PDA

Zobacz pełną wersję : podłaczenie rolet zewnętrznych do prądu z gniazdka



channel8
10-08-2015, 17:07
Witam. Zwracam się z ogromną prośbą o pomoc w podłączeniu do prądu rolety zewnętrznej. Zakupiłam w firmie rolety z silnikiem elektrycznym z MONTAŻEM. Po wykonaniu prac okazało się że montaż jest tylko "budowlany" a do "prundu" musze podłączyć sobie sama. Od kilu dni walczymy z mężem i nic...zakupiliśmy włączniki które mają podnosić i opuszczać roletę
327037

przygotowaliśmy gniazdko aby wprowadzić prąd:
327039

W gniazdku są trzy kabelki - niebieski, brązowy, żółto - zielony.

A tak wyglądają kabelki wprowadzone ze skrzynek do mieszkania:
327041

Są cztery kabelki: brązowy, niebieski, żółtozielony, czarny

Podłączamy kabelki zgodnie z instrukcją i ... roleta rozwija się ale nie zwija - żeby ją zwinąć trzeba "przepiąć" kabelki do innej "dziurki". Myśleliśmy że to włącznik zepsuty, ale z innej firmy działa tak samo. Efekt - opuściłam rolety ale ich nie podniosę.

Może ktoś łopatologicznie wytłumaczy jak to podłączyć? Będę bardzo wdzięczna.

elpapiotr
10-08-2015, 17:24
Żyły przewodów (od żaluzji) o barwie brązowej i czarnej to fazowe (jeden podnoszenie, drugi opuszczanie rolety), niebieska to neutralny no i ż-z jest przewodem ochronnym.
Faza stała na zacisk wspólny łącznika żaluzjowego, żyła brązowa rolety na wyjście np. odwijanie rolety, żyła czarna na rozwijanie.
Łącznik żaluzjowy omijają żył niebieska (podłączona do N w puszce zasilającej), ż-z podłączona do przewodu ochronnego w puszce zasilającej.

Banalnie proste.

channel8
10-08-2015, 20:40
Dziękuję.

channel8
11-08-2015, 08:09
Właśnie taki sposób połączenia zastosowaliśmy i - nie działa :( tzn. zasilający fazowy z gniazdka (brązowy) jest wpięty od spodu włącznika. Minusowy i uziemiający zostały spięte spinkami poza włącznikiem (każdy osobno). Problem polega na tym iż działa tylko jeden klawisz włącznika, tzn. mogę opuścić roletę, ale jej już nie podniosę. Nie działa drugi klawisz włącznika. Jak zamienię kabelki (czarny z brązowym od rolety) to mogę roletę tym samym klawiszem podnieść. Nadal nie działa drugi klawisz.
Myśleliśmy że to wada przełącznika, zakupiliśmy dwa inne (różnych firm) sytuacja jest taka sama. Mamy dwie rolety ze sterowaniem elektrycznym. Myśleliśmy że to może wada silnika ale z tą drugą roletą sprawa wygląda identycznie.
I teraz pytanie: Dlaczego nie działa drugi klawisz włącznika?

327104

Jarek.P
11-08-2015, 11:18
Dlatego, że źle jest podłączony. Zamień miejscami czarne przewody i będzie dobrze.
A na przyszłość: jeśli na gniazdku, wyłączniku albo dowolnym urządzeniu przy jakimś zacisku widnieje literka "L", to na ogół oznacza to, że tam właśnie ma trafić fazowy przewód zasilający. Tutaj dodatkową informacją są strzałki: jedna "wchodzi" do aparatu, dwie pozostałe z aparatu "wychodzą".

channel8
11-08-2015, 11:51
Dzięki, już zrobione i działa !!!!! Jeszcze raz dziękuję!

04-02-2016, 22:35
Witam mam podobne pytanie. Chciałbym podłączyć roletę pod prąd. Mam takie oto kable i takie włączniki jak na załączonych obrazkach. Niestety w żadnej konfiguracji roleta nie chce się zwijać ani rozwijać.
Pozdrawiam i proszę o pomoc!!!345785345786