PDA

Zobacz pełną wersję : Stałe przyłącze do tymczasowego lub nie wybudowanego obiektu



adamski9000
15-06-2015, 18:08
Witam

Proszę o pomoc w następującej kwestii.

Mam działkę na której planuje wybudować budynek gospodarczy. Na chwilę obecną postanowiłem tam blaszany garaż jako obiekt tymczasowy. W związku z tym, iż nie chcę bawić się w przyłącza tymczasowe, złożyłem wniosek o stałe docelowe przyłącze kablowe i wpisałem w formularz, iż przyłącze będzie podciągnięte do planowanego budynku, którego jeszcze faktycznie niema. Dostałem warunki przyłącza i umowę na przyłączenie do sieci. Wystarczy podpisać. Dzisiaj jednak tak sobie pomyślałem, czy jest w ogóle możliwe podłączenie do sieci, jeśli takiego budynku niema. Wprawdzie jest blaszany garaż i tam można podciągnąć prąd, ale mam wątpliwości czy nie będzie z tym jakiś formalnych czy technicznych problemów.

W warunkach przyłączenia jest wymóg, iż wnioskodawca wyprowadzi z szafki pomiarowej trójfazową linię zasilającą do miejsca poboru mocy.

Tak więc moje pytanie brzmi, jak takie przyłączenie wygląda w praktyce. Czy podłączę sobie prąd gdziekolwiek, nawet do takiego blaszaka i nikogo nie będzie to interesować, czy też jest to bardziej skomplikowane. Oczywiście podłączeniem będzie zajmował się elektryk z uprawnieniami.

I jeszcze jedno. Czy wyprowadzenie linii zasilającej to jest kwestia położenia kabla + skrzynka odbiorcza, czy też to jest bardziej skomplikowane ?

Sorki, za takie laickie pytania, ale na chwilę obecną nie mam zielonego pojęcia o temacie.

Dziękuję i pozdrawiam
Adam

zbich70
16-06-2015, 00:00
Oczywiście podłączeniem będzie zajmował się elektryk z uprawnieniami.
Skoro zagadnieniem będzie zajmował sie tenże, to o ile nie jest to "pan czesiu spod budki z piwem", to temat ogarnie.
Generalnie dostawcę energii interesuje tylko oświadczenie o gotowości instalacji do przyłączenia, za co odpowiedzialność bierze podpisujący - czytaj: dostawca nie bierze odpowiedzialności za szkody wynikłe z dostarczenia energii do niewłaściwie wykonanej instalacji.

mturdus
16-06-2015, 08:35
Przerabiałem coś podobnego, jak chciałem podłączyć się do domku holenderskiego na działce rolnej. Elektryk wykonał skrzynkę, oświadczenia itp. Pan z biura obsługi klienta był nieugięty, zażądał całej papierologii (pozwolenie na budowę, pozwolenie na użytkowanie itp). Napisałem oświadczenie, że jest to obieg nie wymagający pozwolenia na budowę, to mi odpisał, w jakich terminach mogę się odwoływać do centrali. Więc udałem się osobiście piętro wyżej, poprosiłem o rozmowę z dyrektorem stosownego pionu, poczekałem grzecznie ze dwie godziny, pokazałem dokumenty, zdjęcie rzeczonego domku i od ręki dostałem zgodę.
I komentarz, że trzeba domki holenderskie dopisać do listy obiektów podłączalnych.

Słowem - urzędnik na dole ma procedury i ich się musi trzymać. Sprawy nietypowe wyżej.
Oczywiście co zakład, to trochę inna praktyka, ale ogólna zasada jest ta sama.

inve
16-06-2015, 11:56
U mnie faktycznie zrealizowano przyłącze jak było już pozwolenie na budowę, obok ich skrzynki z liczniki postawiono zakupioną przez nas "r-betkę" i załączono prąd w taryfie budowlanej (droższej). Co robiono z instalacją dalej niespecjalnie interesowało ZE. Odbioru budynku jeszcze nie robiliśmy, bo nasza budowa trwa, i podobno nie można się przerzucić na taryfę mieszkaniową. Choć inni na forum wspominali o odbiorze cząstkowym (?) -samej instalacji budowanego budynku jako warunku - zejścia z taryfy budowlanej na mieszkaniową.
Przykład domku holenderskiego jest nieco inny - niż budowa i jej zaplecze - bo stawiasz gotową całość ( formalnie parkujesz przyczepę) i nie ma tu mowy o budowie jako takiej.

zbich70
16-06-2015, 13:45
podobno nie można się przerzucić na taryfę mieszkaniową.
Czytaj: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2579654.html
Sporo tego, ale kwintesencja taka że jednak można... ;)

Kibelek na działce postawisz i jeśli będziesz go użytkował tylko w ramach potrzeb bytowych, a nie działalności gospodarczej, to taryfa "mieszkaniowa" należy się jak psu buda.

A propos - psu w budzie też możesz zainstalować oświetlenie, ogrzewanie etc. i rozliczać energię w taryfie G. Chyba że pies prowadzi firmę ochroniarską i płacisz mu za pilnowanie obiektu. To wtedy nie... :D

kemot_p
16-06-2015, 14:24
Kibelek na działce postawisz i jeśli będziesz go użytkował tylko w ramach potrzeb bytowych, a nie działalności gospodarczej, to taryfa "mieszkaniowa" należy się jak psu buda.

Pewny jesteś? Bo ja chcę na działce mieć prąd w taryfie G (za kilka lat chcę z niego pociągnąć budowę). Czy do takiego "kibelka" ZE podłączy mi prąd w taryfie G? Bo jak rozmawiałem z moim rejonem, to każą mi stawiać budynek gospodarczy. Ja szczerze mówiąc wolałbym postawić jakiś domek narzędziowy/altankę.

mturdus
16-06-2015, 14:36
A budynek gospodarczy to się jakoś specjalnie różni od narzędziowego, altany. Złóż w starostwie zgłoszenie budowy budynku gospodarczego - gotowego garażu blaszanego, ( w trybie bodajże art 29 prawa budowlanego) odczekaj wymagane 30 dni i już Twój garaż jest oficjalnym budynkiem gospodarczym.

kemot_p
16-06-2015, 14:38
A budynek gospodarczy to się jakoś specjalnie różni od narzędziowego, altany.
A za altanę płaci się podatek? Bo za budynek gospodarczy tak.

zbich70
16-06-2015, 14:38
Bo jak rozmawiałem z moim rejonem, to każą mi stawiać budynek gospodarczy.
Zapytaj też czy kolor ścian im odpowiada, czy może lepiej przemalować na bardziej pasujący do kolorystyki ich logo :mad:

adamski9000
16-06-2015, 19:54
Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Na chłopski rozum wydaje si, iż nie powinno być problemu, gdy stoi już legalnie budynek gospodarczy na zgłoszenie, nawet jeśli technicznie jest to tylko blaszany garaż. No ale, może nie problem w tym, czy podłączą, tylko jaką taryfę zastosują. Bo jeśli dla budowy to straszna kicha. Będę musiał zapytać jakiegoś elektryka z tego rejonu jak to wygląda w praktyce. Dzięki i pozdrawiam

gawronka
16-06-2015, 20:02
wychodzi na to , ze moj zaklad energetyczny z okolicy gdzie mam dzialke letniskowa jest super hiper :rolleyes: działka rolna, pan z ZE doradził (chociaż widział mnie pierwszy raz na oczy),żeby zgłosić budowę studni głębinowej w starostwie i po nie otrzymaniu sprzeciwu, na to zgłoszenie dociągnął mi prąd z taryfą "G" :cool: to tak, jakby komuś na działkę nie chcieli dociągnąc proadu

kemot_p
17-06-2015, 10:28
Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Na chłopski rozum wydaje si, iż nie powinno być problemu, gdy stoi już legalnie budynek gospodarczy na zgłoszenie, nawet jeśli technicznie jest to tylko blaszany garaż. No ale, może nie problem w tym, czy podłączą, tylko jaką taryfę zastosują. Bo jeśli dla budowy to straszna kicha. Będę musiał zapytać jakiegoś elektryka z tego rejonu jak to wygląda w praktyce. Dzięki i pozdrawiam

Cześć, mam identyczną sytuację. W moim przypadku też będzie to blaszak w zgłoszeniu budowy w Starostwie nazwałem go budynkiem gospodarczym.
Wystąpiłem do ZE z wnioskiem o zasilenie tego budynku, moc przyłącza 7kW, taryfa G. Dostałem zgodę - mam tylko zrobić na własny koszt instalację wewnętrzną. Potem jak zbuduję dom przeniosę tablicę z budynku gospodarczego do domu i wystąpię o zwiększenie mocy.

adamski9000
17-06-2015, 18:35
Dzisiaj pytałem się elektryka z uprawnieniami z mojej okolicy jak to wygląda w praktyce. Powiedział, iż niema żadnego problemu. Jak założą skrzynkę reszta zazwyczaj ich nie interesuje. To chyba zamyka temat