PDA

Zobacz pełną wersję : czy można zakopać staw?



EWASZ
26-08-2004, 23:53
Planuję kupno działki i rozważamy działkę ze stawem (ok. 350 m),
nie chcielibyśmy jednak stawu - kupno tej działki to duży kompromis, ale nic innego nie możemy znaleźć,
poproszę o info czy "pozbycie się" stawu jest realne
Ewa

Daniel Starzec
27-08-2004, 08:02
Staw to po prostu dziura w ziemi.
A może go po prostu zasypać
Przy kopaniu fundamentów i piwnic zostaje dosc dużo ziemi
Ale taki staw to jednak skarb

EWASZ
27-08-2004, 09:42
Daniel
dzięki wielkie za odpowiedź, oczywiście miałam na myśli zasypanie :)
obawiamy się jednak, że skoro duży staw funkcjonuje na działce od dawna to teren po zasypanym stawie nigdy nie będzie tak do końca suchy, nic nie będzie rosło itd.
masz może jakieś doświadczenia w tym temacie?

w szukaniu działki jestem już mocno zdesperowana a ta ze stawem jest bardzo ładna, kosztuje jednak stosunkowo mało i dlatego podejżewam, że zlikwidowanie stawu nie będzie takie proste - ale moja wiedza i doświadczenie jest żadne, więc mam cichą nadzieję, że się mylę

a stawu nie chciałabym zachować, bo wszyscy wokół przestrzegają mnie, że to siedlisko komarów i innego robactwa, a może przesadzają???

będę bardzo wdzięczna za info,
również od osób, które takie stawy mają i są zadowolone (a tak poza tym - czy 300 m to duży staw czy tylko tak mi się wydaje?)

serdecznie pozdrawiam
Ewa

Majka
27-08-2004, 09:49
staw 360m2 :o A skad wezmiecie tyle ziemii do jego zasypania? mozecie próbować go zmniejszyć, ale zasypac - ciężka sprawa. Skąd staw ma dopływ wody? Czy ma odplyw. Czy ta woda podchodzi od dolu? Oczywiscie, ze na tym terenie będzie mokro, mozna posadzić tam odpowiednie rosliny.
Pamietaj również, że staw melioruje reszte terenu. 8) :D

bob99
27-08-2004, 09:55
NIEEEEEEEEEEEEEEEEE! Nie rób tego, nie zakopuj stawu, to będzie największa ozdoba ogrodu. Ja mam działkę tylko 500m2 i głębokie oczko wodne o powierzchni 15m2, ale marzę o takiej działce 1500-2000m z prawdziwym stawem.
Gdzie masz te działkę?
Pozdrawiam

Daniel Starzec
27-08-2004, 10:03
Duży staw to jednak super sprawa

Żeby dużo nie pisać podam ci kilka dobrych stronek na ten temat
http://oczko4you.republika.pl/centrum.html
http://www.mikrojezioro.met.pl/spis.html
http://www.staw.aplus.pl/
Mysle że po ich lektórze łatwiej ci będzie podjąc decyzje

EWASZ
27-08-2004, 15:21
dzięki wszystkim,
powoli zmienia się chyba moje nastawienie do stawu :) szczególnie po wejściu na podane strony - stawy są rzeczywiście super!
boję się tylko, że teraz wszystko wygląda uroczo, ale utrzymanie czystości nas wykończy a robaczki zjedzą :D
czy to rzeczywiście duży problem?

działka jest w Klaudynie pod Warszawą

wyjeżdżam właśnie na Mazury, ale już w poniedziałek z przyjemnością poczytam Wasze opinie
Ewa

AdamY
27-08-2004, 22:44
Nie obawiaj sie.. utrzymanie czystości Was nie wykończy a robaczki nie zjedzą !! Wbrew pozorom - im większa woda tym lepiej się "samoreguluje". Po posadzeniu odpowiednich roslin - i to wcale nie w jakichś zastraszajacych ilościach - po upływie kilku latek tworzy się naturalny biotop, gdzie wszystko się samo reguluje. Trochę rybek tam wpuścisz i z robaczkami sobie poradzą. Dam przykład: ostatnio wykonywałem klientowi oczko (dość duże) i w krótkim czasie pojawiła się tam cała masa larw komarów (okolica dość gęsto okrzaczona i w dodatku nad brzegiem Odry). Przewidując masowy wylęg komarów złamałem wszelkie zasady i wpuściłem dwadzieścia rybek - zwykłych karasi ozdobnych - nie po dwóch latach - jak by wypadało - a po dwóch tygodniach od założenia. I co ? Dwa dni minęły i z lupą nie uswiadczyłem ani jednej larwy komara !! Żabki tez wspomogą i inne drapieżne żyjątka.
Natomiast zasypanie stawu może naruszyc lokalne warunki wodne i wtedy dopero będzie bal.

judyk99999
25-03-2006, 22:37
Witam, kupiłem działkę na której jest staw rybny, około 100m2.
Biję się z myślami co lepiej zrobić - zasypać staw kosztem około 10-20tys PLN i zrobić trawnik (fundamentów tam się nie postawi) czy raczej wkomponować dom w działkę ze stawem i uczynić z tego atut.

Wady zasypania to koszty i pozbycie się elementu, który mógłby być fajny - np pozbyć się ryb (bo ich spojrzenia by mnie peszyły :oops: ) i zrobić staw kąpielowy do pływania albo ładnie obsadzić roślinami wodnymi jakaś fontanna itp.

a wady pozostawienia to ryzyko, że mi się tam utopi dziecko, niekoniecznie jedno czy dwulatek ale większe, nawet w czasie jakiejś głupiej zabawy wpadnie przez przypadek albo przejdzie przez płotek z przekory.

Co o tym myślicie? Zasypać czy zostawić?

Mirek_Lewandowski
25-03-2006, 22:42
Oczywiście zostawić i zagospodarować. Dzieci nauczyć pływać :D
Im wcześniej, tym lepiej.

marekf
30-03-2006, 07:20
Witam
Przed zasypaniem zastanów się czy ten staw nie osusza ci dzałki
Mógł być kiedyś wykopany właśnie w tym celu.
Marek

Dopuser
30-03-2006, 07:28
Oczywiście zostawić i zagospodarować. Dzieci nauczyć pływać :D


Święte słowa, Panie dzieju... inni sobie specjalnie robią sztuczne oczka wodnne a tu taki piękny prezencik na działeczce... Broń Boże zasypać ! Obsadzić roslinkami, wpuścić rybki, jeżeli nie ma... a i z czasem może jakiś żuraw się zjawi...

ZofiaD
04-04-2006, 17:36
Żuraw to teraz niebezpieczne- grypka szaleje. Polecam żaby - póki co na grypkę nie chorujš.
Zazdroszczę ci takiego problemu, ja mam wręcz odwrotny - próbuję namówić męża na zrobienie takiego stawu.

mocny8
13-04-2006, 13:41
Zostawić, koniecznie, wieczorem po pracy piwko pić i słuchać kumkania, pluskania,brzęczenia, a i rybkę świeżą mozna zjeść, gości tym przyciągniesz- a gość w dom to żona w ciąży- więc same zalety.
Sam mam 1400 m2 stawek na 0.5 ha działce w mieście, więc znajomi w lecie z piwkiem przyjeżdzają co chwilę.
Dzieci, no cóż trzeba pilnować ale większy będziesz miał kontakt z nimi więc zapewene żona i dzieci będą z tego zadowolone.
Pozdrawiam

Dopuser
13-04-2006, 14:46
Sam mam 1400 m2 stawek na 0.5 ha działce

A rzuć, Waść, jakimiś fotkami na poparcie swych słów ! :D

mocny8
14-04-2006, 11:42
SAM JESZCZE NIE UMIEM ALE POPROSZĘ KOLEGÓW PO ŚWIĘTACH I POKAŻĘ KILKA FOTEK
WESOŁYCH ŚWIĄT WSZYSKIM PAŃSTWU ŻYCZĘ I POZDRAWIAM

ewelina_i_marek
15-04-2006, 19:26
Sami będziemy budować dom nad stawkiem. To fantastyczna część otoczenia domu. Dużo ptaków, trochę gryzoni, a wieczorem żaby. Jeśli choć trochę lubisz przyrodę to go zostaw. Pole do popisu dla pasjonaty ogrodnictwa i piękny element dekoracyjny. A dzieci? W baseniku też się mogą utopić. Moją córkę tak długo ciągnęło do stawu, aż nie wpadła. Tak sobie napędziła stracha, że teraz dwa razy pomyśli zanim coś głupiego zrobi. Zresztą dla dzieci to też miejsce szczególne. Oryginalny plac zabaw, a do tego możliwość kontaktu z mniej znanymi formami przyrody.
Ja ze swej strony polecam go zostawić.

joyrad
25-04-2006, 08:20
Co to za pytanie? Staw to skarb. Jeśli chcesz zobaczyć jak to wygląda popatrz na Zdjęcia domow forumowiczow - Chatka Madzi i Radka. Albo na okładkę aktualnego Muratora. Pozdrawiam

radlid
26-04-2006, 18:37
Mój synek 2 lata miał jak wpadł do stawu , żona stała obok gdyby parę metrów dalej to ... .Trzeba cały czas patrzeć na dzieci ,a staw zostaw.

mocny8
28-04-2006, 08:51
Nie umiem umieszczać zdjęć w Internecie (na formu), więc zainteresowanym prześlę fotki bezpośrednio na e-maila po podaniu adresu... pozdrawiam