PDA

Zobacz pełną wersję : Czy warto zamawiać zestawienie materiałów i kosztorys?



Ksosik
18-07-2015, 20:37
Witam wszystkich forumowiczów, to mój pierwszy post i mam nadzieję, że prawidłowy dział :)

Ale do rzeczy, zamierzam w ten weekend zakupić projekt ze studia Z500, bo mają promocję i w ostatniej chwili zacząłem się zastanawiać nad paroma dodatkami, które tam proponują, między innymi chodzi mi tak, jak w tytule o zestawienie materiałów oraz kosztorys. Widziałem, że opinii jest wiele, bo wiadomo specjalista stwierdzi, że sam może sobie to wyliczyć, a laik bez zestawienia ani rusz...

Jestem kompletnie zielony w kwestii budowy domów, dlatego też prośba do Was Drodzy Forumowicze o radę, czy warto takie zestawienia zamawiać i czy taki kosztorys dla mnie będzie przydatny...Chałupkę będzie stawiać kumpel teścia, nie jakaś tam wielka firma...

pozdrawiam i proszę o pomoc w tej kwestii i wyrozumiałość, bo na pewno takie tematy już się pojawiały na forum...

albo może nieco inaczej, czy osoby, które korzystały z projektów z500 uważają taki kosztorys i zestawienie materiałów za niezbędny i pomocny?

pozdrawiam

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
18-07-2015, 21:08
Projekt gotowy nie jest Projektem Budowlanym. Proponuje najpierw zlecić opracowane PB, poszerzyć zakres opracowania o Projekty Wykonawcze ( w tym zestawienie materiałów ) , następnie kosztorys , który będzie odnosił się do projektu i planowanej inwestycji.

Ksosik
19-07-2015, 10:28
Hmm, no tak to w sumie jasne, że ten projekt, który kupię to nie ten wg którego można już budować, bo on musi być zaadoptowany i to już mamy ustalone z architektem...ale moje pytanie dotyczy etapu kupowania projektu, ponieważ studio z500 oferuje za dodatkową opłatą zestawienie materiałów 57 zł i kosztorys za 249 zł...dodatkowo w naszym projekcie nie będziemy prawie nic zmieniać, poza jednym dodanym oknem, dlatego też na mój chłopski rozum, w zestawieniu niewiele się zmieni, a na jego podstawie mogę już rozglądać się za materiałami w hurtowniach...

no nie wiem, co o tym myślicie? czy warto zamawiać od tego studia, czy lepiej to zlecić po wprowadzeniu zmian i zaadoptowaniu projektu?

Arturo72
19-07-2015, 10:41
no nie wiem, co o tym myślicie? czy warto zamawiać od tego studia, czy lepiej to zlecić po wprowadzeniu zmian i zaadoptowaniu projektu?
Ze swojego doświadczenia wiem,że żaden kosztorys czy tam zestawienie materiałów nie było potrzebne mi do szczęścia bo koszty są płynne a zestawienie materiałów takie ogólne powinno być w projekcie.
Może nie pełne zestawienie ale na pewno wymiary i dane każdego elementu czy to ścian,czy więźby a po tym bez problemu można samemu sobie wyliczyć czego co i ile.
Poza tym jeśli chodzi o pierdoły to majstry budujące w trakcie budowy same będą mówiły co i ile czego trzeba ;)

malwusia
19-07-2015, 15:28
Witam wszystkich forumowiczów, to mój pierwszy post i mam nadzieję, że prawidłowy dział :)

Ale do rzeczy, zamierzam w ten weekend zakupić projekt ze studia Z500, bo mają promocję i w ostatniej chwili zacząłem się zastanawiać nad paroma dodatkami, które tam proponują, między innymi chodzi mi tak, jak w tytule o zestawienie materiałów oraz kosztorys. Widziałem, że opinii jest wiele, bo wiadomo specjalista stwierdzi, że sam może sobie to wyliczyć, a laik bez zestawienia ani rusz...

Jestem kompletnie zielony w kwestii budowy domów, dlatego też prośba do Was Drodzy Forumowicze o radę, czy warto takie zestawienia zamawiać i czy taki kosztorys dla mnie będzie przydatny...Chałupkę będzie stawiać kumpel teścia, nie jakaś tam wielka firma...

pozdrawiam i proszę o pomoc w tej kwestii i wyrozumiałość, bo na pewno takie tematy już się pojawiały na forum...

albo może nieco inaczej, czy osoby, które korzystały z projektów z500 uważają taki kosztorys i zestawienie materiałów za niezbędny i pomocny?

pozdrawiam


jeśli naprawdę jesteś na tym etapie taki kompletnie zielony, to lepiej nie kupuj jeszcze projektu, tylko przeczytaj parę wątków z tego forum, tak od deski do deski - "jaki projekt wybrać", " czego w urządzaniu domu nie zrobilibyście ponownie", "co byś zmienił, gdybyś budował jeszcze raz" itd.
Bogatszy o wiedzę zaoszczędzisz wiele razy więcej niż na promocji projektu :)

Ksosik
19-07-2015, 20:56
Malwusia, czy nie potrafisz rzeczowo tak jak twoi przedmowcy odpowiedziec?! Zadalem konkretne pytanie, na ktore od kolegow otrzymalem odpowiedz i za to im wielkie dzieki, a powolalem sie na biuro, bo moze ktos mial z nim do czynienia.i moglby mi pomoc...

Projekt zamowiony. Pozdrawiam

Arturo72
19-07-2015, 21:48
Malwusia, czy nie potrafisz rzeczowo tak jak twoi przedmowcy odpowiedziec?! Zadalem konkretne pytanie, na ktore od kolegow otrzymalem odpowiedz i za to im wielkie dzieki, a powolalem sie na biuro, bo moze ktos mial z nim do czynienia.i moglby mi pomoc...

Projekt zamowiony. Pozdrawiam
ale malwusia ma 100% racji.
A poniższe stwierdzenie świadczy o tym,że naprawdę nie masz pojęcia o budowie i ja też bym polecił czytać,czytać i czytać :)

w naszym projekcie nie będziemy prawie nic zmieniać,

Projekty gotowe są jedynie bazą i szkieletem do dużych zmian jeśli chce się wybudować dobry dom.

malwusia
20-07-2015, 13:58
Malwusia, czy nie potrafisz rzeczowo tak jak twoi przedmowcy odpowiedziec?! Zadalem konkretne pytanie, na ktore od kolegow otrzymalem odpowiedz i za to im wielkie dzieki, a powolalem sie na biuro, bo moze ktos mial z nim do czynienia.i moglby mi pomoc...

Projekt zamowiony. Pozdrawiam

ksosik


Ale moja odpowiedź nie była w żadnym razie złośliwa, a chyba tak ją odebrałeś :p
Ja planuję właśnie budowę drugiego domu i mimo jakiegoś tam doświadczenia, zapisałam kilka stron notatek, czytając powyższe tematy i dalej mam mnóstwo wątpliwości.

Pracownia D500 jest bardzo popularna, być może jest na forum temat z twoim projektem, sprawdzałeś ? Tam byś miał kosztorysy z pierwszej ręki, aktualne. I zobaczyłbyś swój przyszły dom u innych, już zbudowany, na zdjęciach albo w realu. Nieraz też można wyłapać błędy w projekcie, niestety zdarzają się różne babole, jak wc vis a vis jadalni albo okno nad schodami, którego nie da się umyć itp.

malwusia
20-07-2015, 14:06
Arturo72

mam wybrane dwa gotowce, bez żadnej istotnej zmiany, jak stworzone na moją działkę pod każdym względem. Drobne zmiany w instalacjach (łazienka, kuchnia).
Gdybym miała robić poważne zmiany w projekcie, wybrałabym od razu inny projekt albo indywidualny.

Arturo72
20-07-2015, 14:39
Arturo72

mam wybrane dwa gotowce, bez żadnej istotnej zmiany, jak stworzone na moją działkę pod każdym względem. Drobne zmiany w instalacjach (łazienka, kuchnia).
Gdybym miała robić poważne zmiany w projekcie, wybrałabym od razu inny projekt albo indywidualny.
Ale tu nie chodzi o zmiany architektoniczne tylko o kwestie techniczne domu czyli izolacja,materiał na ściany zewnętrzne i wewnętrzne,wentylacja i system grzewczy a co za tym idzie kominy i kotłownia,okna itp.
Gotowce z biur projektowych są tylko "szkieletami" spełniającymi jedynie normy budowlane a nikogo z tych biur nie interesują rachunki za ogrzewanie jakie inwestor bedzie musiał ponosić,czy dom będzie szczelny czy okna będą generowały duże straty ciepła i że te okna trzeba będzie dziurawić itp :)

Ja praktycznie w swoim domu nie mam nic z projektu gotowego,chociaż architektonicznie sa tylko 3 zmiany ;)
No i kwestia kosztów,dzięki zmianom np materialu na ściany i izolacji mam znacznie "cieplejszy" dom niż gotowiec ale za niższą kasę ;)
Ogólnie cała budowa wyszła taniej niż przy gotowcu.

malwusia
21-07-2015, 09:11
Nawet i to mi się zgadza :) I materiał na ściany i rodzaj więźby (mitek), ale projekty są nowe. Tylko z kominem się zastanawiam, bo gaz przy działce, ale drewno za darmochę.


Ksosik

mam nadzieję, że Cię nie zraziłam swoim postem do forum :) Żebym ja tu trafiła przed pierwszą budową, ile ja bym zaoszczędziła na budowie, to nie przeliczę ! Koszt projektu to tylko mały ułamek kosztów ogólnych.

FugaUga
21-07-2015, 09:25
Ze swojego doświadczenia wiem,że żaden kosztorys czy tam zestawienie materiałów nie było potrzebne mi do szczęścia bo koszty są płynne a zestawienie materiałów takie ogólne powinno być w projekcie.
Może nie pełne zestawienie ale na pewno wymiary i dane każdego elementu czy to ścian,czy więźby a po tym bez problemu można samemu sobie wyliczyć czego co i ile.
Poza tym jeśli chodzi o pierdoły to majstry budujące w trakcie budowy same będą mówiły co i ile czego trzeba ;)

Zgadzam się z wypowiedzią. Czasami można się też dogadać z majstrami i ceny wtedy rzeczywiście stają się bardzo płynne ;)

Ksosik
21-07-2015, 18:03
Malwusia, absolutnie mnie nie zraziłaś, wręcz przeciwnie zmotywowałaś do tego żeby wczytać się bardziej...fakt, trochę mnie zirytowała ta promocja projektu ;) ale już ok.

Ktoś wcześniej napisał, że gotowy projekt jest tylko szkieletem, a później robi się mnóstwo poprawek. Ja jestem po wstępnych rozmowach z architektem i rzeczywiście poprosiłem o jej ocenę mojego wyboru i doradziła tylko dosłownie kosmetyczne zmiany co do okien i ustawienia samego budynku na działce.
Oczywiście co do izolacji, instalacji i materiałów, to tu jest sprawa otwarta. Na pewno jeszcze będę nie jeden raz pytał, a teraz uciekam czytać inny dział...


Pozdrawiam

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
22-07-2015, 11:18
Moim zdaniem kosztorys ma sens wówczas, kiedy projekt się już nie będzie zmieniał i gdy będzie określony standard jakościowy materiałów. Patrząc np na okna zewnętrzne, ich wycena może być różna w zależności od X czynników. Analogicznie z doborem innych materiałów od dachu, po izolacje. Zestawienie materiałów w pierwszej kolejności powinno obejmować wszystkie elementy konstrukcyjne, nośne budynku, które wynikają z docelowego projektu konstrukcyjnego. " kosmetyczne zmiany " nie przystosowują budynku np do konkretnych warunków gruntowych na działce, jej lokalizacji, WZ, czy aktualnych przepisów budowlanych. ( bez urazy ).

Arturo72
22-07-2015, 12:05
Moim zdaniem kosztorys ma sens wówczas, kiedy projekt się już nie będzie zmieniał i gdy będzie określony standard jakościowy materiałów. Patrząc np na okna zewnętrzne, ich wycena może być różna w zależności od X czynników. Analogicznie z doborem innych materiałów od dachu, po izolacje.
Nie ma absolutnie sensu,może być jedynie jako takim wyznacznikiem jakich kosztów możemy się spodziewać ale nie należy tego brać jako koszt budowy właśnie ze względu na płynność cen.
Kosztorys w momencie odbioru projektu z biura i za dodatkową opłatą jest totalnym bezsensem,prędzej po adaptacji ale to i tak mija się z celem.

Znowu z praktyki,oferty na SSO miałem od 25-70tys.zł,dachówki zależnie od producenta różnica max.to 20tys.zł między najtańszą ofertą.
Podobnie rzecz się miała z izolacją na cały dom,między producentami i sprzedawcami różnica między min a max to 10tys.zł i mówimy o tych samych parametrach.
Sama ściana na etapie adaptacji została zmieniona z projektowej BK i 12cm styro z lambdą 0,04 na silikat 18cm i styro 20cm z lambdą 0,031 i po zmianach ściana okazała się być tańszą i cieplejszą.
Wentylacja była grawitacyjna w projekcie a ogrzewanie ekogroszek z kotłownią,po adaptacji była mechaniczna z reku i bez komina,który został wyrzucony z projektu a kotłownia na ekogroszek na etapie adaptacji też została wyrzucona i przeprojektowana na pralnio-suszarnię.
Fundamenty z projektowych ław na izolowaną płytę fundamentową,okna z projektowych 2 szybowych na 3 szybowe i nawet tutaj rozpiętosć cenowa zaleznie od producenta na tych samych parametrach okien to z 10tys.zł,izolacja stropu z wełny 20cm na styro 30cm z niższą lambdą.
Z instalacjami,tynkami,wylewkami jest podobnie,rozpiętość cenowa zaleznie od wykonawców jest bardzo duża i nijak się ma do kosztorysu.
Materiały wykończeniowe tak samo a nawet bardziej widełki różnic się rozchylają.
Także kosztorys w momencie zakupu projektu nijak się miał do budowy domu i z tego co wiem,znacznie zszedłem poniżej kosztorysu z biura projektowego.

A budując wg projektu bez jakichkolwiek zmian,nie mówię o architektonicznych,jest płytkim myśleniem wg mnie bo to jest tylko "szkielet" pod budowę domu na przyszłość a nie na teraz.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
22-07-2015, 14:23
Arturo72 - masz bardzo dużo racji ! jedynie zmieniłbym słowo "szkielet"w stosunku do projektu gotowego, na nieuzgodniony Projekt Koncepcyjny do opracowania uzgodnionego ( z Inwestorem ) Projektu Budowlanego.

martahp
22-07-2015, 17:50
Jak to miło czytać, że budowanie, przynajmniej stanu surowego, okazało się tańsze, niż pierwotne obliczenia!

Kosik - Malwusia naprawdę dobrze Ci doradziła - wymienione przez nią wątki przydały się już wielu, nawet tym z jakimś doświadczeniem budowlanym. :)