PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka pompa automatyczna do instalacji solarnej ?



szczukot
17-08-2015, 17:07
Witam
Od kilku lat mam instalcje solarną, z pompą Wilo ST15/6-3. Zawsze mnie wkurzało, że musze regulować przepływ glikolu pzy dużych różnicach temperatur glikolu. Normalnie na tej pompie na najniższym biegu (43W= bez problemu osiągałem 2l/min (tyle ile ma być dla moich paneli).
No i wróciłem po wakacjach i coś w instalacji siadło. Pompa na makszmalnzm biegu z ledwością ciągnie 1l/min. Widzę, że też ciśnienie spadło.
Ale zanim się za to wezmę, chciałbym wymienić pompę na taka z automatycznym dopadowaniem przepływu.
Czy ktoś mi może coś polecić ?
Widzę jakieś wilo startos i jakieś grunfosy (choć teraz nie mogę ich znaleźć).

Fantom

Goraj
18-08-2015, 16:08
Polecam tą pompę : http://www.grundfos.com/products/find-product/upm3-solar.html

szczukot
18-08-2015, 18:54
No to wlasnie te grundfosy. Ale akurat nie widze gdzie to kupic. Z Wilo łatwiej

Fantom
ps. Dobiłem dzisiaj ciśnienie i chodzi. Gdzieś i musi cos uciekac i nie wiem gdzie.

RAPczyn
19-08-2015, 07:18
Spodziewam się, że w czasie twoich wakacji płyn mógł zostać wyrzucony przez zawór bezpieczeństwa z powodu małej pojemności naczynia przeponowego lub uszkodzenia naczynia. Inną popularną przyczyną jest odpowietrznik przy kolektorze.

szczukot
19-08-2015, 07:59
No właśnie zaworem nic nie poszło, bo mam pod nim zbiornik i jest pusty.
Zaworu odpowietrzającego przy kolektorach nie mam. Mam tylko na dole przy zbiorniku separator powietrza.
Ciężko będzie znaleźć :(
A przypomni mi ktoś : rury między pompą a kolektroami z zasady są ciągnięte w całości czy jakoś łączone/spawane co kawałek ? Nie mogę sobie przypomnieć, ale jeżeli były w całości to zostaje chyba tylko sprawdzenie szczelności gdzie muszą być łączenia (czyli blisko kolektorów, bo przy pompie jest ok)

Fantom