PDA

Zobacz pełną wersję : Ocena konstrukcji dachowej - rozstaw krokwi



smigle
08-07-2015, 23:02
Witam,
Mam zamiar dokonać rekonstrukcji dachu z poddaszem użytkowym i chciałbym prosić o Wasze zdanie co do rozstawu krokiew.
Ma on wynosić 1m.
Przekrój krokiew 6x20cm
Odstęp od murłaty do murłaty 6 metrów.
Płatew kalenicowa 15x15 podparta co 4 m
Odległość murłaty od kalenicy 3m
Kąt nachylenia 14 st.
Łaty 50x50mm co 40cm
Obciążenie: wełna 20cm, płyty gk, blachodachówka

Z góry dzięki

SO-JER
09-07-2015, 19:51
Wygląda fajnie, drewno grube jak pod ceramikę, podparte niby ładnie, rozstaw niewielki, łaty ok, blachodachówka nie ok, troche za mały spadek dachu, lepiej blache trapezową

ale
Na każde zmiany konstrukcyjne budynku potrzebny jest projekt i pozwolenie na budowę. Chociaż niech Ci to jakiś ludzik z uprawnieniami projektanta podpisze

eryk16
10-07-2015, 21:00
Na to trzeba mieć projekt lecz jest ok. Rozważ deskowanie i uważaj na sąsiadów:D Pozdrawiam

smigle
12-07-2015, 20:46
Dzięki za odpowiedzi. Spokojniej mam teraz w duszy :)
Projekt mam, tylko taki badziewny, że nie ma tam szczegółów, ale zgoda sąsiadów jest i zezwolenie na rekonstrukcję też jest.
Mam jeszcze jedną wątpliwość. Otóż rekonstrukcja ta uwzględnia też wzniesienie ścian kolankowych 1,5 m, żeby poddasze było przestronniejsze.
Nie chce mi się betonować wieńca, w który się wsadza kotwy mocujące murłaty, ponieważ należałoby jak najszybciej nakryć budynek, żeby mnie nie zalało. Więc zaplanowałem sobie te kotwy wmurować (w odległości co 1m) w 2 rzędy bloczków (wys. 200mm, szer. 250mm) z betonu komórkowego. Do tego mam zamiar do zaprawy murarskiej dodać więcej cementu (ok. 1:3) oraz dać zbrojenie (drut 8mm) w szwie. Do zaprawy dodałbym jeszcze jakiś dodatek, żeby szybciej się wiązało.
Co powiecie na takie rozwiązanie?

eryk16
13-07-2015, 20:30
Nie bardzo to pasuje. Proponował bym jednak wieniec, lub przynajmniej słupki żelbetowe zbrojone i w nich zatopione szpilki. Pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
18-07-2015, 21:55
Przy tak płaskim dachu rozstaw krokwi jest za duży, max to 80 cm lub większy przekrój łat. Pozdrawiam.

smigle
26-07-2015, 07:13
Przy tak płaskim dachu rozstaw krokwi jest za duży, max to 80 cm lub większy przekrój łat. Pozdrawiam.

Co mi da większy przekrój łat?
Chodzi o przechylenie?

Andrzej Wilhelmi
12-08-2015, 00:38
...Chodzi o przechylenie?

O co chodzi???
Duży rozstaw krokwi spowoduje rozsuniecie podparcia łat co może skutkować ich ugięciem. Wystąpi wada estetyczna popularnie zwana "łódkowaniem dachu". Aby tego uniknąć zawęża się rozstaw krokwi lub zwiększa przekrój łat. Pozdrawiam.