PDA

Zobacz pełną wersję : Dobudowanie garażu, która strona Pld-wsch czy Płd-zach?



tomaszkoo
24-06-2015, 10:10
Zostałem właścicielem domu jednorodzinnego w stanie surowym otwartym (ok 105m2 użytk). Chciałbym do niego dobudować taras i garaż (podatek, wygoda, mała działka 500m2). Ze względu na samochód, motocykl i inne sprzety potrzebuje dużego garazu.

Działka narożna, droga od wschodu (asfaltowa bardziej ruchliwa) i południa (płyty). Dom odsunięty od wschodu tak jak linia zabudowy nakazuja (5m). Od północy są 3m, od zachodu 4m. Wyjście z domu od strony wschodniej.
Przemyślałem temat i właściwie mam dwie opcje do wyboru. załączam zdjęcia. Proszę was o jakieś opinie, które rozwiązanie będzie waszym zdaniem lepsze i dlaczego. Od zachodu zakładam ścianę 5,5m bez otworów odsuniętą 1,5m od granicy działki (narysowana jest trochę większa)

Chciałbym żeby do mieszkania wpadało dużo słońca, żeby nie było ciemne, z drugiej strony obawiam się też trochę upałów od strony południowo zachodniej. Nie mam pojęcia na ile garaż w takim miejscu zasłoni okna i będzie rzucał cień, czy będzie to odczuwalne? Umiejscoweinie garazu wymusza przesunięcie drzwi na taras ze środka, bardziej na zachód (do salonu) w przypadku tej drugiej opcji, kuchnia na pewno zrobi się troche ciemniejsza. Jakie są waszym zdaniem wady i zalety, co wybrać?

321963
321964

Myjk
24-06-2015, 12:17
Wg mojej skromnej opinii stawianie sobie klocka garażowego (z którego przecież z zasady fiołkami nie pachnie) przy salonie i tarasie to cokolwiek dziwna opcja -- niezależnie czy od wschodu czy zachodu. Nie usprawiedliwia tego nawet chęć uchronienia się od upałów, bo od tego są rolety, markizy, zadaszenia. Upchnij go od północy na granicy działki. Niby są tam tylko 3m i będzie trochę wąsko, ale jak się nie ma co się lubi... Za to będzie można zrobić wejście z garażu do domu przy schodach i nie zagracać sobie "podwórka".

tomaszkoo
24-06-2015, 12:44
Z północnej strony nie ma możliwości. 3 metry to za mało żeby móc postawić tam garaż. Z północnej strony będzie jedynie parking na auto pod chmurką lub jakimś daszkiem.
Niewątpliwie potrzebuje funkcjonalnego garażu w którym da się upchnąć rowery, kosiarke, szafe czy narzędzia, nie wspominajac o aucie i motocyklu. Poza załączonymi zdjeciami jeszcze istnieje możliwość postawienia wolnostojacego garażu, ale ten znowu, biorąc pod uwagę linie zabudowy od drugiej drogi, wypadnie praktycznie na samym środku działki, póki co takie rozwiązanie odrzucam.

Zakładam, że nie będzie przejścia między garażem a salonem, tylko sciana przyległa. Przejscie będzie z zewnątrz co w dużym stopniu powinno eliminować nieprzyjemne zapachy.

Myjk
24-06-2015, 13:04
Jak w ogóle wygląda ten dom? Możesz zapodać jakiś rzut przestrzenny z dachem?

Rozumiem oczywiście, że 3m to nie jest idealna przestrzeń aby komfortowo wysiadać z auta, czy choćby coś przy nim zrobić, ale wg mnie warto zapłacić taką cenę w zamian za stawianie garażu od południa. Garaż możesz w zamian za to wydłużyć i dostęp zrobić z dwóch stron.

tomaszkoo
24-06-2015, 13:51
Problem w tym, że:
- postawienie przy granicy w świetle obowiązujacych przepisów jest praktycznie niemożliwe
- nawet jeśli, to dojdzie grubość ściany min. 30cm. 2,7m szerokości to za mało, parkowałem w garażu 3m i uważam, że 3,20 to minimum (auto o szerokości 182cm)

Załączam rzuty. Dom wybudowany kawał czasu temu.
1. południe - wschód
2. północ - zachód

321986 321987

Myjk
24-06-2015, 14:12
Jeśli nie będzie tam okien (a być nie musi, zwłaszcza że to ściana od północy), to nie powinno być problemu. Również ściana nie musi być aż tak gruba (o ile garaż nie będzie ogrzewany, a raczej się tego nie zaleca). Ja obecnie użytkuje garaż o szerokości 4m, ale ponad metr z lewej strony zajmują graty typu szafki, rowery itp. z prawej z kolei prawie na 30cm sterczy komin (więc nie mogę podjechać). Da się to normalnie użytkować (jako garaż vel schronienie dla auta).

Wiesz, ja doskonale Cię rozumiem -- też sobie zaplanowałem szeroki garaż dwustanowiskowy w nowym domu. Ale gdybym miał taką sytuację podbramkową, to wybrałbym jednak wariant minimalistyczny dla samochodu (od północy, wyciągając do za bryłę od E/W), żeby domownicy mieli sensowne warunki "wypoczynkowe". Pomijam już zupełnie kwestię estetyczną pomysłu dostawiania garażu od południa -- bo jaki dach chcesz tam zastosować?

tomaszkoo
24-06-2015, 14:56
W kwestii estetycznej coś w tym kierunku:
http://bi.gazeta.pl/im/d4/3e/ec/z15482580Q,Garaz-i-wejscie-od-frontu-nie-sa-moze-szczegolnie-.jpg

Slawko123
27-06-2015, 23:21
Jeśli nie będzie tam okien (a być nie musi, zwłaszcza że to ściana od północy), to nie powinno być problemu. minimalna odległość od granicy ściany bez okna to 3m, jeśli ten garaż byłby wolnostojący, to może stać 1,5m od granicy. W granicy tylko wtedy, gdy sąsiad postawi cos podobnego wymiarami i przeznaczeniem.

Myjk
28-06-2015, 09:42
minimalna odległość od granicy ściany bez okna to 3m, jeśli ten garaż byłby wolnostojący, to może stać 1,5m od granicy.
Wszystko zależy od MPZ względnie od WZ -- a te także można prostym wnioskiem spróbować zmienić. Wiem, bo nie dalej jak dwa miesiące temu zawnioskowałem o zmianę parametru "nieprzekraczalnej linii zabudowy" z 7m na 4m i Wójt, po przytoczeniu moich argumentów, zmianę przyjął "od ręki"... Czekam teraz na uprawomocnienie.

Poza tym w przepisach czytam:

Zgodnie z regulacją rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:

§ 12. 1. Jeżeli z przepisów § 13, 60 i 271-273 lub przepisów odrębnych określających dopuszczalne odległości niektórych budowli od budynków nie wynikają inne wymagania, budynek na działce budowlanej należy sytuować w odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie mniejszej niż:
[...]
3. W zabudowie jednorodzinnej, uwzględniając przepisy odrębne oraz zawarte w § 13, 60 i 271-273, dopuszcza się:
[...]
3) rozbudowę budynku istniejącego, usytuowanego w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 od granicy z sąsiednią działką budowlaną, jeżeli w pasie o szerokości 3 m wzdłuż tej granicy zostaną zachowane jego dotychczasowe wymiary, a także nadbudowę tak usytuowanego budynku o nie więcej niż jedną kondygnację, przy czym w nadbudowanej ścianie, zlokalizowanej w odległości mniejszej niż 4 m od granicy nie może być otworów okiennych lub drzwiowych,
4) sytuowanie budynku gospodarczego i garażu o długości mniejszej niż 5,5 m i o wysokości mniejszej niż 3 m bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych.

http://muratordom.pl/eksperci/pytania/budowa-garazu-w-granicy-dziaki/20675/


W granicy tylko wtedy, gdy sąsiad postawi cos podobnego wymiarami i przeznaczeniem.
To przecież nikt sąsiadowi nie będzie bronić postawienia czegoś podobnego -- co nie znaczy, że sąsiad od razu MUSI coś tam stawiać. Innymi słowy, to już będzie problem sąsiada.

Slawko123
28-06-2015, 18:27
Wszystko zależy od MPZ względnie od WZ -- a te także można prostym wnioskiem spróbować zmienić. Wiem, bo nie dalej jak dwa miesiące temu zawnioskowałem o zmianę parametru "nieprzekraczalnej linii zabudowy" z 7m na 4m i Wójt, po przytoczeniu moich argumentów, zmianę przyjął "od ręki"... Czekam teraz na uprawomocnienie.

Poza tym w przepisach czytam:

Zgodnie z regulacją rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:

§ 12. 1. Jeżeli z przepisów § 13, 60 i 271-273 lub przepisów odrębnych określających dopuszczalne odległości niektórych budowli od budynków nie wynikają inne wymagania, budynek na działce budowlanej należy sytuować w odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie mniejszej niż:
[...]
3. W zabudowie jednorodzinnej, uwzględniając przepisy odrębne oraz zawarte w § 13, 60 i 271-273, dopuszcza się:
[...]
3) rozbudowę budynku istniejącego, usytuowanego w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 od granicy z sąsiednią działką budowlaną, jeżeli w pasie o szerokości 3 m wzdłuż tej granicy zostaną zachowane jego dotychczasowe wymiary, a także nadbudowę tak usytuowanego budynku o nie więcej niż jedną kondygnację, przy czym w nadbudowanej ścianie, zlokalizowanej w odległości mniejszej niż 4 m od granicy nie może być otworów okiennych lub drzwiowych,
4) sytuowanie budynku gospodarczego i garażu o długości mniejszej niż 5,5 m i o wysokości mniejszej niż 3 m bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych.

http://muratordom.pl/eksperci/pytania/budowa-garazu-w-granicy-dziaki/20675/.no przecie to napisałem tylko 10 razy krócej




To przecież nikt sąsiadowi nie będzie bronić postawienia czegoś podobnego -- co nie znaczy, że sąsiad od razu MUSI coś tam stawiać. Innymi słowy, to już będzie problem sąsiada
budowac nie musi, ale zgodę wyrazić - tak, inaczej mówiąc nie może wyrazić sprzeciwu

tomaszkoo
29-06-2015, 08:42
Ok, nie zmienia to faktu ze postawiony z tej strony garaz maksymalnie bedzie mial 2,8m czyli za mało. Z tej północnej strony planuje zadaszenie pod drugi, mniejszy samochód małżonki i przyczepke lekką co by nie niszczała pod gołym niebem, ściana 8m idealnie do tego się nada.

Póki co sklaniam się chyba do postawienia garażu od tego południowego wschodu, tak, żeby od zachodu został taras. Wąski a długi nieocieplany garaż nie powinien zająć więcej niż 3,6m ściany (3,2m w środku), dodatkowo zasłonięcie nim troche kuchni spowoduje, że będzie ona chlodniejsza.