PDA

Zobacz pełną wersję : czy instalacja wytrzyma 4000w?



goro1825
16-07-2015, 11:46
Witam!

Mam pytanie czy standardowa instalacja z przewodami 1,5 wytrzyma użytkowanie grzejnika akumulacyjne go o mocy 4000w?
Elektryk co prawda został poinformowany ze taki jest plan, ale "on myślał ze to taki zwykły grzejniczek ma być". Nie pytajcie, szkoda slow. Nie jestemvpewien, ale część instalacji jest ja przewodach 2,5.

Czy ma szanse to wytrzymać przy częstym używaniu?
Jeśli nie, to jaka maksymalna moc grzejnika zalecacie? Jakiś inny sposób jak poradzić sobie z tym problemem bez wiekrzej przebudowy instalacji?

Jarek.P
16-07-2015, 12:30
Nawet "zwykły grzejniczek" też ma zwykle moc od 2kW w górę, zresztą w ogóle robienie instalacji do gniazdek przewodem 1,5mm2 to obecnie jest idiotyzm.
Na tym przewodzie nie da rady używać bezpiecznie takiego grzejnika, na nim możesz co najwyżej liczyć na połowę tej mocy. Przy przewodach 2,5mm2 od biedy by się dało, ale pod warunkiem, że będzie to wydzielony obwód, podłączony bezpośrednio do grzejnika, bez żadnych innych gniazdek/urządzeń na nim plus jeszcze kilka niuansów (odpowiednie zabezpieczenie, nie za duża długość - normalnie bym napisał "elektryk będzie wiedział", ale tu niewiem, czy nie trzebaby uściślić "inny elektryk")

Nie kombinuj z "radzeniem sobie", zrób to jak należy, jeśli jest tam przewód 1,5mm2, to elektryka za dupę i niech go wypruwa ze ściany i kładzie nowy, tak, jak powinno być.

goro1825
17-07-2015, 02:53
Bardzo chętnie bym to zrobił ale nie bardzo mi się widzi rozwalanie dopiero co zrobionego mieszkanka, a z takim człowiekiem jak się domyslasz ciężko negocjowac. Zakładając ze przewody są 2_5 to powinno być ok. Tam 2 gniazdka miały być wydzielone ja osobny bezpiecznik, ale szczerze mówiąc ciężko mi powiedzieć jak to w praktyce wygląda.

Ktoś mi jeszcze doradził zrobic cos takiego żeby pociągnąć gruby kabel pod maskownica i podlocztc ten grzejnik na osobnym kablu do osobnego bezpiecznika. Daleko nie jest i w sumie mogło by wypalic bez większego demolowania ścian. Cos w rodzaju rozbudowania instalacji o ten nowy przewód tylko i wyłącznie do grzejnika. Co octym myślisz?

Jarek.P
17-07-2015, 05:27
Tak, to dobry pomysł i tak właśnie powinno to byc zrobione, bo grzejnik takiej mocy jak pisałem musi mieć własny, wydzielony obwód, bez żadnych gniazdek po drodze, sam zresztą też nie powinien być podłączony przez gniazdko, tylko bezpośrednio, w puszce. Taki obwód powinien mieć odpowiednie zabezpieczenie na tablicy (B20).

A te przewody położone przez elektryka, jakie one mają bezpieczniki, jakich wartości?

goro1825
27-07-2015, 01:14
W tej chwili ciężko mi powiedzieć bo nie ma mnie w kraju.

Zapytań inaczej - jakie przynajmniej powinny mieć wartości aby nie było problemu z grzejnikiem?

Jarek.P
27-07-2015, 05:36
Obwody gniazdek, jeśli są zrobione przewodem 1,5mm2 powinny być zabezpieczone wyłącznikami 10A. 2,5mm2 - 16A. Twój grzejnik 4kW powinien mieć swój osobny bezpiecznik 20A.