PDA

Zobacz pełną wersję : Koszt przyłącza ziemnego



Emaen
28-06-2015, 18:58
Witam

Ile może kosztować przyłącze ziemne wykonywane na własny koszt, bez udziału dostawcy.
Ostatnio byłem na budowie gdzie obok firma energetyczna wykonywała przyłącze ziemne do budynku który ma przyłącze napowietrzne, w trakcie rozmowy zapytałem o cenę i jeden pan z ekipy powiedział że tylko za samo przyłącze (bez projektu, uzgodnień i geodety) od słupa do granicy działki to koszt 7500 zł.
Odległość od słupa do granicy działki to 28 metrów, niecałe 10 metrów przecisku pod drogą gminną, reszta wykop w ziemi, żadnych chodników, krzaków itp. wykop robiony minikoparką, kabel aluminiowy 4 x 35mm, rura osłonowa, zasypka z dowiezionego piasku.

Zdziwiła mnie cena i dlatego chciałbym zapytać czy to realna cena?

zbich70
28-06-2015, 20:15
Zdziwiła mnie cena i dlatego chciałbym zapytać czy to realna cena?
Ale w czym problem?
Dostawca z mocy ustawy musi realizować przyłączenia - nawet jeśli rzeczywistwe koszty są dużo większe niż ryczałt taryfowy.

Ale ogólnie jest równowaga - dostawca najczęściej [grubo] dopłaca do przyłaczeń wymagających "wbicia łopaty" .
Ale też za przyłączenia "bez łopaty", także bierze niemałe pieniążki za taryfowe kW. Nie robiąc kompletnie nic,

Zatem summa summarum wychodzi na zero i nie widzę powodów do zmartwienia... ;)

aiki
28-06-2015, 20:37
Płaci sie za ilość kW i dostawca stawia ZK na granicy działki. A Ty samemu podłączasz się po swojej stronie.
Tak jest u mnie.

Emaen
30-06-2015, 19:55
Przyłącze robi prywatna firma na koszt klienta bo klient jest już podłączony linią napowietrzną od kilku lat i w takim wypadku dostawca nic nie finansuje.
Chyba że coś się zmieniło i zmiany z napowietrznych na ziemne finansują.
To jak firmy rozliczają się z dostawcami, ich sprawa, ale ciekawi mnie cena dla prywatnego klienta.
Znam kilku ludzi którym też prywatne firmy zmieniały przyłącza z napowietrznych na ziemne i ceny za podobne odcinki były o wiele niższe i ciekawi mnie czy ceny tak poszybowały, czy po prostu firma tak zdziera?

klaudiusz_x
04-07-2015, 09:28
Wyślij zapytanie z mapką jaką posiadasz. Ewentualnie o warunki.
Będziesz mieć czarne na białym.