PDA

Zobacz pełną wersję : Wymiana dachu



ajsztajn
24-06-2015, 20:14
Cześć wszystkim. W planach mam wymiane całego dachu, ze względu adaptacji poddasza. Mój do ma kształt prostokąta 10mx16m. Dach jest stary, pokryty eternitem w dodatku w konstrukcji która bardzo przeszkadza w adaptacji poddasza. Mianowicie na owym poddaszu są podpory (nie wiem dokladnie czy to temu sluzy) przypominające litere Y. Chciałbym rozebrać stary dach, nie ruszać szczytów, na murach wylać beton ze śrubami do murłat. I moje pytanie czy przy takiej rozpiętości dachu unikne tych niechcianych podpór? chciałbym zeby to wyglądało tak 322033

wojtusp
24-06-2015, 20:31
Może być ciężko. Aby było bez słupów ttrzeba zaprojektować dach jętkowy. Jak dach jętkowy takich sporych rozmiarów, to konieczny jest strop żelbetowy. Sądzę, że ściany szczytowe usztywnione są przez starą więźbę dachową (płatwioweo-kleszczową). Więc trzeba je usztywnić, wieńcem żelbetowym, więźbą dachową. Temu dachowi na rysunku brakuje usztywnien podłużnych- typu wiatrownice.
Przy odpowiednich zabiegach da się to zrealizować.

ajsztajn
24-06-2015, 20:46
nie znam sie na dachach, jutro wstawie fotkę to może łatwiej bedzie określić rodzaj konstrukcji. strop chyba teriva, czyli garnki na belkach. dodam ze na poddaszu jest tychy podpór 8. I gdybyś mógł powiedz mi co musiałbym zrobić żeby móc zrobić dach bez podpór

wojtusp
24-06-2015, 22:00
Teriva może być :) Myślałem, że drewniany to byłoby gorzej.
Pójść do konstruktora, który dobierze przekroje krokwi i jętek.
Przy Terivie jest dookoła wieniec żelbetowy i aby go użyć trzeba np. wkleić pręty zbrojeniowe: https://www.hilti.pl/metoda-wklejania-pretow-zbrojeniowych
I zrobić ścianę kolankową, albo bezpośrednio do obecnego wieńca przykręcić murłatę.

ajsztajn
24-06-2015, 22:50
czy nie wystarczyłoby wykuć co wyznaczoną odległość miejsca na słupek, wsadzic zrobojenie i zalac betonem, a na tym zrobić jeszcze jeden wieniec pod murłate?

bls
25-06-2015, 07:37
Możesz zastosować prefabrykowane wiązary w technologii płytek kolczastych Mitek, które można zamontować do stropu.
W środku na pewno obejdzie się bez podpór, ale dla pewności możesz wysłać zapytanie do jakiegoś producenta.
Podeślą Ci rozwiązanie i związany z tym koszt.
Przykładowe realizacje są dostępne na stronie producenta tych płytek-> http://www.dachymitek.pl/cases_na_dachymitek/stropy_betonowe.pdf

Pozdrawiam

wojtusp
25-06-2015, 13:24
Jak wsadzić ? Jak się wsadzi to przecież wyciągnięty zostanie ten pręt. Przy dachach jętkowych, znaczna jest siła pozioma, która "wywraca" ten słupek na zewnątrz. Aby to uniemożliwić to zbroi się ten słupek razem z wieńcem. A jak już istnieje wieniec, to trzeba kombinować np. wkleić pręty od słupka do obecnego wieńca.

ajsztajn
25-06-2015, 20:29
a orientuje się jaki jest koszt wklejania prętów w wieniec?
drugie pytanie, jaka jest obecna cena m3 desek na dach i ile m2 wychodzi z m3?

ajsztajn
25-06-2015, 22:58
myślę nad tym i myślę i wpadlem na pomysł. Może lepiej by było podmurować poddasze na piętro i zastosować prefabrykowane wiązary dachowe? czy wtedy na murach wystarczyłby wieniec?

druga opcja, tak jak pisał bls zastosować prefabrykowane wiązary. tylko pytanie ile miejsca z tych 10m szerokości zabrałyby te boczne podpory322161 takie jak na foto

20 tyś. wystarczy na wykonanie takiego dachu? material robocizna + deskowanie i papa

bls
26-06-2015, 07:22
Jeśli chodzi o to ile miejsca zabierze boczne wykratowanie wiązarów to zależy od kąta nachylenia połaci; rodzaju pokrycia, ocieplenia itp. i miejsca budowy ( obciążenia klimatyczne). Najprościej podesłać skany projektu ( wystarczy rzut parteru, rzut dachu, przekrój przez budynek) do najbliższego zakładu prefabrykacji i opisać im sytuację. Zaproponują Ci rozwiązanie konstrukcyjne ( mogą podesłać Ci rysunki i wizualizację rozwiązania) i wycenią wraz z montażem konstrukcji. Co najważniejsze nic za to nie płacisz :cool:
Tu masz mapkę autoryzowanych zakładów -> http://www.dachymitek.pl/producenci_mapa.htm

ajsztajn
26-06-2015, 16:07
a nie orientujesz sie moze ile wynioslo by mnie wklejanie zbrojenia jesli musialbym zrobic 20 słupków do dachu jętkowego?