PDA

Zobacz pełną wersję : XPS zamiast bloczków szkła piankowego - da się?



Terminus
10-06-2015, 10:22
Witam

Czy ktoś spotkał się z realizacją zastąpienia pierwszej warstwy gazobetonu w lekkim parterowym domu XPS'em 700? Teoretycznie przy odpowiednio grubej warstwie można by w ogóle nie ocieplać ściany fundamentowej, a XPS odciąłby i tak ten mostek.

pozdrawiam

Przemek Kardyś
10-06-2015, 10:35
j-j, który pierwszy tu na forum budował dom pasywny dał XPS pod ściany szczytowe. Nie wiem jaka odmiana, ale chyba zwykła, czyli 300. Nie wiem czy dom stoi, ale podejrzewam, że nic mu nie jest.
Grend w dziale samorobów buduje ściany działowe na XPS. Co z tego będzie nie wiadomo.
Kiedy ja pytałem o to konstruktora, stwierdził że tak być nie może i on tego nie zatwierdzi.

Jest ryzyko, jest zabawa.

Terminus
10-06-2015, 11:01
J-J dał też szkło piankowe pod pierwszą warstwę gazobetonu. Ja chcę tak samo tylko zamiast szkła chcę dać XPS700, który jest mocniejszy od szkła i na tyle grubo aby nie ocieplać ściany fundamentowej.

imrahil
10-06-2015, 11:21
J-J dał też szkło piankowe pod pierwszą warstwę gazobetonu. Ja chcę tak samo tylko zamiast szkła chcę dać XPS700, który jest mocniejszy od szkła i na tyle grubo aby nie ocieplać ściany fundamentowej.

straszne kombinacje. ile ten XPS kosztuje? nie lepiej zrobić płytę fundamentową?

Przemek Kardyś
10-06-2015, 11:37
Szkło piankowe ma wytrzymałość na ściskanie 850-1600kPa, a XPS 700 właśnie 700kPa i w dodatku ma problem z pełzaniem.

Może zrobić poszerzone ławy do głębokości przemarzania, a na górę zbrojone lane ściany fundamentowe w szalunku z XPS i podłogę osobno na EPS 100.
Powiedzmy, że robisz ławy o szerokości 60cm i głębokości 120cm. Przy 50bm wyjdzie 36m3, czyli 7200zł i stali za 1500zł.
Na górę dajesz szalunek z XPS o grubości 10cm i wysokości 50cm, a do środka dajesz zbrojenie i lejesz beton. Izolacji idzie 7m3 za cenę 2700zł, betonu 8m3 za 1600zł i trochę stali za 1500zł.
Razem masz izolowany fundament za niecałe 15 tyś. (*)

(*) spytaj jakego konstruktora czy tak można

Terminus
10-06-2015, 11:45
XPS700 dla mojego domu przy gr. 20 cm 2160 zł i nie musisz docieplać ściany fundamentowej - jest się o co bić. Przemek masz rację. Szkło Piankowe jest mocniejsze. W XPS 700 pewnie nie będzie można przekroczyć 300 kPa. Ale przy lekkiej parterówce z gazobetonu może się udać. Musiałby się wypowiedzieć jakiś konstruktor.

Przemek Kardyś
10-06-2015, 12:05
Kluczem jest tu rozłożenie ciężaru domu na większą powierzchnię, czyli zrobienie szerokich, zbrojonych ścian/ław fundamentowych. Nie chce mi się tego liczyć, ale to tak jak w płycie fundamentowej, gdzie zbrojenia pod ścianami jest więcej. Konstruktor musi to policzyć, ale ty zaproponuj mu koncepcję.

Terminus
10-06-2015, 12:28
Przemek o takim rozwiązaniu też myślałem ale jeśli moje rozwiązanie jest sensowne i możliwe do realizacji to będzie dużo tańsze. Fundamenty wyjdą 5tyś za 50m, XPS odcinają mostek 2tyś i już. I to koniec kosztów. Jest jakiś mocniejszy XPS niż 700kPa?

Mikolaj5
02-07-2015, 21:16
Terminus - moim skromnym zdaniem, zrob porzadne OZC, domu ktory finalnie sobie zaplanujesz
Na tej podstawie zmienial bym parametry i opcje, na modelu sprawdzajac inwestycje vs zwrot kosztow.

... bo wentylacja mechaniczna ma tez wiele innych zalet .. a takie szklo piankowe czy XPS to zakladam tylko zeby bylo cieplej - a wiec musi sie zwrocic (ewentualnie uzasadniac nizszymi kosztami poniesionymi na innych odcinkach)

perm
03-07-2015, 05:19
Przemek o takim rozwiązaniu też myślałem ale jeśli moje rozwiązanie jest sensowne i możliwe do realizacji to będzie dużo tańsze. Fundamenty wyjdą 5tyś za 50m, XPS odcinają mostek 2tyś i już. I to koniec kosztów. Jest jakiś mocniejszy XPS niż 700kPa?Chybiony pomysł krótko mówiąc. Niezależnie od tego jaki XPS dasz (o ile znajdziesz konstruktora, który się pod tym podpisze).