PDA

Zobacz pełną wersję : Przeróbki w instalacji-ilość i rodzaj różnicówek, bardzo proszę o szybką odpowiedź



sruba014
23-07-2015, 06:46
Cześć

Dziś do 15 mam dać znać elektrykowi jak przerabiamy instalację. Proszę o szybką poradę w sprawie:

Mam instalację puszkową. i w tym momencie mam tylko jedną różnicówkę 3fazową na całej tablicy (na gniazdka i oświetlenie), chcę ażeby mi to przerobił bo elektryk, który zakładał mi w domu alarm powiedział, że to jest nie poprawnie. I teraz tak: czy zrobić to w sposó/b

1. zrobić 1 różnicówkę 3fazową jako główną i do tego 3 różnicówki 1 fazowe do których będzie można podłączyć np gniazdko z kuchni i oświetlenie z salonu itd tzn pomieszać to.

2.Czy może zrobić 1 różnicówkę 3 fazową jako główną na gniazdo siłowe i 2 różnicówki 3fazowe, jedna na same gniazdka a druga na samo oswietlenie.

Jestem laikiem więc proszę bez rzucania na mnie gromów...

KTÓRE Z TYCH ROZWIĄZAŃ BĘDZIE BARDZIEJ PRAWIDŁOWE??

Dziękuję

rgal
23-07-2015, 07:22
Generalnie lepiej dać na obwody jednofazowe różnicówki 2P a na obwody trójfazowe 4P, czyli moim zdaniem opcja 2 nie jest dobra. Nie rozmiem co masz na myśli w punkcie 1 - chcesz łaczyć różnicówki szeregowo? Jeżeli chcesz użyć 4 róznicówek to daj 4P na obowdy trójfazowe, i po 1 różnicówce 2P na każdą fazę z obwodami jednofazowymi. Najlepiej byłoby natomiast funkcjonalnie podzielić obwody i zgrupować pod poszczególnymi różnicówkami. Tak nawiasem - te propozycje to elektryk podał?

elpapiotr
23-07-2015, 07:39
Nooo, jak już klient dyktuje elektrykowi, jak ma przerabiać rozdzielnicę, to koniec świata.
"Elektryk" od alarmów niech się nie wtrąca, bo się nie zna.
Opcja z jedną, 4-polową różnicówką nie tyle, że jest niepoprawna, co niefunkcjonalna, ale niesie za sobą wymogi ochrony przeciwporażeniowej.
W Twoim przypadku punkt 1 jak i 2- jest poprawny pod warunkiem, że RCD główna będzie selektywna.

PS. Nie ma wymogu montowania RCD do obwodów oświetleniowych (pomijając łazienkę), tak więc ich stosowanie jest tutaj "na wyrost"

sruba014
23-07-2015, 08:07
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Obecnie tablica wygląda tak (zdjęcie w załączniku).

Elektryk, który robił mi instalację zrobił po swojemu, nie pytając o zdanie mnie, wiedząc, że nie mam o elektryce zielonego pojęcia. Zacząłem się tym interesować po fakcie, w momencie, gdy inny elektryk zakładał mi alarm i stwierdził, że nieprawidłowo jest to zrobione. Wydzwoniłem Pana, który mi robił elektrykę i ma poprawić chociaż by to, że dał za duże bezpieczniki zamiast b10 i b16 dał b16 i b20, na gniazdo siłowe dał c25 a na zewnątrz budynku mam c20.

Teraz ma powymieniać bezpieczniki, dodać wyłącznik główny i przerobić instalację tak jak napisałem w pierwszym poście, opcja 1 lub 2.

Wszystkie zmiany chcę wprowadzić też dlatego, że różnicówka 3fazowa mi padła, przez co poszło większe napięcie na niektóre gniazdka i spaliło mi ładowarkę do telefonu jak i płytę główną od alarmu :(

RGAL - nie potrafię tego wytłumaczyć dokłądnie ponieważ przekazuję tylko to co powiedział mi elektryk, niestety nie znam się na elektryce zupełnie :(

ELPAPIOTR - nie narzuca nic elektrykowi, jednak wiem, że popełnił jakiś błąd i chciałbym ażeby ta instalacja była poprawiona. Proszę o wyrozumiałość. Co masz na myśli mówiąc selektywna? tzn jaka?

325170

elpapiotr
23-07-2015, 08:25
He, he - ta "rozdzielnica" to jakaś kaszanka. No i wędrujące przez nią przewody od lewej do prawej.. Artysta.
Tak samo jak kolory "drutowania" tej tablicy. I co robi zielono-żółty przewód na szynach N górnej lewej i środkowej ? Brakło drutu ?

Nie widzę, co to jest ten 3-polowy wyłącznik, a szkoda.

Ta 3-fazowa (błędne określenie) RCD pewnie nie załączyła wcześniej toru N (lub nie wyłączyła go później). Tak to jest, jak się oszczędza.

Co do selektywnych RCD, charakteryzują się one działaniem opóźnionym i są instalowane "powyżej" innych wyłączników różnicowych bezzwłocznych w celu zapewnienia selektywności i zlokalizowania awarii tylko do miejsca jej wystąpienia.

sruba014
23-07-2015, 08:44
kolego elpapiotr, ja na niczym nie oszczędzałem. Elektryk robił to sam, był z polecenia i nie miałem podstaw ażeby mu nie ufać będąc laikiem w kwestii elektryczności.

Wędrujące przewody to kable od czujek do alarmu, niestety nie było innej możliwości przełożenia ich bo nie chciałem kłuć ścian...

Rozumiem, że twoja propozycja jest rozwiązaniem prawidłowym tak? tzn dać 2 różnicówki 3fazowe, jedna na gniazdka, druga na oświetlenie i 1 RDC główna selektywna tak?

Lub opcja 2 tzn dać 3 różnicówki jednofazowe i pomieszać obwody tzn do jednej podpiąć np kilka gniazdek i punktów oświetleniowych z różnycb pomieszczeń tak? a jako główny dać RCD trójfazawy selektywny.

Czy dobrze rozumiem, że te 2 opcje są poprawne?

elpapiotr
23-07-2015, 09:04
Po pierwsze - nie będzie już miejsca w rozdzielnicy.
Po drugie - nie zalecałem dawać RCD na obwody oświetleniowe (pomijają łazienkę, która rządzi się oddzielną normą)
Po trzecie - unikać RCD 4-polowych do obwodów odbiorczych 1-fazowych (masz nauczkę), co nie znaczy że nie wolno, i tu jest decyzja projektanta i klienta.
Po czwarte - można, ale nie ma takiego wymogu stosowania RCD selektywnych w instalacjach domowych.
Po piąte - warto zapoznać się z RCBO, które zastąpią "esy" ze względu na ograniczenie miejsca w rozdzielnicy.

Pan od alarmów jest jełop, nie elektryk, tak prowadząc przewody przez rozdzielnicę.
Możesz mu powtórzyć moje słowa.

A kłuć ścian nie ma potrzeba, wystarczy wykuć wokół rozdzielnicy, by przewody od czujek schować.
Kichę odstawiliście, nic więcej.

sruba014
23-07-2015, 09:48
Obrażając ludzi niczego dobrego nie wnosisz do tej rozmowy. Jednak mimo wszystko dziękuję za odpowiedź.

elpapiotr
23-07-2015, 09:52
Obrażając ludzi niczego dobrego nie wnosisz do tej rozmowy. Jednak mimo wszystko dziękuję za odpowiedź.
To nie była obraza - to stwierdzenie faktu i ocena "fachowości" pseudo-wykonawcy.