PDA

Zobacz pełną wersję : pompa P/W dom 110m2



AzaZeL_B
16-07-2015, 09:43
Witam wszystkich i pozdrawiam to mój pierwszy post na tym forum.

W tym roku będę budował dom "W zielistkach 5 odbicie lustrzane", jestem zdecydowany na pompę ciepła.
Chcę aby to była pompa ciepła powietrze woda + dogrzewanie kominkiem z DGP + wentylacja mechaniczna z rekuperacją + wszędzie podłogówka.
Dom ma mieć bardzo dobre parametry w sumie jak na projekcie czyli te 38kwh/m2 na rok.
Mam pytanko jakie mogą być przybliżone koszty ogrzewania i ciepłej wody użytkowej(2 dorosłych i 2 dzieci) w w skali roku?
Chodzi mi o to czy ten kalkulator co ma np NIBE to się sprawdza?
Wyszło mi 2561 zł / rok.

Jakie będą koszty instalacji w pompę ciepła?

Pozdrawiam

asolt
16-07-2015, 10:57
Witam wszystkich i pozdrawiam to mój pierwszy post na tym forum.

W tym roku będę budował dom "W zielistkach 5 odbicie lustrzane", jestem zdecydowany na pompę ciepła.
Chcę aby to była pompa ciepła powietrze woda + dogrzewanie kominkiem z DGP + wentylacja mechaniczna z rekuperacją + wszędzie podłogówka.
Dom ma mieć bardzo dobre parametry w sumie jak na projekcie czyli te 38kwh/m2 na rok.
Mam pytanko jakie mogą być przybliżone koszty ogrzewania i ciepłej wody użytkowej(2 dorosłych i 2 dzieci) w w skali roku?
Chodzi mi o to czy ten kalkulator co ma np NIBE to się sprawdza?
Wyszło mi 2561 zł / rok.

Jakie będą koszty instalacji w pompę ciepła?

Pozdrawiam

A solarów czasem nie chcesz?
Nie przesadzaj wystarczy tylko pompa, kominek jezeli juz ma byc to najmniejszej mozliwej mocy i bez DGP.
Szacunkowe zuzycie cwu to ok 950-1000 kWh/osoba*rok (wg norm)
Koszty instalacji uzaleznione od producenta, modelu, rodzaju zasobnika cwu.

AzaZeL_B
16-07-2015, 11:12
A solarów czasem nie chcesz?
Nie przesadzaj wystarczy tylko pompa, kominek jezeli juz ma byc to najmniejszej mozliwej mocy i bez DGP.
Szacunkowe zuzycie cwu to ok 950-1000 kWh/osoba*rok (wg norm)
Koszty instalacji uzaleznione od producenta, modelu, rodzaju zasobnika cwu.

Jeśli chodzi o to czy sama pompa wystarczy to tak. Tylko u nas bywają przerwy w dostawie prądu, największa była parę lat temu jak oblodziło słupy i je połamało trwało to 10 dni (całkowicie bez prądu). Stąd potrzeba kominka, a ups to uciągnie turbinę i oświetlenie.

Jeżeli jest pompa ciepła P/W to jest w ogóle sens montować kolektory słoneczne?
Moim zdaniem lepiej panele fotowoltaiczne. Mam rację?

malux20
16-07-2015, 11:35
koszt całego roku u ciebie to 1000-1200 zł co i cwu
kominek rób malutki taki 3-5 kw te dgp to niekoniecznie

AzaZeL_B
16-07-2015, 11:48
koszt całego roku u ciebie to 1000-1200 zł co i cwu
kominek rób malutki taki 3-5 kw te dgp to niekoniecznie

Dzięki za dane są bardzo dobre :)

A jakiej mocy powinna być pompa p/w do takiego domu?

malux20
16-07-2015, 11:50
około 8 kw
może 6 kw

asolt
16-07-2015, 12:44
Jeśli chodzi o to czy sama pompa wystarczy to tak. Tylko u nas bywają przerwy w dostawie prądu, największa była parę lat temu jak oblodziło słupy i je połamało trwało to 10 dni (całkowicie bez prądu). Stąd potrzeba kominka, a ups to uciągnie turbinę i oświetlenie.

Jeżeli jest pompa ciepła P/W to jest w ogóle sens montować kolektory słoneczne?
Moim zdaniem lepiej panele fotowoltaiczne. Mam rację?

Mówisz o 2010 roku i szadzi katastrofalnej która zerwała kilka lini SN w okolicach Olkusza. Ciesz sie ze przerwa trwała 10 dni inni mieli nawet 20 dni.
I panele nie pomogą w zimie, jedynie agregat.

AzaZeL_B
16-07-2015, 12:52
Mówisz o 2010 roku i szadzi katastrofalnej która zerwała kilka lini SN w okolicach Olkusza. Ciesz sie ze przerwa trwała 10 dni inni mieli nawet 20 dni.
I panele nie pomogą w zimie, jedynie agregat.

Tak koło Olkusza.
Panele miałyby zwracać do sieci a nie zasilać awaryjnie.
Do awaryjki to akumulatory + przetwornica, a na długie awarie agregat.
w tej chwili mam w starym domu aku 120Ah/12V ,UPS i daje rade. (szacunkowo powinien dobę pracować)

malux20
16-07-2015, 13:42
JA WTEDY 2 DNII
nie miałem prądu
i wtedy się okazało że 300 litrowy bojler wystarczył nam na 2 dnii

jeżeli myślisz o awaryjnej sytuacji a myślisz o kominku i tak to on na 1000 % wystarczy
ja mam taki wkład kupiony z betonową obudową[posłuchałem liwka] na którym herbatę idzie zagotować od biedy
38kwhm2 rok- powiadasz według projektu zawalcz o 30 kwh, może 25 kwh

malux20
16-07-2015, 13:45
aha żeby ci było łatwiej wyobrazić
twój dom przy takich mrozach jak wtedy straci przez tydzien 3.5 może 4,5 stopnia straci

AzaZeL_B
16-07-2015, 15:01
JA WTEDY 2 DNII
nie miałem prądu
i wtedy się okazało że 300 litrowy bojler wystarczył nam na 2 dnii

jeżeli myślisz o awaryjnej sytuacji a myślisz o kominku i tak to on na 1000 % wystarczy
ja mam taki wkład kupiony z betonową obudową[posłuchałem liwka] na którym herbatę idzie zagotować od biedy
38kwhm2 rok- powiadasz według projektu zawalcz o 30 kwh, może 25 kwh

Co rekomendujesz żeby zyskać większą energooszczędność?
Ten dom w projekcie jest bez wentylacji z odzyskiem, a nie wiem na ile ona zmniejszy energooszczędność tego budynku.
Rozważam jeszcze zastosowanie gruntowego wymiennika ciepła w postaci rury, ale szczerze nie wiem czy to robić...
Jedni mówią że tam grzybki rosną, że to się nie opłaca... producenci że warto...

malux20
16-07-2015, 15:24
jestem tu amatorem
za wiele ci nie dopowiem
izoluj i tyle
ale w 38 kwhm2rok na grawitacji za bardzo nie wierze