PDA

Zobacz pełną wersję : Wyburzenie ściany nośnej a wytrzymałość stropu.



miraz89
31-07-2015, 13:14
Dzień dobry

Mam pytanie, czy wyburzenie kawałka pustakowej ściany = około 1,5 metra mocno wpłynie ogólnie na wytrzymałosć stropu dla partera, stropu ano dlatego iż planuję
dobudowanie jednego pięterka do mieszkania parterowego (2 pokoje na poddaszu). Coś słyszałem o treglach które podtrzymują ciężar (chyba 2 takie ), dach typu bardzo starego azbestowy i pewnie cięższy niż gdyby był z blachodachówki, to znaczy ,że muszę usztywnić strop dodatkowym treglem? Na rysunkach są schematy przed modyfikacją i po niej . Niebieska linia - sciana co ma powstać, czerwona - do usunięcia.


2. Pytanie to czy Państwo wie jakim własnym sposobem można usunąć stary dach azbestowy.
3. Czy te śmieszne schody na poddasze, jakie tam sobie zaznaczyłem w wizualizacji pomieszczenia czy na pewno się zmieszczą w tym małym pomieszczeniu? Jakie konieczne są schody, które zajmują mało miejsca ?

326113326114
326116

lotpaj
31-07-2015, 18:34
2. Pytanie to czy Państwo wie jakim własnym sposobem można usunąć stary dach azbestowy.


Własnym sposobem to należy dostać się na dach i zrywać własnymi rękoma, nie zapominając o jakiejś masce przeciwpyłowej na ryj ;-)
Oczywiście uprzednio należy zgłosić rozbiórkę dachu azbestowego w odpowiednim do miejsca zamieszkania urzędzie oraz uiścić stosowne opłaty za utylizację, których wysokość jest taka, że włosy staną dęba, bynajmniej nie od azbestu :bash:

Elfir
31-07-2015, 22:03
ale bzdury piszesz...


Większość gmin dotuje likwidowanie azbestu:
http://www.e-dach.pl/a/15492,usuwanie-azbestu-jak-uzyskac-dofinansowanie

lotpaj
01-08-2015, 21:00
Taaaa... bajki z 2013 roku - rzeczywistość jest zgoła inna.

Wybór wykonawcy
Kolejnym krokiem jest wybór wykonawcy, który posiada uprawnienia na prace w danym terenie i na transport odpadów określone w rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2004 r. w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest. Umowa z wykonawcą powinna zawierać przede wszystkim łączną kwotę za demontaż, transport i utylizację azbestu wyrażoną w złotówkach. Listę certyfikowanych wykonawców, którzy zajmują się demontażem eternitu można znaleźć w wydziałach ochrony środowiska starostw powiatowych.

Wypłata środków
Gminy wypłacają dotację w dwóch transzach. Pierwsza powinna być wypłacona po całkowitym zakończeniu prac w 2014 roku, natomiast druga w pierwszym kwartale 2015. Warto o tym pamiętać, gdyż właściciel obiektu będzie musiał posiadać środki pieniężne niezbędne do realizacji takiego przedsięwzięcia. Ich zwrot nastąpi dopiero po zakończeniu inwestycji.

Środki zostaną wypłacone na podstawie okazania dokumentów tj. oryginałów faktur, rachunków, protokołów odbioru końcowego zadania, oświadczenia wykonawcy o prawidłowym wykonywaniu prac, dokumentów potwierdzających przekazanie odpadów zawierających azbest do utylizacji oraz fotografii obiektów przed i po pracach usuwania azbestu.

Procedury związane z ubieganiem się o dotację na usunięcie azbestu nie wymagają ponoszenia jakichkolwiek kosztów, a same formalności nie pochłaniają zbyt wiele czasu. Jeżeli udamy się do Urzędu Gminy i wypełnimy wniosek do końca stycznia 2014 roku, możemy liczyć na szybki zwrot przynajmniej części środków wydanych na ten cel. Warto się pośpieszyć, gdyż na kolejną taką szansę możemy czekać nawet kilka lat.

Frofo007
02-08-2015, 07:26
Ja bym takich operacji nie przeprowadzał bez konsultacji z jakimś konstruktorem.

miraz89
02-08-2015, 11:26
Ja bym takich operacji nie przeprowadzał bez konsultacji z jakimś konstruktorem.

i chyba tak przyjacielu zrobię, dzięki wam wszystkim za podpowiedzi, azbest chyba sam usunę, a ktoś wie jakie minimalne wymiary musi mieć dziura w stropie na schody?

jajmar
02-08-2015, 11:58
i chyba tak przyjacielu zrobię, dzięki wam wszystkim za podpowiedzi, azbest chyba sam usunę, a ktoś wie jakie minimalne wymiary musi mieć dziura w stropie na schody?

Dziura musi grac z danymi schodami czy szukaj u producenta schodów wymiarów.

Frofo007
02-08-2015, 13:29
Co do azbestu to kiedyś słyszałem, że organizm nie może go usunąć z organizmu i latami drażni płuca wywołując raka. Z tego względu jeśli sam chcesz go usunąć z dachu to radzę bardzo dobrze się zabezpieczyć. Poczytaj o tym dobrze bo później zdrowia się nie kupi za żadne pieniądze.

Elfir
03-08-2015, 16:54
Taaaa... bajki z 2013 roku - rzeczywistość jest zgoła inna.
]

teściowie likwidowali wg procedury, za gminne pieniądze, więc wiem jak to się odbywa.

jareckim
04-08-2015, 08:09
Na pewno nie robiłbym tego na własną rękę. Należałoby to dokładnie policzyć, sprawdzić czy nie zaszkodzi to całej konstrukcji. To w końcu ściana nośna.