PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie ściany i sufitu w garażu



link2jack
15-06-2015, 08:50
Prawdopodobnie zostanie mi trochę metrów styropianu z ocieplania ścian zewnętrznych (termoorganika termonium plus 16cm) Chciałbym zapytać czy są jakieś przeciewskazania do ocieplenia w/w styropianem ściany wewnętrznej i sufitu w garażu? Czy przytwierdzenie samym klejem wystarczy (chodzi głównie o sufit)?

Jastrząb
17-06-2015, 12:39
Prawdopodobnie zostanie mi trochę metrów styropianu z ocieplania ścian zewnętrznych (termoorganika termonium plus 16cm) Chciałbym zapytać czy są jakieś przeciewskazania do ocieplenia w/w styropianem ściany wewnętrznej i sufitu w garażu? Czy przytwierdzenie samym klejem wystarczy (chodzi głównie o sufit)?
Minimalne opary benzyny w garazu moga działąc destrukcyjnie na styropian.

plusfoto
17-06-2015, 13:30
Kolego Jastrząb - nie opowiadaj głupot. Jeśli w garażu czuć benzynę to może tylko oznaczać to że samochód jest do d..y i wentylacja która praktycznie w każdym garażu jest obowiązkowa nie działa. Nikt o zdrowych zmysłach też nie będzie rozlewał benzyny w garażu czy po styropianie, po nad to styropian z reguły jest zaciągnięty klejem, nie zostawia się go gołego bo prędzej czy później szlak by go trafił bez tych oparów.

Jastrząb
17-06-2015, 13:59
Kolego Jastrząb - nie opowiadaj głupot.Nie wiem czy glupoty. Faktem jest ze styropian benzyny nie lubi. A jak sprawny samochod by nie byl i wentulacja zawsze sie cos trafi w powietrzu. Czysta jak sala chirurgiczna garaz zazwyczaj nie jest. Nie umiem owiedziec, czy sa to ilosci rzeczywiscie zagrazajce temu styropianowi, ale jak mialbym wybierac to bym zrobil to z welny celem dmuchania na zimne.

panfotograf
17-06-2015, 15:50
Trzeba kupić samochód elektryczny, ewentualnie z silnikiem Diesla ;)

A tak poważnie - możesz kłaść ten styropian - nic mu nie będzie.

Jarekvw
24-06-2015, 20:51
Witam
Też planuję docieplenie garażu, kotłowni i jednej ściany w wiatrołapie styropianem od wewnątrz- tak mam zresztą w projekcie (typowym- Tamaryszki z Archonu) :-)
Skoro projekt dopuszcza i wskazuje takie rozwiązanie to chyba projektant wiedział co robi...
Przy czym nie dawałbym 16 cm styro, przynajmniej na ściany- mocne zawężenie, ja mam chyba 5 cm
Osobiście chce styropian na ścianach przykryć płytą g-k - lepsze zabezpieczenie przed uderzeniami.
Sufit- styropian chyba na piankę, zaciągnięty klejem, raczej bez kołkowania.

Mam pytanie do Forumowiczów- czy ktoś dawał płytę g-k na styropian na ścianach?
Jak to się sprawdza?
Czy robiliście jakiś stelaż, czy styro na piankę/ klej do ściany i płytę też klej/ pianka?
Zastanawiałem się i moim zdaniem przy "postawieniu" (czyli wyeliminowaniu ścinania) obciążenie od styropianu i płyty gipsowej pianka powinna spokojnie przenieść

Pozdrawiam
Jarek

panfotograf
24-06-2015, 21:36
Witam
Też planuję docieplenie garażu, kotłowni i jednej ściany w wiatrołapie styropianem od wewnątrz- tak mam zresztą w projekcie (typowym- Tamaryszki z Archonu) :-)
Skoro projekt dopuszcza i wskazuje takie rozwiązanie to chyba projektant wiedział co robi...
Przy czym nie dawałbym 16 cm styro, przynajmniej na ściany- mocne zawężenie, ja mam chyba 5 cm
Osobiście chce styropian na ścianach przykryć płytą g-k - lepsze zabezpieczenie przed uderzeniami.
1. Sufit- styropian chyba na piankę, zaciągnięty klejem, raczej bez kołkowania.

Mam pytanie do Forumowiczów- czy ktoś dawał płytę g-k na styropian na ścianach?
Jak to się sprawdza?
2. Czy robiliście jakiś stelaż, czy styro na piankę/ klej do ściany i płytę też klej/ pianka?
Zastanawiałem się i moim zdaniem przy "postawieniu" (czyli wyeliminowaniu ścinania) obciążenie od styropianu i płyty gipsowej pianka powinna spokojnie przenieść

Pozdrawiam
Jarek
1. Ja bym kołkował. A jeśli styropian zacznie się odrywać? - Cała robota od nowa.
2. Jeśli kartongips to też bym zrobił ze stelażem. Ale kartongips w garażu to może przesada. Klej + siatka i pomalować.

plusfoto
24-06-2015, 22:10
1. Ja bym kołkował. A jeśli styropian zacznie się odrywać? - Cała robota od nowa.
2. Jeśli kartongips to też bym zrobił ze stelażem. Ale kartongips w garażu to może przesada. Klej + siatka i pomalować.
Chyba rozrywać jak będzie kiepski bo na oderwanie nie ma najmniejszej szansy. Co do reszty całkowita zgoda. KG w garażu to fanaberia:)

marnon
25-06-2015, 08:11
ja słyszałem opinie że najlepiej strop w garażu w bryle budynku wełną ocieplić ponieważ jeśli damy styropian to zamknie się nam strop pomiędzy dwiema warstwami styropianu i nie będzie żadnego przepływu powietrza - może pojawić się grzyb. Chyba że nie masz poddasza użytkowanego , ja mam dlatego mam styropian na piętrze pod podłogówką i narazie się wstrzymałem z ociepleniem stropu w garażu styropianem.

plusfoto
25-06-2015, 08:44
ja słyszałem opinie że najlepiej strop w garażu w bryle budynku wełną ocieplić ponieważ jeśli damy styropian to zamknie się nam strop pomiędzy dwiema warstwami styropianu i nie będzie żadnego przepływu powietrza - może pojawić się grzyb. Chyba że nie masz poddasza użytkowanego , ja mam dlatego mam styropian na piętrze pod podłogówką i narazie się wstrzymałem z ociepleniem stropu w garażu styropianem.
Czyż byśmy mieli do czynienia z przypadkiem oddychania ścian i sufitów?:bash:

bt9
25-06-2015, 10:03
Jeśli chodzi o ocieplenie ścian wewnątrz budynku styropianem to - jeśli się mylę to proszę o poprawienie mnie bo jestem laikiem - z zasady niczym się to nie różni od ocieplenia wełną, no pewnie będą różnice technologiczne ale z założenia oba materiały są ok i taki sam cel im się stawia. Ja u siebie w remontowanym domu ociepliłem ścianę w kuchni styrodurem - XPS który mi pozostał po posadzkach - grubości 6cm. Aby zapobiec zawilgoceniu ściany zastosowałem na XPS folię paroizolacyjną, na to poszedł stelaż a na niego płyty gipsowe. Gdyby nie to, że chciałem dać folię paroizolacyjną i w jakiś sposób musiałem ją zamocować, to stelaża bym nie robił tylko od razu płyty pianką kleił do styroduru, ale, że miedzy płyty XPSa a karton gipsu dałem paroizolacje to jakoś musiałem to połączyć. Jeśli chodzi o kołkowanie - ja nie kołkowałem, kleiłem na klej w piance i uważam, że to wystarczy ale dla bezpieczeństwa można zakołkować - koszt mały a "wytrzymałość" wzrasta.
Z tego co kiedyś znalazłem w sieci to sa płyty gipsowe obłożone od razu folią paroizolacyjną ale cana..

Garaż w bryle budynku jak i inne pomieszczenia w podziemiu bedę od wewnątrz ocieplał styropianem 2x5cm bo mam go z demontażu w ilości ok 80m2
Tylko się zastanawiam czy dawać w tych pomieszczeniach folię paroizolacyjną na styropian.. w tej chwili garaż lekko ogrzewany a w przyszłości kto wie, może będzie ogrzewany tak jak dom. Będę kleił wszystko na piankę.

Źle?, dobrze? Wg. mnie ok. ale..

Jan P.
25-06-2015, 10:40
Zamiast foli , lepiej pomalować lateksem. Znakomita bariera dla dyfuzji pary wodnej. Jan

bt9
25-06-2015, 11:01
Mis'n a można użyć do tego masy np. IZOHAN IZOBUD? bo stosowałem to przy XPSie i mi zostai trochę.

Jastrząb
25-06-2015, 13:03
A jak dajecie na sciany zewnetrzne styropian to go zabezpieczacie folia paroizolacyjna? Raczej nie. A tam ma duzo gorsze warunki, bo gdzies wewnatrz tego styropianu znajdzie sie punkt rosy w zimie. Wewnatrz domu, ta odrobina pary wodnej jesli do niego wlezie i to i wylezie jesli "bedzie chciała".
Juz nie mowiac o tym ze sciana z cegly ma wiele wieksza od styropianu przepuszczalnosc pary wodnej, a jakos nie kojarze, zeby ktos pod tynk folie przyklajał.

Reasumujac, nie przesadzacie z ta paroizolacja?

Jan P.
25-06-2015, 13:10
A jak dajecie na sciany zewnetrzne styropian to go zabezpieczacie folia paroizolacyjna? Raczej nie. A tam ma duzo gorsze warunki, bo gdzies wewnatrz tego styropianu znajdzie sie punkt rosy w zimie. Wewnatrz domu, ta odrobina pary wodnej jesli do niego wlezie i to i wylezie jesli "bedzie chciała".
Juz nie mowiac o tym ze sciana z cegly ma wiele wieksza od styropianu przepuszczalnosc pary wodnej, a jakos nie kojarze, zeby ktos pod tynk folie przyklajał.

Reasumujac, nie przesadzacie z ta paroizolacja?

Dyfuzja następuje od cieplejszego do zimniejszego. Nie robiłem tym. Jan

bt9
25-06-2015, 17:24
Dyfuzja następuje od cieplejszego do zimniejszego. Nie robiłem tym. Jan

Dokładnie. Dlatego np. W konstrukcji szkieletowej drewnianej stosuje się OD WEWNĄTRZ folię paroizolacyjną, jeśli ocieplamy od środka ściany z np. Betonu zasada pozostaje taka sama - powinna być paroizolacja - wg. Informacji jakie wyczytałem. Popatrz jak ociepla się i izoluje zabytki.

ik_KT
30-06-2015, 20:48
Zamieszczam schemat prawidłowego ocieplenia ściany wewnętrznej pomiędzy pomieszczeniem ogrzewanym i nieogrzewanym.
322673

Jarekvw
01-07-2015, 19:01
Chyba rozrywać jak będzie kiepski bo na oderwanie nie ma najmniejszej szansy. Co do reszty całkowita zgoda. KG w garażu to fanaberia:)

Ojtam, fanaberia, chciałem pancernie, żeby sie ocieplenie nie uszkodziło ;-)
Już bardziej serio, dzięki za pomoc, chyba rzeczywiście prościej będzie przykleić styro na piankę, sufitu nie kołkować, ścian tym bardziej i zaciągnąć klejem+siatka.
Pozdrawiam
Jarek

Aaricia23
31-08-2016, 10:40
Też mamy ocieplać strop garażu od spodu. Raczej bedzie to styro 8cm. Czy wystarczy sam klej cementowy i siatka od spodu czy nalezy jednak to przykrecać jakimiś kołkami? Czy łączenia takich płyt należy też smarować klejem na całej powierzchni. Maż to zrobi sam stąd pytania.

tymbark311
01-09-2016, 05:59
witam,
pytanie jakie pomieszczenia masz na garazem? i na jakim etapie jest Twoja budowa?
lepiej by bylo polozyc ocieplenie od gory nad garazem,
co do plyty K-G to bym sie juz drugi raz nie odwazyl, polozyc mialem i odradzam :)
(wlasnie jestem po wymianie), garaz to specyficzne miejsce i jest duzo wilgoci mimo bardzo dobrej wentylacji :(
ja ocieplalem tylko sciane miedzy domem i zrobilem to welna, ale styropian moze byc jedyna jego wada to latwopalnosc, ale caly dom tez ocieplony tym materialem :) , wiec jak ma sie palic?
pozdrawiam PM

ik_KT
01-09-2016, 12:46
Rozwiązując izolację przegrody pionowej pomiędzy pomieszczeniem ogrzewanym i nieogrzewanym należ pamiętać że:
1. izolacja termiczna powinna znaleźć się od strony chłodniejszej. Mamy tutaj do czynienia z tą samą sytuację jak przy ścianie zewnętrznej – izolacja od strony ciepłej podnosi temperaturę na powierzchni przegrody, ale przy złym doborze materiałów może spowodować kondensacje pod powierzchnią izolacji, a ponadto nie chroni przegród bezpośrednio do niej przylegających.
2. musi być wykonana w sposób ciągły i szczelny na całej powierzchni przegrody. Nie należy wykorzystywać elementów odpadowych, np. pozostałości z izolacji ścian, a mocując elementy izolacyjne pamiętać o ich szczelnym ułożeniu – dla przegrody tej, mimo iż pracuje w łagodniejszych warunkach temperaturowych, wymagania są takie same jak dla elewacji
3. ograniczyć do minimum przebicia izolacji (o ile nie jest to wymagane w ST systemu docieplenia), najlepiej przez zastosowanie klejów które dopuszczają eliminację łączników czyli kołków – każde punktowe przebicie izolacji powoduje bowiem lokalne osłabienie ocieplenia
4. prace powinny być wykonywane w taki sposób i w takim czasie aby nie dopuścić do zamknięcia wody technologicznej – nie wolno układać izolacji termicznej (szczególnie styropianu) na mokrą ścianę lub tynk, dotyczy to również wykroplenia pary wodnej na tynku w przypadku wykonywania izolacji np. w okresie zimowym przy słabo ogrzewanym budynku na tynku gipsowym
5. czasami występuje potrzeba wykonania izolacji obwodowej na ścianach bocznych, na suficie i podłodze przylegających do izolowanej przegrody. Może to nastąpić gdy zastosujemy izolację o małej grubości ale o znacznym oporze R czyli o dobrej izolacyjności. Może to spowodować przy przegrodach stykających się ze ścianą występowanie tzw. bocznego przenikania ciepła – aby temu zapobiec obwodowo wokół ściany układa się izolacje w celu wydłużenia drogi dla przepływu zimna

wojtf23
15-09-2019, 18:49
Witam, mam pytanie czy jest sens ocieplać strop w garażu skoro na podłodze na piętrze będę miał 10 cm styropianu 0,36 eps 100. Rozumiem że ścianę wew. między garażem a pomieszczeniami ogrzewanymi. W garażu będzie podłogówka i temp. będzie między 10-15 stopni.

A tak z ciekawości na styropian zaciągnięty klejem kładzie się tynk żeby ściana czy sufit był ładnie równy/a???

Kaizen
15-09-2019, 20:27
Rozumiem że ścianę wew. między garażem a pomieszczeniami ogrzewanymi. W garażu będzie podłogówka i temp. będzie między 10-15 stopni.

Jak chcesz mieć w garażu ogrzewanie sufitowe stropem ogrzanym w sąsiednich pomieszczeniach, to nie izoluj sufitu w garażu. Tylko wtedy może się okazać, że strop w sąsiednim pomieszczeniu jest na tyle wychłodzony, że skrapla się na nim para wodna. Chociaż jak w garażu będzie 15* to myśle, że to nie grozi (chyba, że za ścianą będzie łazienka - to owszem).