PDA

Zobacz pełną wersję : Chata drewniana wykonana z brusów



Wiejski Dom
08-06-2015, 18:10
Szanowne Forum, zwracam się do WAS o pomoc. Kupiliśmy wymarzony drewniany domek wiejski. I zaczęły się piętrzyć pytania: co i jak zrobić? Oczywiście popełniliśmy masę błędów, które nie da się już naprawić. Chcemy uniknąć dalszych pomyłek, więc kierujemy do WAS pytania:
Czy można wzmocnić stare ściany budynku wykonane z brusów w latach 60? Po odbiciu dykt dostaliśmy się do brusów. Stan ich jest dość dobry, poza kilkoma spróchniałymi od strony wschodniej. Chcemy pozostawić je w takim stanie jak są, tylko zabezpieczyć odpowiednimi środkami i dodatkowo wzmocnić płytami gipsowymi wewnątrz budynku, a na zewnątrz przybić nowe deski? Planujemy podnieść lekko dach, tak aby można było na poddaszu również przebywać. Czy tak wykonana konstrukcja ścian wytrzyma obciążenie dachu?

מרכבה
08-06-2015, 19:40
Nie ma wymiarów tych brusów bo może być np #12cm czy 25cm .
A pierwszą pierwszyzną podniesienie dachu = pozwolenie na przebudowę / nadbudowę.
Błędy da się jeszcze naprawić, o ile drewno wygląda dobrze jak bal to
można by było nie robić profanacji dawać GK ..

Teraz przy przebudowie i papierologii, trzeba będzie spełnić obecne przepisy donośnie zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną tj EP oraz przegrody z U cmax 0,25 włącznie .. co wiąże się z zapodaniem izolacji od zewnątrz dość powiedzieć koło 15cm mnimum.

Na złe to na pewno nie wyjdzie, dom będzie mniej energii hapał, to raz, będzie ogólnie znośniejszy.

Wiejski Dom
10-06-2015, 18:53
Wielkie dzięki za odpowiedz:))) Wprawdzie mało rozumiem z tej fachowej lektury, ale może uda mi się coś doczytać w Internecie. Bardzo proszę o podpowiedź w kwestii spróchniałych desek: czy trzeba koniecznie je wymieniać? Czy można jakoś je zabezpieczyć?

Remiks
10-06-2015, 22:30
Płyty GK niczego nie wzmocnią a spróchniałe elementy należy wymienić.

Wiejski Dom
15-06-2015, 19:22
Ok, spróchniałe elementy należy wymienić, ale jak to zrobić? Proszę wybaczyć, ale jestem laikiem w tej dziedzinie. Ten dom śni mi się po nocach. Raz jestem pełna zapału za moment same wątpliwości. Jestem optymistka i myślę, że jednak uzyskam fachową pomoc:)))) Brusy mają okolo 12 cm.

מרכבה
15-06-2015, 19:28
Trzeba spiąć brusy nad elementem wymienianym, podnieść na wysokość co najmniej równą szerokości brusa, chyba że nie był mocowany na trzpienie/ drewniane dębowe kołki
co jakiś odcinek, wypadało by ponownie umieścić brusa na tych kołkach o ile są.
Prawdopodobnie, aby to uczynić tj wyciągnąć brusa potrzeba będzie znaczny odcinek ściany dźwignąć, na pocieszenie dodam, że ściany lekkie, 20 tonowy podnośnik będzie po full
potrzeba będzie takich więcej.
Oczywiście można wyciąć i w stawić brutalnie na chama nowy element, bez zachowania oryginalnego mocowania...

Tak czy siak pierwsze wypada zastanowić się nad projektem, pewnie dach do przebudowy.
Zależy jak życzliwych ma się sąsiadów.

Na koniec trzeba dobrze od zewnątrz zaizolować, a środek proponuje goluśki, z wyczyszczonych brusów.

Wiejski Dom
17-06-2015, 20:46
Dziękuję, baaaardzo dziękuję. Ten cytat, to jest strzał w dychę "Na koniec trzeba dobrze od zewnątrz zaizolować, a środek proponuje goluśki, z wyczyszczonych brusów. " Ok, zaczynam od gołych brusów. Pomalowane są na biało - trzeba zedrzeć tę warstwę. A co potem? Jak uzupełnić ubytki w drewnie po gwoździach, odpryski? Jakim środkiem zabezpieczyć te gołe dechy? Już z góry dziękuję za poprowadzenie mnie dalej w odkrywaniu tajemnic wiejskich domów:)

z.s.
10-03-2016, 10:02
[QUOTE=Wiejski Dom;6886378]Dzi

Witam ,

Chciałabym troszeczkę odgrzebać temat.
Czy udało się wyremontować dom, przejść przez te wszystkie prace z wymianą elementów ścian, z ich impregnowaniem?
Czy mogę zapytać czym zabezpieczono brusy od środka, tzn. jakiś preparat przeciw szkodnikom?

Będę wdzięczna za informacje, gdyż dosłownie stoję teraz przed tym samym w naszym drewnianym domku!!!