PDA

Zobacz pełną wersję : Dobór piecyka do ogrzewania wody dwie rodziny



tomeq47
09-06-2015, 09:50
Witam serdecznie szanownych forumowiczów.
Stoję przed wyborem piecyka do ogrzania wody. Ma zasilić dwie kuchnie i dwie łazienki (rzadko używane jednocześnie)
Układ domu wygląda następująco :
Do pierwszej łazienki i kuchni od pieca jest ok.1,5 m. Natomiast do drugiej kuchni i łazienki jest ok 15 m rur.
Czy jest opcja by któryś piecyk zasilił taki układ? Domyślam się, że w tej dalszej łazience będzie musiało upłynąć więcej wody zanim poleci gorąca. Obecnie jest to zasilane kotłem aristona ze zbiornikiem 45l, który wydaje mi się przeraża całą sprawę. Dom ogrzewany jest miałem. Gaz używany tylko do gotowania i cieplej wody.
Zaznaczę, że piecyk znajdował by się w piwnicy w tym samym pomieszczeniu co pięć węglowo-miałowy.
Co moglibyście z własnego doświadczenia poradzić?
Pozdrawiam Tomek

Greengaz
09-06-2015, 10:15
Przepisy zabraniają umieszczenia kotla gazowego i na paliwa stałe w tej samej kotłowni /pomieszczeniu/.
Instalacja kotła gazowego w nowym miejscu to:
- projekt instalacji wykonany przez projektanta z uprawnieniami gazowymi,
- pozwolenie na budowę,
- zawiadomienie nadzoru budowlanego o rozpoczęciu robót,
- wykonanie instalacji przez ekipę z uprawnieniami gazowymi,
- wpis do dziennika budowy kierownika z uprawnieniami gazowymi + załączenie protokołów szczelności,
- opinia kominiarza.

Autoryzowany serwis odpalajacy kocioł nie powinien tego zrobić bez powyższego.

Samoróbka nie wchodzi w grę, jeśli życie miłe.
------
Rozwiazaniem szybkiego dostępu do ciepłej wody jest zastosowanie bufora + cyrkulacji. Bufor pojemością powinien być dostosowany do przewidywanego zapotrzebowania.