PDA

Zobacz pełną wersję : FUNDAMENT na skarpie - PŁYTA FUNDAMENTOWA??



MWM
02-07-2015, 10:16
Witam Wszystkich,
Przyznam się, że mam nie lada dylemat i chyba najważniejszy problem do rozwiązania na etapie SSZ.
Rozmawiałem już na ten temat z trzema konstruktorami.
Niestety żaden z nich nie zaproponował jednoznacznego rozwiązania i każdy właściwie podsumował dyskusję tym, że decyzję muszę podjąć sam.
oni mogą przeprojektować fundamenty ale na jakie rozwiązanie decyzja lezy po mojej stronie.
Jak muszę to muszę :(.
Skoro nie jestem budowlańcem jak pewnie większość z was, proszę o opinię osób, które miały podobny dylemat lub znają się generalnie na temacie.

Do rzeczy:
Będzie my stawiali taki dom:
http://www.domywstylu.pl/projekt-domu-azuryt_4.php

Problem w tym, że na naszej działce jest duża skarpa i różnice na fundamentach wychodzą jak pokazano tutaj:
https://www.dropbox.com/s/7ybmq5x4wxl4msg/4.%20Fundamenty-rz%C4%99dne%20terenu%20i%20warstwa%20nosna.pdf?dl= 0
Na czerwono macie zaznaczone różnice w rzędnej terenu i na niebiesko dodana głębokość w danym miejscu warstwy nośnej.
Jak widać jak na złość w miejscu gdzie jest najniżej dodatkowo warstwa nośna jest głęboko schowana,

Propozycje aktualnie na stole są następujące:
1. Najbardziej chyba klasyczna - ławy schodkowe sięgające warstwy nośnej. W najwyższym miejscu (garaż) ściany lane z betonu i zbrojone, reszta murowana z bloczka. + ocieplenie do 1,5 m i standardowa izolacja przeciwwilgociowa.

2. Propozycja 1+piwnica pod garażem. Jeden z konstruktorów boi się o stabilność w/w fundamentów i wymyślił, że pod garażem zrobimy piwnicę, która niejako zepnie wysokie ściany fundamentów i dodatkowo usztywni budynek w tym miejscu... Od razu mówię, że piwnicy najchętniej bym NIE robił. Podroży to całe koszty budowy i późniejszego utrzymania. Będę musiał zrobić ciężką izolację przeciwilgociową itd itp...

3. Propozycja nowa zupełnie odmienna - ściągnięcie humusu, nawiezienie zwietrzeliny granitowej, zwalcowanie i zrobienie nasypu pod dom na odpowiednią wysokość (zwróćcie uwagę, że w krytycznym miejscu nasyp będzie miał ze 4 m). Potem posadowienie budynku na płycie fundamentowej co podobno ma mimo wszystko być mniej podatne na nierówne osiadanie i zagrożenie osunięciem.....
O tym rozwiązaniu jak usłyszał mój kier-bud to mu się włosy na początku zjeżyły. Raczej nie wykonywał nigdy płyty fundamentowej nie mówiąc już o sypaniu najpierw góry i posadowieniu jej właśnie na niej.

Dom ma być energooszczędny ( 20cm styro na ścianach, 30-40 cm wełny, pianki, celulozy w dachu, podłoga 20 cm styro, WM z rekuperatorem, okna z U około 0.8 itd....)
Po głębszym zastanowieniu coraz bardziej mnie przekonuje taka opcja, ponieważ dobrze wpisuje się w budowę domu w miarę energooszczędnego.
Jest jednak jeden problem.

Na działce nie ma znów tyle miejsca żeby sypać sobie nasypy w każdą stronę ile mi się chce, poza tym zaraz za domem są drzewa w odległości około 2-3 metry które chciałbym ocalić a nasyp by je pewnie w części przysypał.....
Podczas dyskusji powstała kolejna opcja:

4.Propozycja 3 lecz zmodyfikowana:
https://www.dropbox.com/s/5sd68aziu96ykbo/4.%20Fundamenty-rz%C4%99dne%20terenu%20i%20warstwa%20nosna1.pdf?dl =0
Na tym rzucie strefa zielona to nasyp i budynek na płycie fundamentowej.
potem ściany oporowe na niebiesko + słupy również na niebiesko...

To rozwiązanie ma taką zaletę, że nasyp będę sypał tylko w części, gdzie wokół domu i tak mam zaplanowany taras więc nie przeszkadza to drzewom itd.
Jest pewnie bardziej skomplikowane i droższe w budowie niż rozwiązanie 3.
Obawiam się nierównomiernego osiadania choć konstruktor powiedział, że obliczy dokładnie jak mają być posadowione ściany oporowe i słupy aby budynek osiadał równomiernie.

CO o tym sądzicie,
Bardzo proszę o opinię wszystkich, którzy mogą coś sensownie doradzić zarówno pod względem kosztów jak i poziomu trudności technicznej danego rozwiązania a co za tym idzie późniejszego wpływu na stabilność budynku.

Pod humusem mam na działce zwietrzelinę granitową......

MWM
02-07-2015, 13:02
Nikt??? Za dużo pewnie napisałem :(

perm
02-07-2015, 13:36
Nikt??? Za dużo pewnie napisałem :(Krótko mówiąc dom z katalogu to, przy takich warunkach chybiony pomysł. Projekt indywidualny i będziesz miał dom i oryginalny i wygodny i (jest szansa) tańszy od tego z katalogu.

MWM
02-07-2015, 13:52
No cóż jakby lekko za późno na to.
Projekt kupiony, pozwolenie na budowę wydane.

Łukasz80
02-07-2015, 18:12
...przy tych kosztach, które Cię tak czy siak czekają - to robiłbym piwnice.
Sam mam pochyłą działkę - dałem się namówić na podpiwniczenie i nie żałuję.

beton44
02-07-2015, 18:43
No cóż jakby lekko za późno na to.
Projekt kupiony, pozwolenie na budowę wydane.

Nu to o czym wątek ? Wszystko już ustalone, jakieś tam poziomy zero, rzędne, fundamenty itp ?

Wypada zbudować zgodnie z projektem.

MWM
03-07-2015, 07:34
Nu to o czym wątek ? Wszystko już ustalone, jakieś tam poziomy zero, rzędne, fundamenty itp ?

Wypada zbudować zgodnie z projektem.

Projekt kupiony ale standardowy.
Fundamenty nie pasują do ukształtowania terenu i nie były modyfikowane.
Kier-Bud powiedział, że dostosujemy na miejscu.....i poleca opcję 2 fundamenty schodkowe z piwnicą.
Nie chcę tego jednak tak zostawiać na ostatnią chwilę.

Chcę mieć zaprojektowane podpiwniczenie przez konstruktora ale jak zacząłem do nich chodzić to zaczeli pytać..... a może płyta??? a może płyta częściowa??? a może na słupach????

SKĄD JA MAM TO WIEDZIEĆ?

Rozumiem, że został popełniony błąd i powinienem wymóc przeróbkę fundamentów już na procesie adaptacji, no ale mleko się jakby już rozlało.
Nie chcę popełnić błędu drugi raz i chcę aby zaprojektował fundamenty pozadny konstruktor....
Każdy mówi, że właściwie każde rozwiązanie jest możliwe a ja musze wybrać to co mi pasuje....
Stąd ten temat bo może ktoś ma doświadczenie budowy na takim stoku i może polecić któreś rozwiązanie.

Dziękuję Łukaszowi80 za jego opinię to już jakiś głos w temacie.

perm
03-07-2015, 08:57
No cóż jakby lekko za późno na to.
Projekt kupiony, pozwolenie na budowę wydane.Piwnicę i tak musisz zrobić, czy to na płycie, czy na ławie. Pytanie czy jest sens ją zasypywać.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
03-07-2015, 09:29
... zgadzam się z perm w 100%
- taka skarpa dla projektu indywidualnego jest wyzwaniem, ale na ( + ) , nie na ( - ) ponieważ naturalny spadek można bardzo dobrze wykorzystać, zarówno dla rozwiązań użytkowych, funkcjonalnych, jak również pod katem projektowania formy budynku.

" Projekt kupiony, pozwolenie na budowę wydane. "
- nie rozumiem za bardzo w jaki sposób dostałeś PnB, skoro Projekt Budowlany powinien ( zgodnie z Rozporządzeniem ) zawierać Architekturę, Instalacje oraz KONSTRUKCJĘ ! a wydane Pozwolenie stanowi podstawę dla realizacji obiektu zgodnie z projektem ( ??? )

MWM
03-07-2015, 10:35
... zgadzam się z perm w 100%
- taka skarpa dla projektu indywidualnego jest wyzwaniem, ale na ( + ) , nie na ( - ) ponieważ naturalny spadek można bardzo dobrze wykorzystać, zarówno dla rozwiązań użytkowych, funkcjonalnych, jak również pod katem projektowania formy budynku.

" Projekt kupiony, pozwolenie na budowę wydane. "
- nie rozumiem za bardzo w jaki sposób dostałeś PnB, skoro Projekt Budowlany powinien ( zgodnie z Rozporządzeniem ) zawierać Architekturę, Instalacje oraz KONSTRUKCJĘ ! a wydane Pozwolenie stanowi podstawę dla realizacji obiektu zgodnie z projektem ( ??? )

Ano dostałem.....
Myślałem wtedy, że to standardowy sposób postępowania, że fundamenty dostosowuje się na miejscu budowy, bo zmianie miał ulec ewentualnie tylko poziom posadowienia ławy. Urząd natomiast nie wnikał w to widać wystarczająco i wydał pozwolenie na podstawie złożonych papierów, mimo, że na Zagospodarowaniu terenu widać jak wół, że budynek ma stanąć na skarpie.

Teraz jak już wiem więcej, to chcę zlecić ponowne przeliczenie konstruktorowi niezależnemu, który ma od razu zaprojektować odpowiedni fundament.

Czyli myślicie, ze opcja ze schodkowymi + piwnica pod garażem będzie tutaj najbardziej odpowiednia???
Pewnie to o wiele droższa opcja niż np nasyp + płyta.
Dochodzi ciężka hydroizolacja w piwnicy, strop nad nią, może jakieś schody itd....

No ale przede wszystkim ma być SOLIDNIE i tak jak trzeba.
Jeżeli muszę dopłacić do piwnicy bo innego wyjścia nie ma to ją zrobię......

DziadekT
03-07-2015, 10:41
Dostał PnB zapewne na podstawie projektu będącego adaptacją projektu z katalogu. I wygląda, że autor adaptacji nie umiał albo nie chciał czytać podkładu geodezyjnego, a już na pewno nie robił wizji lokalnej ("fundamenty nie pasują do ukształtowania terenu"). Jeśli tak, to pewnie jest podstawa co najmniej do zwrotu pieniędzy za adaptację i skargi do izby architektów, co oczywiście nie załatwi głównej kwestii, czyli jakie fundamenty

hajnel
03-07-2015, 10:51
Możesz jeszcze pomyśleć o zrobieniu garażu niżej i tarasie nad nim o ile taka opcja jest realna.
Jak nie to robiłbym piwnicę to chyba najsensowniejsze w tym wypadku.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
03-07-2015, 12:08
Dostał PnB zapewne na podstawie projektu będącego adaptacją projektu z katalogu. I wygląda, że autor adaptacji nie umiał albo nie chciał czytać podkładu geodezyjnego, a już na pewno nie robił wizji lokalnej ("fundamenty nie pasują do ukształtowania terenu"). Jeśli tak, to pewnie jest podstawa co najmniej do zwrotu pieniędzy za adaptację i skargi do izby architektów, co oczywiście nie załatwi głównej kwestii, czyli jakie fundamenty

- za Projekt Budowlany ( a " gotowiec " takim NIE JEST ! ) odpowiada projektant !
1. ) pierwszą rzeczą, którą powinien zrobić, to poinformować Inwestora o wymaganym zakresie Projektu Budowlanego ( to jest określone Rozporządzeniem w sprawie szczegółowego zakresu i formy Projektu Budowlanego )
2. ) przeanalizować dane wynikające z Warunków Zabudowy ( czy też Planu Miejscowego ) oraz z działki budowlanej ( lokalizacja, spadki, sąsiedztwo, sieci, dojazd, ... ale też i geotechnika, gdzie Opinia Geotechniczna ma kluczowe znaczenie dla posadowienia obiektu na skarpie )
- mam wrażenie, że zarówno 1.) jak i 2.) nie miało miejsca.

" Urząd natomiast nie wnikał w to widać wystarczająco "
- zakres uzgadniania Projektu Budowlanego w Urzędzie jest również uszczegółowiony w Prawie Budowlanym, a to że Urzędnicy często nie widzą rzędnych, terenu - to zupełnie inna kwestia. Ale też i nie muszą :no: - Urząd nie jest od projektowania, nie odpowiada za posadowienie budynku, ... równie dobrze obiekt mógłby wisieć nad skarpą w oderwaniu od grawitacji ziemskiej :)

MWM
- zawsze możesz zlecić Projekt Budowlany Zamienny i na etapie Projektu Koncepcyjnego rozważyć wszystkie możliwości logicznej i ekonomicznej budowy obiektu lub brnąć na bazie braku wiedzy i podpowiedzi kierownika budowy, który również NIE JEST od projektowania, ma inne prawa i obowiązki, a niżeli projektant.

fotohobby
03-07-2015, 16:23
Poza tym piwnicy nie można zbudować sobie od tak, spontanicznie na podstawie wpisu KB do dziennika.

MWM
06-07-2015, 07:53
Zdecydowanie chcę zlecić projekt zamienny.
Jednak projektanci/konstruktorzy pytają co projektować?????
- życzy Pan sobie piwnicę czy bez???
- a może na płycie fundamentowej???
- a może na słupach???

Ech..
Naiwny myślałem, że jak już zlecę usługę to ktoś chociaż powie:
Panie, nie rób pan głupot. Płyta to najbardziej ekonomiczne i bezpieczne rozwiązanie, albo ... zrobimy płytę pod częścią mieszkalną domu a piwnicę pod garażem, bo MUSI BYĆ. inaczej będzie to niestabilne.......lub coś w tym stylu, a tu nic. Dalej muszę zdecydować sam tak naprawdę.
Nic to.
Ruszę temat z projektantem, może jak zacznie wszystko liczyć to sam wpadnie na najbardziej bezpieczne/ekonomiczne rozwiązanie.

Pozdrawiam,
MWM
.

MWM
06-07-2015, 07:57
Poza tym piwnicy nie można zbudować sobie od tak, spontanicznie na podstawie wpisu KB do dziennika.

To już niestety też wiem, ale dowiedziałem się o tym metodą " na twardo"....
Wystarałem się już asekuracyjnie o nowe WZ dopuszczające podpiwniczenie. Jak wyjdzie piwnica to pójdę do Starostwa złożyć wniosek o zmianę PnB.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
06-07-2015, 09:54
MWM
- życzę Ci abyś trafił do dobrego architekta / projektanta, który zaprojektuje Ci obiekt funkcjonalny i ekonomiczny w budowie oraz " nie wiszący w powietrzu ".
- sprawdź czy posiada uprawnienia do projektowania ( wchodząc na stronę i wpisując nazwisko w zakładce " wyszukiwanie czynnych architektów " :
http://www.izbaarchitektow.pl/
przynależność do IARP jest równoznaczne z posiadanymi uprawnieniami do projektowania architektonicznego bez ograniczeń, tym samym będziesz wiedział, czy ta osoba odpowiada zawodowo za rozwiązania projektowe, czy nie. ( w ramach swoich uprawnień )
- sprawdź jakie wykonuje projekty i jakie ma realizacje.
- z architektem uzgodnij program funkcjonalny i projekt koncepcyjny ( w tym możliwa wariantowość rozwiązań ) na podstawie którego powinien być opracowywany Projekt Budowlany w zakresie którego jest opracowanie: Architektury budynku, Konstrukcji i Instalacji Sanitarnych, Elektrycznych.
- jako Inwestor zlecający opracowanie : kompletnie się nie przejmuj statyką !!! nie Ty podpisujesz się pod rozwiązaniami projektowymi obiektu.
- czy by obiekt miał podpiwniczenie, czy nie, czy słupy żelbetowe, czy też inne logiczne konstrukcyjne rozwiązanie - projektant konstrukcji odpowiada za to ! aby budynek Ci się " nie zsunął " i " nie popękał " :)

pozdrawiam

thomas1
14-07-2015, 20:56
Kolego MWM masz badania geotechniczne? Przy dużych spadkach gruntu często występują przewarstwienia gruntu, czasem o dość dużych różnicach nośności.
Druga sprawa to spływ wód opadowych nie koniecznie powierzchniowo- a co za tym idzie ciężka izolacja.
Na dużych skarpach zawsze (my) robimy podpiwniczenia. Zostawienie wysokiej ściany fundamentowej jest nieekonomiczne. Tu dobrze projektanci doradzili.
Przy bardziej wymagających inwestorach dajemy ściany monolityczne, przy tarczach jest super sztywność, koszty nie są tak duże, zważywszy że ktoś musi wymurować ściany z bloczka. Podnosząc izolacyjność ścian monolitycznych stosujemy dodatki zwiększające szczelność betonu.
Jeszcze jedna rada dla inwestora, albo raczej dla projektanta sprawdzenie ilości kondygnacji w warunkach zabudowy, bo o ile się dobrze orientuje (już nie chce mi się grzebać w warunkach) kondygnacja podziemna musi być otoczona poziomem gruntu ze wszystkich stron przynajmniej do połowy kondygnacji w świetle, w przeciwnym wypadku to kondygnacja nadziemna (zwłaszcza jeżeli z jednej strony ma wjazd do garażu :) )
ktoś wcześniej napisał że projekt powinien składać się z architektury konstrukcji i instalacji sanit. i elektryki- błąd.
Teraz bez elektryki i instalacji można otrzymać pozwolenie na bud.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
15-07-2015, 19:44
Proponuje zapoznać się z Rozporządzeniem w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego wymaganego dla uzyskania PNB

thomas1
15-07-2015, 23:09
Proponuje zapoznać się z Rozporządzeniem w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego wymaganego dla uzyskania PNB

Proponuje zapoznać się z nowym prawem budowlanym.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
16-07-2015, 10:39
Prawo Budowlane nie zmniejsza wymaganego i obowiązującego zakresu Projektu Budowlanego zgodnego z Rozporządzeniem, wręcz przeciwnie, poszerza zakres opracowania

fotohobby
16-07-2015, 11:31
A od kiedy należy mieć projekt instalacji elektrycznej, aby otrzymać PnB ?

thomas1
16-07-2015, 12:02
Prawo Budowlane nie zmniejsza wymaganego i obowiązującego zakresu Projektu Budowlanego zgodnego z Rozporządzeniem, wręcz przeciwnie, poszerza zakres opracowania

Kolego jesteś architektem?
Zgodnie z nowym prawem budowlanym nie wymagany jest projekt instalacji sanitarnej i elektrycznej (mówimy tu o bud. mieszkalnych bo tego się tyczy temat wątku) Nie musisz mieć nawet dojazdu do działki, żeby otrzymać pozwolenie na bud. Wiem bo już to przerabialiśmy.
Nie będę tu dawał wykładu komuś kto podpisuje się archi.
Rzucasz kolego jakieś hasła i podpisujesz się własnym im. i nazwiskiem żeby komuś zaimponować. (prawdopodobnie swoim przyszłym inwestorom)
Chcesz dawać rady... super ale wypadało by pisać coś rzeczowego, od tego jest to forum

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
16-07-2015, 20:23
... to dobrze, że nie będziesz dawać wykładu . Chyba nic nie stoi na przeszkodzie abyś podpisywał się na FM z imienia i nazwiska. Instalacje wewnętrzne jak najbardziej mogą "iść" na ZGŁOSZENIE,co nie zmienia #34p.6.1 Prawa Budowlanego.

fotohobby
16-07-2015, 20:39
Na jakie zgłoszenie ? Kto ma komu zgłaszać ?

thomas1
17-07-2015, 08:32
[QUOTE=ŁUKASZ ŁADZIŃSKI;6905306 Instalacje wewnętrzne jak najbardziej mogą "iść" na ZGŁOSZENIE,co nie zmienia #34p.6.1 Prawa Budowlanego.[/QUOTE]


Więc znaczy to że nie są NIEZBĘDNE wyżej wymienione instalacje do otrzymania stosownego pozwolenia od urzędu na postawienie takiego obiektu (dom jednorodzinny)

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
17-07-2015, 10:58
Nowelizacja Prawa Budowlanego poszerzyła listę "budowy" nie wymagającej PNB, w tym m.in. o #29.1p.27 dot. instalacji wewnątrz budynku, a wymagających ZGŁOSZENIA. Natomiast " budynek " jest " obiektem budowlanym " ( wg. definicji ) " wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgadnie z jego przeznaczeniem ", tym samym Projekt ( na PNB, czy Zgłoszenie ) powinien obejmować całość zasadniczych rozwiązań projektowych,w tym branżowych, zgodnych z Warunkami Technicznymi i innymi Rozporządzeniami wynikającymi z Prawa Budowlanego.

thomas1
23-07-2015, 20:37
Nowelizacja Prawa Budowlanego poszerzyła listę "budowy" nie wymagającej PNB, w tym m.in. o #29.1p.27 dot. instalacji wewnątrz budynku, a wymagających ZGŁOSZENIA. Natomiast " budynek " jest " obiektem budowlanym " ( wg. definicji ) " wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgadnie z jego przeznaczeniem ", tym samym Projekt ( na PNB, czy Zgłoszenie ) powinien obejmować całość zasadniczych rozwiązań projektowych,w tym branżowych, zgodnych z Warunkami Technicznymi i innymi Rozporządzeniami wynikającymi z Prawa Budowlanego.

Panie ARCHITEKT mam dla pana cytat ze strony GUNB
http://www.gunb.gov.pl/
a dokładnie w formie pdf
http://www.gunb.gov.pl/pliki/ws200515.pdf
Pan sobie poczyta...

"Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 27 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z
2013 r. poz. 1409 z późn. zm.) w zw. z art. 30 ust. 1 w brzmieniu nadanym przez ustawę z dnia 20
lutego 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 443),
która wejdzie w życie w dniu 28 czerwca 2015 r., budowa instalacji elektroenergetycznych,
wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych i telekomunikacyjnych wewnątrz budynku nie wymaga
ani pozwolenia na budowę, ani dokonania zgłoszenia. Tym samym inwestor będzie zwolniony z
obowiązku wystąpienia z wnioskiem o pozwolenie na budowę lub dokonania zgłoszenia instalacji
wewnątrz budynku (z wyjątkiem instalacji gazowych).
Jednocześnie biorąc pod uwagę fakt, że celem nowych regulacji prawnych jest uproszczenie i
skrócenie procedur budowlanych, należy uznać, że części instalacji, które wykraczają poza obręb
budynku do miejsca połączenia się z przyłączem, będą stanowić część instalacji, o których mowa w
ww. przepisie. Tym samym z uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę będą zwolnione całe
wewnętrzne instalacje elektroenergetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne i
telekomunikacyjne."

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
24-07-2015, 22:35
... i wszystko się zgadza ! ale dotyczy to wg mnie samych instalacji , nie budynku jako całości funkcjonalno użytkowej. Trudno mi wyobrazić sobie Np wyliczenia ( przykładowo ) projektowanej charakterystyki energetycznej budynku ( wymaganej do Projektu Budowlanego ) na bazie architektury I konstrukcji, bez instalacji. Jest to niemożliwe. Jeśli to potrafisz, pochwal się na FM.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
25-07-2015, 07:44
... nie można również mylić trybu postępowania administracyjnego z zakresem projektu.

fotohobby
25-07-2015, 08:02
... i wszystko się zgadza ! ale dotyczy to wg mnie samych instalacji , nie budynku jako całości funkcjonalno użytkowej. Trudno mi wyobrazić sobie Np wyliczenia ( przykładowo ) projektowanej charakterystyki energetycznej budynku ( wymaganej do Projektu Budowlanego ) na bazie architektury I konstrukcji, bez instalacji. Jest to niemożliwe. Jeśli to potrafisz, pochwal się na FM.

A instalacja elektryczna jakie ma miejsce w tych obliczeniach i jak wpływa na wynik ?
Albo wewnętrzna instalacja gazowa ?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
26-07-2015, 07:10
... to pytanie do projektanta instalacji :)

fotohobby
26-07-2015, 10:30
Nie to pytanie do osoby projektującej dom. Kompletujesz projekt, liczysz charakterystykę energetyczną i proszę i powiedzieć, w którym miejscu potrzebujesz do tych obliczeń projekt instalacji elektrycznej i jak on wpływa na wynik tych obliczeń.
Przecież napisałeś:


Trudno mi wyobrazić sobie Np wyliczenia ( przykładowo ) projektowanej charakterystyki energetycznej budynku ( wymaganej do Projektu Budowlanego ) na bazie architektury I konstrukcji, bez instalacji. Jest to niemożliwe

rübezahl
26-07-2015, 11:24
A instalacja elektryczna jakie ma miejsce w tych obliczeniach i jak wpływa na wynik ?
Albo wewnętrzna instalacja gazowa ?
W jednorodzinnych jest pomijana, w innych nie i ma istotny wpływ na wynik końcowy. Proponuję zapoznac się z nową metodologią obliczania charakterystyki energetycznej obiektów. Nie wiem jak jest u innych, ale ja charakterystykę otrzymuję od instalatora sanitarnego, a jeżeli jest wymagana elektryczna to od elektryka - oni mają potrzebne dane do jej wyznaczenia.

rübezahl
26-07-2015, 11:35
liczysz charakterystykę energetyczną i proszę i powiedzieć, w którym miejscu potrzebujesz do tych obliczeń projekt instalacji elektrycznej

Pytanie nie do mnie, ale odpowiem, konkretniej:
1. załóżmy, że dom ogrzewasz energią elektryczną - projekt elektryczny by się przydał - choc tu nie ma bezpośredniego wpływu na wynik końcowy charakterystyki
2. W jednej z moich ostatnich dokumentacji instalacja elektryczna wniosła 47,5 końcowej wartości rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną dla systemów technicznych Qp [kWh/rok], z czego 10% części elektrycznej stanowiło oświetlenie. Bez projektów elektrycznych (przynajemnie w podstawowym zakresie) nie można by było określic końcowej Qp [kWh/rok]

fotohobby
26-07-2015, 12:12
Nie wiem, co to jest "projekt elektryczny w podstawowym zakresie"

Albo MUSI być projekt, aby uzyskać PnB, albo możemy moc odbiorników oszacować (sprzęt AGD,, techniczny, oświetlenie) i przyjąć do charakterystyki ?

A jak się ma do charakterystyki instalacja wod-kan ?

I przypominam, dyskusja jest o tym, czy bez projektów instalacji otrzymamy PnB

rübezahl
26-07-2015, 12:39
Nie wiem, co to jest "projekt elektryczny w podstawowym zakresie"

Albo MUSI być projekt, aby uzyskać PnB, albo możemy moc odbiorników oszacować (sprzęt AGD,, techniczny, oświetlenie) i przyjąć do charakterystyki ?

A jak się ma do charakterystyki instalacja wod-kan ?

I przypominam, dyskusja jest o tym, czy bez projektów instalacji otrzymamy PnB

1. Uważam, że bez instalacji nie otrzymamy pozwolenia na budowę dla nowego budynku, ponieważ bez instalacji nie jest on budynkiem do stałego przebywania w nim osób, a co dopiero mieszkalnym - to reguluje rozporządzenie, a ono jak do tej pory nie zmieniło nic w tym zakresie (tzn czym jest budynek i jakie ma miec wyposażenie). Natomiast nie widzę potrzeby zgłaszania komukolwiek wykonywania nowych, czy remontu istniejących wewnętrznych instalacji sanitarnych, w tym instalacji na terenie działki; oczywiście z pominięciem gazu.
2. Podstawowy zakres projektu elektrycznego na potrzeby charakterystyki, to projekt z określeniem urządzeń odbiorczych, energii cieplnej wytwarzanej przez nie (choc nie zawsze się z niej korzysta przy określaniu charakterystyki) oraz rodzaj oświetlenia (moc)
Moc urządzeń elektrycznych konieczna do wytworzenie ciepła i CWU oraz na potrzeby wentylacji czy chłodzenia także jest uwzględniania w budynkach jednorodzinnych i brana pod uwagę podczas wyliczania charakterystyki energetycznej obiektu.
3. Instalacja wodociągowa generuje zyski ciepła. Może także generowac moce elektryczne wymagane do jej funkcjonowania np pompy, filtry zasilane elektrycznie sterowniki i inne. Instalacje kanalizacyjna raczej nie będzie miała wpływu na charakterystykę, a jeżeli tak to jakiś ekstremalnych przepadkach urządzeń elektrycznych znajdujących się wewnątrz liczonego obiektu, mających bezpośredni wpływ na jej funkcjonowanie.

fotohobby
26-07-2015, 12:52
1. Uważam, że bez instalacji nie otrzymamy pozwolenia na budowę dla nowego budynku, ponieważ bez instalacji nie jest on budynkiem do stałego przebywania w nim osób, a co dopiero mieszkalnym - to reguluje rozporządzenie, a ono jak do tej pory nie zmieniło nic w tym zakresie (tzn czym jest budynek i jakie ma miec wyposażenie).


Tu się mylisz. Takie pozwolenia były udzielane, a nie otrzymałem póli co odpowiedzi na moje pytanie z postu #22


2. Podstawowy zakres projektu elektrycznego na potrzeby charakterystyki, to projekt z określeniem urządzeń odbiorczych, energii cieplnej wytwarzanej przez nie (choc nie zawsze się z niej korzysta przy określaniu charakterystyki) oraz rodzaj oświetlenia (moc)

No więc nie jest to projekt instalacji elektrycznej, tylko zestawienie odbiorników.




3. Instalacja wodociągowa generuje zyski ciepła. Może także generowac moce elektryczne wymagane do jej funkcjonowania np pompy, filtry zasilane elektrycznie sterowniki i inne. Instalacje kanalizacyjna raczej nie będzie miała wpływu na charakterystykę, a jeżeli tak to jakiś ekstremalnych przepadkach urządzeń elektrycznych znajdujących się wewnątrz liczonego obiektu, mających bezpośredni wpływ na jej funkcjonowanie.[/QUOTE]

Pomp w to nie wliczaj, bo te figurowac powinny w zestawieniu urządzeń.
Te zyski w instalacji wodociągowej - już widzę, jak sie je wlicza :) Co do liczenia jej, sam sobie odpowiedziałeć.

Projektu tych instalacji tez nie trzeba, aby uzyskać PNB.
Projektu instalacji gazu też nie. Do wybydowania instalacji gazowej niezbędne jest oddzielne PnB, i odrębny dziennik budowy.

rübezahl
26-07-2015, 14:19
Tu się mylisz. Takie pozwolenia były udzielane,
Nie twierdzę, że nie zostały wydane, tylko że moim zdaniem nie powinny.


No więc nie jest to projekt instalacji elektrycznej, tylko zestawienie odbiorników.
Odniosłem się wcześniej do Twojego pytania co z elektryki potrzebuję do obliczeń charakterystyki; projekt elektryczny jest niezbędny do tego, żeby obiekt można było nazywac przynajmniej budynkiem do stałego przebywania osób.



Te zyski w instalacji wodociągowej - już widzę, jak sie je wlicza :)

Bardzo łatwo i są mi one potrzebne do spełnia wymogów aktualizacji rozporządzenia
325519



Jeśli możesz, to odpowiedz mi na pytanie. Jak to ugryźc??

Najpierw prawo budowlane:

ar. 29 ustęp 1 punkt 1a "Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane" pomijam obszar oddziaływania, bo dla architekta to bardzo grząski grunt.....

ar 30 ustęp 1 punkt 1 Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga, z zastrzeżeniem art. 29 ust. 3 i 4budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1–2b, 3, 3a, 9, 11, 12, 14–17, 19, 19a, 20b oraz 28
4b. Do zgłoszenia budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1a, 2b i 19a należy dołączyć dokumenty, o których mowa w art. 33 ust. 2 pkt 1–4. Przepis art. 35 ust. 1 stosuje się odpowiednio""

ar 33 ustęp 2 "Do wniosku o pozwolenie na budowę należy dołączyć:
1) cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi oraz zaświadczeniem, o którym mowa w art. 12 ust. 7, aktualnym na dzień opracowania projektu; nie dotyczy to uzgodnienia i opiniowania przeprowadzanego w ramach oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko albo oceny oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000;"

I na razie jest gitara nikt nie wspomina nawet o jakiejkolwiek instalacji zew czy wew, czy warunkach dostawy mediów, ale..... zaczynają się schody

art 34 ustęp 3 "Projekt budowlany powinien zawierać:
1) projekt zagospodarowania działki lub terenu, sporządzony na aktualnej mapie, obejmujący: określenie granic działki lub terenu, usytuowanie, obrys i układy istniejących i projektowanych obiektów budowlanych, sieci uzbrojenia terenu, sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków, układ komunikacyjny i układ zieleni, ze wskazaniem charakterystycznych elementów, wymiarów, rzędnych i wzajemnych odległości obiektów, w nawiązaniu do istniejącej i projektowanej zabudowy terenów sąsiednich;
2) projekt architektoniczno-budowlany, określający funkcję, formę i konstrukcję obiektu budowlanego, jego charakterystykę energetyczną i ekologiczną oraz proponowane niezbędne rozwiązania techniczne, a także materiałowe, ukazujące zasady nawiązania do otoczenia, a w stosunku do obiektów budowlanych, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4 – również opis dostępności dla osób niepełnosprawnych;

Już na etapie prawa budowlanego pojawiają się pierwsze nieścisłości Twojej tezy.
1. Kto ma nanieśc i podpisac się pod projektowanymi instalacjami na projekcie zagospodarowania, które są wymagane w art. 34, no bo przecież nie architekt czy konstruktor - co oni mają wspólnego w zewnętrznymi liniami zasilania?? Pomijam już warunki techniczne dostawy
2. Kto ma określic i na jakiej podstawie (bez projektu instalacji CO, CUW, wentylacyjnych i chłodniczych (oraz elektrycznych w zakresie funkcjonowania tych instalacji) charakterystykę energetyczną i ekologiczną) - zestawienie sprzętów i wyposażenie to trochę za mało do jej wyznaczenie; no bo przecież nie architekt czy konstruktor; no bo skąd mają wziąc dane do obliczeń??
3 Kto ma określic niezbędne rozwiązania techniczne a także materiałowe??, i nie chodzi tu o konstrukcję, tylko o calośc; co architekt czy konstruktor ma wspólnego z instalacjami sanitarnymi czy elektrycznymi?? Nigdzie w artykule 34 nie pisze się o zakresie architektoniczo-konstrukcyjnym, tylko o architektoniczo-budowlanym czyli o całości.

W obowiązującym roporządzeniu o warunkach tecznicznych dla budynków ten zapis jest bardzo zbliżony:
§ 44. Budynek, jego układ funkcjonalny i przestrzenny, ustrój konstrukcyjny oraz rozwiązania techniczne i materiałowe elementów budowlanych powinny być zaprojektowane i wykonane w sposób odpowiadający wymaganiom wynikającym z jego usytuowania i przeznaczenia oraz z odnoszących się do niego przepisów rozporządzenia i przepisów odrębnych.

Rozporządzenia o warunkach technicznych to już nie ma co cytowac bo kolejne paragrafy są coraz szczegółowsze - caly rozdziął 1 w dziale III poświęcony jest temu co powinien zawierac budynek o danym przeznaczeniu i jest to wyłożone wprost - budynek jednorodzinny ma zawierac instalacje elektryczne, sanitarne i grzewcze.
Zmienie zdanie jeżeli przekonasz mnie argumentami i przepisami, a nie stwierdzeniem że koś dostał pozwolenie na budowę na podstawie kawałka projektu

fotohobby
26-07-2015, 14:57
Projekt zagospodarowania terenu obejmujący sieci uzbrojenia terenu nie jest tożsamy z projektami tychże sieci.
Wystarczy zaznaczenie na projekcie zagospodarowania terenu przewidywany przebieg instalacji, wynikający z otrzymanych warunków technicznych przyłączy.
O ile wiem, warunki techniczne otrzymane np z przedziębiorstwa wodociągowego takie trasy zawierają.

Do obliczenia charakterystyki energetycznej zestawienie urządzeń wystarczy jak najbardziej, bo to, jak będą biegły przewody i jakie będą zastosowane zabezpieczenia nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia.

Podczas budowy zmienia się często nawet rodzaj ogrzewania, już nie mówiąc o zmianach w ilości/rodzaju odbiorników elektrycznych, czy rozmieszczeniu punktów CWU.
Jeśli życie pokazuje, że do uzyskania PnB budynku mieszkalnego jednorodzinnego nie są potrzebne projekty instalacji (i to nie że "ktoś" dostał, tylko, że powszechnie się je wydaje), to nie mam zamiaru prowadzenia akademickiej dyskusji z kimś, kto uważa, że jest wręcz przeciwnie.

rübezahl
26-07-2015, 15:21
Projekt zagospodarowania terenu obejmujący sieci uzbrojenia terenu nie jest tożsamy z projektami tychże sieci.
Wystarczy zaznaczenie na projekcie zagospodarowania terenu przewidywany przebieg instalacji, wynikający z otrzymanych warunków technicznych przyłączy.
O ile wiem, warunki techniczne otrzymane np z przedziębiorstwa wodociągowego takie trasy zawierają.

To pytam ponownie kto ma je nanieśc i się pod nimi podpisac, skąd architekt czy konsturktor ma posiadac wiedze na temat projektowania instalacji zasilających budynek od przyłaczy?
Warunki techniczne określają przyłącza do granicy działki, dalszy odcinek leży w gestii projektantów



Do obliczenia charakterystyki energetycznej zestawienie urządzeń wystarczy jak najbardziej, bo to, jak będą biegły przewody i jakie będą zastosowane zabezpieczenia nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia.

A kto ma określi sprawnosc instalacji CO i jej straty na poszczegółnych nitkach co jest wymagane do oblicznia charakterystyki Jak okreslic sprawnośc instalacji CO znając jedynie dane z OZC?? Bo tak na marginesie OZC nie równa się charakterysytce energetycznej obiektu to dwie różne rzeczy.

Cały czas nie otrzymałem odpowiedzi kto się ma pod tym wszyskim podpisac, nie wiem może pan Kazio??

I ponownie twierdzę, że jak ktoś wydał takie pozwolenie na budowę, to nie oznacza to z "urzędu", że zrobił to zgodnie z prawem.
Swego czasu burmistrz mojego miasta wydał zgodę na wycinkę kilkuset letniego parku z dębami i bukami (ostał się jeden dąb pasujący przyszłemu inwestorowi). Jest na to tzw papier i wszystko do czasu działo się z świetle prawa, zgodnie z wydaną decyzją. Po czasie została ona cofnięta i światło nie było już takie jasne, ale rzeczone dęby i buki zasiliły juz "pewien" tartak. Jak to stwierdziły szanowne "władze" stało się i na dzień dzisiejszy jest trudno określic kto zawinił i że nie należy już rozstrząsac przeszłości a jedynie z optymizmem spodglądac w przyszłośc...........

Twoje argument nie specjalnie do mnie trafiają - "nie potrzeba to pani Halinka wydała takie pozwolenia i jest OK". Po latach nauczyłem się walczyc z bezmyślnymi urzędnikami za pomoca ich własnych podstaw prawnych i tylko one są dla mnie wiarygodne w takich rozważaniach, bez względu na to czy przepisy mi sie podobają czy nie. Są obowiązujące i należy ich przestrzegac jak długo nie zostaną uchylone.

rübezahl
26-07-2015, 15:26
O ile wiem, warunki techniczne otrzymane np z przedziębiorstwa wodociągowego takie trasy zawierają.
Na etapie projektu warunki dostawy nie są juz wymagane prawem budowlanym, więc po co o nie występowac??? ;)

fotohobby
26-07-2015, 15:38
Warunki techniczne przyłączy nie określają przyłącza do granicy działki. Przecież zawierają informacje jak (jaka średnica rur, jaki rodzaj rur) mają zostać podłączone do budynku.
We wniosku o przyłącza wód-kan, na planie budynku określa się, gdzie ma być zlokalizowany główny zawór wody i skąd maja zostać odebrane ścieki.
Warunki techniczne zawierają te informacje i projektant po prostu przenosi je na plan zagospodarowania terenu.

Nie ma jednoznacznego zapisu, że projekt budowlany powinien zawierać projekty instalacji (wew/zew).
"Proponowane, niezbędne rozwiązania techniczne" to nie jest tożsame z projektem instalacji.

Co to świadectwa energetycznego budynku, to aktualnie nie trzeba go załączać do zawiadomienia o zakończeniu budowy domu budowanego dla siebie.
Jeśli charakterystyka energetyczna budynku jest niezbędna dla uzyskania "nowego" PNB, to wicznie da się ja określić bez znajomości "strat na poszczególnych nitkach"

fotohobby
26-07-2015, 15:40
Na etapie projektu warunki dostawy nie są juz wymagane prawem budowlanym, więc po co o nie występowac??? ;)

Własnie po to, by je zaznaczyć na planie zagospodarowania, bez konieczności tworzenia projektów.

rübezahl
26-07-2015, 15:47
Prosze bardzo jest to wykładnia GINB, to rozwieje chyba Twoje wątpliwości.

"Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1a w zw. z art. 30 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409 z późn. zm.) budowa wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, ale dokonania zgłoszenia z dołączonym m.in. projektem budowlanym. Jak natomiast wynika z art. 3 pkt 1 ustawy - Prawo budowlane obiektem budowlanym jest budynek wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Tym samym wprowadzając ustawą z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 443) możliwość realizacji określonych budynków mieszkalnych jednorodzinnych bez pozwolenia na budowę ustawodawca był świadomy tego, że pod pojęciem budynku mieszczą się także instalacje, m.in. gazowa, a tym samym, że również jej realizacja w ramach budowy ww. budynku będzie zwolniona z pozwolenia na budowę. W związku z powyższym istnieje możliwość realizacji, w trybie zgłoszenia, wolno stojącego budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z instalacją gazową, jeżeli jest ona przewidziana w projekcie budowlanym takiego obiektu, a projekt jest zgodny z rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. poz. 462 z późn. zm.) i podpisany przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia budowlane oraz zaświadczenie o wpisie na listę właściwej izby samorządu zawodowego

24.07.2015 r."
Okazuje się nawet że instalację gazową można dołączyc na zgłoszenie
Mam nadzieją że to rozwiewa wszystkie Twoje wątpliwości

rübezahl
26-07-2015, 15:49
Przecież zawierają informacje jak (jaka średnica rur, jaki rodzaj rur) mają zostać podłączone do budynku.

Nie takie informacje się tam nie znajdują.

fotohobby
26-07-2015, 15:56
A jeśli chodzi o charekterystyke energetyczna budynku, to być może coś się zmieniło, ale:

Zgodnie z § 11 ust. 2 pkt 9 r.z.f.p.b., opis techniczny projektu architektoniczno-budowlany obiektu budowlanego powinien zawierać charakterystykę energetyczną obiektu budowlanego, opracowaną zgodnie z przepisami dotyczącymi metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej, z wyjątkiem obiektów wymienionych w art. 20 ust. 3 pkt 2 pr. bud., czyli "projektów obiektów budowlanych o prostej konstrukcji, jak: budynki mieszkalne jednorodzinne, niewielkie obiekty gospodarcze, inwentarskie i składowe".

fotohobby
26-07-2015, 15:56
Nie takie informacje się tam nie znajdują.

Dziwne, bo na moich tak

fotohobby
26-07-2015, 16:03
Prosze bardzo jest to wykładnia GINB, to rozwieje chyba Twoje wątpliwości.

"Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1a w zw. z art. 30 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409 z późn. zm.) budowa wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, ale dokonania zgłoszenia z dołączonym m.in. projektem budowlanym. Jak natomiast wynika z art. 3 pkt 1 ustawy - Prawo budowlane obiektem budowlanym jest budynek wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Tym samym wprowadzając ustawą z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 443) możliwość realizacji określonych budynków mieszkalnych jednorodzinnych bez pozwolenia na budowę ustawodawca był świadomy tego, że pod pojęciem budynku mieszczą się także instalacje, m.in. gazowa, a tym samym, że również jej realizacja w ramach budowy ww. budynku będzie zwolniona z pozwolenia na budowę. W związku z powyższym istnieje możliwość realizacji, w trybie zgłoszenia, wolno stojącego budynku mieszkalnego jednorodzinnego wraz z instalacją gazową, jeżeli jest ona przewidziana w projekcie budowlanym takiego obiektu, a projekt jest zgodny z rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. poz. 462 z późn. zm.) i podpisany przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia budowlane oraz zaświadczenie o wpisie na listę właściwej izby samorządu zawodowego

24.07.2015 r."
Okazuje się nawet że instalację gazową można dołączyc na zgłoszenie
Mam nadzieją że to rozwiewa wszystkie Twoje wątpliwości

Nie rozwiewa, gdzyć nigdzie jest wpisane, ze w projekcie dołączonym do zgłoszenia musza być zawarte projekty instalacji. Mogą być i to daje w przypadku instalacji gazowej możliwość wykonania jej na agłoszenie.
Instalacjie umozliwiajace użytkowanie go zgodnie z przeznaczeniem należy oczywiście wykonać i dołączyć do zawiadomienia o zakończeniu budowy protokoły odbiorow.

rübezahl
26-07-2015, 16:04
1. Cytujesz stare rozporządzenie
2. Wczytaj się dobrze w swoje warunki, czy faktycznie określają one to co dzieje się za licznikami. Specyficzne przyłącze to woda, bo może trafic aż do pomieszczenia w budynku, natomiast inne są przy granicach działki.

fotohobby
26-07-2015, 16:18
No i własnie dałem się wciągnąć w akademicką dyskucję. Ty masz swoją interpretację, a olbrzymia większość (bo naudużyciem byłoby napisanie "wszystkie") Urzędów swoją.
Możesz powiadomić Urzędy, źe postepują niezgodnie z prawem przyjmując bez sprzeciwu projekty bez instalacji.

rübezahl
26-07-2015, 16:26
To jeszcze raz ostatni:
1. Budynki jednorodzinne można zgłaszac
2. Do zgłoszenie należy dołaczyc projekt budowlany
3. Budynek musi zawierac instalację.

Twierdzisz, że można je zrobic po zgłoszeniu samego budynku, tu także nie masz racji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 25 kwietnia 2012 r.
w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego

§11.
1. Projekt architektoniczno-budowlany obiektu budowlanego powinien zawierać zwięzły opis techniczny oraz część rysunkową.
2.Opis techniczny, o*którym mowa w*ust. 1, sporządzony z*uwzględnieniem §*7, powinien określać:
8 ) rozwiązania zasadniczych elementów wyposażenia budowlano-instalacyjnego, zapewniające użytkowanie obiektu budowlanego zgodnie z*przeznaczeniem, w*szczególności instalacji i*urządzeń budowlanych: wodociągowych i*kanalizacyjnych, ogrzewczych, wentylacji grawitacyjnej, grawitacyjnej wspomaganej i*mechanicznej, chłodniczych, klimatyzacji, gazowych, elektrycznych, telekomunikacyjnych, piorunochronnych, a*także sposób powiązania instalacji obiektu budowlanego z*sieciami zewnętrznymi wraz z*punktami pomiarowymi, założenia przyjęte do obliczeń instalacji oraz podstawowe wyniki tych obliczeń, z*uzasadnieniem doboru, rodzaju i*wielkości urządzeń, przy czym należy przedstawić:
a) dla instalacji ogrzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych lub chłodniczych – założone parametry klimatu wewnętrznego z*powołaniem przepisów techniczno-budowlanych oraz przepisów dotyczących racjonalizacji użytkowania energii,
b) dobór i*zwymiarowanie parametrów technicznych podstawowych urządzeń ogrzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i*chłodniczych oraz określenie wartości mocy cieplnej i*chłodniczej oraz mocy elektrycznej związanej z*tymi urządzeniami;

Zakładam, że nadal bedziesz twierdził, że "p. Helenka" wie lepie;) i wydała zgodę tak jak trzeba, a Główny Inspektor Nadzoru budowlanego i prawodawca, to leszcze, które się nie znają.

rübezahl
26-07-2015, 16:28
Może mi podpowiedziec jak ominąc punku 8 rozporządzenia, będę mógł obniżyc cenę za dokumentaję o ok. 30% Chętnie z tego skorzystam

rübezahl
26-07-2015, 16:33
Idalej częśc rysunkowa powyższego rozporządzenie:

§*12.*1.*Część rysunkowa, o*której mowa w*§*11 ust. 1, sporządzona z*uwzględnieniem §*7, powinna przedstawiać:
5) zasadnicze elementy wyposażenia technicznego, ogólnobudowlanego, umożliwiającego użytkowanie obiektu budowlanego
zgodnie z*jego przeznaczeniem, w*tym:
a) instalacje: wodociągowe, kanalizacyjne, ogrzewcze, wentylacyjne, chłodnicze, klimatyzacyjne i*gazowe,
b) instalacje i*urządzenia budowlane: elektryczne i*telekomunikacyjne oraz instalację piorunochronną,
c) instalacje i*urządzenia budowlane ochrony przeciwpożarowej określone w*przepisach odrębnych
– wraz ze sposobem powiązania instalacji obiektu budowlanego bezpośrednio z*sieciami (urządzeniami) zewnętrznymi
albo z*instalacjami zewnętrznymi na*zagospodarowywanym terenie oraz związanymi z*nimi urządzeniami technicznymi,
uwidocznione na rzutach i*przekrojach pionowych obiektu budowlanego, co najmniej w*formie odpowiednio opisanych
schematów lub przedstawione na odrębnych rysunkach.

Ja nie potrafię przekonac urzędnika, który zna dobrze prawo budowlane, do przyjęcie częsci dokumentaji i wydania pozwolenie (lub nie wniesienia sprzeciwu), jeżeli Ty to potrafisz, to gratuluję, albo nie, współczuję urzędników :)

rübezahl
26-07-2015, 16:39
Jeśli potrafisz, po podaj mi (nawet na PRIV) choc jeden urząd, który tak praktykuje, chętnie do nich zadzwonię i dowiem się na jakiem podstawie prawnej jest to możliwe i sam z tego skorzystam, bo to, wykosi konkurencję jak nic a mi przysporzy dodatkowych inwestorów.

Wypadam z dyskusji na jakies dwie godziny:)

fotohobby
26-07-2015, 16:42
Zadzwoń do tego z mojego miasta. Albo Gliwic, czy Żor.

rübezahl
26-07-2015, 18:01
Chętnie spróbuję i napisze co mi odpowiedzieli.

thomas1
27-07-2015, 00:32
... i wszystko się zgadza ! ale dotyczy to wg mnie samych instalacji , nie budynku jako całości funkcjonalno użytkowej. Trudno mi wyobrazić sobie Np wyliczenia ( przykładowo ) projektowanej charakterystyki energetycznej budynku ( wymaganej do Projektu Budowlanego ) na bazie architektury I konstrukcji, bez instalacji. Jest to niemożliwe. Jeśli to potrafisz, pochwal się na FM.

Miałem tą interpretację w ręku zanim została ogłoszona na stronie GUNB. Mogę napisać też że w numerze 7/8 Inżyniera budownictwa jest wpis dotyczący ww. interpretacji cyt. "Tym samym organ nie może zobowiązać inwestora do uzupełnienia projektu budowlanego o wskazane powyżej instalacje (elektr. sanit. itd.) skoro ich realizacja nie wymaga już przedłożenia w organie projektu budowlanego. Natomiast zgodnie z wolą inwestora ww. instalacje nadal mogą być w projekcie zamieszczone"
Sam kolega architekt napisał czym jest i z czego się składa projekt budowlany, więc cytując pańskie słowa jest pan w błędzie.
Mój wpis dotyczył pańskiej wypowiedzi- strona pierwsza #17 udowodniłem panu że nie ma pan racji.
Pan natomiast próbuje się odgryźć, szukając dziury w całym z tą charakterystyką.
Część osób już coś na ten temat napisała. Ja pokuszę się o dopisanie czegoś w innym czasie, jest już późno, jutro trzeba iść do pracy, a czasu na zaglądanie tutaj mam coraz mniej chociaż jak zaczynam czytać to forum chęci coraz większe :)

rübezahl
27-07-2015, 08:51
Podsumowanie:

Tak jak obiecałem zadzwoniłem do UM w Rybniku i otrzymałem potwierdzenie, że faktycznie projekt może zawierac częśc instalacyjną w ograniczonym zakresie, tzn, że w tamtejszym urzędzie wymagane są jedynie klimatyzacja, wentylacja i instalacja gazowa na pozwolenie bez instalacji, które są określone w prawie budowlanym.
Zadzwoniłem także do GUNB, w którym potwierdzono mi, że ich interpretacja dotyczy także sytuacji składania wniosku dla budynku jednorodzinnego, przy czym w dniu 24.07.2015 dorzucili jeszcze wyłącznie gazu z pozwolenia, a dołączyli go do do zgłoszenia.

W związku z taką sytuacją mamy niezły bałagan, żeby nie nazwac tego burdelem. O ile prawodawca zmienił ustawę (Prawo Budowlane) o tyle zapomniał o aktach prawnych wykonawczych (Rozporządzeniu o zakresie i formie projektu budawlanego) - można przeczytac o tym tutaj (http://www.tk-projekt.eu/aktualności/)
Skutkiem tego jest to, że każde ze starostw, czy urzędów miasta ma dowlolnośc w interpretacji ustawy jaką jest Prawo Budowlane i poszczególne akty wykonawcze. Moje starostwa i urzędu (powiaty jeleniogórki i okoliczne) stoją na stanowisku, że nic się nie zmieniło i projekt ma byc nadal kompletny czyli z częścią instalacyjną.

W tej sytuacji kolega fotohobby i thomas1 mają całkowitą rację, że starostwa i urzędy przyjmują takie dokumentacje, i wydają pozwolenie na budowę, i że na dzień dzień dzisiejszy, jest to zgodne z prawem, pomimo tego, że mamy niezgodnośc pomiędzy ustawą a aktem wykonawczym.

Urzędy i starostwa mogą, lecz nie musza stosowac się do informacji przedstawionych na stronach GUNBu, i mogą miec swoje własne stanowiska. Taka sytuacja potrwa około roku (przynajmniej teoretycznie), bo tyle czasu maja poszczególne ministerstwa (głównie Infrastruktry oraz Transportu Budownictwa i Gospodarki Wodnej), na zrobienie porządków na swoich podwórkach.

Należy wiec dowiadywac się w poszczególnych starostwach i urzędach jakie jest ich stanowisko i korzystac z możliwości opracowania tańszej dokumentacji. bez projektów branżowych instalacyjnych.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
27-07-2015, 11:28
rubezahl - dzięki za podjęcie tematu i wyczerpującą odpowiedz. Wraz z nowelizacją Prawa Budowlanego powinny zmienić się przepisy wykonawcze co się nie stało i stąd rozbieżności w interpretacji przepisów. Do Projektów Budowlanych będę chyba dołączał stanowisko GUNB z dn.... chyba, że zakres instalacyjny projektu zostanie uzgodniony z Inwestorem.

rübezahl
27-07-2015, 11:46
Te stanowiska, to na dzień dzisiejszy, przynajmniej dla moich urzędów, informacje pod którymi nikt nie miał odwagi się podpisac, ale faktem jest, że wiszą na oficjalnych stronach GUNBu, który odpowiada za ich treśc.

Na moim terenie nic się zmieniło i nadal dokumentacja jest kompletna, ale jeżeli trafię na starostwo, które przyjmuje okrojoną o instalację dokumentację, zastanowię się wtedy jak zabezpieczyc siebie w takiej sytuacji.

Wbrew pozorom, nowelizacja prawa budowlanego może przynieśc dla inwestorów budynków jednorodzinnych potencjalne problemy na etapie projektowania i wykonywania instalacji na etapie późniejszym. Nie wspomnę już o panach Kaziach i Rysiach, którzy przejmą obowiązki projektantów podczas wykonywania instalacji sanitarnych w budynkach, za które zaczną ponosic pełną odpowiedzialnośc.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
27-07-2015, 12:56
... Tak jak piszesz, odpowiedzialność może się "rozmyć" dla projektów instalacji i ich realizacji. Jakoś nie jestem przekonany do tego, aby " wydawać " samą Architekturę i Konstrukcję budynku pozostawiając Inwestora z nierozwiązanymi instalacjami. Może to kwestia podejścia do projektowania ...

Ania126
21-02-2017, 21:36
I jak wyszło z tymi fundamentami?

8pit
30-05-2017, 08:08
Witam Wszystkich,
Przyznam się, że mam nie lada dylemat i chyba najważniejszy problem do rozwiązania na etapie SSZ.
Rozmawiałem już na ten temat z trzema konstruktorami.
Niestety żaden z nich nie zaproponował jednoznacznego rozwiązania i każdy właściwie podsumował dyskusję tym, że decyzję muszę podjąć sam.
oni mogą przeprojektować fundamenty ale na jakie rozwiązanie decyzja lezy po mojej stronie.
Jak muszę to muszę :(.
Skoro nie jestem budowlańcem jak pewnie większość z was, proszę o opinię osób, które miały podobny dylemat lub znają się generalnie na temacie.

Do rzeczy:
Będzie my stawiali taki dom:
http://www.domywstylu.pl/projekt-domu-azuryt_4.php

Problem w tym, że na naszej działce jest duża skarpa i różnice na fundamentach wychodzą jak pokazano tutaj:
https://www.dropbox.com/s/7ybmq5x4wxl4msg/4.%20Fundamenty-rz%C4%99dne%20terenu%20i%20warstwa%20nosna.pdf?dl= 0
Na czerwono macie zaznaczone różnice w rzędnej terenu i na niebiesko dodana głębokość w danym miejscu warstwy nośnej.
Jak widać jak na złość w miejscu gdzie jest najniżej dodatkowo warstwa nośna jest głęboko schowana,

Propozycje aktualnie na stole są następujące:
1. Najbardziej chyba klasyczna - ławy schodkowe sięgające warstwy nośnej. W najwyższym miejscu (garaż) ściany lane z betonu i zbrojone, reszta murowana z bloczka. + ocieplenie do 1,5 m i standardowa izolacja przeciwwilgociowa.

2. Propozycja 1+piwnica pod garażem. Jeden z konstruktorów boi się o stabilność w/w fundamentów i wymyślił, że pod garażem zrobimy piwnicę, która niejako zepnie wysokie ściany fundamentów i dodatkowo usztywni budynek w tym miejscu... Od razu mówię, że piwnicy najchętniej bym NIE robił. Podroży to całe koszty budowy i późniejszego utrzymania. Będę musiał zrobić ciężką izolację przeciwilgociową itd itp...

3. Propozycja nowa zupełnie odmienna - ściągnięcie humusu, nawiezienie zwietrzeliny granitowej, zwalcowanie i zrobienie nasypu pod dom na odpowiednią wysokość (zwróćcie uwagę, że w krytycznym miejscu nasyp będzie miał ze 4 m). Potem posadowienie budynku na płycie fundamentowej co podobno ma mimo wszystko być mniej podatne na nierówne osiadanie i zagrożenie osunięciem.....
O tym rozwiązaniu jak usłyszał mój kier-bud to mu się włosy na początku zjeżyły. Raczej nie wykonywał nigdy płyty fundamentowej nie mówiąc już o sypaniu najpierw góry i posadowieniu jej właśnie na niej.

Dom ma być energooszczędny ( 20cm styro na ścianach, 30-40 cm wełny, pianki, celulozy w dachu, podłoga 20 cm styro, WM z rekuperatorem, okna z U około 0.8 itd....)
Po głębszym zastanowieniu coraz bardziej mnie przekonuje taka opcja, ponieważ dobrze wpisuje się w budowę domu w miarę energooszczędnego.
Jest jednak jeden problem.

Na działce nie ma znów tyle miejsca żeby sypać sobie nasypy w każdą stronę ile mi się chce, poza tym zaraz za domem są drzewa w odległości około 2-3 metry które chciałbym ocalić a nasyp by je pewnie w części przysypał.....
Podczas dyskusji powstała kolejna opcja:

4.Propozycja 3 lecz zmodyfikowana:
https://www.dropbox.com/s/5sd68aziu96ykbo/4.%20Fundamenty-rz%C4%99dne%20terenu%20i%20warstwa%20nosna1.pdf?dl =0
Na tym rzucie strefa zielona to nasyp i budynek na płycie fundamentowej.
potem ściany oporowe na niebiesko + słupy również na niebiesko...

To rozwiązanie ma taką zaletę, że nasyp będę sypał tylko w części, gdzie wokół domu i tak mam zaplanowany taras więc nie przeszkadza to drzewom itd.
Jest pewnie bardziej skomplikowane i droższe w budowie niż rozwiązanie 3.
Obawiam się nierównomiernego osiadania choć konstruktor powiedział, że obliczy dokładnie jak mają być posadowione ściany oporowe i słupy aby budynek osiadał równomiernie.

CO o tym sądzicie,
Bardzo proszę o opinię wszystkich, którzy mogą coś sensownie doradzić zarówno pod względem kosztów jak i poziomu trudności technicznej danego rozwiązania a co za tym idzie późniejszego wpływu na stabilność budynku.

Pod humusem mam na działce zwietrzelinę granitową......


i na czym stanęło?

MateuszMateusz
23-12-2018, 11:33
No i jaki finał?