PDA

Zobacz pełną wersję : Strop teriva - beton po wylaniu



KolesMaz
10-08-2015, 14:39
Czesc,

4 dni temu, po ułożeniu stropu teriva, wylano beton. Pominę kwestię nierownomiernego wylania, ale beton po wyschnięcie wykazuje
wiele rys I popękań, zwłaszcza na bloczkach. Widać to na załączonych zdjęciach,

Teraz nie wiem, czy strop został poprawnie wylany. Wazne jest, ze trwaja I trwały upały, beton był polewany w pierwszy dzień co 3 godziny, w drugi co 4 godziny. A później już 2 razy dziennie. Beton b20 z dodatkiem spowalniającym schnięcie oraz bardziej rozwodniony.

Nie wiem, czy taki strop jest poprawnie wylany. Druga rzecz, że ten strop przecieka w 3 miejscach, a chyba nie powinien (cieknie ciurkiem na parter).


Proszę o opinie.

Pozdrawiam

Maciek

piotrek0m
10-08-2015, 16:19
Czesc,

oraz bardziej rozwodniony.

Nie wiem, czy taki strop jest poprawnie wylany. Druga rzecz, że ten strop przecieka w 3 miejscach, a chyba nie powinien (cieknie ciurkiem na parter).



Kierownik budowy to widział?
Bo pęknięcia są w fatalnie dużej ilości, jakby wręcz za cienko było betonu na bloczkach, skoro każdy bloczek widać ! Dolewanie wody nie jest dozwolone - czy to był pomysł ekipy, dolali, żeby się lepiej wylewał strop? Czy bloczki były solidnie zlane wodą przed wylewaniem betonu - to konieczne działanie nie tylko w takich upałach. Beton powinien być stale wilgotny w pierwszych dnach takich upałów. Powinien być stale zraszany wodą. Strop nie ma prawa nigdzie przeciekać. Niech się wypowie kierownik budowy.

jajmar
10-08-2015, 16:33
bardziej rozwodniony.



kto go rozwodnił ?

W takich temperaturach lanie takiego stropu to pewne kłopoty.

atelega
10-08-2015, 16:38
klasyka, rysy skurczowe.
beton na cemencie R, duże ciepło hydratacji, upały, nieprzykrycie folią betonu po wylaniu, niepodlanie pustaków przed zalewaniem betonu to przyczyny.

Przecieka w którym miejscu? Przyczyną mogą być rysy + pęknięty pustak i dlatego przecieka

KolesMaz
10-08-2015, 17:01
Strop przed wylaniem betonu ociekal wodą. Natomiast w betoniarni zamówiłem beton wraz z opóźniaczem tężenia.
Natomiast wodę dolewano na placu budowy bezpośrednio do betoniarki.

Od tego momentu cały dzień polewaliśmy beton wodą, drugi dzień też polewany był ale już rzadziej. Teraz polewamy go dwa razy dziennie.

Strop przecieka w 4 miejscach. Widać w betonie jakby dziurki, grubosci 0,5 cm, przez które woda wyrażnie ucieka (na zdjęciu).

Beton nie był przykryty folia, natomiast tam gdzie przecieka, pustaki nie są popękane.

Popękania betonu są widoczne na kilku żebrach, na całej długości zebra (jak na zdjęciu).

Pytanie co z tym zrobić teraz? Czy strop nadal ma swoją wytrzymałość?

Proszę o porady

Pozdrawiam

Maciek

jajmar
10-08-2015, 17:16
Natomiast wodę dolewano na placu budowy bezpośrednio do betoniarki.

Tu zepsuto beton



Pytanie co z tym zrobić teraz? Czy strop nadal ma swoją wytrzymałość?



Ten beton nigdy nie osiągnie zakładanej wytrzymałości. Co dalej zapytaj tego magika od wody

atelega
10-08-2015, 17:22
Natomiast wodę dolewano na placu budowy bezpośrednio do betoniarki.
Maciek
I to jest bezpośredni winowajca rys,
jeżeli receptura tego nie przewiduje jakiekolwiek dolewanie wody jest zabronione.

wojtusp
10-08-2015, 20:08
Na dokumencie dostawy betonu jest zawsze wyraźny zakaz dolewania wody przez osoby nieuprawnione ! Trzeba czytać :)

KolesMaz
10-08-2015, 21:37
Ale dolewanie wody za zgodą osoby obsługującej pompę I betoniarkę. Więc cieżko teraz określić, kto winny.
Zastanawia mnie jedno, skoro ten beton nie jest szczelny I przepuszcza wodę, a jednocześnie obsługuje balcony
(długie na 10m) to jaką mam szansę, że te balcony się utrzymają? Jak sprawdzić nośność stropu bez jego rozbórki?

Pozdrawiam

Maciek

jajmar
10-08-2015, 21:50
Na początek to beton wiąże 28 dni do tego czasu niczego nie zbadasz. (Dla upierdliwców wiem że wiąże dłużej a 28 to teoretyczny itd termin). PO tym terminie proponuje badanie młotkiem Schmidta bezinwazyjna metoda. Można wycinać próbki do badań ale to już inwazyjne.

Strop nie musi być szczelny - to nie problem. Balkony masz monolityczne one pewnie lepiej przetrwały upały. Problem masz na pustakach. Cienki beton do tego mocno porysowany.

KolesMaz
02-12-2015, 11:58
Witam,

po dlugiej przerwie. Miejsca gdzie przeciekała woda uszczelniłem "mleczkiem cementowym" (pozytywnie). Po rozszalowaniu żaden element nie uległ ugięciu, ani balkony ani strop. Te rysy na zdjęciach były tylko widoczne na połączeniu balkonów ze stropem. Na dzięn dzisiejszy zostały wylane podłogi I położona hydraulika oraz postawione ściany I dach. Kierownik budowy zweryfikował strop I podpisał jego odbiór. Przy okazji dowiedziałem się, że przed wylewaniem stropu kazał zwiększyć ilość zbrojenia w porównaniu do projektu.

Następnym razem będę brał przykład z developera (buduje obok mnie zespół domów), który czekał z wylaniem stropu aż upały zmaleją albo na ulewę :)

Pozdrawiam

Maciek