PDA

Zobacz pełną wersję : Piec na pellet do wąskiej kotłowni



matso
09-08-2015, 13:10
Witam wszystkich na forum,

Posiadam kotłownię 4,84m^2 o wymiarach: 1.4m x 3.6m.

Niestety nie ma na rynku zbyt wiele kotłów pelletowych które wejdą do takiej kotłowni, stąd moja prośba:
Czy ma ktoś doświadczenia z tak małymi (wąskimi!) kotłowniami i zna konkretne modele kotłów których zakup mógłbym rozważyć ?

Dodam że sam znalazłem Red Compact 14 kW (ewentualnie 18, ale jeszcze się waham) - jest to piec polecany na dwóch wątkach przez użytkownika Puławiak, ale ciężko znaleźć na jego temat jakiekolwiek inne wypowiedzi.

Rozważałem też SF 11 kW - ale jego moc będzie praktycznie na 100% za mała, a i opinie na forum są o nim raczej skrajne.

Budynek:
Powierzchnia użytkowa: 175 m^2
Docieplenie pod wylewką: 15 cm
Docieplenie ścian: 15 cm
Docieplenie poddasza: izolacja natryskowa pianą poliuretanową 18 cm
Okna: 3 szybowe

Sposób ogrzewania:
Ogrzewanie podłogowe w całym budynku
Powierzchnia grzania ~ 150m^2 (plus mała pętelka na garaż)
Kominek na drewno w centralnym punkcie budynku

Zużycie wody: 50/50 - wanna/prysznic
Ilość domowników: 2 + 2 (maluszki)

Tak pobocznie - będę również wdzięczny za upewnienie mnie że Red Compact 14 kW poradzi sobie z naszym zapotrzebowaniem na ciepło/ciepłą wodę.

Puławiak
10-08-2015, 07:15
Nie 14 a 18 14 ma moc 11.6 kw a 18 17.1 i taki kociol powinien sie zmiescic w takiej kotlowni.

Spotykacz
29-08-2015, 17:52
A któryś z mniejszych atmosów (D14P, D21P) by nie wszedł?

Kroitz
30-08-2015, 19:27
Do wąskich kotłowni to jeszcze Red Compact Slim lub Granpal 15 ( 50 x 160)
Przy Atmosach przestrzeń zabierze czopuch

matso
04-09-2015, 05:55
Dziękuję za odpowiedzi, niestety w wyniku braku umiejętności korzystania z forum nie odczytałem ich w odpowiednim czasie (myślałem że na maila automatycznie przyjdzie powiadomienie gdy pojawi się jakaś odpowiedzieć do utworzonego przeze mnie wątku).

Ostatecznie instalatorzy przekonali mnie do Lazara SF 11 kW (10,2 wymiary: 53 x 81). Twierdzą że mocy wystarczy - mam nadzieję że nie mijają się z prawdą.

Przekonało mnie:
1. Większy zasobnik na pellet
2. Automatyczne czyszczenie wymiennika
3. Model serwisowania

Cenowo wychodzi podobnie. W lazarze ze względu na niskie ciśnienie robocze trzeba było dokupić jakiś ekstra wymiennik, za to w red compact proponowali mi sprzęgło hydrauliczne.

Cisnąłem na termin i kocioł mam już zamontowany. Wrzucę dziś fotki jak wygląda kotłownia.

matso
30-11-2015, 09:17
339185
339186
339187

badaczkotłów
30-11-2015, 10:25
Zobaczcie taki model pieca ze zintegrowanym zasobnikiem , obecnie oferta rynkowa pozwala dopasować każdy dom do kotła i odwrotnie :-)

339192

lecho*ski
30-11-2015, 12:19
Dziękuję za odpowiedzi, niestety w wyniku braku umiejętności korzystania z forum nie odczytałem ich w odpowiednim czasie (myślałem że na maila automatycznie przyjdzie powiadomienie gdy pojawi się jakaś odpowiedzieć do utworzonego przeze mnie wątku).

Ostatecznie instalatorzy przekonali mnie do Lazara SF 11 kW (10,2 wymiary: 53 x 81). Twierdzą że mocy wystarczy - mam nadzieję że nie mijają się z prawdą.

Przekonało mnie:
1. Większy zasobnik na pellet
2. Automatyczne czyszczenie wymiennika
3. Model serwisowania

Cenowo wychodzi podobnie. W lazarze ze względu na niskie ciśnienie robocze trzeba było dokupić jakiś ekstra wymiennik, za to w red compact proponowali mi sprzęgło hydrauliczne.

Cisnąłem na termin i kocioł mam już zamontowany. Wrzucę dziś fotki jak wygląda kotłownia.

masz w sam raz duży piec do swojego domu, o ile jest wykonany tak jak piszesz i w zgodzie ze sztuką.
co nie znaczy, że piec nie ma wad.
co nie znaczy, że nie będziesz zadowolony

badaczkotłów
30-08-2016, 20:43
Każdy klient ma wolny wybór, więc każdy wybór jest dobry :-) .....

Co do takich kotłów c.o typ UNIT czyli zintegrowany kosz z kotłem i palnikiem kolejna ciekawa konstrukcja na rynku - Hydro

Spełnia 5 klasę emisji i ma wszystkie systemy seryjnie - modulacji, rozpalania, czyszczenia, odpopielania . Palnik zintegrowany czyli wbudowany więc zajmuje bardzo mało miejsca. http://www.cichewicz.pl/kociol-peletowy-hydro-20

Co ciekawe jest też 10 kW z systemem pneumatycznego podawania peletu. Wada? Jest monopaliwowy więc tylko na pellet - ale pracuje fajnie, mogę podesłać filmik. Generalnie na rynku pojawił się też Krzaczek też model Unit i widać że ten segment rynku sie rozwija więc wybór będzie coraz większy

Puławiak
30-08-2016, 21:31
U krzaczka to niestey brand - skp bio compact to nic innego jak produkt firmy nebiolo produkowany w Kielcach. Niestey nie powala jakością i sterownik też do najprostszych nie należy.

karoka65
30-08-2016, 21:54
Co tak odgrzaliście "starego naleśnika" ? :)
Tilgner też robi takie kompakty, wadą takich konstrukcji jest albo wysoki zasyp albo mały pojemność zasobnika paliwa.

Puławiak
31-08-2016, 05:51
A jakoś nie widzę na stronie Tilgnera takich compactów. Ten od Cichewicza to też jest brand tylko jeszcze nie znalazłem producenta ( brak czasu) ale podejrzewam że to będzie któryś z produktów byłej Jugosławii.

karoka65
31-08-2016, 21:11
A jakoś nie widzę na stronie Tilgnera takich compactów.
Oj tam, oj tam, u mnie też niema wszystkiego na stronie :)
Tak to wygląda:

Puławiak
31-08-2016, 21:17
no nie ten kocioł to nie jest niestety taka wersja jak u wszystkich innych wymiennik olejowy poziomy z dołożonym palnikiem różnica w sumie jest taka na plus że pracuje na wentylatorze wyciągowym.
Te o których wcześniej pisaliśmy to zupełnie inne kotły chyba jednak bardziej kompaktowe.

TsunamiM
19-09-2016, 19:00
Dzień dobry, podłączę się pod temat. Szukam pieca na pellet do wąskiej kotłowni. Zastanawiamy się nad Red Compact. Wg OZC zapotrzebowanie na ciepło rocznie dla naszego domu to 10 KW. Kupić wobec tego 14 KW czy 18 KW?

W całym domu jest podłogówka, czy montować bufor ciepła?

Puławiak
20-09-2016, 19:18
do compata to raczej nie i wybrałbym 18 lub slima

Konsultant Viessmann
21-09-2016, 12:15
Jeśli ktoś jest zainteresowany kotłem na pellet który zajmuje mało miesjca - polecam nasze nowe urządzenie Easypell. Kocioł Easypell to oszczędne ogrzewanie bez poważnych prac instalacyjnych, a na dodatek nie wymaga dużo miejsca w kotłowni. Kompaktowe wymiary sprawiają, że na instalację wystarczy mniej niż 1 m² powierzchni użytkowej, a w tym zawarty jest automatyczny pojemnik do przechowywania pelletu. Dzięki temu łatwo można wymienić stary kocioł na paliwo stałe lub gaz także bez wymiany grzejników czy systemu ogrzewania podłogowego.

Moc znamionowa kotła 20 kW, moc przy obciążeniu początkowym 6 kW. Modulacja mocy kotła Easypell w zakresie do 30% mocy znamionowej nie powoduje pogorszenia efektywności kotła. W przypadku braku zapotrzebowania na ciepło kocioł wyłącza się całkowicie.

Wszystkie szczegóły: TUTAJ (http://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/kotly-na-biomase/kotly-na-pelet/easypell.html)