publikacje/w_artykule/3756_z6.jpg) łączniki, przymocowane do istniejącej ściany, co 1-2 bloczki wystarczą?

Trzecia kwestia: zakładam, że najwyższy rząd bloczków będzie się kończył około 2-3cm pod sufitem. Czy wcisnąć tam zaprawę czy może lepiej coś elastycznego jak np. pianka montażowa?

Czwarta kwestia: czy mocować w jakiś sposób bloczki do sufitu? Może łącznikiem podobnym do tego, o którym wspominałem w punkcie drugim?

I ostatnia kwestia: wykończenie. Widzę to tak, że szczelinę pomiędzy starą ścianą a nową wypełnie zaprawą gipsową i na nią przylepie taśmę z włókna szklanego ([OBRAZEK] (https://images.obi.de/fsicache/obi?type=image&source=ObiWebShop%2FPROD%2FPL%2Fproduct%2F583%2F58 3934_picture_1.jpg&width=1462&height=1060&quality=85&effects=pad%28CC,ffff%29)). Następnie, po wyschnięciu zaprawy gipsowej, nałożę na całość (na nową i starą ściane) gładź szpachlową. Później już malowanie i finito. Czy takie wykończenie będzie dobre? Czy nie wyjdą np. pęknięcia w miejscu łączenia bloczków?

Jeśli jest jeszcze coś co powinienem wiedzieć - proszę dać znać ;).

Moim zdaniem dobrze kombinowałeś z suchą zabudową, profile UW możesz przykleić do płytek (tylko wcześniej daj taśmę akustyczną) na taśmę dwustronną lub klej. Nie jestem pewien czy z bloczków wyjdzie Ci taniej, pomijając już cały ten syf związany z cięciem i murowaniem to na koniec musisz jeszcze ściankę otynkować. Gdybyś jednak murował to przy suficie zostawiasz szczelinę, która wypełniasz pianką, później tynk i ewentualnie akry na styku. Akrylem możesz również wypełnić połączenie tych ścian (gdybyś robił z GK). Na płytkach nigdy nie murowałem :), ale gdybym pewnie musiał to bym flexem wyciął część glazury po projektowaną ścianą, najgorzej jak masz podłogówkę to wtedy lepiej dremel i mała tarcza.

KDWJ
15-06-2015, 14:30
Pierwsza sprawa to podłoże: w całym mieszkaniu mam płytki ceramiczne. Czy nie będzie problemu jeśli bezpośrednio na nich nałożę zaprawę i na to bloczki?.

musisz sprawdzić czy nie masz podłogi pływającej, to decyduje o tym jak postawić ściankę działową, ale ogólnie ściankę stawia się na kawałku izolacji


Druga sprawa: mocowania. Czy takie [OBRAZEK] (http://www.chemiabudowlana.info/zdjecia/publikacje/w_artykule/3756_z6.jpg) łączniki, przymocowane do istniejącej ściany, co 1-2 bloczki wystarczą?

Mocowanie bardziej co 3 bloczki, chyba, że chcesz pancerną konstrukcję ;)


Trzecia kwestia: zakładam, że najwyższy rząd bloczków będzie się kończył około 2-3cm pod sufitem. Czy wcisnąć tam zaprawę czy może lepiej coś elastycznego jak np. pianka montażowa?

Czwarta kwestia: czy mocować w jakiś sposób bloczki do sufitu? Może łącznikiem podobnym do tego, o którym wspominałem w punkcie drugim? .

Ścianek działowych nie łączy się na sztywno ze stropami.

jm.yarec
26-06-2015, 09:40
Witam, na gresie szkiwionym taka konstrukcja z czasem się odspoi, ciężar całej wraz otynkowaniem (z bloczków) obciąży podłogę,
P.S. ścianki nie buduje się "na dwa dni" w związku z tym oszczędność na kosztach jest pozorna, ja wbudował bym konstrukcję z karton-gipsu (trzyma się podłogi, sufitu i ściany)