PDA

Zobacz pełną wersję : Przyłącze napowietrzne do garażu



albertas
08-07-2015, 19:59
Witam,

Planuję zasilić garaż z istniejącej sieci w mieszkaniu. Garaż stoi kilkanaście metrów od kamienicy. Chcę puścić kabel aSXsn 4x16 aluminiowy (około 30 metrów) od rozdzielni w mieszkaniu do rozdzielni w garażu, bezpośrednio, bez przerw. Pytanie czy mogę to zrobić w najprostszy sposób:

1) W rozdzielni mieszkaniowej zabezpieczenie obwodu bezpiecznikiem 20A
2) Od bezpiecznika aSXSn -> do rozdzielni w garażu do bezpiecznika 20A
3) W garażu z rodzielni rozprowadzona miedziana sieć gniazdek i oświetlenia.

Wątpliwości:

1) Czy nie ma przeciwwskazań do użycia kabla aluminiowego w tej konfiguracji?
2) Czy długość kabla jest akceptowalna?

Dodam że na nieszczęście układ w kamienicy to TN-C więc nie mam jak zabezpieczyć tego dodatkowo różnicówką, tylko wyłączniki nadprądowe.

zbich70
09-07-2015, 11:44
Dodam że na nieszczęście układ w kamienicy to TN-C więc nie mam jak zabezpieczyć tego dodatkowo różnicówką, tylko wyłączniki nadprądowe.
Dlaczego "na nieszczęście"?
Do garażu TN-C, ale już w garażu TN-S i RCD może być.

Oczywiście pomiary na koniec też zrobisz?

albertas
09-07-2015, 12:56
Ale cóż mi po tej różnicówce skoro przewód PE wisi w powietrzu od samego licznika? :) W praktyce mam tylko fazę i neutralny w użyciu, bo mimo iż puściłem zgodnie z normami przewód 3 żyłowy to PE jest nieużywany. Więc oczywiście instalację zrobie 3 żyłową ale jej nie zabezpiecze dodatkowo.

Pomiary zlecę elektrykowi, ale wolałbym żeby wszystko było dobrze żebym nie musiał tego kłaść dwa razy.

zbich70
09-07-2015, 13:28
Pomiary zlecę elektrykowi, ale wolałbym żeby wszystko było dobrze żebym nie musiał tego kłaść dwa razy.
To może lepiej niech ten elektryk zerknie na to już teraz?
Żeby nie "kłaść" dwa razy... :p

Remiks
09-07-2015, 17:01
Ale cóż mi po tej różnicówce skoro przewód PE wisi w powietrzu od samego licznika? :) W praktyce mam tylko fazę i neutralny w użyciu, bo mimo iż puściłem zgodnie z normami przewód 3 żyłowy to PE jest nieużywany. Więc oczywiście instalację zrobie 3 żyłową ale jej nie zabezpiecze dodatkowo.

Pomiary zlecę elektrykowi, ale wolałbym żeby wszystko było dobrze żebym nie musiał tego kłaść dwa razy.
PE wisi w powietrzu bo ktoś to spaprał albo czegoś nie wie. Instalację można zrobić 3 żyłową zabezpieczyć tak jak powinno być i wszystko będzie działało.

albertas
09-07-2015, 17:23
PE wisi w powietrzu bo ktoś to spaprał albo czegoś nie wie. Instalację można zrobić 3 żyłową zabezpieczyć tak jak powinno być i wszystko będzie działało.

Ciekawe jest to co piszesz bo w związku z PE było ostatnio ciekawe zajście. Otóż elektryk który modernizował mi sieć w mieszkaniu podłączył przewód od licznika do rozdzielni w mieszkaniu w taki sposób, że N i PE były wpięte pod licznikiem do tego samego styku, czyli w praktyce były scalone w jeden.

Następnie przyszedł pan z elektrowni aby zaplombować skrzynkę. Stwierdził że nie wolno w ten sposób podłączać i przewód PE powinien zostać rozłączony i zaizolowany! Mój elektryk uznał że facet bredzi ale że nie było innego wyjścia to zgodził się na taki zabieg. Teraz czekam na ponowne plombowanie.

Tak to wygląda:

323709

Tyle tam kabli bo mam licznik 3 fazowy.

Tak więc jak widać nawet elektryk z elektrowni nakazał uwolnienie PE i zawieszenie go w próżni. Jak więc mogę sądzić że robota jest spartolona? :)

elpapiotr
09-07-2015, 17:51
Następnie przyszedł pan z elektrowni aby zaplombować skrzynkę. Stwierdził że nie wolno w ten sposób podłączać i przewód PE powinien zostać rozłączony i zaizolowany! Mój elektryk uznał że facet bredzi ale że nie było innego wyjścia to zgodził się na taki zabieg. Teraz czekam na ponowne plombowanie.
To właśnie Twój "elektryk" bredzi, i to strasznie. Jakiś niedouczony, panie dzieju.

Tak więc jak widać nawet elektryk z elektrowni nakazał uwolnienie PE i zawieszenie go w próżni. Jak więc mogę sądzić że robota jest spartolona?
Kolejna bzdura z Twojej strony i Twojego "elektryka" z Bożej łaski.
Pracownik ZE ma w 100% rację, i nie w tym miejscu należy wpinać PE.
Przez licznik powinien przechodzić przewód N lub PEN oraz przewody fazowe.
Robienie tzw. punktu rozdziału PEN na zaciskach licznika jest totalną bzdurą !!
Zmień elepstryka, weź elektryka, bo brednie tu czytam !!

Remiks
09-07-2015, 18:13
Tak więc jak widać nawet elektryk z elektrowni nakazał uwolnienie PE i zawieszenie go w próżni. Jak więc mogę sądzić że robota jest spartolona? :)
I tutaj chyba też się mylisz, pan z elektrowni pewnie nie nakazał zawieszenia PE w próżni tylko nie pozwolił na podział PEN w tym miejscu a elektryk mógł to w kilka minut poprawić.

albertas
10-07-2015, 09:52
I tutaj chyba też się mylisz, pan z elektrowni pewnie nie nakazał zawieszenia PE w próżni tylko nie pozwolił na podział PEN w tym miejscu a elektryk mógł to w kilka minut poprawić.

No i tak to jest, nie zweryfikuje fachowca dopóki nie pojawi się jakiś problem...

Elektryk przyszedł na plombowanie, obejrzał, pomierzył i zaplombował. Potwierdził że łączenie N i PE jest niedopuszczalne. Zwisającego PE nie skomentował. Zapytałem go również o ewentualne rozdzielenie PE i N, odburknął że można by to zrobić gdzieś przed licznikiem ale szkoda zachodu i że to wszystko pic na wodę, że mam instalację TN-C i nic z tym nie zrobię. Chyba że sobie zrobię uziom dodatkowy na mieszkanie, ale że również szkoda czasu i pieniędzy, bo trzeba kopać doły, ciągnąć kable i tak dalej.

elpapiotr
10-07-2015, 14:49
albertas"]Zapytałem go również o ewentualne rozdzielenie PE i N, odburknął że można by to zrobić gdzieś przed licznikiem ale szkoda zachodu i że to wszystko pic na wodę, że mam instalację TN-C i nic z tym nie zrobię. Chyba że sobie zrobię uziom dodatkowy na mieszkanie, ale że również szkoda czasu i pieniędzy, bo trzeba kopać doły, ciągnąć kable i tak dalej.[/SIZE] Żeby rozdzielić PEN, trzeba spełnić podstawowy warunek dla tego przewodu. Reszta wypowiedzi pana z elektrowni źle o nim świadczy, niestety.

albertas
10-07-2015, 14:52
Żeby rozdzielić PEN, trzeba spełnić podstawowy warunek dla tego przewodu. Reszta wypowiedzi pana z elektrowni źle o nim świadczy, niestety.

Koniec końców umówiłem się z kolejnym elektrykiem. Do momentu pierwszych problemów na pewno będzie fachowcem :)

albertas
14-07-2015, 16:42
Spotkałem się z kolejnym elektrykiem. Bardzo bym chciał uniknąć wpadki więc chętnie zaczerpnę porady czy jego ocena sytuacji nosi znamiona niefachowości :) Oto co razem ustaliliśmy a więc jednoznacznie zostało przez pana elektryka zaakceptowane:

1) Kabel z garażu do mieszkania aSXSn 4x16. Jak wspomniałem w kamienicy jest TN-C więc postanowiliśmy pociągnąć dodatkowy uziom z garażu i wykorzystać jeden z przewodów aSXa jako PE. Reszta przewodów to faza i N. Jeden pozostanie wolny. W garażu elektryk wybadał uziom pod ścianą i stwierdził że zrobi badanie oceniające jego stan i jeśli okaże się że spełnia parametry to wepniemy się do niego, bez konieczności kopania nowych rowów. Dzięki temu przy okazji załatwię problem braku PE.

2) aSXSn wejdzie do mieszkania i zostanie wpięty do skrzynki połączeniowej gdzie zostanie połączony z kolejnym kablem który już bezpośrednio będzie szedł do rozdzielni w mieszkaniu. Dzięki temu nie będę musiał ciągnąć grubego aSXa po mieszkaniu, a puszcze sobie normalny płaski YDY 3x4. I tutaj zagwozdka - czy takie połączenie w skrzynce jest zgodne z normami? Poprzedni elektryk powiedział że to nie wchodzi w grę i trzeba robić jedno bezpośrednie połączenie między rozdzielniami. Dodatkowo czy to nie problem że miedziak zostanie połączony z aluminium.

3) Na koniec oczywiście wszelakie potrzebne pomiary i voila!

Brzmi sensownie?

elpapiotr
14-07-2015, 17:08
Brzmi ... głupio.

1) Kabel z garażu do mieszkania aSXSn 4x16. Jak wspomniałem w kamienicy jest TN-C więc postanowiliśmy pociągnąć dodatkowy uziom z garażu i wykorzystać jeden z przewodów aSXa jako PE. Reszta przewodów to faza i N. Jeden pozostanie wolny.
Większych głupot nie czytałem !! Twój elektryk zna się chociaż na oznakowaniach żył "warkocza" ?
Przecież są AsXSn dwużyłowe !!

W garażu elektryk wybadał uziom pod ścianą i stwierdził że zrobi badanie oceniające jego stan i jeśli okaże się że spełnia parametry to wepniemy się do niego, bez konieczności kopania nowych rowów. Jak wybadał ? Organoleptycznie czy jakoś inaczej ?

albertas
14-07-2015, 17:30
Brzmi ... głupio.

Większych głupot nie czytałem !! Twój elektryk zna się chociaż na oznakowaniach żył "warkocza" ?
Przecież są AsXSn dwużyłowe !!

[SIZE=2][FONT=arial]Jak wybadał ? Organoleptycznie czy jakoś inaczej ?

Nie wiem czy się zna, jakbym wiedział to bym tu nie pisał :) Ale po co mi dwużyłowy aSXSn skoro potrzebuje minimum 3 zyły? Właśnie czytam że 4 żyłowy aSXSn posiada 3 żyły fazowe i 1 neutralną.... czyli uziomu tym nie pociągnę. Ręce opadają, chyba muszę szukać kolejnego fachmistrza :bash: W ogóle to wykonanie lub skorzystanie z uziomu i pociągnięcie go do rozdzielni w mieszkaniu wydaje mi się podejrzane. Głównie dlatego że sam na to wpadłem... no ale elektrykowi pasuje. Zakładając jednak że to zgodne z normami, to jaki kabel załatwi sprawę L, N i PE w jednym?

Co do uziemienia - tak, z podłoża wystaje bednarka, połączona z jakimś przewodem. Tutaj nie twierdzi że to zadziała, najpierw trzeba to zbadać pomiarami (ponoć są takowe).

elpapiotr
14-07-2015, 17:39
Dwużyłowy AsXSn o przekroju 16 mm2 Al spełnia wymogi dla przewodu PEN, a przecież masz w kamienicy TN-C, jak sam wcześniej pisałeś.
Masz PE i N ! , a kumaty elektryk wie, co z tym zrobić.
Twoi nie wiedzą, i to jest tragiczne.
Co do uziemienia, zawsze jest wskazane uziemiać szynę PE, do której wchodzi PEN zasilający , ale trzeba umieć.

albertas
14-07-2015, 17:46
Dwużyłowy AsXSn o przekroju 16 mm2 Al spełnia wymogi dla przewodu PEN, a przecież masz w kamienicy TN-C, jak sam wcześniej pisałeś.
Masz PE i N ! , a kumaty elektryk wie, co z tym zrobić.
Twoi nie wiedzą, i to jest tragiczne.
Co do uziemienia, zawsze jest wskazane uziemiać szynę PE, do której wchodzi PEN zasilający , ale trzeba umieć.

No jest to tragiczne, liczę na to że chociaż dzięki tutejszym poradom w końcu znajdę kogoś kto się będzie na tym znał... z tego co wiem mając TN-C mam przewód PEN i żeby mieć PE i N to trzeba dokonać ich rozdzielenia. Nie wiem gdzie, nie wiem jak, chciałbym żeby ktoś przyszedł i mi w końcu powiedział. Wolę mieć ten rozdział zrobiony wcześniej tak żeby w rozdzielni mieszkaniowej już ten PE mieć i to traktować jako punkt startowy dla garażu a nie na odwrót - ciągnąć PE z garażu. Wydaje mi się to bardziej sensowne. Zasięgnę porady jeszcze kogoś żeby to usystematyzować...

elpapiotr
14-07-2015, 18:00
Przecież nikt Ci nie każe ciągnąć PE z garażu. Po co ?

albertas
14-07-2015, 18:08
Przecież nikt Ci nie każe ciągnąć PE z garażu. Po co ?

Pewnie że nie, ale przecież muszę gdzieś mieć dodatkowe uziemienie. Schemat rozdziału PE i N jest dla mnie logiczny na tym obrazku:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/rozdzielenie_pen_144_35ccace.jpg

Gdzieś muszę mieć dodatkowe uziemienie, bednarkę. W garażu już jest, a nawet jeśli nie to najłatwiej będzie mi ją tam zrobić. Chyba że coś mnie ominęło i są różne rodzaje układów TN-C i wcale nie muszę nic dodatkowo uziemiać...

Remiks
14-07-2015, 20:51
Troszkę tutaj koledze alberts w głowie namieszano, zacznijmy od tematu, w tym wypadku nie ma czegoś takiego jak przyłącze do garażu to połączenie garażu to fragment sieci odbiorczej. Weź elektryka który w prawidłowy sposób (w odpowiednim miejscu) dokona podziału PEN i do garażu doprowadź TN-S w przekroju który jest niezbędny.
elpapiotr wyjaśnij koledze podstawowy warunek dotyczący PEN jak i to że dotyczy całości PEN a nie tylko fragmentów.

albertas
14-07-2015, 21:13
Dzięki za pomoc. Czyli aktualnie najważniejsze jest dokonanie podziału PEN na PE i N. Z tego co zdążyłem doczytać raz podzielonego PEN nie wolno w żadnym wypadku ponownie połączyć i trzeba to zrobić PRZED rozdzielnią mieszkaniową (za licznikiem albo przed). Muszę więc znaleźć elektryka który mi taki podział zrobi. Obawiam się tylko że przyjdzie kolejny i powie że trzeba zrobić dół, wbić bednarkę i pociągnąć przewód do mieszkania aby uziemić PE w ustalonym miejscu i tyle, więc na dobra sprawę najprościej będzie skorzystać z istniejącej bednarki w garażu... i będę w punkcie wyjścia :) No cóż, poszukam jeszcze jakiegoś fachmistrza i zobaczymy czy wyda odmienny osąd.

mturdus
15-07-2015, 09:12
Mam wrażenie, że w sumie trywialna sprawa, jaką jest podłączenie jednofazowe do garażu z sieci TN-C, przerosła Twoich elektryków, pewnie nie tyle swoją komplikacją, co koniecznością odpowiedzi na Twoje pytania, w sposób dla Ciebie zrozumiały.
Jeśli bierzesz fachowca, który to zrobi, pomierzy i podpisze się pod tym, i jeszcze wystawi fakturę, to nie wpadaj w paranoję ciągłych pytań. Już Ci wyżej napisano: w kamienicy masz TN-C (Na pewno? A może w TN-C masz tylko zasilanie do kamienicy, a w mieszkaniu stary układ, z zerowaniem. Wiem, utrudniam :) ). TN-C, więc w przypadku jednej fazy dwużyłową. I tak idziesz do garażu, a w nim robisz poprawnie punkt rozdziału i dalej 3-żyły.
Robisz rękami zatrudnionego elektryka.

albertas
15-07-2015, 09:49
Mam wrażenie, że w sumie trywialna sprawa, jaką jest podłączenie jednofazowe do garażu z sieci TN-C, przerosła Twoich elektryków, pewnie nie tyle swoją komplikacją, co koniecznością odpowiedzi na Twoje pytania, w sposób dla Ciebie zrozumiały.
Jeśli bierzesz fachowca, który to zrobi, pomierzy i podpisze się pod tym, i jeszcze wystawi fakturę, to nie wpadaj w paranoję ciągłych pytań. Już Ci wyżej napisano: w kamienicy masz TN-C (Na pewno? A może w TN-C masz tylko zasilanie do kamienicy, a w mieszkaniu stary układ, z zerowaniem. Wiem, utrudniam :) ). TN-C, więc w przypadku jednej fazy dwużyłową. I tak idziesz do garażu, a w nim robisz poprawnie punkt rozdziału i dalej 3-żyły.
Robisz rękami zatrudnionego elektryka.

W kamienicy mam TN-C na pewno, mam pismo z Taurona potwierdzające ten fakt. W mieszkaniu mam rozprowadzoną nową instalację 3 żyłową (TN-S). Przewody zielono-żółte są zwarte na jednej szynie w rozdzielni, ale oczywiście szyna wisi w powietrzu bo przewód zielono-żółty pod licznikiem jest zaizolowany i nie wpięty. Więc aktualnie mam TN-S tylko w teorii - brakuje dodatkowego uziemienia tej szyny w rozdzielni. I to uziemienie chcę zrobić.

To że w garażu będę robił instalację TN-S to jest dla mnie oczywiste. Ale co z tego skoro nadal nie zrobię tego uziemienia. Znowu będę miał TN-S tylko teoretycznie. Więc punkt najwazniejszy w tej chwili to podprowadzić uziemienie do rozdzielni w mieszkaniu. To właśnie chce zrobić elektryk - czy to ma sens? Nie wiem.

A w paranoje wpadam bo mnie szlag trafia że tylu niby fachowców a każdy coś robi nie tak. Pół biedy jeśli to drobiazg, ale elektryk numer 1 pociągnął do podgrzewacza wody o mocy 18kW przewód 2.5mm i zatynkował go przez całe mieszkanie... musiałem sam wszystko poprawić.

elpapiotr
15-07-2015, 14:52
W mieszkaniu mam rozprowadzoną nową instalację 3 żyłową (TN-S). Przewody zielono-żółte są zwarte na jednej szynie w rozdzielni, ale oczywiście szyna wisi w powietrzu bo przewód zielono-żółty pod licznikiem jest zaizolowany i nie wpięty. Więc aktualnie mam TN-S tylko w teorii - brakuje dodatkowego uziemienia tej szyny w rozdzielni. I to uziemienie chcę zrobić. Czyli masz zamiar zrobić wyspę TT.
Jeszcze lepiej !!

mturdus
15-07-2015, 19:40
Wyspę TT? Ja to zrozumiałem inaczej, ma zamiar rozdzielić w mieszkaniu PEN, a punkt podziału uziemić poprzez kilkunastometrową żyłę warkocza do bednarki odnalezionej w garażu.

Remiks
15-07-2015, 20:10
W kamienicy mam TN-C na pewno, mam pismo z Taurona potwierdzające ten fakt. W mieszkaniu mam rozprowadzoną nową instalację 3 żyłową (TN-S). Przewody zielono-żółte są zwarte na jednej szynie w rozdzielni, ale oczywiście szyna wisi w powietrzu bo przewód zielono-żółty pod licznikiem jest zaizolowany i nie wpięty. Więc aktualnie mam TN-S tylko w teorii - brakuje dodatkowego uziemienia tej szyny w rozdzielni. I to uziemienie chcę zrobić.

To że w garażu będę robił instalację TN-S to jest dla mnie oczywiste. Ale co z tego skoro nadal nie zrobię tego uziemienia. Znowu będę miał TN-S tylko teoretycznie. Więc punkt najwazniejszy w tej chwili to podprowadzić uziemienie do rozdzielni w mieszkaniu. To właśnie chce zrobić elektryk - czy to ma sens? Nie wiem.

A w paranoje wpadam bo mnie szlag trafia że tylu niby fachowców a każdy coś robi nie tak. Pół biedy jeśli to drobiazg, ale elektryk numer 1 pociągnął do podgrzewacza wody o mocy 18kW przewód 2.5mm i zatynkował go przez całe mieszkanie... musiałem sam wszystko poprawić.

Instalacja w mieszkaniu po remoncie, modernizacji wykonana ok tak powinno być tylko należy to wykorzystać i jeśli od wejścia do mieszkania będziesz miał TN-S to do garażu prowadzisz TN-S w niezbędnym przekroju. Poczytaj troszkę o uziemieniu punktu rozdziału oraz o wymaganiach co do PEN może troszkę to ci rozjaśni.
mturgus jeśli robisz remonty i modernizacje instalacji na fakturę z pomiarami i podpisem w taki sposób to zawsze będzie po kim poprawiać.

elpapiotr
15-07-2015, 20:17
Wyspę TT? Ja to zrozumiałem inaczej, ma zamiar rozdzielić w mieszkaniu PEN, a punkt podziału uziemić poprzez kilkunastometrową żyłę warkocza do bednarki odnalezionej w garażu. Naprawdę ?
Czytaj jeszcze raz. Gdzie i w którym miejscu ma zamiar połączyć PE z PEN w instalacji ?

gubik
15-07-2015, 20:20
Jak bednarka w garażu "omy"(przepraszam za skrót myślowy) będzie miała dobre do mieszkania i garażu to ma to sens.
Zastanawiam się po kiego grzyba chce się to łączyć Al a nie Cu?

elpapiotr
15-07-2015, 20:27
Jak bednarka w garażu "omy"(przepraszam za skrót myślowy) będzie miała dobre do mieszkania i garażu to ma to sens.
Zastanawiam się po kiego grzyba chce się to łączyć Al a nie Cu?
Sens będzie miało wówczas, gdy nie pomiesza się układów sieciowych, i tyle.

gubik
15-07-2015, 20:48
To modernizacja swojego a nie mieszanie, będzie miał normalnie działającą różnicówkę i tyle.

elpapiotr
15-07-2015, 20:59
To modernizacja swojego a nie mieszanie, będzie miał normalnie działającą różnicówkę i tyle.
Jasne. Będzie tak, jak u niejakiego Tomasz_Brzeczkowski, idioty z Warszawy : http://www.forumbudowlane.pl/vt/57001/45/rozlacza-bezpiecznik-na-korytarzu-a-nie-w-mieszkaniu

gubik
15-07-2015, 21:08
Nie na to jak Pan Tomasz i jego skrajności, czy na pewno tylko jego?
Dwa aluminiowe przewody poprowadzić i tyle w temacie mieszania w sieci.

mturdus
15-07-2015, 21:42
Naprawdę ?
Czytaj jeszcze raz. Gdzie i w którym miejscu ma zamiar połączyć PE z PEN w instalacji ?
No, w tym rzecz, że nie wie, gdzie PEN powinno być rozdzielone. Więc ma trzecią żyłę, zawieszoną w powietrzu, zwaną na wyrost PE. Większy kłopot w tym, że zrobił mu to elektryk.



mturgus jeśli robisz remonty i modernizacje instalacji na fakturę z pomiarami i podpisem w taki sposób to zawsze będzie po kim poprawiać.
A czy ja napisałem, że tak robię? Ja zgaduję, jakie są kolejne propozycję przedstawiane Albertasowi.

albertas
15-07-2015, 23:12
Temat niby prosty a jednak wywołuje dyskusje o skrajnych opiniach. Jak na forum przystało. Gorzej że gdybym zaprosił 3 elektryków na miejsce to dyskusja byłaby podobna... i komu tu zaufać. Chyba rzucę monetą i na tym oprę swój wybór fachowca :)

mturdus
16-07-2015, 06:05
Jest to jakieś rozwiązanie :)

Przyczyną dyskusji jest to, że nikt na forum nie widział Twojej instalacji, jak również, że elektrycy swoją wiedzą tajemną się nie dzielą, a publicznie jedynie krytykuję, czasami słusznie, a czasami z przyzwyczajenia, przedstawiane rozwiązania. Na korzyść forumowych elektryków przemawia jedynie to, że bez oględzin na miejscu, nie mają kompletu informacji na temat problemu.

Remiks
16-07-2015, 20:06
Temat niby prosty a jednak wywołuje dyskusje o skrajnych opiniach. Jak na forum przystało. Gorzej że gdybym zaprosił 3 elektryków na miejsce to dyskusja byłaby podobna... i komu tu zaufać. Chyba rzucę monetą i na tym oprę swój wybór fachowca :)
Prosty nie prosty sam troszkę skomplikowałeś swoimi pomysłami i nieudana modernizacja do tego. PEN minimalny przekrój 10mm2 Cu i 16mm2 Al. Możesz sprawdzić (jesteś w stanie) przekrój przewodów doprowadzających do licznika i od licznika do Twojej rozdzielni?

albertas
16-07-2015, 21:06
Prosty nie prosty sam troszkę skomplikowałeś swoimi pomysłami i nieudana modernizacja do tego. PEN minimalny przekrój 10mm2 Cu i 16mm2 Al. Możesz sprawdzić (jesteś w stanie) przekrój przewodów doprowadzających do licznika i od licznika do Twojej rozdzielni?

Oj tam skomplikowałem. Ja to wymyśliłem zgodnie z poziomem mojej wiedzy, a fachowiec miał wprowadzić poprawki do mojego pomysłu :) Jak widać prawie wszystko mu pasuje. Przewód od licznika do rozdzielni sam kładłem, 5x6mm^2 Cu. Do licznika na moje oko wchodzi taki sam.

Czyli i tak nie spełnia wymogów PEN. Do garażu położę aSXSn 4x16 Au więc spełni, ale co z tego skoro połączę go z przewodem w mieszkaniu o grubości ledwo 4x6 Cu... wymagań nie spełnię, ale czy to znaczy że nie będzie działać? Będzie, tylko niezgodnie z zasadami. Biorąc pod uwagę poziom olewki elektryków z elektrowni i tak będą mieli to w d... i nikt tego nie sprawdzi.

Remiks
17-07-2015, 15:07
Oj tam skomplikowałem. Ja to wymyśliłem zgodnie z poziomem mojej wiedzy, a fachowiec miał wprowadzić poprawki do mojego pomysłu :) Jak widać prawie wszystko mu pasuje. Przewód od licznika do rozdzielni sam kładłem, 5x6mm^2 Cu. Do licznika na moje oko wchodzi taki sam.

Czyli i tak nie spełnia wymogów PEN. Do garażu położę aSXSn 4x16 Au więc spełni, ale co z tego skoro połączę go z przewodem w mieszkaniu o grubości ledwo 4x6 Cu... wymagań nie spełnię, ale czy to znaczy że nie będzie działać? Będzie, tylko niezgodnie z zasadami. Biorąc pod uwagę poziom olewki elektryków z elektrowni i tak będą mieli to w d... i nikt tego nie sprawdzi.
Ja na fotce widzę różnice w przekrojach ale może się mylę, jeśli do licznika jest 10m2 trzeba było do rozdzielni zrobić 4x10mm2 Cu (a nawet jak nie ma 10 przed licznikiem to do rozdzielni powinno być poprowadzone 4x10 a nie 5x6 wtedy przynajmniej po swojej stronie miałbyś tak jak powinno) i tam zrobić podział i miałbyś ok a teraz jakieś dziwne kombinacje. Jak masz zasady tak w d... to i różnicówki w mieszkaniu można założyć i też będą działały tylko trzeba wiedzieć co zrobić z tym PE wiszącym w powietrzu.

albertas
17-07-2015, 16:01
Ja na fotce widzę różnice w przekrojach ale może się mylę, jeśli do licznika jest 10m2 trzeba było do rozdzielni zrobić 4x10mm2 Cu (a nawet jak nie ma 10 przed licznikiem to do rozdzielni powinno być poprowadzone 4x10 a nie 5x6 wtedy przynajmniej po swojej stronie miałbyś tak jak powinno) i tam zrobić podział i miałbyś ok a teraz jakieś dziwne kombinacje. Jak masz zasady tak w d... to i różnicówki w mieszkaniu można założyć i też będą działały tylko trzeba wiedzieć co zrobić z tym PE wiszącym w powietrzu.

Cóż, mówiłem poprzedniemu elektrykowi że położe 5x10mm to powiedział że 6 spokojnie wystarczy więc mu zaufałem. Ale to nie jest wielki problem, mogę to położyć jeszcze raz, nie jest to jakaś ogromna odległość chociaż trochę roboty będzie. Jeśli to jedyny problem że mam za mały przekrój do rozdzielni to nie ma dramatu.

Jedyne co mnie martwi to dość długa droga od uziomu w garażu do rozdzielni w mieszkaniu. Przewód będzie przerwany dwa razy, raz od bednarki do rozdzielni w garażu, drugi raz w skrzynce przy ścianie kamienicy. Dodatkowo łączenie aluminium z miedzią. Trochę mnie to martwi, chociaż w tej kwestii żadnych norm się nie doszukałem.

Remiks
17-07-2015, 16:36
Cóż, mówiłem poprzedniemu elektrykowi że położe 5x10mm to powiedział że 6 spokojnie wystarczy więc mu zaufałem. Ale to nie jest wielki problem, mogę to położyć jeszcze raz, nie jest to jakaś ogromna odległość chociaż trochę roboty będzie. Jeśli to jedyny problem że mam za mały przekrój do rozdzielni to nie ma dramatu.

Jedyne co mnie martwi to dość długa droga od uziomu w garażu do rozdzielni w mieszkaniu. Przewód będzie przerwany dwa razy, raz od bednarki do rozdzielni w garażu, drugi raz w skrzynce przy ścianie kamienicy. Dodatkowo łączenie aluminium z miedzią. Trochę mnie to martwi, chociaż w tej kwestii żadnych norm się nie doszukałem.
A ty swoje 5 razy, 4razy od licznika do rozdzielni, podział w rozdzielni i masz TN-C-S a i pan z ZE nie będzie komentował przy plombowaniu.

albertas
21-07-2015, 21:42
A ty swoje 5 razy, 4razy od licznika do rozdzielni, podział w rozdzielni i masz TN-C-S a i pan z ZE nie będzie komentował przy plombowaniu.

Ok, piszę tak z przyzwyczajenia, rozumiem że niepoprawnie.

Znalazłem jeszcze jednego elektryka, któremu opisałem sytuację mailowo. Dostałem bardzo obszerną odpowiedź, ciekaw jestem waszej opinii:

"Jedynym miejscem w którym można a nawet trzeba dokonać rozdziału przewodu PEN na PE i N jest rozdzielnia główna budynku przed wyłącznikiem głównym.

Wszystkie inne sposoby to "fucha"

Tylko wtedy PE i N będą posiadać taki sam potencjał.

W przypadku jak pan chce tylko dla siebie wykonać uziemienie musi pan wyrównać potencjał z N w mieszkaniu czyli musi pan to uzyskane PE połączyć z N uzyskując PEN a następnie znów go rozdzielić na PE i N i tu jest pies pogrzebany...

Bo w takim przypadku w razie np. upalenia czy dowolnego uszkodzenia głównego N budynku pana N poprzez uziemienie staje się Głównym N całego budynku.

Przy większej ilości mieszkań pana przewód N rozświetli się jak gwiazda polarna a potem zgaśnie pozostawiając dodatkowo swąd spalonej izolacji. - takich rzeczy się nie robi.

------------------

W przypadku jeżeli nie ma oddzielnego PE w budynku, (wariant wykonywany, lecz nieprawidłowy) - rozdziela się PEN na PE i N przed licznikiem lub w mieszkaniu i jeżeli oraz dopóki główny N budynku oraz zasilający mieszkanie jest sprawny to w praktyce różnicówka działa tak samo jak z oddzielnym prawdziwym PE. ( lecz nie do końca bezpiecznie) bo w przypadku uszkodzenia N na bolcach pojawia się 230V

Jeżeli jest to "prawdziwe uziemione, oddzielne PE" to stanowi podstawowe zabezpieczenie, że gdyby upaliło się N - gdziekolwiek to zawsze na bolcach gniazd jest bezpieczny potencjał ziemi."

elpapiotr
21-07-2015, 22:01
On (ten elektryk) był pijany czy nawiedzony ?
Pomieszał wsio, nawet N główny budynku z Twoim PEN
Jego słowa -
Jedynym miejscem w którym można a nawet trzeba dokonać rozdziału przewodu PEN na PE i N jest rozdzielnia główna budynku przed wyłącznikiem głównym. przeczą późniejszym o głównym N, skoro u Ciebie ma nastąpić podział PEN. Skąd u Ciebie PEN. I nieprawdą jest o tym "jedynym miejscu"
Dobrze, że chociaż w innym zdaniu psa pogrzebał, bo ... masło maślane wyszło.


W przypadku jeżeli nie ma oddzielnego PE w budynku, (wariant wykonywany, lecz nieprawidłowy) - rozdziela się PEN na PE i N przed licznikiem lub w mieszkaniu i jeżeli oraz dopóki główny N budynku Skoro nie ma PE w budynku, to skąd tam się wziął główny N, dla układu sieciowego TN ?
Widać pijany ... elektryk.

Daj mu poczytać ten post (ale jak wytrzeźwieje)

albertas
21-07-2015, 23:03
Co do tego gdzie powinien być zrobiony rozdział PEN (raz że w rozdzielni głównej, a później że za licznikiem albo w mieszkaniu) chyba chodzi o to że powinien być zrobiony w rozdzielni głównej dla całej kamienicy, ale skoro nie jest no to mogę sobie zrobić go jedynie samodzielnie za licznikiem albo w mieszkaniu. Tak to rozumiem.

Wydaje mi się że inne błędy tkwią w nazewnictwie. W układzie TN-C nie ma czegoś takiego jak N, jest tylko PEN, więc wszędzie gdzie mówi o układzie bez rozdzielonego PE i N powinien mówić o głównej linii PEN a nie N... ale czy przy tym założeniu wypowiedź ma sens? Nie wiem...

Remiks
22-07-2015, 17:57
Co do tego gdzie powinien być zrobiony rozdział PEN (raz że w rozdzielni głównej, a później że za licznikiem albo w mieszkaniu) chyba chodzi o to że powinien być zrobiony w rozdzielni głównej dla całej kamienicy, ale skoro nie jest no to mogę sobie zrobić go jedynie samodzielnie za licznikiem albo w mieszkaniu. Tak to rozumiem.

Wydaje mi się że inne błędy tkwią w nazewnictwie. W układzie TN-C nie ma czegoś takiego jak N, jest tylko PEN, więc wszędzie gdzie mówi o układzie bez rozdzielonego PE i N powinien mówić o głównej linii PEN a nie N... ale czy przy tym założeniu wypowiedź ma sens? Nie wiem...

Jakaś masakra w Twojej okolicy z elektrykami. Poszukaj takiego który nie pali tego co ten od posta powyżej albo nie pije albo nie bierze tego "mocarza" popularnego ostatnio a i zapytaj go czy gdybyś mieszkał na 9-tym piętrze to też powiedział by to samo i czy remontując instalację w takim mieszkaniu musiał byś zrobić remont całego pionu na swój koszt by mieć bezpieczną instalację.
TN-C =PEN parz wymagany przekrój.
Może jednak już nie pytaj tego elektryka nie ma sensu.

elpapiotr
22-07-2015, 20:15
Dopytałem i uzyskałem odpowiedź że jedyna opcja to rozdział PEN w głównej rozdzielni budynku. Bzdura. Proszę o podstawę i zapis takiego nakazu (dopytaj ponownie)

Pomijając wszystko czy rozważania na temat różnicy potencjałów przewodu PE (tego którego chcę uziemić z bednarki w garażu) i N budynku (czy też PEN budynku) nie są słuszne? Czy rzeczywiście te potencjały nie powinny być sobie równe? W układzie sieciowym TN - N ma połączenie metaliczne z PEN, więc tu potencjały są równe.
Co innego w przypadku TT (no i niby ten Twój uziemiony PE z bednarki), jest różnica, połączenie z N sieci jest poprzez rezystancję i pętla zwarcia części przewodzących dostępnych zamyka się tą drogą.
Zapoznaj się z układami sieciowymi, poznaj schematy/rysunki, może zrozumiesz różnice.

Co do tego "dopytywania się", pewnie informator zaczerpnął te rewelacje od pana inżyniera Dolata ( http://maciejdolata.inelt.pl/sep/rozdzial-przewodu-pen-na-pe-n/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fmaciejdolata.inelt .pl%2Fsep%2Frozdzial-przewodu-pen-na-pe-n%2F) ), któremu już zebrało się parę jobów, łącznie z jego nauczycielem, panem Boczkowskim.
Doszło do tego, że niektóre, nieprzychylne i niewygodne, obnażające idiotyczne teorie wpisy zaczął usuwać, jako autor bloga.

Piszą tacy głupoty, a ludzie wierzą.
Jakoś nie doczekałeś się tam odpowiedzi, a szkoda. Było by ciekawie.

albertas
02-08-2015, 13:23
Spieszę z relacją z dalszego przebiegu sprawy.

Dzięki uprzejmości użytkownika #elpapiotr uzyskałem spory kawałek wiedzy przekazany w 4 oczy :) Pan Paweł zbadał rezystancję uziemienia w garażu (około 15 om, więc w porzadku) oraz rezystancję istniejącego przewodu ziemnego (zbyt mała, nie do użycia). Ostatecznie stanęło na jedynej opcji czyli wykonaniu przyłącza napowietrznego. Jako iż są to prace na wysokościach uznałem że zatrudnię kogoś kto wykona najgorszą część roboty. Zaprosiłem kolejnego elektryka, który w zasadzie zgodził się co do pomysłu na wykonanie instalacji. Przewód CU w mieszkaniu, przewód ALU w powietrzu, połączenie przewodów złączem ALCU. Niestety zaproponował jakieś dziwaczne przekroje: 3x4mm w mieszkaniu, 2x25mm w powietrzu... pojęcia nie mam skąd ten pomysł, natomiast za poradą #elpapiotr zasuegrowałem przewody 2x10mm w mieszkaniu i 2x16mm w powietrzu na co elektryk rzekł że mu to obojętne :bash: Zapytałem również co z ochroną przepięciową. Odrzekł że odległość od uziomu do rozdzielni w mieszkaniu jest zbyt duża i ograniczniki nie spełnią swojej roli. Musiałbym sobie zrobić osobne uziemienie tuż przy kamienicy i w ten sposób doprowadzić uziemienie do rozdzielni...

Tak więc aktualnie zastanawiam się czy skorzystać z usług tegoż jegomościa czy szukać dalej...

elpapiotr
02-08-2015, 20:26
Szukać dalej.

Zapytałem również co z ochroną przepięciową. Odrzekł że odległość od uziomu do rozdzielni w mieszkaniu jest zbyt duża i ograniczniki nie spełnią swojej roli. Musiałbym sobie zrobić osobne uziemienie tuż przy kamienicy i w ten sposób doprowadzić uziemienie do rozdzielni... Idąc tym tokiem rozumowania nikt w budynkach wielopiętrowych nie może zainstalować ochrony przepięciowej w mieszkaniu. A to nie jest prawda.

Zgodnie z § 53 pkt 2 rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2002 r. nr 75, poz. 690 z późn. zm.), budynek należy wyposażyć w instalację chroniącą przed wyładowaniami atmosferycznymi, jeżeli potrzeba taka wynika z postanowień polskiej normy.
Ochrona wewnętrzna - przeciwprzepięciowa musi być natomiast stosowana w każdym budynku (podpunkt 10 pkt 1 w § 183 tego rozporządzenia). Odwołanie do postanowień polskiej normy obliguje do stosowania się do zapisów w niej zawartych.