PDA

Zobacz pełną wersję : Spadek napięcia w domu



Alberciczek
03-08-2015, 08:42
Witajcie. Mam taki oto problem - po włączeniu czajnika i bojlera elektrycznego lub bojlera i pralki spada mi napięcie i stycznik wyłącza zasilanie. Domek parterowy, przydział mocy 3,5kW, zabezpieczenie przedlicznikowe 25A, instalacja jednofazowa.
Instalacja elektryczna w domu jest po gruntownym remoncie - wcześniej były przewody aluminiowe 1,5 mm, puszki, bezpiecznik tzw automat i ogólnie pajęczyna. Został zrobiony remont instalacji - przewody wymienione na miedż ( 1,5mm oświetlenie i 2,5 gniazdka ) , bezpieczniki wymienione na tzw "S" ( 10A oświetlenie i 16A gniazdka ), założone różnicówki 4 sztuki 40a 30mA ( kuchnia, łazienka, dom i odbiorniki zewnętrzne - gospodarczy, oświetlenie tarasu itp ), założony jest ochronnik przepięć B+C, zrobiony rozdział na N i PE, założona nowa tablica rozdzielcza. Wymieniony jest też kabel zasilający między zabezpieczeniem przedlicznikowym a licznikiem - wcześniej był alu ( nie pamietam już jaki przekrój ), obecnie jest miedz 2x10. Czajnik ma 1,5kW, bojler ma 1,5kW. Pralka nie patrzyłem ( nie mieszkam tam cały czas, domek jest traktoany jako letniskowy narazie ). Ale zauważyłem, że jak pracuje bojler i pralka, to napięcie spada w momencie jak w pralce zaczyna się kręcić bęben. Zaraz za licznikiem jest założony woltomierz, a w obwodzie instalacji domku jest założony stycznik 63A oraz przekaźniik napięciowy F&F. W obwodzie tego przekaźnika jest wspomniany stycznik. I to ten przekaźnik wyłącza napięcie jak spadło poniżej 210V. Wziąłem w ręce miernik i w momencie jak woltomierz w domu pokazywał spadek napięcia do 210V, zmierzyłem napięcie na zabezpieczeniu przedlicznikowym i się pokrywało z tym, co pokazuje woltomierz w domu na tablicy rozdzielczej. Normalnie napięcie jest 235V. Spadek o 25V to dużo przecież. Co może być przyczyną? Podpowiedzcie coś, bo tak nie może być przecież.
Tak się zastanawiam, czy to nie sprawa przydziału mocy? Ale tych 3,5kW nie przekraczam.

rgal
03-08-2015, 10:28
Skoro na zabezpieczeniu przedlicznikowym obserwujesz taki spadek napięcia to problem leży po stronie sieci. Jeżeli jesteś pewny że nie przekraczasz mocy umownej a spadek jest większy niż umownie dopuszczalny to mozesz to reklamować. Jeżeli wcześniej nie było tego problemu to możliwe ze gdzieś jakieś połączenie jest lużne i ma duży opór.

zbich70
03-08-2015, 11:38
Skoro na zabezpieczeniu przedlicznikowym obserwujesz taki spadek napięcia to problem leży po stronie sieci..
Zabezpieczenie przedlicznikowe nie zawsze jest granicą własności pomiedzy dostawcą i odbiorcą. Te miejsca mogą być różne!
Połączenie między nimi to najczęściej "ziemia niczyja" bo odbiorca uważa, że "do licznika" to własność dostawcy. Ale się myli bo dostawca odpowiada za stan techniczny sieci do granicy własności.

Proponuję najpierw ustalić tę granicę (jest zapisana w umowie z dostawcą) i tam zmierzyć jakość dostarczanej energii.
Ale nie woltomierzem czy innym multimetrem. Pomiary IPZ w instalacji i na granicy własności wskażą po której stronie jest usterka.

O ile w ogóle jest jakaś usterka - bo napięcie 210V jest prawidłowe i mieści się w tolerancji +/-10% napięcia znamionowego.

CityMatic
03-08-2015, 11:59
Zaraz za licznikiem jest założony woltomierz, a w obwodzie instalacji domku jest założony stycznik 63A oraz przekaźniik napięciowy F&F. W obwodzie tego przekaźnika jest wspomniany stycznik. I to ten przekaźnik wyłącza napięcie jak spadło poniżej 210V.
Jaki jest cel stosowania tego przekaźnika co chronisz ?

Alberciczek
04-08-2015, 09:42
No właśnie nie wiem, czy było to wcześniej, ponieważ wcześniej instalacja elektryczna składała się z zabezpieczenia przedlicznikowego, licznika i tylko jednego bezpiecznika za licznikiem na cały dom...O spadku napięcia przekonałem się dopiero po remoncie instalacji i założeniu woltomierza i przekaźnika napięciowego.
A czy jest możlwe, że po przekroczeniu mocy umownej spada napięcia i to aż o ponad 20V? Co tak naprawdę "pilnuje" nie przekraczania przydziału mocy? Bo może wystarczy zwiększyć przydział mocy.

Jaki jest cel stosowania tego przekaźnika co chronisz ?
chronię tym odbiorniki w domu takie jak lodówka, piec, sprzęt TV itd itd przed zbyt niskim lub zbyt wysokim napięciem.

O ile w ogóle jest jakaś usterka - bo napięcie 210V jest prawidłowe i mieści się w tolerancji +/-10% napięcia znamionowego.
Tak, ale napięcie jest cały czas 235V, a po włączeniu wyżej wspomnianych odbiorników spada do 210V. Po ich wyłączeniu podnosi się od razu na 235V. U sąsiadów nie ma czegoś takiego.

rgal
04-08-2015, 09:53
"pilnuje" zabezpieczenie przedlicznikowe oraz w nowych elektronicznych licznikach dodatkowa opłata za jej przekroczenie. W Twoim przypadku za spadek napięcia zapewne odpowiada przekrój i długość kabla zasilającego domek. Zwiększenie przydziału mocy zapewne wiązałoby się z jego wymianą, i niekoniecznie ZE może byc do tego chętny. Z drugiej strony mozna rozważyć doprowadzenie 3F.
Drugim i to prostszym rozwiązaniem jest usunięcie lub modyfikacja tego zabezpieczenia wyłaczającego zasilanie przy spadku napięcia - większości urządzeń spadek napięcia nie przeszkadza zbytnio, w częsci powoduje tylko spadek mocy.

elpapiotr
04-08-2015, 10:09
A czy jest możlwe, że po przekroczeniu mocy umownej spada napięcia i to aż o ponad 20V? Co tak naprawdę "pilnuje" nie przekraczania przydziału mocy? Bo może wystarczy zwiększyć przydział mocy.Nieprawda.


Ale zauważyłem, że jak pracuje bojler i pralka, to napięcie spada w momencie jak w pralce zaczyna się kręcić bęben. Odpowiedź jest tutaj :

Pomiary IPZ w instalacji i na granicy własności wskażą po której stronie jest usterka.

Remiks
04-08-2015, 14:04
Na początek proponuję zastąpienie pralki podobnym obciążeniem albo większym np. grzejnik elektryczny, czajnik i sprawdzenie czy są podobne objawy a potem oddać pralkę do naprawy ;-) ale mogę się mylić.

zbich70
04-08-2015, 14:45
Tak, ale napięcie jest cały czas 235V, a po włączeniu wyżej wspomnianych odbiorników spada do 210V. Po ich wyłączeniu podnosi się od razu na 235V. U sąsiadów nie ma czegoś takiego.
Dlatego pisałem o pomiarach IPZ. Jeśli nie wiesz co to jest, objaśniam - impedancja pętli zwarcia.
Mierzysz IPZ w swojej instalacji i na granicy własności. Jeśli wyniki pomiarów różnią się znacznie - masz usterkę u siebie.
Jeśli nie różnią się, ale wartość IPZ jest wysoka - wtedy warto zerknąć na sieć zasilającą, czyli odległość od transformatora i przekrój przewodów.
IPZ będzie zupełnie inna przy 100 metrach od trafo i przekroju 50mm2 niż przy 1000m i przekroju 25mm2.
Jeżeli u sąsiadów to zjawisko nie występuje są następujące możliwości:
a - usterka jest w twojej instalacji,
b - usterka jest w sieci dostawcy, ale w miejscu nie powodującym zaklóceń u sąsiadów,
c - sąsiedzi mają odbiorniki jednofazowe zasilane z innej fazy - więc "nie widzą" usterki,
d - nie ma żadnej usterki i spadek napięcia do 210V jest zjawiskiem normalnym.

Cóż można więcej doradzić? Proponuję wizytę na miejscu kumatego elektryka. Oceni czy jest jakaś usterka, jeśli jest to gdzie i jeśli w instalacji to ją usunie. Jeśli w sieci to pomoże w wyegzekwowniu od dostawcy właściwych parametrów energii.

PS. Jeszcze raz powtórzę, bo Kolega chyba nie doczytał - napięcie mierzone na granicy własności może mieć tolerancję +/-10% napięcia znamionowego. Zatem napięcie nie niższe niż 207V jest prawidłowe.

Pozdrawiam.

Alberciczek
06-08-2015, 09:29
Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Troszkę mi to rozjaśniło.
Wrócę jednak do przydziału mocy ( tak z ciekawości teraz ) - kolega rgal napisął, żę przydziału mocy "pilnuje" zabezpieczenie przedlicznikowe. Natomiast ja mam przydział 3,5kW i zabezpieczenie 25A, a sąsiad ma takie samo zabezpieczenie , czyli 25A i przydział mocy 5kW. Oboje mamy sieć jednofazową. Oboje mamy te same liczniki, czyli 12EA52rn/1. Chyba, że w tych licznikach też się ustawia ograniczenie przydziału mocy. Co do kar za przekroczenie przydziału mocy - kary płacą wszyscy, czy tylko przedsiębiorcy? Bo kiedyś coś takiego słyszałem.

rgal
06-08-2015, 09:55
Teroetycznie na tym zabezpieczeniu(25A) moc maksymalna to 5.75kW. Nie oznacza to jednak że przy tej wartości od razu "wyrzuci" - chwilowo może większy prąd przenieść. W zwiazku z tym warto rozpatrzyć pytanie które zadal kolega Remiks - czy problem wystepuje tylko z pralką czy tez z innymi obciążeniami. innymi słowy - czy jesteś pewny tego jaką moc w rzeczywistości pobiera pralka. Jeżeli w wyniku uszkodzenia wartość ta jest za duża to spadek napięcia staje się zrozumiały i normalny.
Co do kar - nie wiem jak to jest tak naprawdę, w swojej taryfie powinieneś mieć to napisane. Ja mam taką karę przewidzianą ale w sumie jestem na taryfie dla firm (budowlanej). Licznik króty posiadasz mierzy moc maksymalną pobraną i prawdopodobnie masz na fakturze taką pozycję. Trzeba jednak pamiętać że nadal jest to wartość uśredniona z jakiegoś okresu czasu - ile nie pamiętam, chyba jakieś minuty - więc krótkie przeciążenia z reguły są niezauważalne.

zbich70
06-08-2015, 10:54
Co do kar za przekroczenie przydziału mocy - kary płacą wszyscy, czy tylko przedsiębiorcy? Bo kiedyś coś takiego słyszałem.
Odbiorcy indywidualni rozliczani są w grupach taryfowych G. Nie ma w nich żadnej pozycji określającej opłaty za przekroczenie mocy.
Jedyną konsekwencją przekroczenia jest zadziałanie urządzenia limitującego - wyłącznika nadprądowego lub wkładki topikowej.
Współczesne liczniki elektroniczne mają więcej możliwości pomiarowych niż indukcyjne (tarczowe), ale nie są one wykorzystywane do rozliczeń.

Przedsiębiorcy rozliczani w grupach C1x również nie płacą za przekroczenie mocy. Płacą więcej niż indywidualny Kowalski, bo opłata przesyłowa stała jest zależna od mocy umownej.

Dopiero przy mocach powyżej 40kW - grupy taryfowe C2x i w górę (pomiary półpośrednie i pośrednie) przekroczenia mocy są monitorowane i naliczane są opłaty. Mierzona i rozliczana jest też energia bierna.

rgal
06-08-2015, 11:29
Patrząc w taryfę dystrybucyjną (Tauron dystrybucja 2015) czytam:

4.2.10:" Za przekroczenie mocy umownej ... pobierana jest opłata..."
4.2.15." Operator prowadzi w każdym miejscu dostarczania kontrolę mocy pobranej przez odbiorców zakwalifikowanych do grup taryfowych ... (tutaj lista grup powyżej 40kW) ... a w przypadkach uznanych przez Operatora za uzasadnione również przez odbiorców zakwalifikowanych do pozostałych grup taryfowych"

Z tego wnoskuję że:
-Opłata jest naliczana dla każdej grupy taryfowej
-Nie jest natomiast obligatoryjnie monitorowana moc pobrana maksymalna dla "słabszych" grup taryfowych - a co za tym idzie nie ma podstawy do naliczenia opłaty.
-Dostawca może monitorować słabsze grupy taryfowe i wtedy opłata bedzie naliczana.
-U mnie moc ta jest monitorowana - mam taką pozycję na fakturze i pomiar nie jest zerowy. Nigdy natomiast nie przekroczyłem mocy wiec opłata nie była naliczana.

zbich70
06-08-2015, 12:39
No cóż, niestety Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdzając taryfy wraz z tym zapisem
a w przypadkach uznanych przez Operatora za uzasadnione również przez odbiorców zakwalifikowanych do pozostałych grup taryfowych
dał operatorom "wolną rękę" w uznawaniu który przypadek jest uzasadniony a który nie. Nie określił ani nie zażądał od operatorów określenia jasnej definicji tychże przypadków.

Tak czy owak przeciętny Kowalski nie ma naliczanych opłat za przekroczenie mocy (nawet jeśli przekracza).
Na moich fakturach (Energa) nie ma tej pozycji. Być może Tauron stosuje ujednolicony wzór faktury dla wszystkich odbiorców.

-U mnie moc ta jest monitorowana - mam taką pozycję na fakturze i pomiar nie jest zerowy. Nigdy natomiast nie przekroczyłem mocy wiec opłata nie była naliczana.
Ciekawe zatem co pojawi się w tej pozycji gdy Kolega przekroczy... ?

rgal
06-08-2015, 13:09
Tego nie wiem bo mi do tego daleko - moc umowną mam 14kW a na razie maksymalne wskazanie było 5.4kW - co ciekawe mam podgrzewacz przepływowy7.5kW - zapewne jest to efekt uśredniania pomiarów (chyba w okresie 15minut).
Co do uznaniowości operatora - podejrzewam że sprowadzi się to do tego że nalicznie bedzie zależeć od możliwości - tzn jak licznik mierzy to czemu nie naliczać. Obecnie wiem ze moc maksymalna jest u mnie jest monitorowana ale czy po przekroczeniu zostanie coś naliczone to nie potrafię powiedzieć - zapis w taryfie sugeruje że tak.

zbich70
06-08-2015, 15:04
Tego nie wiem bo mi do tego daleko
To może Kolega poświęci się troszkę na rzeczi internetowej społeczności i zrobi małe doświadczenie - czyli przekroczy przez conajmniej 15 minut moc umowną...
I wtedy zapoda na forum fotki licznika i skan faktury za okres obejmujący owo przekroczenie...;)

rgal
07-08-2015, 07:57
Obawiam się że może mi aktualnie odbiorników braknąć :P No a tak serio to też jestem w ciekawy jak to jest naprawdę ale nie aż tak żeby eksperymentować. Jak kiedys przypadkiem uda mi się przekroczyć moc umowną to obiecuje że poinformuję o tym czy to faktycznie kosztuje bonusowo - postaram się pamiętać.

Alberciczek
07-08-2015, 08:47
Ja mam energię z Energa Operator. Patrzyłem na warunki umowy i nie znalazłem żadnego zapisu o karach za przekroczenie mocy. Być może zależy to od operatora.
Co do pralki - to był tylko przykład. Jak włączę np. zamiast pralki grzejnik elektryczny olejowy 2 kW to jest to samo - też spada napięcie. Jak zamiast grzejnika włączę czajnik też spada napięcie. Oczywiście te urządzenia pracują razem z innymi urządzeniami np. bojler do podgrzewania wody. Nie jest tak, że jak włączę tylko pralkę to spada napięcie. Jak pracuje sama pralka, bez bojlera czy czanika, to jest ok. Pozostałe odbiorniki jak pracują pojedynczo to też jest wszystko ok. Cały czas pracuje też lodówka i są zasilane inne odbiorniki czy to na czuwaniu czy pracują normalnie. Tak jak w każdym domu. Dlatego pomyślałem, że przekraczam przydział mocy. No ale to już zostało wyjaśnione, że jakbym przekroczył przydział mocy, to napięcie nie spada.
Jak tam pojadę, to jeszcze podłączę RCD od razu pod bezpieczniki. Bo obecnie z 4 RCD przewody idą przez stycznik 63A - każdy RCD przez jedną parę stycznika. Być może ten stycznik tak zaniża napięcie, jak jest duże obciążenie. Tyle tylko, że pralka pracuje na jednej parze styków, bojler na innej parze styków, a czajnik na innej. Tak więc każde z tych urządzeń pracuje na innej parze styków. Zastanawiam się też jak to jest z tym stycznikiem 63A. Ma on 4 pary styków i jaki max. prąd może płynąć przez każdą parę styków. Ale taki bojler 1,5 kW to przecież nie spowoduje "przeciążenia" styków stycznik. Tak samo czajnik czy pralka.
No i wspomniane 10% napięcia znamionowego. Tylko że ja to rozumiem, że przez jakiś czas może być napięcie 230V, a przez jakiś czas 210V. I wtedy jest ok. Ale to raczej chyba nie działa tak, że te 10% napięcia znamionowego to jest napięcie, które spada po włączeniu kilku odbiorników? Czyli że jak włączę pralkę, bojler i czajnik, to napięcie może spaść do 210V. Chyba, że tak to działa?
Zapytam też o zwiększenie przydziału mocy - Energa jest jakoś bardziej przyjaźnie nastawiona do klienta niż np. Tauron.