PDA

Zobacz pełną wersję : Dobór pieca do 200 m2



ARTUR_EMI
24-08-2015, 15:07
Witam
Nadszedł czas na zakup pieca - ale jakiego ?
W/g kalkulatora wychodzi 7,3 kW http://cieplowlasciwie.pl/wynik/u2m wydaje mi się trochę mało.
Szukam pieca z podajnikiem ale z możliwością palenia czasem drewnem .
Proszę o jakieś propozycje w miarę umiarkowanej cenie i możliwie dobrej jakości .
Naczytałem się o kotłach tyle że już zgłupiałem , każda propozycja mile widziana .

BrodowskiG
24-08-2015, 15:12
najmniejsze palniki i tak mają 10 kW nawet jak sam kocioł ma 7 czy 8 kW, zaraz bedziesz miał reklamę tylko cierpliwości

SUSPENSER
24-08-2015, 18:47
najmniejsze palniki i tak mają 10 kW nawet jak sam kocioł ma 7 czy 8 kW, zaraz bedziesz miał reklamę tylko cierpliwości

Czy wg Ciebie palnik powinien mieć moc taką jak kocioł czy większą, a jeśli większą to o ile ?

BrodowskiG
24-08-2015, 19:00
specjalistą od wegla nie jestem ale chcialem zwrocic uwage na różne zabiegi handlowców
wg mnie kocioł powienien móc odebrać moc palnika, jak kocioł (dla przykładu gazowy) ma 60 kW to bez sensu jest montowanie palnika 140kW i redukowanie mocy do 60 kW a jak przekrocze moc palnika to sprawność spadnie, pewnie kocioł z podajnikiem bardziej przypomina kocioł gazowy niż zasypowy gdzie nie ma sterowania powietrzem i sterownik ma za zadanie optymalizowac proces spalaniaw przeciwieństwie do zasypowego gdzie przy małej mocy słabo się pali

karoka65
24-08-2015, 22:48
Witam
Nadszedł czas na zakup pieca - ale jakiego ?
W/g kalkulatora wychodzi 7,3 kW http://cieplowlasciwie.pl/wynik/u2m wydaje mi się trochę mało.
Szukam pieca z podajnikiem ale z możliwością palenia czasem drewnem .
Proszę o jakieś propozycje w miarę umiarkowanej cenie i możliwie dobrej jakości .
Naczytałem się o kotłach tyle że już zgłupiałem , każda propozycja mile widziana .
Pewnie wiesz gdzie jest Pieszków ? to niedaleko Ciebie chyba ?
Mam tam klienta który pali chyba od dwóch lat w kociołku, jak chcesz możesz podjechać i obejrzeć a nóż Ci się spodoba.

karoka65
24-08-2015, 22:50
najmniejsze palniki i tak mają 10 kW nawet jak sam kocioł ma 7 czy 8 kW, zaraz bedziesz miał reklamę tylko cierpliwości
A czy nie lepsza ta reklama tutaj niż jakiś lokalny instalator zaaplikuje mu tam ze 25 czy 30kW kocioł żeby zrobić "ciut" zapasu ?

SUSPENSER
26-08-2015, 23:22
specjalistą od wegla nie jestem ale chcialem zwrocic uwage na różne zabiegi handlowców
wg mnie kocioł powienien móc odebrać moc palnika, jak kocioł (dla przykładu gazowy) ma 60 kW to bez sensu jest montowanie palnika 140kW i redukowanie mocy do 60 kW a jak przekrocze moc palnika to sprawność spadnie, pewnie kocioł z podajnikiem bardziej przypomina kocioł gazowy niż zasypowy gdzie nie ma sterowania powietrzem i sterownik ma za zadanie optymalizowac proces spalaniaw przeciwieństwie do zasypowego gdzie przy małej mocy słabo się pali

Wymiennik odbiera moc z palnika, ale nie ma 100% sprawności i dlatego palnik musi mieć nieco większą moc niż kocioł - a z tego wynika, że palnik 10-12 kW w kotle 8 kW jest w sam raz, źle jest dopiero gdy jest znacznie mocniejszy.

BrodowskiG
27-08-2015, 07:27
A czy nie lepsza ta reklama tutaj niż jakiś lokalny instalator zaaplikuje mu tam ze 25 czy 30kW kocioł żeby zrobić "ciut" zapasu ?
zgadza się, taki trochę żart bo wiedziałem, że tu traficie ze Suspenserem

Wymiennik odbiera moc z palnika, ale nie ma 100% sprawności i dlatego palnik musi mieć nieco większą moc niż kocioł - a z tego wynika, że palnik 10-12 kW w kotle 8 kW jest w sam raz, źle jest dopiero gdy jest znacznie mocniejszy.
polecany na forum skam-p 7kW ma palnik 12kW
7/15=0,58(3) czyli kocioł i palnik są dobrane na sprawność poniżej 60%
nie widzę sprawności więc założe podobną jak ma konkurencja
7/0,85=8,235 więc palnik powinien być 8-8,5kW a nie 12
a żę podany przeze mnie kocioł jest polecany dlatego napisalem zeby zwracac uwage na moce
ps do tego palnika kocioł powinien miec 10 kW ale wtedy na rynku by sie nie wyróżniał a tak wsadzony w 7kW i figuruje jako najmniejszy na rynku

SUSPENSER
27-08-2015, 11:38
polecany na forum skam-p 7kW ma palnik 12kW
7/15=0,58(3) czyli kocioł i palnik są dobrane na sprawność poniżej 60%
nie widzę sprawności więc założe podobną jak ma konkurencja
7/0,85=8,235 więc palnik powinien być 8-8,5kW a nie 12
a żę podany przeze mnie kocioł jest polecany dlatego napisalem zeby zwracac uwage na moce
ps do tego palnika kocioł powinien miec 10 kW ale wtedy na rynku by sie nie wyróżniał a tak wsadzony w 7kW i figuruje jako najmniejszy na rynku

Moc maksymalna tego Skama to 10 kW, ale jest tak zbudowany, żeby przy 7 kW i poniżej miał wysoką sprawność + do tego odpowiedni sterownik z modulacją mocy .

"7/15=0,58(3) czyli kocioł i palnik są dobrane na sprawność poniżej 60%"

Tak sprawności się nie oblicza, poza tym nie wziąłeś pod uwagę sprawności wymiennika, jak już chcesz liczyc procent wykorzystania mocy palnika to będzie:

7/0,9=7,8
10/0,85=11,8

7,8/11,8=66% przy mocy nominalnej [zakładając sprawność 90% przy mocy nominalnej i 85% przy maksymalnej]

Z tym palnikiem można by zbudować jeszcze mniejszy kocioł bo ma on sporą modulację mocy w dół, ale nie ma takiej potrzeby - przy mniejszym zapotrzebowaniu ten 7 kW będzie pracował z niższą temperaturą spalin i kto wie czy nie z wyższą sprawnością niż przy mocy nominalnej.

BrodowskiG
27-08-2015, 11:53
na czysteogrzewanie jest taki opis
"Do wer*sji 7kW sto*so*wany jest wyko*nany na zamó*wie*nie Ardeo AZP-R z gło*wicą 12kW i odpo*wied*nio mniej*szą dmu*chawą."
nie rozumiem tego ze sprawnoscią, od tego jaki jest wymiennik zależy ile ciepła pojdzie do wody a ile w komin, spalam iles wegla ktory daje X ciepła, jeśli producent podaje sprawnosc 85% to zakładam że te 15% z X idzie w komin bo albo zle sie spaliło albo albo wymiennik nie przekazał a z tego co piszesz to wynika jakby producenci podawali sprawnosc bez uwzglednienia wszystkich strat

QIM
27-08-2015, 12:06
Zaraz zaraz. Jeśli palnik ma wersję "12kW"(nawijmy ją mocą nominalną) nie oznacza to, że nie można ustawić parametrów podawania i nadmuchu odpowiadających mniejszej mocy. Moc nominalna wyznacza granicę górną optymalnej pracy palnika, znaczy to tyle, że palnik jest w stanie "zjeść" taką ilość węgla, która odpowiada takiej mocy i zamienić bez znaczącego niedopału w energię. Pośrednio wyznacza też moc minimalną palnika, która zdaje się zależy od powierzchni płonącego opału i minimalnej wartości nadmuchu takiej, aby palnik spalał poprawnie.

BrodowskiG
27-08-2015, 12:13
zgadzam sie i tak jak zauważyłeś z mniejszego palnika można niżej zejść
tak jakbym potrzebowal 10kW ale kupie 30 bo moge zejsc do 8 a chodzi o to zeby kupic jak najblizej 10 bo wtedy zejde do 3
przy kotle gazowym jak mam sprawnosc 92% to jak zużyje z gazu 10 kW to przy odpowiednich parametrach mam dostac 9,2 kW ciepła bez wnikania w palniki , wymienniki czy cokolwiek innego

SUSPENSER
27-08-2015, 22:26
na czysteogrzewanie jest taki opis
"Do wer*sji 7kW sto*so*wany jest wyko*nany na zamó*wie*nie Ardeo AZP-R z gło*wicą 12kW i odpo*wied*nio mniej*szą dmu*chawą."
nie rozumiem tego ze sprawnoscią, od tego jaki jest wymiennik zależy ile ciepła pojdzie do wody a ile w komin, spalam iles wegla ktory daje X ciepła, jeśli producent podaje sprawnosc 85% to zakładam że te 15% z X idzie w komin bo albo zle sie spaliło albo albo wymiennik nie przekazał a z tego co piszesz to wynika jakby producenci podawali sprawnosc bez uwzglednienia wszystkich strat

Podczas badań uwzględniane są wszystkie straty, te wylatujące kominem, niecałkowite spalanie, emisję do otoczenia itd.

U siebie obliczam to prosto - dzielę wynik z ciepłomierza przez kaloryczność jednostki opału - wtedy wiem jaka część energii z węgla zostałą przekazana instalacji.

asolt
27-08-2015, 22:57
Podczas badań uwzględniane są wszystkie straty, te wylatujące kominem, niecałkowite spalanie, emisję do otoczenia itd.

U siebie obliczam to prosto - dzielę wynik z ciepłomierza przez kaloryczność jednostki opału - wtedy wiem jaka część energii z węgla zostałą przekazana instalacji.

Pod warunkiem ze kalorycznosc jednostki opału zgadza sie z rzeczywistoscią

BrodowskiG
28-08-2015, 12:51
Pod warunkiem ze kalorycznosc jednostki opału zgadza sie z rzeczywistoscią

:)

QIM
28-08-2015, 14:28
Pod warunkiem ze kalorycznosc jednostki opału zgadza sie z rzeczywistoscią
Na ogół jest zawyżana...

SUSPENSER
28-08-2015, 14:58
Pod warunkiem ze kalorycznosc jednostki opału zgadza sie z rzeczywistoscią

Od tego mam wyniki z badań kaloryczności węgla, który sprzedaję.