PDA

Zobacz pełną wersję : Czy robić spiżarkę w kuchni czy zamiast tego wiecej mebli kuchennych/cargo/kominy?



justi29
27-07-2015, 14:43
Witam mam w kuchni zostawione miejsce na spizarke 2.5m dluga, głeboka na 1m.
ale teraz przyszedl koles mierzyc meble kuchenne i mowoi ze moze lepiej zrobic w to miejsce pojemne szafy na zaprawy itp.
i teraz mam problem bo juz sama nie wiem co lepsze.dodam ze nie mamy piwnicy, miejsce na spizarke jest zostawione bez ogrzewania podlogowego.jesli nie zrobie spizarki to bede miala wiecej blatu, kuchnia ma 10m ze spizarka 12,5.

co myslicie?:sick:

justi29
27-07-2015, 14:50
Witam mam w kuchni zostawione miejsce na spizarke 2.5m dluga, głeboka na 1m.
ale teraz przyszedl koles mierzyc meble kuchenne i mowoi ze moze lepiej zrobic w to miejsce pojemne szafy na zaprawy itp.
i teraz mam problem bo juz sama nie wiem co lepsze.dodam ze nie mamy piwnicy, miejsce na spizarke jest zostawione bez ogrzewania podlogowego.jesli nie zrobie spizarki to bede miala wiecej blatu, kuchnia ma 10m ze spizarka 12,5

co myslicie?.

kinka
27-07-2015, 16:55
Spiżarka jest przydatna,zawsze coś można schować i nie leży na wierzchu.Wysoka zabudowa fajnie wygląda i kosztuje,może po prostu ktoś chce zarobić.
Jeśli kuchnia jest wystarczająca to ja bym spiżarkę zostawiła,wklej rzut jak to ma wyglądać.

Elfir
27-07-2015, 17:57
Nie zakładaj po kilka tematów o tym samym!

meble kuchenne są o wiele droższe od muru i kilku półek.
Ja mam spiżarkę pod schodami - maleństwo, ale pojemne wbrew pozorom. Trzymam w niej wody mineralne, zaprawy, konserwy, alkohol, cebulę i ziemniaki, rzadziej używane sprzęty kuchenne i zastawę stołową.

Ja się nie dziwię, że stolarz woli więcej zarobić i zaleca robienie szafy :D

Wszystko zależy od układu pomieszczenia - robienie na siłę spiżarki też jest bez sensu.

Wrzuć rzut kuchni

justi29
27-07-2015, 19:47
325655
Przesyłam poglądowy rysunek kuchni z ewentualna skrytką

Elfir
27-07-2015, 20:36
zdecydowanie skrytka.
jaką masz odległość między otworem wejściowym a potencjalną ścianką skrytki?

justi29
27-07-2015, 20:57
50 cm. na tej ściance przy wejściu po prawej stronie mam kontakty kuchenne.
W sumie skrytka by się ciut zmniejszyła dlatego ze w skrytce od strony okna pasuje mi dać lodówkę.Wtedy trzeba by dac ściankę oddzielającą lodówkę od skrytki.Ale myślę ze taka skrytka starczy.
Dzięki za pomoc, jak na razie wszyscy których pytam są za skrytką ;)

PaulAdmin
27-07-2015, 21:01
W znanym mi projekcie również była projektowana spiżarnia ale zrezygnowano z prostego powodu - nie byłaby wykorzystana. Jeśli ktoś mieszka daleko od cywilizacji, robi zakupy rzadko i dużo to może mu się przyda. Zamiast tego można postawić szafki przykryte blatem, które również można wykorzystać do przechowywania jedzenia a przestrzeń na blacie dowolnie, nawet nie trzeba wykorzystywać całego tego miejsca spiżarni a pozostawić je na jakiś dodatkowy grat. Brak ogrzewania pod szafkami to w tym przypadku wyłącznie zaleta podobnie jak pod lodówką.

justi29
27-07-2015, 21:08
325681

Przesylam poglądowy obraz sytuacji. W miejsce skrytki mialaby byc wysoka zabudowa, wtedy kuchnia w innym miejscu zyska wiecej blatu, ale juz bez skrytki

Elfir
27-07-2015, 21:13
w skrytce raczej nie będą potrzebne szafy o głębokości 60 cm. Starczą półki. Moja skrytka ma jakieś 150-160 cm długości i 1 m szerokości.
Z jednej strony są półki o głębokości 21 cm. Drzwi mają 70 cm. A po drugiej stronie mam starą szafkę o głębokości 50 cm.
Do tego na drzwiach mam haczyki na ręczniki oraz zawieszone druciane koszyki.

Adrian1224
27-07-2015, 21:27
Według mnie w każdym domu powinna być jakaś niewielka spiżarka.
Jakoś nie wyobrażam sobie żebym kilka razy w tygodniu chodził do sklepu,jeżdżę na zakupy raz na 7-10 dni i trzymam w spiżarni zgrzewki z napojami czy wodą,kartofle i inne okopowe,mąkę,cukier,kasze,owoce i różne inne produkty.
Nie lubię tracić czasu na zakupy dlatego wolę robić je rzadko a kupować dużo.
Jak ktoś mieszka sam albo w dwie osoby to nawet bez spiżarki da radę upchać tygodniowe zapasy albo pójdzie sobie na zakupy 2-3 razy w tygodniu ale mieszkając w kilka osób robi się kłopot.
Twój stolarz ma łeb do interesów i wie że więcej zarobi na szafkach:D

justi29
27-07-2015, 21:35
moja skrytka w oryginale jest szeroka na 2,5 a gleboka na 1m, ale po zmniejszeniu jej o szerokosc lodowki i scianke zostanie ok 180, wtedy drzwi tez 70 i po bokach z obu stron miejsce na regaly. Mysle ze to dobry pomysl. tak jak na rysunku zaznaczylam, ze na wprost drzwi nie ma regalu jedynie po bokach. mam nadzieje ze bedzie wygodnie:D

Konto usunięte_12*
27-07-2015, 21:41
co myslicie?.
Jeśli spiżarka, to oddzielna, obok kuchni. Różnica między kuchnią a spiżarką polega na istniejącej różnicy temperatur (w kuchni jest zazwyczaj znacznie cieplej, niż w mieszkaniu, w spiżarce powinno być chłodno). Spiżarka w kuchni, to nieporozumienie!

justi29
27-07-2015, 21:43
też wolę robić większe zakupy rzadziej niż codzienne po coś biegać. Jeden znajomy nawet doradza mi drugą zamrażarkę (oprócz tej standardowej w lodówce), dlatego ze on woli nakupić wiekszą ilość mrożonek, mięsa itp na dłuższy czas wiec potrzebne jest miejsce na to.W sumie wszystko zależy od liczebnosci rodziny i częstotliwości robienia zakupów, no i tego czy ktoś robi zaprawy itp.;)

justi29
27-07-2015, 22:19
hmm tylko że w mojej spiżarce nie ma ogrzewania, w kuchni jest ogrzewanie podlogowe ale w miejscu spizarki wlasnie dla roznicy temperatur zrezygnowalam z ogrzewania

pieciornik
28-07-2015, 06:06
325681

Przesylam poglądowy obraz sytuacji.

możesz rozrysować jak masz rozmieszczone zlew, lodówkę i kuchenkę :)
Przepraszam za OT i dzięki za odpowiedź

piotrek0m
28-07-2015, 06:26
Nie kojarzcie spiżarki z miejscem do przechowywania przetworów, owoców i warzyw. To już nie te czasy, ale warto mieć pomieszczenie z półkami, gdzie można trzymać różne rzeczy, garnki, formy do ciast, słoiki, rzadziej wykorzystywany sprzęt kuchenny itp... zdecydowanie może tam panować większy nieład. Nigdy meble kuchenne nie uzyskają takiej pojemności jak dodatkowa spiżarka...

lukasz69karolina
28-07-2015, 07:02
ja bym zrobiła szafki (robię tak u siebie a układ taki sam)
w szafki więcej zmieścisz niż w tej skrytce, gdzie na wprost drzwi masz zmarnowane miejsce - ja też robię zakupy bardzo rzadko i potrzebuję dużo miejsca na zapasy
ja robię tak że będzie regał na całej ścianie a stolarz dorobi tylko ładne kilka drzwi jak reszta mebli - wcale nie będzie drogo

i znajomy nie głupio gada o tej drugiej zamrażarce :) ja mam drugą lodówkę z zamrażarką i czekam na kolejną zamrażarkę :D bo ciągle mi mało miejsca by mrozić sezonowe owoce/warzywa

forgetit
28-07-2015, 07:05
Nie kojarzcie spiżarki z miejscem do przechowywania przetworów, owoców i warzyw. To już nie te czasy,

Dlaczego nie???
Wiele osób ma właśnie przetwory, owoce, zapasy w bardzo szerokim tego słowa znaczeniu. Nie wszyscy ganiają do sklepu co drugi dzień po kilogram cukru czy mąki.
325716

loko!5
28-07-2015, 07:27
Ja mam właśńie w kuchni słoiki i inne-wszystko pod ręką.

malwusia
28-07-2015, 07:52
Jeśli spiżarka jest ustawna i zmieści sporo głębokich regałów, to moim zdaniem warto ją zrobić. Spiżarkę umebluje się bardzo tanio, natomiast wysokie szafki kuchenne to już duży wydatek.
Zasadnicza kwestia - czy będzie w niej co przechowywać ? Bo jeśli do sklepów jest blisko, to nie potrzeba robić dużych zapasów. Czy robicie przetwory? Czy macie duże sprzęty kuchenne, które trudno pomieścić w zwykłych szafkach? Czy zachowując spiżarkę, będzie dość blatów kuchennych i szafek?

justi29
28-07-2015, 08:41
Przesyłam mój plan kuchni, zlew przesunęłam ze środka w lewo po to by uzyskać dłuższy główny blat roboczy - wyszło 1,40m szału nie ma ale nie jest źle. Tak będzie wyglądać moja kuchnia jeśli będzie w niej skrytka. Co myślicie, wszelka krytyka mile widziana :yes:325719

justi29
28-07-2015, 08:47
Przesyłam mój plan kuchni, zlew przesunęłam ze środka w lewo po to by uzyskać dłuższy główny blat roboczy - wyszło 1,40m szału nie ma ale nie jest źle. Tak będzie wyglądać moja kuchnia jeśli będzie w niej skrytka. Co myślicie, wszelka krytyka mile widziana :) 325720

qosek
28-07-2015, 09:34
poszukaj czegos takiego jak "szafa spizarkowa"
to jest po prostu spizarka, ktora zamiast scian murowanych ma sciany i drzwi z plyt meblowych. Dzieki temu daje sie zaoszczedzic troche miejsca (mniejsze drzwi, mniej miejsca zuzytego na sciany, etc)
Ja wlasnie na cos takiego stawiam

piotrek0m
28-07-2015, 09:58
Wiele osób ma właśnie przetwory, owoce, zapasy w bardzo szerokim tego słowa znaczeniu. Nie wszyscy ganiają do sklepu co drugi dzień po kilogram cukru czy mąki.
325716

I po to właśnie jest spiżarka, żeby trzymać tam zgrzewkę piwa, zgrzewkę mleka, zgrzewkę cukru, zgrzewkę kaszy, mąki i czegokolwiek... będzie to wygodne... tylko uważajmy na mole spożywcze :p

malwusia
28-07-2015, 10:34
justi29

Masz sporo miejsca na blatach, więc dodatkowe w zasadzie nie jest potrzebne. Spiżarka ma ten plus, że można przy braku czasu rozpakować chwilowo na podłogę i ogarnąć później. Tak jak pisałam - będzie też sporo taniej niż szafy z cargo czy szufladami. Jest to też niezłe miejsce na wiaderko, koszyki, kobiałki na owoce itp.

"ale teraz przyszedl koles mierzyc meble kuchenne i mowoi ze moze lepiej zrobic w to miejsce pojemne szafy na zaprawy itp."

Dla niego na pewno lepiej, bo dużo więcej by na nich zarobił ;) Lecz jeśli budżet na kuchnię jest duży, to wysokie zabudowy wyglądają elegancko.

aniqa1982
28-07-2015, 12:58
Ja też wolałabym spiżarnię :)
zawsze na szybko można tak coś upchnąc. Sama sie przekonałam ,że takie coś jest bardzo potrzebne :)

MadziulaPM
28-07-2015, 14:02
Przesyłam mój plan kuchni, zlew przesunęłam ze środka w lewo po to by uzyskać dłuższy główny blat roboczy - wyszło 1,40m szału nie ma ale nie jest źle. Tak będzie wyglądać moja kuchnia jeśli będzie w niej skrytka. Co myślicie, wszelka krytyka mile widziana :) 325720

Moim zdaniem super- zostawiłabym spiżarkę/ skrytkę.
Moja mama zrobiłą wiekszą kuchnię i teraz załuję,że spizarku nie ma.
Ja w swojej obecnej kuchni mam szafki- wysoki słupek 'spiżarkowy' i zrobię wszystko by mieć spiżarke w nowym domu,
półeczki na przeciwko drzwi mogą być wąziutkie / płytkie- łatwiej utrzymac na nich porządek, widac co masz, czego ci brakuje. Marzę by na takich półkach poustawiać kasze, makarony, torebki mąki czy cukru- wszystko widać, przewiewnie, sucho. Dodatkowo okopowe czy cebulki w skrzyneczkach/ szufladkach nie wydzielają aromatów i lepiej sie przechowują z dala od ogrzewania i światła.

projekt super- tak bm zostawiła :D

ejwi
28-07-2015, 18:08
Moim zdaniem lepiej skrytka ale pomyśl moze nad drzwiami przesuwnymi np.z płyty osb na prowadnicach,które możesz udekorowac jak tylko Ci się podoba-fajny element dekoracyjny i masz bardziej ustawną kuchnię.:) Ja takie chcę i mam nadzieje,że sie uda przekonać męża. ;) Pozdrawiam

Elfir
28-07-2015, 19:48
Na zwykłych drzwiach zawiesisz dodatkowe koszyki, a na przesuwnych nie.

ejwi
29-07-2015, 10:01
Pytanie czy koszyki beda montowane w spizarce o głębokości 1m i czy nie ograniczą miejsca-kwestia zaplanowania przestrzeni. ;)
Przecież jak się otworzy drzwi to koszyki nie są wewnątrz pomieszczenia tylko na drzwiach.

MadziulaPM
29-07-2015, 10:37
Moim zdaniem lepiej skrytka ale pomyśl moze nad drzwiami przesuwnymi np.z płyty osb na prowadnicach,które możesz udekorowac jak tylko Ci się podoba-fajny element dekoracyjny i masz bardziej ustawną kuchnię.:) Ja takie chcę i mam nadzieje,że sie uda przekonać męża. ;) Pozdrawiam

U mnie niestety po kilku latach "drzwi" suwane zrobione z płyty się wykręciły:/ Dodatkowo w wersji ekonimicznej nasze pierwsze drzwiczki w kuchni były z płyty- po 5 latach te wielkie w "szafce spiżarkowej" są jak śmigło:/ Była grub, masywna, lecz przez to ciężka i wilgoć zrobiła swoje:/
Teraz wiem, że tylko drzwi- mogą być to drzwi suwane. ale skoro otwierane na kuchnię, a w kuchni miejsca troszkę jest, nie kombinowałabym z suwanymi, one zabierają miejsce po bokach- gdzieś "odjechać" muszą;) /


Pytanie czy koszyki beda montowane w spizarce o głębokości 1m i czy nie ograniczą miejsca-kwestia zaplanowania przestrzeni. ;)

koszyki montowane są na drzwi- gdy otwierasz drzwi koszyki masz w kuchni- nie zabieraja miejsca w spiżarni są w przestrzeni "komunikacyjnej jedynie gdy drzwi są zamknięte;)
;) Ja też o takich myślę u siebie- teraz moja mama ma takie w drzwiczkach kuchennych pod zlewem- super sprawa;)
http://inspiracjeonline.pl/wp-content/uploads/2013/10/domowa-spi%C5%BCarnia.jpg
http://static.e-mieszkanie.pl/articles/9174f_mieszkanie-zdjecia_1_jpeg_spizarnia-w-kuchni-5_main.jpg?3
Tutaj kilka fajnych inspiracji
http://inspiracjeonline.pl/inspiracje-na-kuchenne-schowki-i-spizarnie/

Elfir
29-07-2015, 11:54
właśnie o takie koszyki mi chodzi - nic nie zabierają miejsca, bo po otwarciu nie ma ich w spiżarce.
Oczywiście drzwi muszą być odpowiednio szerokie.

justi29
29-07-2015, 12:22
też na początku brałam pod uwagę drzwi przesuwne ale teraz myślę o zwykłych a pomysł z koszykami extra!na pewno podwędzę :yes:
Widzę że większość doradza skrytkę, też coraz bardziej skłaniam się ku tej opcji.w domu teraz mam skrytke i jakoś nie widzę tych zapraw moich w szafach cargo ale to może tez kwestia przyzwyczajenia ;) do skrytki wchodzisz i fajnie wszystko widać, łatwy dostęp.Z szafami trochę inaczej to wygląda.Niby też pojemne ale to nie to samo:no:

arek570
29-07-2015, 15:02
Na plus zabudowy meblowej na pewno więcej wykorzystanej przestrzeni, bo sporo tracisz w miejscu za drzwiami. Jest szybszy i wygodniejszy dostęp, bo nie musisz wchodzić do środka, no i zdecydowanie lepiej wygląda cały regał obok lodówki zamiast drzwi. Na minus cena, która wcale nie musi być większa od postawienia muru, wszystko zależy z czego będą fronty, w środku nie musisz ładować systemów, zwykłe regulowane od góry do dołu półki na kołki i korpusy z białej płyty wystarczą tak jak w normalnej spiżarce, temperatura będzie też ciut wyższa. Wybrałbym opcję z zabudową, chyba, że cena zabija.

MadziulaPM
30-07-2015, 07:25
To zależy od wielkości kuchni- w kuchni w bloku- niewielkiej bardziej aneksowej, jak najbardziej- każdy centymetr się liczy, ale jeśli jest to większa kuchnia a na taką wygląda ta powyższa spirażka/ skrytka może fajnie funkcjonować.

Moja przyjaciółka kupiła niedawno mieszkanko około 100m z kuchnią piękną i spiżarką- na początku chciała zlikwidowac spizarkę, zostawiła jednak i teraz twierdzi,ze to jedna z najlepszych decyzji.

Jest ciekawy wątek o spiżarkach na FM
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?14401-Spi-arnia-w-domu-tak-czy-nie

i jeszcze podeślę fragment z artykułu :
"Na spiżarnię optymalna jest wnęka o szerokości około 1 metra i głębokości minimum 40 centymetrów, wykorzystując jej pełną wysokość od podłogi po sufit. Uzyskamy w ten sposób przestrzeń o niemałej kubaturze 2,5 m³, co zastępuje 5 metrów tradycyjnego ciągu kuchennego, a kosztuje tyle, co 1 metr kuchni."

martahp
31-07-2015, 00:50
Ja też zdecydowanie doradzam skrytkę - obecnie mam taką w bloku i nie umiałabym bez niej funkcjonować. Jeśli wybuduję dom - skrytka bezpośrednio przy kuchni na pewno będzie. Drzwi do skrytki zrobiłabym z zerową futryną, czyli licowane ze ścianą i na pewno nie przesuwne. Jest sporo miejsca na tradycyjne skrzydło.
Jeśli chodzi o rzut kuchni - zlew umiejscowiłabym zdecydowanie bardziej w prawo, a nie w lewo. Główny blat roboczy to zazwyczaj obszar między płytą, a zlewem. I właśnie tę część bym powiększyła. Wbrew pozorom "w rogu" , jeśli jest sporo miejsca, pracuje się bardzo wygodnie :)

PaulAdmin
05-08-2015, 22:12
Na wspomnienie o kuchni w typowym bloku mieszkalnym i spiżarni w niej zawartej to uśmiech sam się ciśnie na usta. Jak ma się duży dom to oczywiście można sobie pozwolić na spiżarnie (mam na myśli prawdziwą a nie szafę), garderobę, a nawet piwnicę na alkohole tylko jest jeszcze kwestia czy się to wykorzysta i czy może można lepiej te miejsca wykorzystać. Jeśli nie potrzebujesz przestrzeni w kuchni, nie planujesz posiadywania przy kawie czy jedzenia a zakupy na tydzień nie pomieszczą się w szafkach kuchennych to spiżarnia o takich wymiarach może ci się przydać i nie ma żadnych przeciwwskazań.

martahp
06-08-2015, 18:01
[QUOTE=PaulAdmin;6916845]Na wspomnienie o kuchni w typowym bloku mieszkalnym i spiżarni w niej zawartej to uśmiech sam się ciśnie na usta.


I tu się mylisz. I to bardzo. Bo właśnie w mniejszych mieszkaniach taka skrytka jest niezastąpiona. To właśnie w blokowym mieszkaniu trudniej utrzymać porządek, niż w sporym domu. Chyba, że nie przeszkadza ci mop w łazience, deska do prasowania w sypialni, zgrzewki wody i mnóstwo innych rzeczy na widoku, które zagracają małą przestrzeń. Mnie to bardzo razi. W domu łatwiej to wszystko pochować, w mieszkaniu często nie ma gdzie. I taka skryteczka jest super! Gdybyś popytał mieszkańców bloków, to by ci się zapewne ten uśmiech nie cisnął tak od razu na usta :)

Karolina156
08-08-2015, 18:16
Ja się też opowiadam za meblami - dzisiejsze rozwiązania są naprawdę bardzp funkcjonalne i estetyczne, a ze spiżarką jest ten problem, że okroi ci wizualnie kuchnię i najprawdopodobniej będziesz tam mieć bałagan - jest taka tendencja, że kupować i dopakowywać, a potem człowiek sam nie wie co tam ma. Spiżarki miały sens dawniej, gdy sklep nie był na każdym rogu. Dziś nawet zaprawy fajniej jest trzymać w takich wyjeżdżających regałach, w których jest więcej porządku i przejrzystości...
[moderowano]

kaszak
10-08-2015, 16:53
Przesyłam mój plan kuchni, zlew przesunęłam ze środka w lewo po to by uzyskać dłuższy główny blat roboczy - wyszło 1,40m szału nie ma ale nie jest źle. Tak będzie wyglądać moja kuchnia jeśli będzie w niej skrytka. Co myślicie, wszelka krytyka mile widziana :) 325720

1,40 metra to całkiem fajny blat. Zazdraszczam, ja mam 1 metr i jakoś muszę dać radę. Chyba że byś przesunęła ten zlew całkiem w prawo, do drugiego kąta, to wtedy masz już naprawdę szał :)
Optuję za skrytką. Nie posiadam i również zazdraszczam, i to jak! :)

martahp
10-08-2015, 23:32
Kaszak ma rację! Popieram :)

justi29
19-08-2015, 11:26
Dawno mnie tu nie było więc powiem a czym stanęło ;) na szafie spiżarkowej :) czyli drzwi skrytki się przesuwają i są w środku regały na zaprawy czyli właściwie skrytka do której nie wchodzimy ale front na taki jak reszta mebli :) myślę że dobre rozwiązanie. długość to ok 150 cm głębokość wiadomo 60 cm. Cała wnęka ma 250 ale na początku będzie stała duża czarna lodówka a ona ma ok 91cm także tyle zostaje na skytkę, mam nadzieję że będzie super :):yes: