PDA

Zobacz pełną wersję : Prośba o pomoc i opinię - instalacja w domu jednorodzinnym - zakup "bezpieczników"



saturnv
22-06-2015, 18:13
Witam,


Mam problem z zakupem "bezpieczników" do mojej skrzynki rozdzielczej w domu jednorodzinnym (200m2).
Instalacje robił mi elektryk z energetyki i zapisał mi co mam kupić. Jednak nie do końca
zgadzam się z tym co mam zakupić i potrzebuję porady.
Chciałbym aby moja instalacja była bezpieczna i nie zamierzam na tym oszczędzać.
Koszt instalacji w budowie domu to jakieś promile, a zycie jest bezcenne, dlatego proszę o poradę
w zakresie dobrego bezpieczeństwa a nie oszczędnosći.

Jestem na terenie Energa operator oddzial Kalisz. Moc przyłączeniowa do budynku będzie wynosić 16,5KW.
Energa daje zabezpieczenie przedlicznikowe o wartości C32A.

Instalacja 3 - fazowa TN-S, kabel 5 zył (5x10) L1,L2,L2,N,PE. (taki układ dostaje ze złącza licznikowego do którego mam 20m).
Jest to dom piętrowy (poddasze), 2 łazienki i kotłownia gazowa pompy elektroniczne + mini seswerownia z urzadzeniami sieciowymi. + rekuperaor i klimatyzacja.

Garaż gniazdo 3 fazowe (5x4), kuchnia gniazdo 3 fazowe pod indukcję (5x4).
Gniazda podciągnięte po kablu 2,5, a oświetlenie 1,5 - standardowo.

Moje zabezpieczenie przedlicznikowe będzie wynosić 32A, a alektryk zapisał mi abym kupił:
-wył przepięciowy 40A - 1 sztuka
-wył p.porażeniowy 40A - 1 sztuka
-wył p.porażeniowy 1 faz, 25A - (na łazienki i kuchnię)

- S191 klasy C (prąd 10A, 16A, 20A (różne ilosci)
- S193 klasy C 20A (2 sztuki).
-sygnalizator faz
-szyna bezpiecznikowa


Kupy się to dla mnie nie trzyma. Bo zabezpieczenie moje 40A będzie dużo większe niż to przed licznikiem (32A).
Chciałbym uniknąć sytuacji jak u teścia, u którego wywala bezpiecznik 20A w skrzynce, zamiast swój główny, który tez ma 40A.

Nie rozumiem, dlaczego na obwody w domu wszystkie bezpieczniki klasy C?
Rozumiem jeszcze "siłę" w garażu i "siłę" w indukcji, ale reszta powinna byc chyba B?

Nie bardzo też jestem za tym, aby cały dom zabezpieczać jedną różnicówką, bo jak będzie jakakolwiek awaria, to wszędzie ciemno.
Do tego elektronika (każda w tym pieca też) nie lubi być wyłączana z nienacka.

Pytanie do Was, czy zamiast jednej różnicówki 40A mogę zastosować taki schemat, zabezpieczyć się następująco:

1. Łazienka górna,
obciązenie obwodu nie powinno przekroczyć 2-3kW - farelka, suszarka
tutaj zastosowałbym na gniazda jeden główny RCBO: ABB DS201A-B16/0,03 (1P+N) + dodatkowo Sy ABB SN201-B16A na każdy obwód

2. Łazienka dolna,
tutaj też obciązenie obwodu nie powinno przekroczyć 2-3kW - farelka, suszarka
tutaj tak samo: gniazda, RCBO: ABB DS201A-B16/0,03 (1P+N), Sy nie są potrzebne bo jeden obwód gniazdek.

3. Pralnia, jedno gniazdo do pralki, ale zastosowałbym RCBO: ABB DS201A-B16/0,03 (1P+N)
-pralka około 3kW

4. Kuchnia
- płyta indukcyjna 3faz o mocy 7,5KW-
zastosowałbym wyłacznik różnicowoprądowy z członem nadprądowym DS204 A-C20/0.03

- kuchenka 3,5kW (osobny obwód), czajnik 2,5kW i zmywarka osobny, lodówka i pozostałe sprzęty osobny
jedna różnicówka DS201A-B32/0,03 i SM201 (1P+N) B16A na każdy z obwodów powyżej
czy może lepiej to rozdzielić na więcej różnicówek?

5. Pozostałe gniazda w domu:
jeden RCBO: DS201 A-B25/0,03 + każdy z obwódów podpięty do niego przez ABB SN201-B16A

7. Oswietlenie na cały dom RCBP typ A bo ledy z zasilaczem w łazience przy wannie.
RCBO: DS201 A-B16/0,03

8. Garaż 3 fazowe RCBO: DS204 AC-C20/0.03

9.. Dotego myślałem o zabezpieczeniu przepięciowym typu B+C Obo bettermann, tylko jaki typ?
np B+C 3P+N 12,5kA 280V V50-3+NPE+FS-280 ????


CO myślicie o S-ach typu SN201, które rozłączają L i N, wydaje mi się, że lepiej jest je zastosować niż zwykłe S?
Dziękuję z góry za wszystkie porady i krytykę.

I czy są odgromniki, które można zastosować podłączając sprżety "na zewnątrz" budynku, takie jak oświetlenie zewnętrzne, klimatyzacja, brama
Tak by w razie wyładowania ochronić sieć wewnęrtrzną?



pozdrawiam
SaturnV

Remiks
22-06-2015, 18:42
Z listy do zakupu nie ma żadnego zabezpieczenia 40A, faktem jest że jedna różnicówka na dom to zły pomysł. Chcesz za RCBO z członem nadprądowym pakować jeszcze zabezpieczenia nadprądowe? Ale kto bogatemu zabroni. Oświetlenie domu na jednej fazie i jednym zabezpieczeniu to nie najlepszy pomysł.

krzcel
24-06-2015, 09:30
Dużo pytań. Odpowiem na jedno:

CO myślicie o S-ach typu SN201, które rozłączają L i N, wydaje mi się, że lepiej jest je zastosować niż zwykłe S?
Nie, nie lepiej. Nie ma to żadnego sensu w tej instalacji bo do czego innego służą. Tylko straty wygeneruje - dwa razy więcej miejsca zajmie i więcej kosztuje. To jeden problem ci rozwiązałem.