PDA

Zobacz pełną wersję : Kryteria oceny domu



wojtas665
31-07-2015, 19:30
Witam, nie wiem czy w dobry temacie piszę ;)
Chodzi mi o to, że chciałbym teoretycznie kupić dom. Taki już w gorszym stanie, żeby go potem wyremontować.
W jaki sposób miałbym ocenić czy taki dom nadaję się do remontu? Na co patrzeć?
Czy w ogolę się to opłaca? Bo tam skąd pochodzę widzę właśnie, że ludzie kupuję stare domy a potem je remontują, więc chyba się opłaca.

beton44
01-08-2015, 05:07
Mmmmusisz ustalić co wedle ciebie znaczy "remont".

Jeśli tylko obielić ściany wymienić wannę i kibelek i mieszkać to OK.

Jeśli chcesz wymieniać wszystkie instalacje, posadzki, stolarkę, przebudowywać jakieś ściany, dach, ocieplać itd - to interes nie jest jakiś specjalnie opłacalny :wiggle:

wojtas665
01-08-2015, 10:57
No właśnie najpierw przed kupnem chciałbym ocenić co jest do remontu, wymiany itp.
Może na tym przykładzie http://olx.pl/oferta/dom-siedlisko-CID3-ID9hIqJ.html#34ec60d30a ?
Na tym przykładzie chyba to trzeba było by zrobić : ogrzewanie, ocieplanie, podłogę wymienić, ściany pomalować, dach.
Warto czy nie warto?

jajmar
01-08-2015, 11:09
Warto, nie warto - ciężko odpowiedzieć w ten sposób. To zależy od wartości pustej działki w okolicy i od stanu budynku który chcesz kupić. Jeżeli decydujesz sie na taki zakup to zawsze musi iśc za tym jakiś kompromis nie będzie to wymarzona bryła, nie będzie to układ pomieszczeń który odpowiada w 100%.
Zalezy również czy kupując taki budynek chcesz go rozbudować czy "tylko " remontować.

Ogólnie ja bym się w takie coś nie pchał. Jak się nad tym zastanowisz to "zyskujesz" skorupę często w układzie takim sobie. Remont jest droższy niż budowa.
Jeżeli ktoś chce odrazu mieć gdzie mieszkać a później przez 10 lat to swoimi silami robić to pewnie warto.

wojtas665
01-08-2015, 13:14
Właśnie chcę wiedzieć jak ocenić stan domu, żeby nadawał się do remontu? Kto fachowo mógłby to ocenić i wycenić?
Czemu ma na to wpływ pustej działki w okolicy??

jajmar
01-08-2015, 13:31
Ocenić dom powinien potrafić budowlaniec z doświadczeniem. Dlaczego działka? bo ją również kupujesz, dom to działka+przylącza+ściany i wykończenie. Jeżeli puste działki chodzą po 80tys za 10 arow to ten przykład z wyżej warto kupić. Jeżeli są po 20 tyś to trzeba sporo pomysleć. To taki przykład.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
01-08-2015, 13:59
Witam, nie wiem czy w dobry temacie piszę ;)
Chodzi mi o to, że chciałbym teoretycznie kupić dom. Taki już w gorszym stanie, żeby go potem wyremontować.
W jaki sposób miałbym ocenić czy taki dom nadaję się do remontu? Na co patrzeć?
Czy w ogolę się to opłaca? Bo tam skąd pochodzę widzę właśnie, że ludzie kupuję stare domy a potem je remontują, więc chyba się opłaca.

najlepiej zlecić Ekspertyzę Techniczną która określi stan budynku, przegród budowlanych, konstrukcji, instalacji, ... przed remontem / ewentualną przebudową obiektu. Ze starymi budynami różnie bywa - niekiedy są budowane z solidnych materiałów, a niekiedy nie i wówczas wymagają większej "ingerencji" aby przedłużyć ich żywot.

wojtas665
01-08-2015, 22:17
Dziękuję za odpowiedzi