PDA

Zobacz pełną wersję : Rury do instalacji odkurzacza centralnego



Ifarrg
17-06-2015, 13:43
Witam.

Zakupiłem rury do OC. Czy możecie mi powiedzieć, czy tak standardowo wygląda rurka w środku? Myślałem, że mają być idealnie gładkie....

https://lh5.googleusercontent.com/-q1Lpehud9YM/VYFrBe0FvVI/AAAAAAAAA4I/61fvVnuJx54/w958-h719-no/20150616_192427.jpg

CityMatic
17-06-2015, 13:53
Witam.

Zakupiłem rury do OC. Czy możecie mi powiedzieć, czy tak standardowo wygląda rurka w środku? Myślałem, że mają być idealnie gładkie....

https://lh5.googleusercontent.com/-q1Lpehud9YM/VYFrBe0FvVI/AAAAAAAAA4I/61fvVnuJx54/w958-h719-no/20150616_192427.jpg

Tak To rura Beam Poland - bardzo dobra :)też taką mam

Lukasz_Zielinski
05-07-2015, 16:12
Tak To rura Beam Poland - bardzo dobra :)też taką mam

Tak, wygladają rury do odkurzacza centralnego. Jeżeli masz wątpliwości przy montażu to skontaktuj się z profesjonalistą. Zwracając uwage na nie istotne szczegóły napewno będziesz uzywać do cięcia szlifierki kątowej i nie będziesz szlifował krawędzi. Uzycie zbyt dużej ilości kolan to też bład.

CityMatic
05-07-2015, 18:34
..czy tak standardowo wygląda rurka w środku? Myślałem, że mają być idealnie gładkie.... ]

Znalazłem fotkę moich bo też miałem wątpliwości :)
jak lufa pistoletu :)

Ifarrg
07-07-2015, 14:49
To nie jest rura beam poland, ale rzeczywiście wyglądają podobnie. Mnie po prostu zastanowiło to, czy te dołeczki w rurze to coś normalnego.


Tak, wygladają rury do odkurzacza centralnego. Jeżeli masz wątpliwości przy montażu to skontaktuj się z profesjonalistą. Zwracając uwage na nie istotne szczegóły napewno będziesz uzywać do cięcia szlifierki kątowej i nie będziesz szlifował krawędzi. Uzycie zbyt dużej ilości kolan to też bład.

Do cięcia będę używał albo szlifierki, albo brzeszczotu. Prędzej tego pierwszego, bo nim się da lepiej sfazować krawędzie. A jeśli chodzi o prawidłowość wykonania to ja czego bym nie robił, najpierw szukam (nawet do przesady czasem) informacji na ten temat, doszkalam się, czytam instrukcję i dopiero zaczynam. Natomiast jest niestety bardzo dużo pseudo fachowców czyli tzw. fahofcuf, którzy w du...ie mają instrukcję i robią po swojemu. O czym niestety przekonałem się już kilka razy...

Ai*ka
08-07-2015, 06:21
Witam,

Rurę masz raczej OK, na zdjęciu trudno zobaczyć te dołeczki, ja ich nie widzę.

Co do cięcia raczej polecam szlifierkę a nie brzeszczot, trzeba tylko uważać by nie uciąć "kiełbasy".
Przy klejeniu też trzeba uważać, najlepiej poskładać na sucho i dopiero później kleić ponieważ klej niesamowicie szybko łapie i częto jest już za późno na korektę.

Najlepiej jak byś miał specjalny obcinak do rur OC i skrobak.

Ja swoim klientom, którzy samodzielnie układają instalację wypożyczam nieodpłatnie narzędzia do montażu.

Co do pseudo fachowców masz po części rację. Problem z instalacją pojawia się często gdy została wykonana przez osoby które zajmują się montażem OC z doskoku. Firmy, które żyją z OC nie mogą sobie pozwolić na błędy. Jeszcze nigdy nie spotkałem się ze źle wykonaną instalacją przez firmę specjalizującą się w tym.

qrko
08-07-2015, 13:56
Witam.
Jestem na etapie budowy ścian w domku jednorodzinnym z poddaszem użytkowym i chciałbym sobie przygotować na przyszłość instalacje pod OC. Wstępnie myślałem o 4 punktach:
- salon w okolicach kominka
- komunikacja na poddaszu
- garaż
- pokój nad garażem

Zakładając ze waz ma 8-9 metrów długości wydaje mi się ze bez problemu odkurzę cały domek + samochody, czy może jednak nie być tak kolorowo jak myślę? Rzuty w załączniku.

323516323517

Teraz kwestia przewodów - czy kupię je stacjonarnie w jakiejś castoramie lub leroy merlin, czy dostępne są one tylko w specjalistycznych sklepach zajmujących się odkurzaczami centralnymi? O co pytać, na co zwracać uwagę, czy średnica jest uniwersalna czy jest kilka, jeżeli tak to którą wybrać?
Pozdrawiam.

Ai*ka
08-07-2015, 14:41
Koncepcję masz dobrą.

Gniazdo na parterze rzeczywiście możesz umieścić przy kominku, najlepiej na przeciwko klatki schodowej, ponieważ schody dużo łatwiej się sprząta wchodząc na nie niż w odwrotnym kierunku.

Na parterze pomyślał bym również o wyprowadzeniu instalacji w obrysie zabudowy kuchennej pod automatyczną szufelkę lub kasetę Vroom, na koszt instalacji niewiele to wpłynie a w przyszłości może się to rozwiązanie przydać.

Co do garażu to najlepiej punkt ssawny umieścić brzy bramie wjazdowej (umożliwi to odkurzenie samochodu na podjeździe) na ścianie zewnętrznej ponieważ prawdopodobnie od strony części mieszkalnej będziesz miał na ścianie 5-10 cm styropianu co może później utrudnić montaż gniazda ssawnego.

Na piętrze tak jak napisałeś gniazdo w części komunikacyjnej i w pokoju nad garażem.

Wyprowadzenie instalacji pod odkurzacz nalepie wykonać na ścianie zewnętrznej budynku by odcinek wyrzutni odkurzacza był jak najkrótszy.

Rur do OC nie dostaniesz w żadnym typowym markecie budowlanym, można je czasami spotkać w hurtowniach hydraulicznych. Najlepiej udać się do punktu gdzie specjalizują się w systemach OC, doradzą i pokierują jak prawidłowo wykonać instalację.

Musisz zwrócić uwagę by zakupić rury koloru białego (system kanadyjski), które gwarantują możliwość podłączenia 90% odkurzaczy dostępnych na naszym rynku. Jest też dostępne orurowanie niebieskie (system włoski), posiada minimalnie mniejszą średnicę przez co wybór jednostek centralnych i osprzętu jest mniejszy, dodatkowo więcej kosztuje. Warto też zwrócić uwagę na płytkę montażową by była kwadratowa (są też prostokątne), daje to możliwość późniejszego montażu gniazd prostokątnych lub kwadratowych.

qrko
09-07-2015, 09:39
Dziękuję serdecznie za informacje.
Szczęśliwym trafem znalazłem firmę zajmującą się OC niecałe 15km ode mnie, mają fajne zestawy akcesoriów montażowych i wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem było by wzięcie:
http://sklep.odkurzacze.instal-centrum.pl/glowna/177-zestaw-montazowy-na-4-gniazda-i-2-szufelki.html
+
uzupełnić odpowiednią ilością http://sklep.odkurzacze.instal-centrum.pl/glowna/79-rura-instalacyjna-pvc-2m.html
Cenowo chyba dobrze to wygląda, prawda? Wręcz jestem w szoku.

PS. Gniazdo w garażu rozumiem przy bramie na ścianie zewnętrznej, ale WEWNĄTRZ garażu, co nie? :)

Ai*ka
09-07-2015, 16:35
Jest to znana firma więc można mieć do niej zaufanie.

To co mogę poradzić to raczej zakup elementów na sztuki niż w pakietach, ponieważ pakiet może zawierać elementy nam zbędne lub mieć za mało kształtek, które się nam akurat przydadzą.

Może wydawać się to wariantem droższym, ale moi klienci zazwyczaj tak robią ponieważ to co im zostanie zawsze mogą zwrócić. Z elementami z pakietu już trudniej. Zależy jak do tego podchodzi firma.

A gniazdo oczywiście w środku garażu ;)

Pozdrawiam

gubik
09-07-2015, 19:47
PS. Gniazdo w garażu rozumiem przy bramie na ścianie zewnętrznej, ale WEWNĄTRZ garażu, co nie? :)
Tak, gniazdo przy bramie. W lecie łatwiej odkurzać auto przed garażem:yes: