PDA

Zobacz pełną wersję : Z czego wykończenie do kostki brukowej



Balzak311
28-07-2015, 09:40
Witam

Lada dzień bede układał kostkę brukową, i moj dylemat wygląda tak ze nie wiem na co zdecydować sie przy wykończeniu kostki , czy boki zrobić ze zwykłego obrzeża betonowego czy coś innego, jeszcze sam wykonawca proponował mi jakiś murek oporowy wykonany z betonu w w to jakoś kostka zamocowana,

podpowiedzcie jaki sposób wybrać.

sokratis
30-07-2015, 12:22
Może takie niewielkie palisady będą dobrym rozwiązaniem na Twoją działkę?

326008

Balzak311
30-07-2015, 20:55
Takie też bedzie rozwiązanie.

ALe gdzieś widziałem ze brzegowe kostki są mocowane na beton czy jakoś tak i wtedy do samej kostki ładnie rośnie trawka. ale nie wiem jak to sie fachowo nazywa takie wykonanie

CityMatic
30-07-2015, 22:34
Witam

Lada dzień bede układał kostkę brukową, i moj dylemat wygląda tak ze nie wiem na co zdecydować sie przy wykończeniu kostki , czy boki zrobić ze zwykłego obrzeża betonowego czy coś innego, jeszcze sam wykonawca proponował mi jakiś murek oporowy wykonany z betonu w w to jakoś kostka zamocowana,

podpowiedzcie jaki sposób wybrać.
Wykonawca dobrze radzi.....skrajny rząd zatopiony w zaprawie

Balzak311
31-07-2015, 20:31
a czy takie wykonanie kostka na beton jest trwałe, na co zwrócić uwagę przy wykonaniu

End_riu
31-07-2015, 20:57
Najlepiej na to ile ekipa pije przed południem :D
Nie wiem czy "fachowo", ale my to nazywamy klinem betonowym, albo obrzegowaniem/oporem betonowym.
Jest to trwałe pod warunkiem, że wykonawca wyjaśni inwestorowi, co wolno, a czego unikać przy takim rozwiązaniu.

A tak poważnie jeśli wykonawca nie jest z polecenia, tylko z łapanki/ogłoszenia, to patrz na:
głębokość korytowania
glebę jaka jest po wykorytowaniu (czy potrzebna jest warstwa odprowadzająca wodę, czy nie)
jakość i dobór kruszywa na podbudowę
wielkość zagęszczarki jaką będzie ubijała podbudowę
rodzaj podsypki i odpowiedni jej dobór do użytej kostki (oraz grubość warstwy)
odpowiednie ukształtowanie podbudowy (spadki)
prawidłowe i równe ułożenie kostki
wyprowadzenie linii i zagęszczenie z przesypanie i przemiataniem na końcu

Inaczej mówiąc patrz im na ręce, a na 100% Cię pokochają.

Balzak311
31-07-2015, 21:00
wykonawca z polecenia i widziałem dużo jego robót w okolicy, z pozytywną ocena, a co taniej wyjdzie ten murek czy obrzeże.


A jeszcze inne pytanie czy pod kostkę można kłaść rurę drenarską z odwodnieniem z rynien, czy raczej unikać tego zeby nie podmywało??

End_riu
31-07-2015, 21:16
Pod kostkę kanalizacyjną i dalej przejdź w drenarską. Raz, że będzie podmywało, a dwa, że będzie więcej wody w podbudowie jesienią i przy zamarzaniu będzie bardziej puchło.
Obrzeże kosztuje minimum 5zł do tego stabilizacja i masz ok 8-10zł. Ułożenie od 5zł do 12zł zazwyczaj. Średnio 20zł/mb.
Opór betonowy, to ok 250zł z robocizną przy powierzchni 200-300m2 w zależności od przeznaczenia kostki (ok 100mb).
Przy chodnikach robi się mniejsze opory, na ciągach jezdnych większe i mocniejsze.

Balzak311
02-08-2015, 21:44
Czy po takim położonym drenie w trawniku można jezdzić samochodem??? znaczy nie często raz na jakiś czas, czy ciężar samochodu nie uszkodzi rury drenarskiej??

CityMatic
03-08-2015, 07:03
Czy po takim położonym drenie w trawniku można jezdzić samochodem??? znaczy nie często raz na jakiś czas, czy ciężar samochodu nie uszkodzi rury drenarskiej??
Po rurze drenarskiej raczej nie pojeździsz nawet prawidłowo ułożonej i zasypanej żwirem.
Dobrze radzą koledzy wcześniej gdy musi taka rura przejść przez np podjazd z kostki czy chodnik wykonuje się ją z rury kanalizacyjnej.U mnie zrobiono jeszcze inaczej miałem trochę w zapasie rury arota - elektrycznej, więc przez takie przejścia włożyłem rurę dren do i nie stosowałem złączek.

sokratis
12-08-2015, 19:08
Umieszczenie ostatniego rzędu w zaprawie jest dobrym pomysłem, niemniej prawidłowo ustawione palisady nie powinny się przewracać nawet w czasie intensywnej ulewy albo innych katastrof. :)

Balzak311
20-08-2015, 09:51
tak sobie wymysliłem ze zamiast zwykłego obrzeża czy tez murku oporowego wstawię obrzeże palisadowe takiego typu http://www.semmelrock.pl/produkty/elementy-uzupelniajace/pid/elementy-uzupelniajace/mala-architektura-obrzeze-palisadowe.html.

Czy to zda egzamin .

m.trybulec
21-08-2015, 13:48
Wyżej zostało dokładnie napisane – jak mocować brzegowy rząd kostki (obrzeże, palisadę). Jeśli zostanie wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną – spełni swoje zadanie. Ewentualnie możesz zastosować jeszcze eko bord. Jeszcze szybciej, jeszcze prościej.
http://moj.dom.pl/blogi/83616/173/eko-bord-atrakcyjne-mo-liwo-ci

End_riu
22-08-2015, 22:59
Eko bordy nie nadają się przy ciągach jezdnych. Dużo lepiej sprawuje się opór betonowy. A przy tym jest nieporównywalnie tańszy :)