PDA

Zobacz pełną wersję : Mostek termiczny - jak go wyelimiować?



kanijczyk
06-07-2015, 13:07
Witam.
Jestem w trakcie budowy domu i w związku z tym mam pytanie dot. właściwego sposobu ocieplenia ściany.
Załączam poglądowe rysunki

Przy domu jest garaż - rys.1, (który nie będzie ocieplany) nad którym, pomimo braku ocieplenia ściany głównej budynku (rys. 1 - pkt A), położono już dachówkę ceramiczną.
Odstęp pomiędzy ścianą i dachówką to ok. 1,5 cm (rys. 1 - pkt C).
Na ścianie głównej (rys. 1 - pkt A) planuję dać 15 cm styropianu. Na ścianie pod dachówką (rys.1 - pkt B) planuję dać ok. 8 cm styropianu.
No i teraz najważniejsze pytanie - jak ocieplić miejsce przy dachówce (rys. 1 - pkt C)?
Mi przyszły do głowy takie rozwiązania:

1) Ocieplić ścianę od wewnątrz domu grubością ok. 5 cm styro. Tylko nie do końca wiem czy takie rozwiązanie jest poprawne. Jedno z tych pomieszczeń to łazienka więc ocieplenie od środka łazienki styropianem to już chyba głupota. Pomijając fakt, że szkoda by mi było zmniejszać kubaturę pomieszczeń w domu.

2) Drugie rozwiązanie znajduje się na rys. 2. Ocieplam ścianę nad dachówką 15 cm styropianu (A), ocieplam ścianę w garażu 8 cm styropianu (B), a pomiędzy ścianą i dachówką (C) daję 1,5 cm styropianu. Dodatkowo między dachówkę od spodu i od góry umieszczam
wełnę mineralną. Tylko jak to zrobić nad dachówką tak by to było spójne ze styropianem – patrzę pod kątem
przyszłej elewacji ściany (rys. 2 – znaki zapytania).

Miejsce to chciałem jeszcze uszczelnić taśmą kominową, ale jak to zrobić, jeśli wybiorę wariant 2?

Niestety, ale podejrzewam, że pomimo wybrania jakiegokolwiek rozwiązania to i tak powstanie w tym miejscu mostek termiczny :/

Jak najlepiej rozwiązać powyższy problem?

Pozdrawiam

Tomek W
20-07-2015, 15:37
Proponuję zdjąć górny rząd dachówek i wykonać ocieplenie ściany. Trzeba pamiętać o obróbce blacharskiej, którą mocuje się przez ocieplenie do ściany bo oprócz mostka termicznego to połączenie musi być szczelne przed wnikaniem wody. Przykładowe rozwiązane przedstawione zostało na rysunku detalu, które można pobrać ze stron http://pobierz.rockwool.pl/media/128520/7.104.pdf (http://pobierz.rockwool.pl/media/128520/7.104.pdf)