PDA

Zobacz pełną wersję : Prąd (pompa) czy gaz ziemny?



kemot_p
26-06-2015, 08:49
Witam i zwracam się do Was z odwiecznym problemem.
Posiadam działkę oddaloną od gazociągu o jakieś 60m. Wczoraj dostałem warunki na dostawy gazu - gdybym się zdecydował na używanie gazu do ogrzewania, ciepłej wody i przygotowywania posiłków to koszt doprowadzenia gazu do linii ogrodzenia wycenili na 1954 zł + VAT. Odetchnąłem z ulgą - nie muszę myśleć o butli na propan-butan. I teraz mam dylemat, czy myśleć o gazie ziemnym (skoro jest możliwość taniego przyłączenia), czy np. o pompie ciepła. Czy ktoś z Was miał podobny dylemat? Jeśli tak to podzielcie się doświadczeniami.
P.S. Przedstawicielom firm sprzedających PC, czy kotły na gaz dziękuję. Zależy mi na opinii zwykłych użytkowników.

Liwko
26-06-2015, 09:44
Witam i zwracam się do Was z odwiecznym problemem.
Posiadam działkę oddaloną od gazociągu o jakieś 60m. Wczoraj dostałem warunki na dostawy gazu - gdybym się zdecydował na używanie gazu do ogrzewania, ciepłej wody i przygotowywania posiłków to koszt doprowadzenia gazu do linii ogrodzenia wycenili na 1954 zł + VAT. Odetchnąłem z ulgą - nie muszę myśleć o butli na propan-butan. I teraz mam dylemat, czy myśleć o gazie ziemnym (skoro jest możliwość taniego przyłączenia), czy np. o pompie ciepła. Czy ktoś z Was miał podobny dylemat? Jeśli tak to podzielcie się doświadczeniami.
P.S. Przedstawicielom firm sprzedających PC, czy kotły na gaz dziękuję. Zależy mi na opinii zwykłych użytkowników.

Spróbuję odpowiedzieć, tylko podaj mi szczytowe zapotrzebowanie na ciepło tego domu.

malux20
26-06-2015, 09:47
dorzuć troszkę info jakie przewidujesz zużycie
[masz ozc?]
generalnie z gazu bedziesz zadowolony
ale moim zdaniem jeśli masz dom w okolicach 50kwhm2rok
to opłaty za gaz [jakieś dziwne abonamenty] mogą przemawiać na nie
porównaj całkowity koszt instalacji na gazie i pompie[raczej olej gruntowe przy b.dobrze zaizolowanym domu]
sprawdz cenę kwh w gazie i prądzie

kemot_p
26-06-2015, 10:20
OZC nie mam - jestem na etapie poszukiwania projektu.
Projekty, którymi się interesuję mają Ep w okolicach 65-70 kWh/m2*rok.
Jeśli pompa to powietrzna.
No właśnie jeśli chodzi o koszty instalacji to czekam opinię od Użytkowników - w moim przypadku podłączenie do płotu to 2500 zł, pozostałych kosztów instalacji (przyłącze + instalacja w domu) nie znam.
Jak się zdecyduję na PC, to rozumiem, że kuchnia również na prąd (indukcja).

Liwko
26-06-2015, 11:05
OZC nie mam - jestem na etapie poszukiwania projektu.
Projekty, którymi się interesuję mają Ep w okolicach 65-70 kWh/m2*rok.
Jeśli pompa to powietrzna.
No właśnie jeśli chodzi o koszty instalacji to czekam opinię od Użytkowników - w moim przypadku podłączenie do płotu to 2500 zł, pozostałych kosztów instalacji (przyłącze + instalacja w domu) nie znam.
Jak się zdecyduję na PC, to rozumiem, że kuchnia również na prąd (indukcja).

Dalej nie wiemy co ty chcesz ogrzewać.
O ile koszty instalacji gazowej będą w granicach 15tyś., o tyle w pompach różnica może być dość spora.
Musisz znać zapotrzebowanie na ciepło (również szczytowe), inaczej możemy tylko powróżyć.

malux20
26-06-2015, 11:14
indukcja w kuchnii jest bardzo ok

link2jack
26-06-2015, 11:14
Pod koniec maja skończył się nabór wiosków o dotacje (10tysPLN) do pomp ciepła w mazowieckim. Byś nie miał problemu z wyborem -wystarczyło ważne pozwolenie na budowe. Prawdopodobnie w przyszłym roku projekt znowu ruszy. W 2014 było tylu chętnych że kolejka ustawiła się w sobotę wieczorem i w poniedziałek po południu skończył się limit. W tym roku aż takiego nawału nie było, ale nie składałem osobiście a przez kuriera.
Jeśli się zdecydujesz na pompe ciepła to może odejdą ci koszta wybudowania komina...

kemot_p
26-06-2015, 11:36
Jeśli się zdecydujesz na pompe ciepła to może odejdą ci koszta wybudowania komina...
Komina do kotła gazowego też nie trzeba.

kemot_p
26-06-2015, 12:42
Dalej nie wiemy co ty chcesz ogrzewać.
O ile koszty instalacji gazowej będą w granicach 15tyś., o tyle w pompach różnica może być dość spora.
Musisz znać zapotrzebowanie na ciepło (również szczytowe), inaczej możemy tylko powróżyć.
Ok, mam te dane :) Dom ok. 140mkw powierzchni użytkowej.
-Zapotrzebowanie na ciepło na ogrzewanie i wentylację, QH,nd (bez uwzględnienia przerw w ogrzewaniu) 8125,97 kWh/rok
-Zapotrzebowanie energii końcowej na ogrzewanie i wentylację, QK,H 9601,76 kWh/rok
-Zapotrzebowanie energii pierwotnej na ogrzewanie i wentylację, QP,H 10561,94 kWh/rok
-Zapotrzebowanie na ciepło na ciepłą wodę użytkową, QW,nd 2408,73 kWh/rok

Czy to wystarczy?

malux20
26-06-2015, 12:49
z dużym zapasem bezpieczenstwa na co wyjdzie ci 1500 zł + 350 zł na cwu
realnie zmieścisz się w 1500 zł co i cwu przy powietrznej
przy średniej cenie kwh 40 groszy

kemot_p
26-06-2015, 13:20
z dużym zapasem bezpieczenstwa na co wyjdzie ci 1500 zł + 350 zł na cwu
realnie zmieścisz się w 1500 zł co i cwu przy powietrznej
przy średniej cenie kwh 40 groszy
Możesz powiedzieć jak to liczysz?
i skąd te 350 zł na cwu?

malux20
26-06-2015, 13:27
ja to jestem prosty chłop
zaden naukowiec

wodę podałeś zapotrzebowanie na 2408 kwh rocznie
podziel to copem 2,4 [bardzo realnie]
wyjdzie ci 1000 kwh prądu -wiadomo grzejesz w taniej taryfie
czyli mnożysz to 0,30 lub 0,35 zł
stąd wynik
ja ten zimny czerwiec zmieszcze w 78 kwh[nie jestem do końca zadowolony że aż tak dużo]

malux20
26-06-2015, 13:31
z co podobnie ale tam cop bardziej 2.7do 2,8
trochę droższy prąd bo moze w drogiej też będziesz grzał
ale to żaden kłopot

i tak jestem zdziwiony że ty konserwatysta zacofany myślisz o takim nowoczesnym systemie grzewczym
a nie lepiej zwykły piec w którym nawet stare pepegi spalisz
wiem , wiem że niektórzy napiszą że za chwilę w polsce będą płonąć stosy
liczy na twoje poczucie humoru

kemot_p
26-06-2015, 13:39
z co podobnie ale tam cop bardziej 2.7do 2,8
trochę droższy prąd bo moze w drogiej też będziesz grzał
ale to żaden kłopot

i tak jestem zdziwiony że ty konserwatysta zacofany myślisz o takim nowoczesnym systemie grzewczym
a nie lepiej zwykły piec w którym nawet stare pepegi spalisz
wiem , wiem że niektórzy napiszą że za chwilę w polsce będą płonąć stosy
liczy na twoje poczucie humoru

Nie znam się na tych COP-ach stąd moje pytanie. Temat pomp ciepła dopiero zgłębiam.
A czy na podstawie podanych przeze mnie parametrów da się wskazać moc i parametry pompy?

P.S. Nikogo na stosach palić nie zamierzam, i na szczęście te czasy minęły i nie uważam się za zacofanego konserwatystę. ;)

malux20
26-06-2015, 13:42
nie potrzebujesz super 3 fazowej pomy
wystarczy ci coś w okolicach 8-10 kw w jednej fazie
koszt z montażem cos w okolicach 20-24 tyś
jesteś juz po izolacjach ?
bo to najważniejsze dla przyszłej pracy pompy

malux20
26-06-2015, 13:43
a to czy jesteś zacofany czy nie nie masz prawa mówić- są inni od tego nowocześni i nie tak wsteczni jak ty
wiadomo pełna tolerancja do poglądów

kemot_p
26-06-2015, 13:50
jesteś juz po izolacjach ?
bo to najważniejsze dla przyszłej pracy pompy


Nie, ja jestem dopiero na etapie wyboru projektu, budowa dopiero w planach :)



wodę podałeś zapotrzebowanie na 2408 kwh rocznie
podziel to copem 2,4 [bardzo realnie]
wyjdzie ci 1000 kwh prądu -wiadomo grzejesz w taniej taryfie

A jak to działa, że tylko w nocy grzeję wodę użytkową. Bo teraz u rodziców (u siebie mam przepływowy) oni mają gazowy bojler i on się włącza także w dzień jak się zużyje wodę lub/i temperatura spadnie.

malux20
26-06-2015, 13:53
masz tani prąd w 13-15
i cały wekend np
wez bojler 200-300 litrów i po kłopocie

kemot_p
26-06-2015, 13:57
masz tani prąd w 13-15
i cały wekend np
wez bojler 200-300 litrów i po kłopocie
No racja. Te parametry które podałem wyżej są wyliczone przez autora projektu. Jak na etapie adaptacji polepszę ocieplenie to rozumiem, że trzeba wykonać OZC. I dopiero na tej podstawie wybierać pompę?

malux20
26-06-2015, 14:03
w sumie tak
ale niekoniecznie
choć warto zrobić

agb
26-06-2015, 19:07
masz tani prąd w 13-15
i cały wekend np
wez bojler 200-300 litrów i po kłopocie

Sam się zastanawiam nad takim zestawem i nie daje mi to spokoju. Czy mogę ustawić aby woda była dogrzewana tylko w godz 13-15? Np w Panasonicu. Co w przypadku gdy rano zużyję 100 litrów z 300 - Zostanie w bojlerze 200l ciepłej, czy zostanie uzupełnione 100l i obniży to temp wody w bojlerze?

fotohobby
27-06-2015, 05:58
Woda w zasobniku cały czas uzupełniana jest przez zimną. Dlatego masz wodę w kranie :)

fachman19
27-06-2015, 11:00
W pierwszym wpisie jest zastrzeżenie ,że tylko użytkownicy powinni tu pisać . Jest raczej niewielu użytkowników którzy mogo porównać systemy osobiście.
Ja montuje jedno i drugie , a nawet eksploatuje i gaz o PC .
Ja uważam , że najlepiej ( najtaniej ) jest Zamontować kociołek gazowy z zasobnikiem. Koszt takiej kotlowienki to Max 10000 zł.
Zalety : tanie i sprawne naprawy , małe gabaryty , bezglośnośc .

Oczywiście PC jest nieco tańsza w eksploatacji ,
PC jest uzasadniona tam gdzie rozpatrujemy olej ,węgiel ewentualnie propan .
Spory za niechciany wpis.

Liwko
27-06-2015, 11:04
I zapłacić rocznie 1000zł za sam przesył. Sorry, ale tyle zapłacę za cały rok z PC. No może 1100.
Ale oczywiście wszystko zależy od różnicy w cenie instalacji. W moim przypadku było to tylko 10-12tyś. więc wybrałem PC. I to w dodatku gruntową z odwiertami!

agb
27-06-2015, 11:09
Woda w zasobniku cały czas uzupełniana jest przez zimną. Dlatego masz wodę w kranie :)
Czyli musi być dogrzewana przez pompę również poza II taryfą? :)

Liwko
27-06-2015, 11:30
Czyli musi być dogrzewana przez pompę również poza II taryfą? :)

Niekoniecznie. Jeżeli w tanich godzinach ustawisz np. 47 stopni a w drogich np. 40, to będzie zależeć od zużycia czy zejdzie poniżej tej temperatury.

kemot_p
27-06-2015, 12:37
W pierwszym wpisie jest zastrzeżenie ,że tylko użytkownicy powinni tu pisać . Jest raczej niewielu użytkowników którzy mogo porównać systemy osobiście.
Ja montuje jedno i drugie , a nawet eksploatuje i gaz o PC .
Ja uważam , że najlepiej ( najtaniej ) jest Zamontować kociołek gazowy z zasobnikiem. Koszt takiej kotlowienki to Max 10000 zł.
Zalety : tanie i sprawne naprawy , małe gabaryty , bezglośnośc .

Oczywiście PC jest nieco tańsza w eksploatacji ,
PC jest uzasadniona tam gdzie rozpatrujemy olej ,węgiel ewentualnie propan .
Spory za niechciany wpis.

Źle zrozumiałeś moją intencję z pierwszego postu. Chodziło mi jak najbardziej o taki osoby jak Ty, które zarabiają na obydwu technologiach albo stały kiedyś przed takim wyborem jak ja teraz. Przecież nie ma sensu pytać pracownika salonu VW jaki jest najlepszy samochód bo odpowiedź będzie jedna. Rozumiem że do tego kosztu trzeba jeszcze doliczyć około 5 tys. za przylacze?

fotohobby
27-06-2015, 14:38
Czyli musi być dogrzewana przez pompę również poza II taryfą? :)

Jeśli zużyjesz, a potrzebujesz, to chyba jasne...

malux20
27-06-2015, 17:36
przy zasobniku 200 lub 300 litrow nie ma takiej potrzeby

Arturo72
27-06-2015, 19:04
Czy ktoś z Was miał podobny dylemat? Jeśli tak to podzielcie się doświadczeniami.

No ja miałem trochę inny dylemat przed budową a mianowicie gaz ziemny czy...prąd ;)
Przed wbiciem łopaty wygrał ostatecznie prąd ale skończyło się na pompie.
Przede wszystkim musisz znać swoje całościowe zużycie energii na c.o+cwu,wtedy znając koszt kWh z poszczególnych źródeł i koszt inwestycji w te źródła określasz co będzie korzystniejsze z punktu widzenia ekonomicznego jak też komfortowego bo gaz to nie tylko ogrzewanie ale też gotowanie.
Do tej pory miałem gaz do gotowania ale od dwóch lat jest indukcja i powiem,że o niebo lepiej w tym sprawuje się indukcja i do gazu bym już nie powrócił ale to zostawmy.
Wracając do kosztów kWh,z gazu ziemnego koszt 1kWh to 0,22-0,25zł,z pompy ciepła p-w to 0,10-0,12zł a w moim przypadku dochodził też prąd z ceną 1kWh na poziomie 0,30zł i to on wygrał z gazem ziemnym przy zużyciu na c.o+cwu ok.9000-10000kWh(zużycie prawie pól na pół c.o i cwu)
I jak wcześniej mówiłem,znając ogóle zużycie domu na c.o i na potrzeby cwu łatwo możemy sobie skalkulować co będzie korzystniejsze.

Czyli musi być dogrzewana przez pompę również poza II taryfą? :)
Nie musi,zużywamy sporo cwu bo korzystamy tylko z wanny i zasobnik 300l grzany 2x na dobę czyli do 6.00 i od 13-15 do 46st.C wystarcza z powodzeniem.
3 osoby w domu,normalne życie czyli dwóch pracuje jeden się uczy.

BrodowskiG
27-06-2015, 22:56
I zapłacić rocznie 1000zł za sam przesył.

zależy co się ogrzewa

klaudiusz_x
27-06-2015, 23:23
U mnie za prąd opłat stałych jest około 42zł na 2 miesiące.
Skoro mowa o kasie którą trzeba wydać za samo posiadanie.

fotohobby
28-06-2015, 09:28
U mnie za prąd opłat stałych jest około 42zł na 2 miesiące.
Skoro mowa o kasie którą trzeba wydać za samo posiadanie.

Kiedy miałem w miesiącu zerowe zużycie gazu miałem fakturę na 24zl.
Nie jest to jakaś wielka kasa...

kemot_p
07-07-2015, 12:29
Dostałem odpowiedź dotyczącą parametrów jednego z projektów z e-domy, który nam się spodobał:
Roczne zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz chłodzenia obliczone zgodnie z przepisami dotyczącymi metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynków wynosi: 24 095 [kWh/rok]. Roczne zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania wynosi 18 991 [kWh/rok]. Roczne zapotrzebowanie na energię użytkową do przygotowania ciepłej wody wynosi 5 104 [kWh/rok].
Zapotrzebowanie na energię pierwotną (EP) 117,6 kWh/(rok*m2)
Zapotrzebowanie na energię końcową (EK) 106,9 kWh/(rok*m2)

Jakieś wysokie te współczynniki, szczególnie EP. Czy to oznacza, że ten projekt jest "durszlakiem"?

Na jakie parametry zwracać uwagę w odniesieniu do przyszłych kosztów ogrzewania?
EUco+w
Roczne zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz chłodzenia
Czy to wystarczy?
Czy zwracać uwagę również na EK, EP?

asolt
07-07-2015, 12:53
Dostałem odpowiedź dotyczącą parametrów jednego z projektów z e-domy, który nam się spodobał:
Roczne zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz chłodzenia obliczone zgodnie z przepisami dotyczącymi metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynków wynosi: 24 095 [kWh/rok]. Roczne zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania wynosi 18 991 [kWh/rok]. Roczne zapotrzebowanie na energię użytkową do przygotowania ciepłej wody wynosi 5 104 [kWh/rok].
Zapotrzebowanie na energię pierwotną (EP) 117,6 kWh/(rok*m2)
Zapotrzebowanie na energię końcową (EK) 106,9 kWh/(rok*m2)

Jakieś wysokie te współczynniki, szczególnie EP. Czy to oznacza, że ten projekt jest "durszlakiem"?

Tak jest, wartosc Ep wiele nie mówi bez szczegółowego opisu systemu grzewczego. Zapotrzebowanie na ciepł czyli Qh,nd=18991 kWh/rok jest bardzo duze

kemot_p
07-07-2015, 12:55
Tak jest, wartosc Ep wiele nie mówi bez szczegółowego opisu systemu grzewczego. Zapotrzebowanie na ciepł czyli Qh,nd=18991 kWh/rok jest bardzo duze

Dzięki bardzo za odpowiedź.
Czyli mam patrzyć na Qh,nd? Jaka powinna być akceptowalna wartość dla domu ok. 140 mkw parter+poddasze?

Arturo72
07-07-2015, 13:31
. Zapotrzebowanie na ciepł czyli Qh,nd=18991 kWh/rok jest bardzo duze
Aż wręcz nie możliwe.

asolt
07-07-2015, 13:33
Dzięki bardzo za odpowiedź.
Czyli mam patrzyć na Qh,nd? Jaka powinna być akceptowalna wartość dla domu ok. 140 mkw parter+poddasze?

To zalezy czego sie oczekuje w odniesieniu do nakładów inwestycyjnych. Mysle ze wartosci od od 5000 do 7000 kWh nalezy przyjąc jako bardo dobre, 7000 kWh do 8000-9000 kWh jako dobre. Powyzej 10000 kWh trzeba przemysleć mozliwosci poprawy.

asolt
07-07-2015, 13:33
Aż wręcz nie możliwe.

Chciałem byc delikatny i nie napisałem co mysle o takim wyniku

Arturo72
07-07-2015, 13:34
Dzięki bardzo za odpowiedź.
Czyli mam patrzyć na Qh,nd? Jaka powinna być akceptowalna wartość dla domu ok. 140 mkw parter+poddasze?
Jeśli będziesz miał izolację i szyby w oknach z rekuperacja to zapotrzebowanie będzie 50-60kWh/m2/rok czyli 7000-8500kWh.
A akceptowalna wartość powinna zależeć od tego ile będziesz chciał płacić za ogrzewanie ;)
Cenę kWh znasz każdego medium grzewczego i Ty o tym decydujesz jakie zapotrzebowanie na ciepło Cię satysfakcjonuje i to zależy też od systemu grzewczego.

kemot_p
16-09-2015, 12:04
I zapłacić rocznie 1000zł za sam przesył.

Strasznie wysokie masz te opłaty. U mnie jest to około 40zł/miesiąc gdybym zużywał 1000kWh miesięcznie.