PDA

Zobacz pełną wersję : Typ dachówki na skomplikowany dach?



Oyama
26-08-2004, 13:53
Witam,

Dach na moim domu ma być skomplikowany z wieloma krzywiznami i lukarnami typu "wole oko" itp. "Majster" od dachu twierdzi, że nie da się go wykonać z dachówki, bo nie ułoży się gładko po zaokrągleniach i będzie nieszczelna ... Podadźcie proszę jaki rodzaj dachówki nadaje się na podobne dachy. Karpiówka technicznie chyba jest ok, ale nie bardzo mi się podoba. Boję się, że w dachówkach zakładkowych, zatrzaski będą nieszczelne.

A może powinienem zmienić "majstra"?

kapelusik
26-08-2004, 14:21
My mamy dwa duże wole oka. Będziemy robić z karpiówki.
Nam się podoba.

Widziałam dachy z wolimi wykonane nawet z cementowej.

mdzalewscy
26-08-2004, 14:37
trzeba ukłsdać karpiówkę, niedaleko mnie jest ładny dach z "bawolim okiem" i też dopiero majster za którymś razem wykonał dobrze

brzuzens
26-08-2004, 14:40
Znajomi mają dość duże wole oczko i dachówkę cementową podwójne S (nie wiem jakiej firmy, nie pytałem). No i niestety faktycznie zamki nie przylegają do siebie na krzywiznach. Cieknąć co prawda nie ma prawa, bo pod dachówką dechy i papa, ale troszkę to psuje urok dachu. Gdybym miał wole oko w projekcie, napewno zdecydowałbym się na karpiówkę.

maxtor
26-08-2004, 14:55
"Zabawa" z moim dachem trwała ponad pół roku. Mam tylko jedno wole oko, ale gdybym mógł rozpoczynać budowę jeszcze raz, na pewno bym z niego zrezygnował. Teraz wyglšda nieŸle, ale wczesne wersje wykonane przez pierwszš firmę dekarskš nadawały sie do straszenia potencjalnych inwestorów. Wole oko jest trudnym elementem dachu i niewielu dekarzy potrafi prawidłowo je wykonać. Jak przeczytałem o kilku wolich okach na jednym dachu, to włos zjeżył mi się na głowie. Jesli nadal chcesz mieć skomplikowany dach (szczerze odradzam, czekajš Cię wtedy bardzo duże koszty i pewne kłopoty), to pozostaje Ci właœciwie tylko karpiówka. Inne dachówki nie bardzo nadajš sie do pokrycia wolego oka. Nie jest to oczywiœcie niemożliwe, ale przy dachówkach zakładkowych proporcja podstawy do wysokoœci wolego oka musi wynosić przynajmniej 8:1 (przy karpiówce 5:1), a co za tym idzie wole oko jest bardzo rozcišgnięte, słabo się prezentuje i daje niewiele œwiatła. Zanim wybierzesz dekarza koniecznie !!! zobacz wykonane przez niego dachy i porozmawiaj z inwestorami korzystajšcymi z jego usług. Posłuchaj tej rady, a unikniesz wielu problemów. A najlepiej uproœć sobie konstrukcję dachu.

pzdr
maxtor

Wojtek62
26-08-2004, 15:26
jeśli chcesz mieć ładnie zrobione wole oka i lukarny to niestety musisz trafić na artystę-dekarza. karpiówka z racji swej wielkości nadaje się na różne włuki, zakręty itp ale by było to zrobione bez żadnych widocznych linii cięcia to dachówka musi byc przycinana na 3 części i stanowi wtedy wyłącznie element dekoracyjny - pod spodem pełne deskowanie i papa, widziałem tak zrobiony dach - stanowi jednolita gładką powierzchnię a jest na nim wszystko - małe wole oko, duże oko przechodzące w lukarnę, kosze na styku dwóch lukarn - wszystko co najtrudniejsz w tym fachu można tam znaleźć

kapelusik
26-08-2004, 15:52
Wojtku, gdzie ten dach, daj znać na priv, jeśli jest we W-wiu

pattaya
26-08-2004, 17:31
Generalnie im mniejsza i prostsza tym lepiej.

slaw
29-08-2004, 11:37
Na zdjęciu "efekty specjalne" jakie można uzyskać na drobnych przegięciach płaszczyzny dachu. Tutaj to tylko mały wykusz a nie wole oko, ale też jest na co popatrzeć:

http://slaw.kosnet.pl/files/PICT4624_Dach_ul_Zabkowska_przy_Fabrycznej_w_Marka ch_(male).jpg

Oyama
01-09-2004, 22:41
Dziękuję za wszystkie rady. Chyba zostane przy karpiówce i nauczę się z nią "życ". Dzięki za zdjęcie, zadziałało jak "kropka nad i"

Pozdrawiam

jędrzej
02-09-2004, 01:04
Ekipa mojego sąsiada dwa tygodnie męczyła się z wolim oczkiem i w końcu zrobili dwa kosze, bo proporcje były żle zaprojektowane.

Ogólnie:
- tylko karpiówka (lub gont bitumiczny, ale nie dla estetów)
- skomplikowany dach = ogromne koszty