PDA

Zobacz pełną wersję : proszę o pomoc - gniazdka instalacja bezpuszkowa



jarekkr
06-07-2015, 10:05
Cześć, instalacja w domu, który kupiłem (stan deweloperski), była już gotowa, pomyślałem, że gniazdka i włączniki obsadzę sam, nie wydawało mi się to specjalnie trudne, ale zderzyłem się z murem :)

otóż w pokojach gniazda są montowane bezpuszkowo, każde kolejne od poprzedniego.

Mam dwa pytania z prośbą o wskazówki:

1. W pierwszym gnieździe nie mam napięcia, czy powinienem sprawdzić puszkę ?
2. Niektóre gniazda mają skręcone ze sobą przewody czarny i niebieski i dokładnie zaizolowane. Ktoś wykonał to celowo, bo jest tak w kilku gniazdach. Myślałem, że takie połączenie powinno wyrzucić bezpiecznik, ale może czegoś nie rozumiem ?

pozdrowienia
Jarek

fenix2
06-07-2015, 11:51
...

Mam dwa pytania z prośbą o wskazówki:

1. W pierwszym gnieździe nie mam napięcia, czy powinienem sprawdzić puszkę ?
2. Niektóre gniazda mają skręcone ze sobą przewody czarny i niebieski i dokładnie zaizolowane. Ktoś wykonał to celowo, bo jest tak w kilku gniazdach. Myślałem, że takie połączenie powinno wyrzucić bezpiecznik, ale może czegoś nie rozumiem ?

pozdrowienia
Jarek

Jak chcesz 'sprawdzać puszkę'?
Sprawdzaj przewody we wszystkich puszkach aż natrafisz na tą gdzie jest napięcie, to będzie pierwsza puszka w szeregu. I łączysz po kolei, nap. powinno się pojawiać w kolejnych puszkach.
Sprawdź najpierw czy bezpiecznik "S" oraz różnicówka w rozdzieli odpowiedzialne za obwody gniazd są załączone.
Na drugie pytanie ciężko odpowiedzieć bez lepszego rozeznania tematu.
Ale zwykle łączy się te same kolory ze sobą!

zbich70
06-07-2015, 13:46
Niektóre gniazda mają skręcone ze sobą przewody czarny i niebieski i dokładnie zaizolowane. Ktoś wykonał to celowo, bo jest tak w kilku gniazdach. Myślałem, że takie połączenie powinno wyrzucić bezpiecznik, ale może czegoś nie rozumiem ?
Czyli czarny z czarnym i niebieski z niebieskim? Czy czarny z niebieskim?
Jest tam w ogóle przewód zielono-żółty?

Proponuję wizytę elektryka.


Ale zwykle łączy się te same kolory ze sobą!
Tia... Bez sprawdzenia jakie funkcje pełnią przewody i czy ktoś wcześniej tej instalacji nie skaszanił? Powodzenia...

fenix2
06-07-2015, 13:50
Czyli czarny z czarnym i niebieski z niebieskim? Czy czarny z niebieskim?
Jest tam w ogóle przewód zielono-żółty?

Proponuję wizytę elektryka.


Tia... Bez sprawdzenia jakie funkcje pełnią przewody?
NIE cytuj zdań wyrwanych z kontekstu!

zbich70
06-07-2015, 13:57
NIE cytuj zdań wyrwanych z kontekstu!
A gdzie tu jest jakiś "kontekst"? Że "zwykle"??? :cool:
Zwykle to możesz trafić na baboka, że przewódy zielono-żółte lub niebieske są pod napięciem... ;)

fenix2
06-07-2015, 14:39
"Na drugie pytanie ciężko odpowiedzieć bez lepszego rozeznania tematu.
Ale zwykle łączy się te same kolory ze sobą!"

zbich70
06-07-2015, 15:09
"Na drugie pytanie ciężko odpowiedzieć bez lepszego rozeznania tematu.
Ale zwykle łączy się te same kolory ze sobą!"
Ja tam zawsze "lepsze rozeznanie tematu" robię tak - wpisuję w gugla i klikam link pierwszy od góry...
A tam piszą, że "zwykle" to i to - więc skoro zwykle no to musi być dobrze... :cool:

jarekkr
21-07-2015, 09:13
ok, sprawa rozwiązana, miałem zatynkowaną pierwszą puszkę :)
A przewody jak się okazało, nie były połączone ze sobą tylko każdy oddzielnie zaizolowany następnie ze sobą sklejone taśmą.
dziękuję za odpowiedzi pozdrawiam.