PDA

Zobacz pełną wersję : Pomocy ! Termoizolacja co zrobić jeżeli nie ma foli parapszepuszczalnej.



max1988
23-06-2015, 15:17
Witam. Problem wygląda następująco, mam pokrycie dachowe z gontow bitumicznych z tym ze deskowanie (osb) jest bezpośrednio na Krokwi, puzniej papa i gont. Nie ma foli parapszepuszczalnej. W jednym pomieszczeniu na próbę dałem wełnę. Oczywiście w zimę, gdy puściły mrozy woda pod deskowaniem zaczęła się skraplac i była jedną wielka wilgoć między deskowaniem a wełna. Ściągnąłem wełnę i teraz zastanawiam się co mam począć. Zastanawiam się nad pianka czy to dobre rozwiązanie? Dzwoniłem do różnych firm z tej branży i oni twierdzą, że można dać piankę otwarto komórkowa, z tego co się dowiedziałem to jedni piszą że można ją dawać bezpośrednio na deskowanie inni ze nie bo woda nie odparuje. A może zamknietokomorkowa pianka to lepsze rozwiązanie. Oczywiście poddasze ma być zaadaptowane jako mieszkanie. Proszę, o konkretną pomoc.

Jan P.
23-06-2015, 16:47
NAD wełną musi być wentylacja. Wlot w okapie a wylot w kalenicy.Jan.

CityMatic
23-06-2015, 16:48
Witam.W jednym pomieszczeniu na próbę dałem wełnę. Oczywiście w zimę, gdy puściły mrozy woda pod deskowaniem zaczęła się skraplac i była jedną wielka wilgoć między deskowaniem a wełna.
Mam wrażenie, że nie pozostawiłeś pustki wentylacyjnej pomiędzy płytą a wełną i dodatkowo nie ogrzewałeś domu - tylko robiłeś sobie izolację...i co? miało się nie wykropić pod nią?
Każda niewielka różnica temperatury a tak jest zimą między dniem a nocą pozostawiała Ci zakumulowane ciepło właśnie pod warstwą wełny, para zawarta w powietrzu wkraplała się za każdym razem gdy tylko następowała ta zmiana więc to normalny objaw,że doszło do zawilgocenia.
Zrób tak jak w pkt 10. i 10.3 Montaż membrany przy adaptacji istniejącego poddasza http://folnet.pl/strona/poradnik-folnet i będzie bardzo dobrze :)
Pozdrawiam

max1988
23-06-2015, 18:47
CityMatic
Zrób tak jak w pkt 10. i 10.3 Montaż membrany przy adaptacji istniejącego poddasza http://folnet.pl/strona/poradnik-folnet i będzie bardzo dobrze :)


Juz myślałem nad tym rozwiazaniem jest bardzo dobre tylko gdzie ja wypuszcze tą membrane na zewnatrz?? Jeżeli, krokwie takze trzeba obic bedzie to trudne do zrealizowania chyba ze nie ma takiej potrzeby

CityMatic
23-06-2015, 19:30
Juz myślałem nad tym rozwiazaniem jest bardzo dobre tylko gdzie ja wypuszcze tą membrane na zewnatrz?? Jeżeli, krokwie takze trzeba obic bedzie to trudne do zrealizowania chyba ze nie ma takiej potrzeby

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy - wszystko to ma za zadanie prawidłową wentylację! przestrzeni pomiędzy Twoim pełnym pokryciem dachu z płyt, a materiałem izolacyjnym. Dodatkowo ma zapewnić przepływ wilgoci zz pomieszczeń przedostających się do materiału izolacyjnego i dalsze jego przetransportowanie do szczeliny wentylacyjnej i odprowadzenie na zewnątrz.
Folia dachowa(paro-przepuszczalna, wentylacyjna czy jak ją tak zwiecie) ma to do siebie, że jej budowa ma coś na wzór odwróconego lejka i para wodna przenika w jedną stronę.
Przypadkowo widziałem "fachowca"który położył sobie folię dachową odwrotnie, bo wg niego od strony nieużytkowego poddasza będzie ładniejsza :(

Ale to nie na temat
Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
24-06-2015, 00:14
...Folia dachowa(paro-przepuszczalna, wentylacyjna czy jak ją tak zwiecie) ma to do siebie, że jej budowa ma coś na wzór odwróconego lejka i para wodna przenika w jedną stronę.


Szanowny kolego piszesz bzdury! Nie ma żadnych lejków. Folia wysokoparoprzepuszczalna przepuszcza parę wodną w obie strony natomiast wody nie przepuszcza w żadną stronę. Jej zastosowanie w omawianym przypadku nie ma merytorycznego uzasadnienia. Ma być tak jak napisał Jan. Natomiast gdy dach ma naroża i skosy konieczne będą systemowe elementy wentylacji połaciowej. W omawianym przypadku przyczyną takiego stnu było najprawdopodobniej niezastosowanie pod wełną paroizolacji lub prowadzenie mokrych prac typu tynki czy wylewki. Pozdrawiam.

Jan P.
24-06-2015, 07:16
Tak jak wspomniał Andrzej piszesz bzdury. Za taką jednostronną folię przyznano by Nobla. Jan

max1988
24-06-2015, 08:45
Napisze jeszcze w jakich warunkach robiłem docieplenie. Pomieszczenie było nieogrzewane. Była zostawiona dylatacja miedzy wełną a deskowaniem (nie ma wentylacji powietrza pod deskowaniem). Nie było pod wełna foli paro-przepuszczalnej z prostego powodu, takiego ze dałem tylko 15 cm wełny bez stelaża. Rozumiem, że to zrobiłem na sztukę, ale żeby po zaledwie 2 tygodniach nazbierało się tyle wody pod tym to mnie przeraziło. Dach jest dwu spadowy z jednej strony lukarnia i tyle. Rozmawiałem dzisiaj z dekarzami, którzy robia taki sam dach i tez nie daja pod deskowaniem foli z tym ze zamiast papy daja folie na deskowaniu no i pewnie bedzie wentylacja .Bardzo interesuje mnie termoizolacja z pianki OK Jezeli dam membrane tak jak to wskazano na tej stronie http://folnet.pl/strona/poradnik-folnet pod punktem 10 to co zrobic z ta woda która bedzie splywac po tej membranie chyba ze wentylacja spowoduje to ze ta woda poprostu wyparuje. Pozdrawiam

max1988
24-06-2015, 10:06
Na całej długości kalenicy zrobie wywietrznik kalenicowy na dole dachu wywietrzniki połaciowe miedzy każdą krokwia czy to wystarczy zeby ta woda, która bedzie miedzy deskowaniem a termoizolacja sie nie skraplała tylko wyparuje????????

Andrzej Wilhelmi
24-06-2015, 20:42
Woda się nie skrapla to para wodna kondensuje przechodząc w inny stan skupienia (zamienia się w wodę). W narmalnym funkcjonowaniu domu tyle kondensatu tam nie będzie pod warunkiem, że bardzo starannie zostanie wykonana paroizolacja. Montaż izolacji cieplnej bezwzględnie po tynkach i wylewkach. Przy tak prostym dachu nie powinno być problemów. Pozdrawiam.

max1988
24-06-2015, 21:44
Dzieki za radę ☺