PDA

Zobacz pełną wersję : Potrzebuję porady na temat wylewki z miksokreta



wschodnie-pastwiska
27-07-2015, 23:01
Jakieś tydzień temu miałem wylaną wylewkę z miksokreta ale najpierw opiszę jak to wyglądało i w czym problem.

więc od samego początku:

- zagęszczona podsypka z piasku
- wylany chudziak 12 cm z betonu towarowego B10
- folia 0.5
- styropian EPS 100 w domu a garażu parking kpa 150
- membrana - ogrzewanie podłogowe
- wylewka z miksokreta z plastyfikatorem do ogrzewania podłogowego + mikro zbrojenie

wysokość posadzek została przez mojego murarza ustalona na 17.5 cm i tak też zostały osadzone okna i drzwi wejściowe
czyli:
- 5 x 5 na przekładkę styropian
- wylewka 6 cm
- 1.5 cm płytka

a teraz sedno sprawy i mojego bólu głowy. Po zmierzeniu grubości wylewki po wyjęciu dylatacji brzegowej i w miejscu gdzie ma być odpływ liniowy stwierdziłem iż wylewka nie jest na całej powierzchni o tej samej grubości i waha się tak od 6 cm do nawet 4 cm. I teraz się zastanawiam co robić, zostawić i mieć nadzieję że wytrzyma i płytki nie popękają czy o zgrozo kuć wylewkę w tych najcieńszych miejscach dać mniej styropianu tak żeby ta wylewka była w granicach 6 cm. W garażu mam na poziomie 9-10 cm wylewki oraz dodatkowo zbrojenie więc chyba wystarczy. Dzisiaj zadzwoniłem do mojego Pana który robił wylewki i on nie widzi problemu cyt" no trochę mało ale wytrzyma" szlak może człowieka trafić.

Poradźcie drodzy forumowicze cóż począć !!!!!

piotrek0m
28-07-2015, 06:36
Pytanie podstawowe, czy coś się dzieje z wylewką, pęka, sypie się, ugina ... Proponuję pielęgnować wylewki, następnie wygrzać uruchamiając ogrzewanie podłogowe, wg jakiegoś programu wygrzewania i zobaczyć co się stanie...

ps.
Brakowało folii pomiędzy piaskiem a chudziakiem, było ryzyko, że woda zarobowa z betonu wsiąkła w piasek... ale to takie wtrącenie...

Parkiet
28-07-2015, 07:26
Pomiary grubości dotyczą obrzeży, a tu często jest mniej. Jeżeli wylewka jest mocna, to tak jak wyżej - pielęgnować, wygrzać i powinno być ok.

Rzeczowa ocena możliwa tylko ma budowie. Pozdrawiam.

wschodnie-pastwiska
28-07-2015, 09:22
Pytanie podstawowe, czy coś się dzieje z wylewką, pęka, sypie się, ugina ... Proponuję pielęgnować wylewki, następnie wygrzać uruchamiając ogrzewanie podłogowe, wg jakiegoś programu wygrzewania i zobaczyć co się stanie...

ps.
Brakowało folii pomiędzy piaskiem a chudziakiem, było ryzyko, że woda zarobowa z betonu wsiąkła w piasek... ale to takie wtrącenie...

Dzisiaj jak podlewałem zobaczyłem ze między szczelina dylatacyjną która rozgranicza dwa pomieszczenia jedna strona trochę się ugina jak stanę nogą tak może na 3mm. Widział to mój Pan od wylewki cyt. " tak ma być bo w tym miejscu pracuje" ja w to nie wieże. Ale może faktycznie poczekam i jak uruchomię ogrzewanie zobaczę co się będzie dziać jak popęka to do poprawy. Jak zawsze pod górkę...

wschodnie-pastwiska
28-07-2015, 09:27
Dzisiaj jak podlewałem zobaczyłem ze między szczelina dylatacyjną która rozgranicza dwa pomieszczenia jedna strona trochę się ugina jak stanę nogą tak może na 3mm. Widział to mój Pan od wylewki cyt. " tak ma być bo w tym miejscu pracuje" ja w to nie wieże. Ale może faktycznie poczekam i jak uruchomię ogrzewanie zobaczę co się będzie dziać jak popęka to do poprawy. Jak zawsze pod górkę...

Reszta bez uwag na razie nic innego nie zauważyłem.

jarekkur
28-07-2015, 22:56
Dzisiaj jak podlewałem zobaczyłem ze między szczelina dylatacyjną która rozgranicza dwa pomieszczenia jedna strona trochę się ugina jak stanę nogą tak może na 3mm. Widział to mój Pan od wylewki cyt. " tak ma być bo w tym miejscu pracuje" ja w to nie wieże. Ale może faktycznie poczekam i jak uruchomię ogrzewanie zobaczę co się będzie dziać jak popęka to do poprawy. Jak zawsze pod górkę...

ta "wylewka" ma tydzień. Jej ostateczna wytrzymałośc na ściskanie, zginanie, ścieranie nastąpi dopiero po 30 dniach. Przestań w tej chwili szukać słabych miejsc (narożników), bo je połamiesz. Może się okazać, że w wyniku złej pielęgnacji będzie słaba. Piszesz, że ją podlewasz... lepiej było rozłożyć folię i zostawić na 10 dni. Rurki ogrzewania powinny być zatopione minimum 3,5cm w jastrychu. Wygrzewanie zgodnie z protokołem wygrzewania dopiero po miesiącu...

Ek_ge
19-09-2015, 20:07
Dzień Dobry, W Pana przypadku popełniono co najmniej dwa błędy. Wylewka betonowa nie została uzbrojona oraz miejscami, jak Pan sam napisał, jest zbyt cienka (4cm grubości ). Wylewka nie powinna się też uginać jeśli staniemy w pobliżu otworów dylatacyjnych.

Pozdrawiam Marek
Tucholski Online
Ekspert marki Lafarge

sentinel
21-11-2019, 20:03
Podepnę się pod temat. Bardzo proszę o poradę.

We wtorek zrobiona posadzka z miksokreta (2 worki cementu, nie półtora, plastyfikator, włókna zbrojeniowe, zbrojenie dodatkowo siatką 4mm 15x15 oczko, ogrzewanie podłogowe.

Dziś, w czwartek, zgodnie z zaleceniem wykonawcy, polałem posadzki konewką i zakryłem folią malarską. Posadzki były twarde z wierzchu, może minimalnie czuć było, że pod spodem są jeszcze miękkie.

W jednym pomieszczeniu, gdzie posadzka leży na wełnie mineralnej podłogowej, paroc ssb1, 2x5cm, podczas podlewania zapadła mi się stopa, poczułem, że pod stopą wylewka się zapadła. Nie ma dużego wgłębienia, ale w tym miescu widać takie spęknięcie w miejscu stopy, wzdłuż i wszerz i to miesce jest ciut niżej od reszty posadzki na długości ciut wiekszej od stopy.

Czy posadzka zwiąże w tym miejscu, czy będzie już złamana wgłąb? Będzie z tego problem? Ta wełna podłogowa jest specjalna, akustyczna, póltwarda, ale podłogowa, czy posadzka w tym miescu już zawsze będzie się ruszać na uginającej się wełnie? Czy może skrzypieć, trzeć? (Pomieszczenie akustyczne, wiec niewskazane) Wszędzie indziej stabilnie oprócz miejsca tego stąpnięcia. Planowane duże płytki podłogowe. Dylatacji tam nie było w tym miejscu.

Kaizen
21-11-2019, 21:19
We wtorek zrobiona posadzka z miksokreta (2 worki cementu, nie półtora, plastyfikator, włókna zbrojeniowe, zbrojenie dodatkowo siatką 4mm 15x15 oczko, ogrzewanie podłogowe.


Jaki cement, jaki piasek? Ile w sumie poszło kg cementu na ile m3 wylewki?
Po dwóch dniach powinno nie ma prawa tak się zachowywać.

sentinel
21-11-2019, 21:33
Nie wiem. Muszę zobaczyć na zużytych workach, jedyne co pamiętam to potrlandzki, ciemnoczerwony. Piach jasny, drobniutki, coś jak morski. Dodatkowo kruszywo było dawane.

Tak się stało w pokoju na wełnie, tylko w jednym miejscu stąpnięcia, reszta tego pokoju na wełnie stabilna była (15m2)

Co z tym będzie?

sentinel
23-11-2019, 22:04
Cement portlandzki Warta. II 42,5

Kaizen
23-11-2019, 22:23
Cement portlandzki Warta. II 42,5

To cement OK. Błąd jest gdzie indziej.
Może to naprowadzi Cię na trop (https://www.festfloor.pl/beton-posadzkowy-skladniki-wlasciwosci/)

sentinel
23-11-2019, 23:03
Dziękuję. Przeczytałem. Pewnie to kwestia tego ze było bardzo wilgotno, cement dlugodojrzewający, polałem wodą jeszcze i pechowo w tym miejscu jednej stopy nie była wierzchnia warstwa związana jak wszędzie indziej, może ze względu na dość ciepłe dni i chlodne noce... nie wiem...

Dzis jak patrzyłem, jest już tam twardo pod folia w tym miejscu, jest delikatne zagłębienie na szerokosc stopy.

Myślisz, że zwiazało to pionowi w dół mimo wciśniecia? Nie rozwarstwi się posadzka w tym miejscu, albo pęknie?

sentinel
23-11-2019, 23:07
Zagłebie chyba nie większe jak pół cm...

jarekkur
24-11-2019, 22:49
to tylko ślad po stop[ie na głębokość 2-3cm, j. Wszedłeś w świeży jastrych. Nic się nie dzieje. Jak już skończy się hydratacja około 30 dni i po wyschnięciu następne dwa miesiące a może i dłużej będziesz mógł dół wyrównać masą szpachlową cementową. Po dwóch dniach jastrych jest miękki. Warstwa wierzchni może 2-4mm jest nieco twardsza od reszty pod spodem.

sentinel
02-01-2020, 08:23
Dziękuję.

Proszę poradzcie co zrobić.

Ten mixokret zrobiony był ponad miesiąc temu - 28 listopada - cement warta 42.5, chyba przemysłowy i wolniej schnący, 8cm, bez dodatków zimowych, polany po 2 dniach jeden raz z konewki, ale solidnie i położona folia malarska po 2 dniach zaraz po polaniu. W 2 pokojach posadzka jest na wełnie mineralnej podłogowej, na wełnie jest folia aluminiowa pod ogrzewanie podłogowe, rurki podłogówki i zbrojenie.

Folię malarską na posadzce mam do dziś, jak podnoszę to przez moment brzydko pachnie, posadzka schnie powoli, ale widać, że schnie. Jak podnoszę folię jeszcze teraz, to są na niej duże krople wody (na folii), a posadzka ma jeszcze w większości pod tym mokre place.

Czy teraz sciągać tę folię czekając na plusowych parę dni, czy zostawić, bo po tych paru plusowych dniach znów przyjdą minusy i może lepiej, żeby te mokre place były jednak pod folią malarską dla ochrony przed zimnem?

Co zrobić, zdjąć i liczyć, że podeschnie przed mrozami, czy lepiej nie zdejmować, bo będzie cieplej pod nią jak przyjdą mrozy?

fotohobby
02-01-2020, 08:28
Już 2 tygodnie temu mogłeś ściągnąć.

sentinel
02-01-2020, 09:16
Ale nie ściągnąłem, bo potrzebuję mocnej posadzki pod przyszłą konstrukcję na niej i chciałem, żeby wolniej dojrzewała i była mocniejsza, cement warta II 42.5, parter.

Co teraz?

fotohobby
02-01-2020, 15:40
Dwa tygodnie temu miałeś już posadzkę, której dalsze przetrzymywania od folią nic nie dawało.
Więc ściągnij folie i daj jej wyschnąć

sentinel
02-01-2020, 16:25
Rozumiem, dziekuję.

Ale czy jak przyjdzie mróz w niedzielę to lepiej, żeby zastał te mokre plamy bez folii, czy lepiej trzymać folię i ściągąć od środy, bo ma być 5 dni bez mrozu?

A czy mogę trzymać tę folię jeszcze miesiąc albo dwa i jednak jej nie ściągać? Bo jeszcze tynki przede mną i bym nie musiał dwa razy rozkładać...?

fotohobby
02-01-2020, 16:48
Im mniej wody w trakcie mrozów tym lepiej.

Nurek_
02-01-2020, 16:53
Ale czy jak przyjdzie mróz w niedzielę to lepiej, żeby zastał te mokre plamy bez folii, czy lepiej trzymać folię i ściągąć od środy, bo ma być 5 dni bez mrozu?

Najlepiej, żeby mróz nie zastał mokrych plam. A folia ani odrobinę nie chroni przed mrozem, a utrudnia wysychanie. Z drugiej strony przy lekkich mrozach jak teraz nie powinno nic zamarznąć

jarekkur
05-01-2020, 16:17
Dziękuję.

Proszę poradzcie co zrobić.

Ten mixokret zrobiony był ponad miesiąc temu - 28 listopada - cement warta 42.5, chyba przemysłowy i wolniej schnący, 8cm, bez dodatków zimowych, polany po 2 dniach jeden raz z konewki, ale solidnie i położona folia malarska po 2 dniach zaraz po polaniu. W 2 pokojach posadzka jest na wełnie mineralnej podłogowej, na wełnie jest folia aluminiowa pod ogrzewanie podłogowe, rurki podłogówki i zbrojenie.

Folię malarską na posadzce mam do dziś, jak podnoszę to przez moment brzydko pachnie, posadzka schnie powoli, ale widać, że schnie. Jak podnoszę folię jeszcze teraz, to są na niej duże krople wody (na folii), a posadzka ma jeszcze w większości pod tym mokre place.

Czy teraz sciągać tę folię czekając na plusowych parę dni, czy zostawić, bo po tych paru plusowych dniach znów przyjdą minusy i może lepiej, żeby te mokre place były jednak pod folią malarską dla ochrony przed zimnem?

Co zrobić, zdjąć i liczyć, że podeschnie przed mrozami, czy lepiej nie zdejmować, bo będzie cieplej pod nią jak przyjdą mrozy?

robisz wszystko nie tak. Wystarczy folia bez polewania. Polewa się betony na powietrzu w upały. Folię natychmiast zdjąć. Suszyć i wietrzyć. Brzydko pachnie bo w porach podkładu podłogowego (wylewka) stoi "gnijąca" woda. Tworzą się tam pleśnie i grzyby. Trzymanie folii w nieskończoność i polewanie wodą nie powoduje wzmocnienia a wręcz przeciwnie, osłabienia wytrzymałości na ściskanie i zginanie podkładu podłogowego.

sentinel
09-01-2020, 22:02
Dziękuję. Dziś zdjąłem folię.

Mixokret 8 cm. Cenent Warta II 42.5 zrobiony był 5 tyg. temu. Po 2 dniach jeden raz tylko polałem konewką i przykryłem folią. Po zdjęciu folii widziałem parę suchych miejsc, obrzeża i przy drzwiach, reszta ciemniejsza, mokra, ale nie bardzo.

Wykonawcy mi kazali polać konewką po 2 dniach i przykryć folią i trzymać, żeby schło powoli i nie odparowywało za szybko.

Czy to, że trzymałem folię 5 tyg i wylewka jest jeszcze trochę ciemna i wilgotna - obniżyło jej wytrzymałość?

Ma stanąć na niej dodatkowa konstrukcja. Siatka zbrojeniowa i włókna rozproszone były.

Mówili, że schnie 1 cm. na tydzień, z tego wniosek, że przy 8cm będzie schła jeszcze 3 tyg. i może, że jest trichę mokra po zdjęciu folii to normalne.

Czy osłabiłem posadzkę tą 5 tyg. trzymaną folią?

Robinson74
10-01-2020, 19:52
Nie osłabiłeś, zabezpieczyłeś ją przed pękaniem podczas hydratacji.

sentinel
11-01-2020, 11:19
Dziękuję.

Po jakim czasie trzeba ściągać folię przy 8 cm? Zakładając, że schnie 1 cm na tydzień. Nie trzeba trzymać folii 8 tygodni?

fotohobby
11-01-2020, 11:50
Przecież pod folią nie schnie...
Trzyma się foilę 4 tygodnie, beton nabiera wtedy ponad 90% wytrzymałości, ściąga się folę, beton zaczyna oddawać wilgoć

sentinel
11-01-2020, 12:29
Dziękuję.

Czyli w miarę dobrze zrobiłem, bo niektórzy na budowie mi kazali po 2 tyg. ściagać. Ja zostawiłem na 5 tyg. I teraz będzie dosychać...