PDA

Zobacz pełną wersję : Jak grzać?



Terminus
03-08-2015, 07:43
Witam
Miałem w planach budowę domu mocno energooszczędnego, nawet zakupiłem odpowiednią działkę ale jak to w życiu bywa plany zostały pokrzyżowane. Zostałem właścicielem małego 100m2 domu (parter+poddasze użytkowe) w lesie :) Domek dość słabo ocieplony, ściana fundamentowa 10cm, posadzka 10cm, ściany 15 cm, strop nad poddaszem 10cm, dach 18cm. Wentylacja grawitacyjna. Dom jest nowy i na dzień dzisiejszy ogrzewa go koza, a cwu jest z bojlera elektrycznego. Było to robione z nastawieniem na korzystanie z domu w okresie letnim. Zanim w nim zamieszkamy naszą 4 osobową rodziną trzeba ogarnąć CO i CWU tak aby zapewnić ekonomiczny i pewny do nich dostęp w miesiącach zimowych. W domu jest przygotowane miejsce pod kotłownie (11m2) i na ścianach wszystkich pomieszczeń wiszą grzejniki. Komin ma trochę małą średnicę - rura 135mm, 8 m wysokości. Wg OZC będę potrzebował źródła ciepła o mocy min 6kW. No i właśnie jakie źródło ogrzewania wybrać i z czym je połączyć. Myślałem o jakimś kotle DS połączonym z buforem i wężownicą do grzania CWU. Podobnie cenowo pewnie by wyszedł jakiś kocioł z podajnikiem na ekogroszek. A może pelett? Zależy mi na niskiej cenie eksploatacji nawet jeśli zakup byłby trochę droższy. Jestem z warmińsko-mazurskiego więc węgiel drogi, drewno tańsze - szczególnie jego odpady. Pomożecie koledzy ogarnąć ten temat? Całe życie mieszkałem w bloku i mam niewielkie o tym pojęcie.

pozdrawiam