PDA

Zobacz pełną wersję : Podbitka ze styropianu?



kasieńka
28-08-2004, 09:43
A więc sprawa wygląda następująco: kupiłam już drzewo na podbitkę, gdyż docelowo miała ona być drewniana, ale jeżdżąc ostatnio po różnych budowach zauważyłam chyba dość ciekawe rozwiązanie podbitki - mianowicie podbitka wkonana ze styropianu i pokryta tynkiem tak, jak cała elewacja.
Czy ktoś z Forumowiczów ma jakieś doświadczenie w tym temacie? Co będzie lepsze: podbitka drewniana czy styropianowa?
Mam ogromny dylemat, gdyż jak każdy wie - drzewo jest piękne, ale trzeba odnawiać je co kilka lat, natomiast styropian otynkowany chyba nie wymagałby żadnych "rytuałów" :wink: i w dodatku bardzo mi sie podoba to rozwiązanie.

Pomóżcie!!!

invx
28-08-2004, 19:20
hmm, co bedzie lepsze, trudno powiedziec, ale mysle ze drewno, zapewnia ono dobra wentylacje, co jest wazne dla wiezby dachowej, pod stryopianem ew. wilgoc moze sie kisic i gnic miesiacami, ale oczywiscie mozna to zrobic styropianem, i zachowac terz dobra wentylacje, stosujac jakies wywiewki, alt to troszke bardziej komplikuje sprawe, pozostaje problem, zeby dobrze przymocowac styropian, zeby nie odpadl.

Senser
29-08-2004, 13:46
Może to i jakąś wygląda...ale chyba trochę trudno przy tym zachować detale technologiczne (nawiew), Na podbitkę chyba lepsze to co już na nią wymyślono...tak sądze...

kasieńka
30-08-2004, 06:17
Myślę, że jeśli brak wentylacji jest jedynym argumentem przeciwko takiemu rozwiązaniu, to... nie jest to argument, gdyż chyba można zastosować jakieś kratki wentylacyjne, czy cuś w tym rodzaju.... :-?

A może się mylę?

Proszę o wypowiedź użytkowników lub bardziej doświadczonych ode mnie, gdyż niebawem muszę podjąć decyzję, a prawie już na 100% będzie styropek (nie znam jeszcze jego wad) :)

Cypek
30-08-2004, 06:29
Sasiad obok mnie tak zrobił. Nie wiem jeszcze jak z trwałością ale wyglada extra. Wentylacja zachowana poprzez kratki i nie ma problemu. Jak Ci sie podoba to się nie zastanawiaj. I na pewno duzo trwalsze od drewna.

Przem1
30-08-2004, 06:36
A jak taka podbitka zachowa się podczas pożaru?
Czy jesteśmy narażeni na spadające, palące się krople styropianu?
Nie wiem ale to chyba nie najlepszy pomysł. Proszę o informację w tym temacie.

kasieńka
30-08-2004, 08:08
spadające, palące się krople styropianu?

:o Uuuuu.... - powiało dramatem :o

Nie wierzę, że nikt więcej nie ma jakiejś opinii na ten temat :-?

kasieńka
30-08-2004, 12:13
Wyciągam temat :-?

piotr.nowy
30-08-2004, 16:04
A jak taka podbitka zachowa się podczas pożaru?
Czy jesteśmy narażeni na spadające, palące się krople styropianu?
Nie wiem ale to chyba nie najlepszy pomysł. Proszę o informację w tym temacie.

W czasie pożaru to się spiernicza a nie patrzy jak się pali podbitka.
Pewnie , że jesteśmy narażeni na spadające krople styropianu, ale drewno też się pali (i spada spaliwszy się nieco). Poza tym ten styropian ma być otynkowany więc raczej nie bądzie kapał .Przynajmniej przez jakiś czas. :wink:

jareko
30-08-2004, 16:23
widzialem to u klienta - pytalem - on po prostu zaeksperymentowal gdyz widzial cus takiego na fotce w jakims czasopismie zachodnim - ma to juz 5 lat i nie narzeka a o pozar sie nie martwi gdyz w razie jakby co to uciekac bedzie i nie w glowie mu podsufitki czy inne rzeczy w domu ;)
ZYCIE najwazniejsze :)

Szaruś
30-08-2004, 20:20
Czy ktoś mógłby wrzucić jakieś zdjęcie?

agnikkrol
31-08-2004, 09:19
A JAK TO WYGLĄDA CENOWO? Duża róznica?

Waldon
31-08-2004, 09:35
Myślę, że jeśli brak wentylacji jest jedynym argumentem przeciwko takiemu rozwiązaniu, to... nie jest to argument, gdyż chyba można zastosować jakieś kratki wentylacyjne, czy cuś w tym rodzaju.... :-?

A może się mylę?

Proszę o wypowiedź użytkowników lub bardziej doświadczonych ode mnie, gdyż niebawem muszę podjąć decyzję, a prawie już na 100% będzie styropek (nie znam jeszcze jego wad) :)

Przeciez od góry jest w wiekszosci budynków membrana wysokoparoprzepuszczalna. Para wodna raczej wychodzi góra, pod dachówkami. Chyba tu nalezy bardziej wziac pod uwage wzgledy estetyczne i finanasowe.

A co do "podbitki ze styropianu" to przyjzyj sie czy czasem nie jest to podbitka z plyty OSB oklejona styropianem.

kasieńka
31-08-2004, 09:36
Jakąś fotkę postaram się wrzucić po południu.

Natomiast co do ceny, to jeszcze za bardzo się nie orientowałam, gdyż, jak już wspomniałam, miały być dechy, które już zresztą są kupione, ale ewentualnie wykorzysta się je na coś innego, np.parapety wewnątrz.

Wydaje mi się jednak, że cenowo wyjdzie podobnie - a raczej ciut taniej - niż deski.

kasieńka
31-08-2004, 20:01
a tak to wygląda:
http://foto.onet.pl/upload/47/88/_323088_n.jpg
http://foto.onet.pl/upload/16/66/_323091_n.jpg

...i na pewno nie są to płyty OSB.

Szaruś
31-08-2004, 20:23
U mnie w projkecie dach wystaje ponad 80 cm poza krawędź ściany, więc chyba taka styropianowa podbitka by nie pasowała. Ale dla dachów mniej wystających - czemy nie?

kasieńka
31-08-2004, 20:40
U mnie okap wystaje ok. 1 m poza ścianę i właśnie myślę, że własnie przy takiej odległości będzie to robiło wrażenie.
Tak sobie wyobrażam te powpuszczane halogeny, na każdym z boków po kilka.... hmmm 8)

Można by ją zrobić ewentualnie pod jakimś skosem - mniejszym lub większym - niekoniecznie pod kątem prostym do ściany. Tak też widziałam i wygląda to b.dobrze.

Co o tym wszystkim myślicie??

Szaruś
31-08-2004, 20:45
A to na zdjęciu to ile wystaje?

kasieńka
31-08-2004, 21:00
A to na zdjęciu to ile wystaje?
kurcze... -nie wiem :oops: , ale jutro dam znać, a na razie wkleję jeszcze inne (sorki za jakość zdjęcia)

http://foto.onet.pl/upload/41/67/_323178_n.jpg

Janu
31-08-2004, 21:07
Kasieńka
Jeśli myślisz o styropianie to zalecałbym pewną ostrożność przy tych wpuszczanych halogenach. Ich obudowy, jak zapewne wiesz, dość mocno się grzeją i muszą być wentylowane. Bez wentylacji i styropian ucierpi, i żarówki będą miały znacznie mniejszą trwałość.
Janu

31-08-2004, 21:19
Ja mam mieć OSB, ale tak mi "wychodzi" z architektury domu i tak zalecił mi konstruktor.Chociaż starannie wykonana podsufitka drewniana mnie się osobiście bardzo podoba. Wybrałabym coś, co pasuje do stolarki i stylu domu

kasieńka
01-09-2004, 11:30
...wyciągam..., bo wciąż mnie interesują Wasze opinie :lol: