PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z oknami - banan



MdeFoxe
19-08-2015, 11:02
Witam serdecznie forumowiczów.
Chciałbym podzielić się problemem jaki spotkał mnie z oknami Dako serii DPQ-82 i poradzić się osób z doświadczeniem.
Okna posiadają okucia activePilot Select z zawiasami ukrytymi.

Okna zostały założone w zeszłym roku. Ostatnio zauważyłem, że jest mały problem z zamykaniem okien. Po małych oględzinach okazało się, że
"grzybek" od okucia okna zahacza o futrynę zdzierając okleinę. Dzieje się to tylko w środkowej części okna (na wysokości klamki).
Wezwałem więc serwis do regulacji. Jednak po około tygodniu problem powrócił (okna z tego co wiem są maksymalnie "odciągnięte" na regulatorach).

Sytuacja wygląda na jednym z okien następująco
328027

Gdzieś na forum natknąłem się na informację o tak zwanym "bananie". Czyli odkształceniu się okna. Przyłożyłem więc z ciekawości łatę do środkowej belki rozdzielającej i zauważyłem, że jest ona sporo odkształcona (sposób odkształcenia zaznaczyłem na czerwono)
328028

Przyłożona łata do okucia
328030

u góry okna ma tyle przerwy
328029

Drugie okno podobnie, jednak tam widać to już na uszczelce u góry i na dole jest przerwa a na środku okno o nią zahacza przy zamykaniu.

Poradźcie proszę co z tym zrobić. Serwis wszystko wie, chcą dokonać następującej naprawy: przykleić ramę plastikową ramę do okna (by się nie odkształcała). Ponoć jest tam przerwa między szybą a ramą okna, by to mogło pracować. Jeśli dobrze zrozumiałem, ale taka mniej więcej jest idea.
Czy jest to prawidłowe postępowanie w takim wypadku?

Brass
19-08-2015, 12:55
Wklejenie szyby to często spotykana praktyka. Usztywnia to całe skrzydło i w twoim wypadku powinno pomóc.

MdeFoxe
19-08-2015, 18:21
Dziękuję Brass, trochę mnie uspokoiłeś. Firma wydaję się być w porządku ale zawsze wolę zapytać, bo różne pomysły mają "zawodowcy".
Z ciekawości - czy przez to nie pogorszą się właściwości okna?

Brass
19-08-2015, 19:03
Nie, właściwości okna pozostaną takie same. Wzrośnie sztywność skrzydła. Jedyny minus to problemy przy ewentualnej wymianie tej szyby.

bwojtek
19-08-2015, 19:06
Tyle, że z rysunku wynika, że krzywy jest słupek stały, obok którego jest szklenie stałe w ramie. A z wklejaniem szyb w fixach jeszcze się nie spotkałem.

MdeFoxe
19-08-2015, 19:34
Tyle, że z rysunku wynika, że krzywy jest słupek stały, obok którego jest szklenie stałe w ramie. A z wklejaniem szyb w fixach jeszcze się nie spotkałem.

Tak, krzywy jest słupek.
Okna bez słupka są w miarę dobre.

nikt ważny
19-08-2015, 20:51
Może okazać się że nie taki diabeł straszny jak go malują
Niech zdejmą listwy przyszybowe w fixie, możliwe że za mocno wyparty został słupek podkładkami (czasem się zdarza)
Jeśli jednak nie, to tak jak wspomniał Brass. wkleić szybę i nie musi być wklejana po całości, wystarczy w połowie wysokości po lewej i prawej stronie szyby i najważniejsze, po wklejeniu, zapięciu ponownym listew przyszybowych miedzy skrzydło a fixa włożyć dystans transportowy, zamknąć skrzydło i otworzyć dopiero po 24 godzinach - będzie dobrze

Punktowe czy nawet całościowe wklejanie szyb jest jedna ze stosowanych metod naprawy wszelkich wykrzywień (bananów) bez uszczerbku dla okna i jego walorów użytkowych. Ewentualna późniejsza wymiana szyby to także nie problem, jedna czynność po prostu więcej
Malo tego, ortodoksyjni zwolennicy walki o każdą tysięczną strat cenią sobie wklejanie szyby bo zmienia ruch powietrza w przestrzeni między szybą a profilem, trochę to tam dociepla ale nie znam nikogo kto podałbym wartość "oszczędności"
Poza tym banan jest równy połowie ukazanej szczeliny - źle przyłożona łata ale to niejako standard pomiarów przez Inwestorów :) banan nie jest jakiś makabrycznie duży, nie takie się prostowało ;)

Gdybym podszedł sam do zagadnienia całość prac wykonałbym na skrzydle nie na fixie gdyż dodatkowo podciągnałbym statykę skrzydła i zapewne to miał na myśli bwojtek

MdeFoxe
19-08-2015, 21:54
Dziękuję za odpowiedzi.
Dystanse transportowe aktualnie są wstawione i okna są zamknięte. Czekam na serwis i zwrócę uwagę na to by dystanse tam się znalazły na 24h.
Pomiar był taki jaki był ;)
Dam znać jak poszło i jak to wyglądało, dla przyszłych osób mających podobny problem. W chwili obecnej czekam na serwis (między 24 a 29 sierpnia).

finlandia
20-08-2015, 06:10
To sprawdź jeszcze poziomicą, jak wygląda skrzydło. Nie wykluczone że jest rozciągnięte w drugą stronę. Tak się zdarza - okna są ciężkie i monterzy nawet je niosąc potrafią "rozciągnąć" ramy.

Radu5
20-08-2015, 19:46
można zawsze rozeszklić i zobaczyć czy aby na pewno w tym miejscu co jest banan szyba przy słubku nie została zbyt mocno wyparta.
Niestety to jest typowy problem okien w kolorach, u nas zarówno w decco jak i kbe problem odkształcania się okien jest spotykany zarówno w odkształceniach profili jak i ramek w szybach. Wychodzę z zasady im bardziej ciemny kolor (orzech, salamander, ciemna czekolada) tym prędzej o ww problem :)

MdeFoxe
23-08-2015, 15:57
To sprawdź jeszcze poziomicą, jak wygląda skrzydło.
Skrzydło wydaje się być ok.
Dalej czekam na serwisantów a oni na klej/silikon od producenta okna.

slaku
23-08-2015, 19:16
Serwisanci mają pojęcie, więc po ich robocie powinno być dobrze :)