PDA

Zobacz pełną wersję : Obliczanie zysków energetycznych



Tereska
26-08-2004, 19:38
Jak obliczać straty energi to każdy wie. A jak obliczać zyski. Macie jakieś wzory albo pomysły?

gosciu01
26-08-2004, 20:11
niestety nie jest to proste i zależy od bardzo wielu czynników (...), a jest tego trochę...

kupiłem ok. 1,5 roku temu w Castoriamie książkę tłumaczoną z j. niemieckiego, w której były podane tabele z danymi uśrednionymi.
Poszukaj w necie lub księgarniach.
Pamiętam, że jeden człowiek "w stanie spoczynku" :wink: to ok. 50W.

Cz.

gosciu01
26-08-2004, 20:17
a jeszcze jedno,

jak policzysz sobie bilans budynku w programie OZC, to uwzględni on zyski bytowe.

Jest to chyba najbardziej znany i dokładny program darmowy,
no nie całkiem bo płacą rózni dostawcy , których urządzenia i materiały są wymienione w bazie umożliwiającej wykonanie gotowych projektów.


Cz.

budek
26-08-2004, 20:58
Jak obliczać straty energi to każdy wie. A jak obliczać zyski. Macie jakieś wzory albo pomysły?

Musisz sprecyzować do czego jest Ci to potrzebne. Jak wiem każdy bilans energetyczny oparty jest na stratach energii. Ponieważ aby coś zyskać trzeba coś włożyć. Bo jak stere przysłowie mów to i Salomon .. a dalej to już każdy wie.

Tereska
27-08-2004, 15:14
Interesują mnie głównie od nasłonecznienia. Chciałabym znaleźć jakieś tabele średniego natężenia słonecznego w poszczególnych miesiącach w zależności od położenia domu. I zastosować to do ułożenia okien w domu, ich powierzchni i przepuszczalności światła. A także chętnie poznałabym jakieś współczynniki korygujące możliwość wykorzystania tej wpadającej do domu energii.
Niestety nie wiem jak do teego się zabrać.

budek
27-08-2004, 15:42
Najlepiej jeśli zwrócisz się do kogoś kto zajmuje się instalacją baterii słonecznych. Oni mają dość danych na interesujący Cię temat.
Tylko nie rozumiem dlaczego chcesz odzyskiwać energię przez okna, które jej nie akumulują? A przecież w produkowanych oknach dąży się do uzyskiwania jak najniższych współczynników przenikania ciepła.

KrzysiekMarusza
28-08-2004, 08:48
W ostatnim Muratorze przy okazji prezenatcji "co sie opłaca w temacie
docieplania" jest też n/t zysków od słońca

pozdr - Krzysiek

domara
28-08-2004, 14:26
Zyski liczy się od ilości osób w pomieszczeniu, zarówno jawne jak i utajone w postaci pary wodnej. Ponadto od oświetlenia, od zainstalowanych urządzeń elektrycznych, od nasłonecznienia. Te ostatnie liczone są osobno dla przegród przezroczystych (okna) jak i nieprzezroczystych (ściany).
Budek - izolacyjność okna (współczynnik przenikania ciepła nie ma tu nic do rzeczy - od słońca nagrzewa się na przykład podłoga w pomieszczeniu.
Tereska - jedyne współczynniki korekcyjne dla zysków od nasłonecznienia są wprowadzane do obliczeń przez zastosowanie przysłon wewnętrznych (żaluzje) lub zewnętrznych (rolety i markizy) - to tak w dużym uproszczeniu.
Ogólnie nie ma sensu liczyć zysków w domach bez ogrodu zimowego, basenu lub tam gdzie nie będziesz instalować klimatyzacji.
Jeśli jesteś zainteresowana to za jakiś tydzień będę w stanie wysłać Ci arkusz kalkulacyjny w excelu do uproszczonych obliczeń wykorzystujący tabele nasłonecznień i horyzontu dla wszystkich stron świata na teren środkowej Polski.

preev
28-08-2004, 14:55
można jeszcze dodać ciepło wydzielane przy gotowaniu obiadu :D

budek
28-08-2004, 17:20
Zyski liczy się od ilości osób w pomieszczeniu, zarówno jawne jak i utajone w postaci pary wodnej. Ponadto od oświetlenia, od zainstalowanych urządzeń elektrycznych, od nasłonecznienia. Te ostatnie liczone są osobno dla przegród przezroczystych (okna) jak i nieprzezroczystych (ściany).

Budek - izolacyjność okna (współczynnik przenikania ciepła nie ma tu nic do rzeczy - od słońca nagrzewa się na przykład podłoga w pomieszczeniu....


Domara ależ ma o ile weźmiesz pod uwagę przenoszenie ciepła w wyniku zjawiska przewodzenia lub unoszenia. Oczywiście jeżeli rozpatrujemy nagrzewanie z uwzględnieniem promieniowania (podczerwień) to szyba bez odpowiednich filtrów nie będzie tu przeszkodą i podłoga będzie się nagrzewać. Jednak zdziwienie moje nie wywarło powyższe ale zastosowanie okna jako akumulatora i tego dotyczyło moje pytanie.

budek
28-08-2004, 21:32
I jeszcze jedno co mi umknęło to to, że do jakiego stopnia się nagrzeje podłoga czy ściana zależy w głównej mierze od materiału z jakiego jest ona wykonana. Ciemne ściany czy podłogi będą pochłaniały więcej promieniowania wskutek czego będą się bardziej nagrzewały. Oszczędności raczej szukałbym w wyposażenie się w okna z szybami niskoemisyjnymi, ktore będą odbijały ciepło wygenerowane przez grzejniki czy inne elementy w pomieszczeniach.

WojtekSz
29-08-2004, 00:56
jednym ze skuteczniejszych grzejników słonecznych jest ciemna ściana na która pada promieniowanie słoneczne z okna. Niestety ta zaleta jest okupiona dośc słaba sterowalnoscia tego źródła energii :). W praktyce tego typu źródła daja mierzalne efekty w domach BARDZo dobrze docieplonych (ocierajacych sie o granice wyznaczone dla domów pasywnych). W pozostałych przypadkach pewnie najskuteczniejszym rozwiązaniem bedzie zestawienie zródeł ciepła i żródłe strat ciepła i posortowanie ich wg ich wagi (waznosci) - z moich wykliczeń wynikałao, że straty ciepła sa znacznie wieksze i na nich sie skoncentrowąłem (ogrzewanie podłogowe, reku)
pozdrawiam

domara
29-08-2004, 09:00
Chyba pisałem za szybko i z dużymi przeskokami myślowymi, za co serdecznie przepraszam.
Trochę wyjaśnień.
1. Dla okresu zimowego obliczane są straty ciepła budynku pod które dobiera się instalację c.o. W tym przypadku raczej pomija się zyski ciepła, gdyż są one w tym okresie tak znikome i nieprzewidywalne, że nie można ich brać pod uwagę przy określaniu bilansu energetycznego. Co prawda w uproszczonym stopniu można brać je pod uwagę (tzw. zyski bytowe) lecz nie jest to obligatoryjne.
2. Dla okresu letniego - w przypadku gdy chcemy być szczęśliwym posiadaczem klimatyzacji - oblicza się zyski ciepła. Służy to do doboru mocy chłodnicy w centrali klimatyzacyjnej.
Te dwa okresy letni i zimowy obliczane są osobno i w innych celach, dlatego brane są pod uwagę inne parametry obliczeń.
Proponuję dać spokój dywagacją czy współczynnik przenikania ciepła dla okna ma tu znaczenie, gdyż nie liczymy strat tylko zyski ciepła. Ponadto zauważcie, że większość zaawansowanych technologicznie okien przepuszcza do środka promieniowanie cieplne i odbija z powrotem tę część energii która przez zwykłe okna została by przepuszczona z powrotem na zewnątrz. Jest to bardzo potrzebne zimą (obniżenie strat ciepła) lecz niezbyt pożądane latem na przykład w pomieszczeniu ogrodu zimowego.
Jeden mały przykład z życia wzięty:
Architekt zaprojektował basen kryty przy domu jednorodzinnym z oknami w dachu i ścianie południowej (prawie 100m2 szkła). Z obliczeń zysków ciepła i pary wodnej wyszło, że za centralę klimatyzacyjną gość zapłaci prawie 150 tyś zł. Zamieniono częściowo szkło w dachu na poliwęglan i dodano markizę nad oknami w ścianie południowej – koszt centrali spadł do 40 tyś.
Jak widać przeprowadzenie obliczeń i lekkie kombinacje z parametrami dały wymierne oszczędności. Jednak jeśli nie mamy basenu czy dużego ogrodu zimowego i nie planujemy klimatyzacji – dajmy sobie spokój z obliczeniami zysków ciepła
I jeszcze jedno - na temat tego, że ściana czy podłoga ciemnego koloru nagrzewa się szybciej i do większej temperatury nie będę się wypowiadał choć przyznaję całkowitą rację. Mogę tylko zapewnić, że we wzorze na zyski od nasłonecznienia nie ma parametru określającego kolor na jaki pada to promieniowanie.
Pozdrawiam (ciepło) wszystkich forumowiczów.
G.