PDA

Zobacz pełną wersję : usytuowanie / położenie domu względem stron świata



happycow
29-06-2015, 10:04
witam,
mam zamiar kupić działkę z wjazdem od zachodu. w przyszłości mieć możliwość zainstalowania na dachu solarów do podgrzewania wody użytkowej.
mam dwa warianty usytuowania domu, które są lepsze?
zaznaczam, że zależałoby mi na maksymalnym wykorzystaniu ogrodu - może w przyszłości altanka na grill, niewielki basen lub po prostu w ciekawy sposób zagospodarować zieleń - alejki, krzaczki itd no i przede wszystkim ładny widok z okien ;-)

założenia domu:
min 90 maks 115m2
3-4 pokoi + salon
prosta zwarta bryła, dach dwuspadowy, bezobsługowe (lub prawie bezobsługowe) ogrzewanie - brak gazu na tej działce
chciałbym mieć dom dobrze doświetlony, ciepły zimą od przeszkleń, ale nie przegrzany latem.

proszę o opinie czy usytuowanie krótszego boku domu od drogi będzie korzystne? jest to strona zachodnia, a od południa umieścić dłuższy bok domu. w ten sposób dach na przyszłe solary będzie od strony południowej, i zostanie też większa część ogrodu. nie wiem czy takie położenie domu względem działki gwarantuje dobre wykorzystanie części wypoczynkowej domu: ludzie będą zaglądać przez płot na taras i do salonu...

wariant A - w poprzek
322551

wariant B - wzdłuż
322552

w wariancie A proszę nie sugerować się układem pokoi, tam musiałbym zrobić małą reorganizację, zrobić wejście od południa (zamienić z kotłownią), no i wcięcie budynku od strony północnej niekorzystne - wołałbym takie rozwiązanie od południa aby z salonu widzieć kawałek drogi dojazdowej. Widział ktoś może taki projekt gotowy?

kemot_p
29-06-2015, 10:19
Jeśli w wariancie A jest wejście od południa to ja wybrałbym właśnie ten wariant. Czy usytuowanie w ten sposób nie przekracza linii zabudowy od szosy (najczęściej jest to co najmniej 5-6m)?

Liwko
29-06-2015, 10:32
Po pierwsze nie wiem po co ci solary. Czy w tym domu będzie mieszkać więcej niż cztery osoby a ilość zużywanej CWU będzie tak duża, że o nich myślicie?
Co do dogrzewania domu zimą przez słońce to południowe okna powinny być duże, ale okap z dachu nad nimi na tyle wysunięty, by latem gdy słońce jest wyżej dobrze zacienił okna. Natomiast okna zachodnie latem to dramat jezeli nie ma przed nimi jakiegoś zacienienia, np. z drzew liściastych.

happycow
29-06-2015, 21:58
Po pierwsze nie wiem po co ci solary. Czy w tym domu będzie mieszkać więcej niż cztery osoby a ilość zużywanej CWU będzie tak duża, że o nich myślicie?
Co do dogrzewania domu zimą przez słońce to południowe okna powinny być duże, ale okap z dachu nad nimi na tyle wysunięty, by latem gdy słońce jest wyżej dobrze zacienił okna. Natomiast okna zachodnie latem to dramat jezeli nie ma przed nimi jakiegoś zacienienia, np. z drzew liściastych.

solary do ogrzewania wody użytkowej, później może też w basenie ;-) kolega rozumiem ma solary i nie poleca ?
co do zachodu to przy wariancie A od zachodu okien raczej nie będzie, poza tymi że będą w sypialni na poddaszu.

322625

Liwko
29-06-2015, 22:04
...kolega rozumiem ma solary i nie poleca ?


Do basenu będą dobre, tylko po co ogrzewać basen wtedy kiedy jest słońce?
Solarów nie mam, ponieważ wolałem wybrać pompę ciepła, która mi wszystko tanio ogarnie. A jeżeli chodzi o solary, to przy przeciętnym zużyciu CWU, przez przeciętną polską rodzinę, to taniej wychodzi grzałka za parę złotych w taniej taryfie. To jest po prostu zwykła matematyka.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
29-06-2015, 22:07
... wariant B jest zdecydowanie lepszy, Pokój dzienny ( serce domu ) ma możliwość łapania światła od WSCH - PD - ZACH :)

Konto usunięte_12*
01-07-2015, 21:29
proszę o opinie czy usytuowanie krótszego boku domu od drogi będzie korzystne?
Proponuję zmianę kryteriów.
Z własnej praktyki proponuję tak zbudować dom, aby:
1. sypialnia , kuchnia i spiżarnia były od północy lub (ostatecznie) wschodu
2. salon, pokoje dzienne - od południa lub (ostatecznie) zachodu
pozdrawiam