PDA

Zobacz pełną wersję : Proszę o radę doświadczonych



kasiamirek
25-08-2015, 16:18
Witam,

Pisałem wcześniej na forum i dostałem kilka naprawdę cennych rad. Piszę jeszcze raz, bo już niedługo muszę dać projekt do adaptacji a nadal mam dużo wątpliwości – i chciałbym Was ekspertów sięgnąć jeszcze po rady.

Projekt „dobry klimat m108” http://projekty.muratordom.pl/projekt_dobry-klimat,2179,0,0.htm

najbardziej nie mogę zdecydować się na stop oraz ogrzewanie – W projekcie strop mam drewniany (poddasze nieużytkowe) boję się tych pęknięć o których czytałem na forum, dlatego tez chciałem zmienić na terive. Proszę o radę..

Ogrzewanie w projekcie mam gazowe, natomiast wszyscy w okolicy polecali mi ekogroszek. Tutaj na forum zdecydowanie do powierzchni jaka ma dom 102m użytkowe ekogroszek odpada – również mam tutaj niesamowita zagwozdkę, myślałem tez nad pompa ciepła ale nie wiem czy budżet to wytrzyma. Chciałbym tez zrobić wentylacje mechaniczna – wszystko powyższe średniej klasy.
Dodam, że w całym domu będzie ogrzewanie podłogowe. Brak kominka.


W projekcie mam ściany zewnętrzne z bloczków betonu komórkowego gr. 24 + styropian 15 cm – chciałem zmienić na protherm 25 + styro 15/20 cm?
Chciałem jeszcze zmienić blachodachówke na dachówkę - ale to chyba całkowicie odpada ze względu na koszty.


Czy uważacie, że te zmiany, które proponuje maja sens? Już nie wiem co mam zrobić, sam nie bardzo się na tym znam a opinii czytałem bardzo dużo. Proszę o wyrozumiałość.

Mirek

jajmar
25-08-2015, 16:35
Strop - zrobiłbym albo dźwigary kratowe - masz za jednym zamachem strop i dach, a nie osobny strop drewniany i więźba, lub strop monolityczny żelbetowy nie szedłbym w teriwę.

Grzanie - jak masz gaz rób gazowe (mam i sobie chwalę), lub elektryczne. W węgiel nie poszedłbym nigdy, żadna automatyka przy kotle nie będzie taka wygodna jak klikanie guzikami przy gazie czy prądzie. Przy domu z "automatycznym CO i tak jest sporo pracy wiec dokładanie węgla, czyszczenie pieca można sobie darować.

kasiamirek
25-08-2015, 16:40
Strop - zrobiłbym albo dźwigary kratowe - masz za jednym zamachem strop i dach, a nie osobny strop drewniany i więźba, lub strop monolityczny żelbetowy nie szedłbym w teriwę.

Grzanie - jak masz gaz rób gazowe (mam i sobie chwalę), lub elektryczne. W węgiel nie poszedłbym nigdy, żadna automatyka przy kotle nie będzie taka wygodna jak klikanie guzikami przy gazie czy prądzie. Przy domu z "automatycznym CO i tak jest sporo pracy wiec dokładanie węgla, czyszczenie pieca można sobie darować.

Chciałbym tym ekogroszkiem zminimalozować rachunki za ogrzewanie :)

Liwko
25-08-2015, 16:47
myślałem tez nad pompa ciepła ale nie wiem czy budżet to wytrzyma.

Skoro stać cię na groszek, to stać cię na pompę ciepła. To inwestycja na podobnym poziomie, jeżeli myślisz o tym od samego początku. A jeżeli chcesz minimalizować koszty ogrzewania i niczym się nie babrać, to pompa ciepła wygrywa z wszystkim.
Mnie do gazu zraził przesył. Za sam przesył rocznie to u mnie by było około 800zł, a tyle to ja płacę za ogrzewanie pompą ciepła przez cały sezon. A dom mam 30% większy niż ty planujesz.
Wybierz albo pompę albo gaz, w węgiel się nie pchaj.

kasiamirek
25-08-2015, 17:41
Skoro stać cię na groszek, to stać cię na pompę ciepła. To inwestycja na podobnym poziomie, jeżeli myślisz o tym od samego początku..

Znasz moje jakiś konkrenty model takiej pompy, chcialem sobie popatrzec w necie. Bo najprawdopodoniej na takie rozwiązanie sie zdecyduje.

Liwko
25-08-2015, 17:51
Znasz moje jakiś konkrenty model takiej pompy, chcialem sobie popatrzec w necie. Bo najprawdopodoniej na takie rozwiązanie sie zdecyduje.

Jak ma być tanio to na twoim miejscu brałbym http://www.ppcpompy.eu/cennik/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.ppcpompy.eu%2F cennik%2F) C7a i samemu zakopał kolektor.
Gorzów to dość ciepłe miejsce, więc spokojnie możesz też pomyśleć o pompie powietrznej. Niestety tu ci nie pomogę.

kasiamirek
25-08-2015, 17:57
Jak ma być tanio to na twoim miejscu brałbym http://www.ppcpompy.eu/cennik/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.ppcpompy.eu%2F cennik%2F) C7a i samemu zakopał kolektor.
Gorzów to dość ciepłe miejsce, więc spokojnie możesz też pomyśleć o pompie powietrznej. Niestety tu ci nie pomogę.

Więc myśle, ze zdecyduje sie na takie rozwiązanie. Oprócz tej pompy muszę mieć jeszcze jakieś wspomagacze typu kocioł na gaz? Muszę poszukać czy w okolicy są firmy które instalują takie pompy i ewentualnie podejść po wycenę.

Liwko
25-08-2015, 19:27
Więc myśle, ze zdecyduje sie na takie rozwiązanie. Oprócz tej pompy muszę mieć jeszcze jakieś wspomagacze typu kocioł na gaz? Muszę poszukać czy w okolicy są firmy które instalują takie pompy i ewentualnie podejść po wycenę.

Nic więcej nie potrzebujesz.

kasiamirek
25-08-2015, 19:38
A co sądzisz o scianach zewnetrznych? W niedziele jestem umowiony z fachowcem na wycene, fajnie by było znac wiecej szczegołow

jajmar
25-08-2015, 19:44
A co sądzisz o scianach zewnetrznych? W niedziele jestem umowiony z fachowcem na wycene, fajnie by było znac wiecej szczegołow

Gazobeton jest ok, tylko styropianu bym dał 20cm,

kasiamirek
25-08-2015, 22:15
A więc po głebokich przemysleniach decyzja padnie:

Ogrzewanie - pompa ciepła (pojade w tygodniu po wycene)
Sciany zewnętrzne - bloczki betonu komórkowego gr. 24 + styropian 20 cm

Jeszcze jedno pytanie:
Jesli w salonie rezygnuje z kominka to czy jest sens budowania wlasnie tam komina czy moge z niego zrezygnowac?
I czy w ogole kominy są potrzebe jesli bede istalowal PC i wentylacje mechaniczna ?
Nadal nie moge zastanowić sie nad stropem, chciałbym drewniany ale boje sie tych pęknięć.:bash:

kajmanxxl
26-08-2015, 08:57
Jeśli rezygnujesz z kominka i wentylacja mechaniczna to komin zbędny, tylko pamiętaj że to decyzja poważna gdybyś zapragnęła później kominka to może to być bardzo kosztowne. Jak o strop drewniany to ja mam cały dom szkieletowy i na pęknięcia jest kilka sposobów. Stary sprawdzony to gładka tapeta papierowa do malowania i żadnych pęknięć niema, a jakiś czas temu zobaczyłem na budowie gipskartony położone ze szarą około 1cm (pierwsza myśl co za partacze to kładli) ale na drugi dzień patrzę a oni te szpary pinką wypełnili bez żadnych taśm położyli na to gips. Pomyślałem ciekawe, miałem pęknięcie na ścianie do której są zamocowane schody, wyciąłem szparę i już jakieś pół roku pęknięcia niema. Ważne by drewno na ten strop było suszone i polecam sposób szkieletowy cienkie foszty gęsto, a nie grube legary rzadko.

Liwko
26-08-2015, 10:36
Jeżeli nie wiesz czy będziesz robił kominek, zrób w tym miejscu chociaż fundament. Jak zapragniecie kiedyś widoku ognia, to spokojnie sobie go postawicie.
I jeszcze jedno. Pociągnijcie też rurę doprowadzającą powietrze do tego kominka pod chudziakiem. Możecie ją na razie zakryć waszym wykończeniem podłogi.

Odnosnie pomp powietrznych, na tym forum jest kilku zadowolonych z ofert Pannasonica. Poczytaj, popytaj.

kasiamirek
26-08-2015, 10:48
kominka nie bedzie na pewno. Wyslalem do 3 firm proszac o oferty pompy z montażem

jajmar
26-08-2015, 10:55
A jeszcze o rysach na stropie czy suficie , pamietaj że stropy gęsto żebrowe w tym teriva potrafią również popękać jak ktoś na skróty przy wykonaniu idzie. Siatka pęknięć bywa gęstsza niż na g-k.

Liwko
26-08-2015, 11:19
kominka nie bedzie na pewno. Wyslalem do 3 firm proszac o oferty pompy z montażem

Aż się boje dowiedzieć co odpiszą :D
Z pompami jest tak, że pierwsze oferty mogą nieco szokować. Pierwszą dostałem na 70 000!!! Skończyło się na 27. Gdybym zrobił samemu DZ poziome, zamknąłbym się w 22. Pamiętaj że ja mam dom 133m2

Moja rada. Na wybór pompy masz czas, tyle że jak chciałbyś gruntową to musisz pod nią zrobić przepusty.
Czyli...


http://cdn24.pgotowe.smcloud.net/t/pliki/t/murator-m108-dobry-klimat-dom-2179-3-29249_2188512.jpg

... w pomieszczeniu nr 11 robisz pod oknem dwa pionowe przepusty (oddalone od siebie przynajmniej o pół metra) z rury fi200, na dole z kształtką 45 stopni wychodzącą pod fundamentem w stronę na zewnątrz.
I to wszystko.
Jeżeli po tym czasie zdecydujesz się na powietrzną, to po prostu te rury zapianujesz i zasłonisz.

kasiamirek
26-08-2015, 16:04
Dostałem odpowiedz od 2 firm. Pytaja o jaką pompe pytam, z tego co poczytałem forum najkorzystniejsza dla mnie będzie chyba powietrze/woda?
Jesli sie myle to proszę mnie poprawić. Niestety sam nic nie bede montować ponieważ nie mam wiedzy w tym zakresie.

Liwko a z tego co napisałeś to kolosalna różnica 70 tys a 27 tys. Skad taka różnica?

Liwko
26-08-2015, 16:17
Dostałem odpowiedz od 2 firm. Pytaja o jaką pompe pytam, z tego co poczytałem forum najkorzystniejsza dla mnie będzie chyba powietrze/woda?
Jesli sie myle to proszę mnie poprawić. Niestety sam nic nie bede montować ponieważ nie mam wiedzy w tym zakresie.

Liwko a z tego co napisałeś to kolosalna różnica 70 tys a 27 tys. Skad taka różnica?

Chcieli mnie ograbić a ja się nie dałem :D

Na tej stronie co ci podałem bez negocjacji masz instalacje poniżej 30 tysięcy. Zapewne jeszcze można coś zjechać z tej ceny.
Jeżeli pompa P-W będzie w podobnej cenie, to brałbym gruntową, jeżeli sporo tańsza to powietrzną. Trzeba po prostu wybrać bardziej ekonomiczne rozwiązanie.

Pytaj o pompę 7kW gruntową, lub w okolicach 10kW powietrzną. (z powietrzną dopytaj znawców tematu)

kasiamirek
26-08-2015, 16:34
Chcieli mnie ograbić a ja się nie dałem :D

Na tej stronie co ci podałem bez negocjacji masz instalacje poniżej 30 tysięcy. Zapewne jeszcze można coś zjechać z tej ceny.
Jeżeli pompa P-W będzie w podobnej cenie, to brałbym gruntową, jeżeli sporo tańsza to powietrzną. Trzeba po prostu wybrać bardziej ekonomiczne rozwiązanie.

Pytaj o pompę 7kW gruntową, lub w okolicach 10kW powietrzną. (z powietrzną dopytaj znawców tematu)

Fakt na tej stronie co podałeś są ceny znośne tylko że nie ma żadnego punktu w mojej okolicy z tej firmy... a mam za mało wiedzy aby zamowić u nich a później szukac instalatora..

Liwko
26-08-2015, 16:39
Fakt na tej stronie co podałeś są ceny znośne tylko że nie ma żadnego punktu w mojej okolicy z tej firmy... a mam za mało wiedzy aby zamowić u nich a później szukac instalatora..

Albo instalator z pod Poznania (mi montował), albo z Goleniowa. On do mnie ma ponad 100km, ale ani razu nie musiał przez sześć lat przyjeżdżać.

kasiamirek
26-08-2015, 16:44
A jesli zdecydowałbym się na pompe gruntową - jakabyś mi polecał (model) wtedy napiszę do nich maila zobaczyy co odp. I ewentualnie zadzowniłbym też do fachowca.

zeusrulez
26-08-2015, 16:53
Przy stropie drewnianym jesli wezmiesz ekipe partaczy od plyt to raczej pojawia sie pekniecia.
Jesli wezmiesz porzadna ekipe to o zadne pekniecia nie musisz sie bac.
Chyba najpierw zrobilbym OZC na Twoim miejscu zamiast pytac w ciemno o pompy ciepla.

Pozdrawiam

Liwko
26-08-2015, 20:09
A jesli zdecydowałbym się na pompe gruntową - jakabyś mi polecał (model) wtedy napiszę do nich maila zobaczyy co odp. I ewentualnie zadzowniłbym też do fachowca.

Ja bym się dzisiaj szarpnął na wersję C7 z soft startem sprężarki i zasobnikiem 300l. Chodzi to u kolegi i bardzo ładnie pracuje ta pompa.

schizo85
26-08-2015, 20:39
Jeszcze 2 lata temu byłem w tym samym punkcie co Ty. Też z początku myślałem o gruntowej, ale koniec końców zdecydowałem się na powietrzną i jestem z tego bardzo zadowolony.

Zainwestuj w porządne ocieplenie, później zrób OZC a na końcu i tak ekonomiczniej wyjdzie pompa powietrze/woda. Mnie instalacja pompy ciepła Panasonica 7kW jednofazowego wyniosła 16 tysięcy, zbiornik CWU 3 tysiące, reszta kotłowni około tysiąca a nie mieszkałem w okolicy gdzie operują tańsi instalatorzy, chociażby z allegro. Ich wyceny z dojazdem ze Szczecina wychodziły w podobnej kwocie.

Więc spokojnie w 20 tysiącach zmieścisz się z całą kotłownią a rachunki przy tej wielkości dobrze ocieplonego domu nie będą znacząco odbiegać od pompy gruntowej a instalacja wyjdzie prawdopodobnie dużo taniej. Za cały sezon grzewczy powinieneś się zmieścić w kwocie 1000zł.

Co do sufitów podwieszanych to u siebie pierwszy raz robiłem konstrukcję, podwieszałem płyty i szpachlowałem i po 9 miesiącach nic nie pękło. Tak samo można spieprzyć strop żelbetowy, terrivę jak i podwieszany sufit. U mojego szefa w biurze był żelbet, i po 2 miesiącach od wykończenia wyszły 3 paskudne pęknięcia. A podwieszony ma tą zaletę że łatwiej ocieplić i rozprowadzić instalacje.

kasiamirek
27-08-2015, 00:29
Dziekuje naprawdę za wszystkie rady. Jestem coraz bardziej przekonany do drewnianego stropu a to chyba plus :)

Porządne oceplenie rozumiem, że mozna nazwać bloczek komórkowy gr 24 + 20 cm styropian?

schizo85
27-08-2015, 08:46
Warstwa nośna ściany 2 warstwowej, czy jest to beton komórkowy, silikaty czy ceramika jest od przenoszenia obciążeń a nie od utrzymywania ciepła. Do tego służy druga warstwa, czyli styropian przeważnie. Jako materiał nośny użyj tego co masz najtańsze w okolicy, najprawdopodobniej będą to silikaty, wystarczy 18cm i to jest chyba najlepszy wybór bo przy pompie ciepła zapewnia jeszcze duża akumulacyjność ścian co ma znaczenie przy grzaniu tylko w 2 taryfie. Ja budowałem z BK bo miałem go załatwionego bardzo tanio ale gdybym miał jeszcze raz budować to zdecydowałbym się na silikat jednak.

20 cm styropianu wystarczy, tylko grafitowego nie białego. Zadbaj też o usunięcie w miarę możliwości mostków termicznych.

kasiamirek
27-08-2015, 09:09
Jeszcze 2 lata temu byłem w tym samym punkcie co Ty. Też z początku myślałem o gruntowej, ale koniec końców zdecydowałem się na powietrzną i jestem z tego bardzo zadowolony.

Zainwestuj w porządne ocieplenie, później zrób OZC a na końcu i tak ekonomiczniej wyjdzie pompa powietrze/woda. Mnie instalacja pompy ciepła Panasonica 7kW jednofazowego wyniosła 16 tysięcy, zbiornik CWU 3 tysiące, reszta kotłowni około tysiąca a nie mieszkałem w okolicy gdzie operują tańsi instalatorzy, chociażby z allegro. Ich wyceny z dojazdem ze Szczecina wychodziły w podobnej kwocie.
.

Mozesz mi powiedzieć jeszcze jaka jestes w stanie zimą otrzymać max temperature w domu?

Liwko
27-08-2015, 09:42
W Gorzowie wystarczy przy pompie ciepła nawet 15cm.
Mam osobiście 15cm zwykłego styropianu i po obliczeniach wyszło mi, że gdybym dał 20cm, zaoszczędziłbym rocznie tylko 40zł. Mam wysoki stosunek okien względem ścian, jeżeli u ciebie będzie mniejszy, oszczędności z tego tytułu mogą być większe.
Ale jeżeli będziesz budował z 18, to daj dla świętego spokoju 20cm styropianu, niekoniecznie grafitowego. Moim zdaniem przy pompie ciepła szkoda kasy, energia jest zbyt tania żeby to się opłacało.

Liwko
27-08-2015, 09:44
Mozesz mi powiedzieć jeszcze jaka jestes w stanie zimą otrzymać max temperature w domu?

U mnie kiedyś namieszałem w sterowniku pompy i przy -20, w łazience miałem +28 :D
Nie bój się, pompa ciepła sobie spokojnie poradzi.

kasiamirek
27-08-2015, 09:58
A więc podsumowując:

Strop najprawdopodobniej padnie na drewniany
Ogrzewanie na pewno pompa ciepla (tutaj sie zastanowie czy bedzie to powietrzna czy pompa gruntowa)
Sciany BK + styro 15 cm lub 20cm

Liwko
27-08-2015, 10:09
A więc podsumowując:

Strop najprawdopodobniej padnie na drewniany
Ogrzewanie na pewno pompa ciepla (tutaj sie zastanowie czy bedzie to powietrzna czy pompa gruntowa)
Sciany BK + styro 15 cm lub 20cm

Dokładnie. A rozłożenie kanałów wentylacyjnych na drewnianym stropie będzie banalnie proste.

kasiamirek
27-08-2015, 10:14
Dokładnie. A rozłożenie kanałów wentylacyjnych na drewnianym stropie będzie banalnie proste.

Zapewne zlecę to fachowcowi, zeby czegos nie spieprzyc :)

Aha i jeszcze jedno, z kominów całkowicie rezygnować jesli nie planuje kominka? A w kotlowni nie bedzie pieca?

Liwko
27-08-2015, 11:02
Zapewne zlecę to fachowcowi, zeby czegos nie spieprzyc :)

Aha i jeszcze jedno, z kominów całkowicie rezygnować jesli nie planuje kominka? A w kotlowni nie bedzie pieca?

Jeżeli jesteś pewien, że nigdy nie będzie kominka, to nie rób nawet fundamentów.

schizo85
27-08-2015, 11:46
Mozesz mi powiedzieć jeszcze jaka jestes w stanie zimą otrzymać max temperature w domu?

Przecież tego nie sprawdzałem bo i po co, kto utrzymuję maksymalną temperaturę jaką da radę kocioł wyciągnąć. Pompa na pewno będzie w stanie wyciągnąć i utrzymać wyższą temperaturę niż maksymalna temperatura podłogówki, więc czym się martwisz. Jak wygrzewałem posadzki końcem listopada to miałem w domu 30 stopni przy wszystkich oknach uchylonych ale wtedy w podłogę puszczałem 45 stopni a sama podłoga musiała mieć około 35-40 stopni.

Jak jesteś pewny że nie będziesz chciał kominka to nie rób kominów. Chyba że mieszkasz na wsi i boisz się gadania że jak to dom bez kominów:D

kasiamirek
27-08-2015, 15:31
Jak jesteś pewny że nie będziesz chciał kominka to nie rób kominów. Chyba że mieszkasz na wsi i boisz się gadania że jak to dom bez kominów:D

Muszę wykalkulować sobie ilę zaoszczedze likwidując te kominy. Jesli koszt bedzie znośny może postawie jeden w salonie pod ewentualny kominek ale to raczej nigdy nie wejdzie w grę ;)

Liwko
27-08-2015, 16:21
Muszę wykalkulować sobie ilę zaoszczedze likwidując te kominy. Jesli koszt bedzie znośny może postawie jeden w salonie pod ewentualny kominek ale to raczej nigdy nie wejdzie w grę ;)

Nie musisz stawiać od razu, wystarczy tylko że zrobisz fundament w miejscu, w którym miałby w przyszłości stanąć i doprowadzenie powietrza pod chudziakiem. Jeżeli wam się za X lat zachce kominka to sobie go łatwo wybudujecie. Przebić się przez drewniany strop i dach to żaden problem.

kasiamirek
29-08-2015, 07:34
Dostałem ofertę na montaż pompy oraz ogrzewania podłogowego, nie umiem wstawić załaczniu :) (pomoże ktoś?) póki co przedstawia sie to jak poniżej:

ogrzewanie podłogowe all - 8800 zł
pompa ciepła Panasonic SDC 7kW 1~- 21900 tys

Co to tym sądzicie?

Liwko
29-08-2015, 08:00
Dostałem ofertę na montaż pompy oraz ogrzewania podłogowego, nie umiem wstawić załaczniu :) (pomoże ktoś?) póki co przedstawia sie to jak poniżej:

ogrzewanie podłogowe all - 8800 zł
pompa ciepła Panasonic SDC 7kW 1~- 21900 tys

Co to tym sądzicie?


Nie wiem jak pompa, ale OP trochę drogo. Materiały na ogrzewanie 100m2 to jakieś 3-4 tysiące. Tylko nie daj się na mówić na jakieś sterowanie podłogówką (może dlatego ta cena)

Bracianka
29-08-2015, 08:15
Ja myślę, że to robocizna, wiadomo przecież, że prawidłowo ułożona podłogówka wymaga umiejętności specjalistycznych :-)

jajmar
29-08-2015, 09:34
Nie wiem jak pompa, ale OP trochę drogo. Materiały na ogrzewanie 100m2 to jakieś 3-4 tysiące. Tylko nie daj się na mówić na jakieś sterowanie podłogówką (może dlatego ta cena)

NIe jestem pewny czy za 4 tyś kupisz wszystkie materiały na 100m2 podłogówki. Rurka, rozdzielacz lub rozdzielcza do tego te końcówki , jakaś pompa i sie zbiera.

Liwko
29-08-2015, 09:54
NIe jestem pewny czy za 4 tyś kupisz wszystkie materiały na 100m2 podłogówki. Rurka, rozdzielacz lub rozdzielcza do tego te końcówki , jakaś pompa i sie zbiera.

No to liczmy
Rozdzielacz 180zł http://allegro.pl/rozdzielacz-2-ogrzewania-podlogowego-do-podlogowki-i5613250774.html
Rurki 800mb 2000zł http://allegro.pl/wavin-rura-pex-16x2-200mb-tigris-alupex-warszawa-i5630673317.html
klipsy 100zł http://allegro.pl/spinki-klipsy-dlugie-do-ogrzewania-podlogowego-100-i5631961017.html
Pompka 110zł http://allegro.pl/pompka-25-4-180-pompa-obiegowa-cyrkulacyjna-do-co-i4995077371.html

Na razie 2390zł. O czym jeszcze zapomniałem?

jajmar
29-08-2015, 11:01
Złączki do pex-a, jakaś skrzynka, ale masz racje w 3-4 tys się to mieści. Rozdzielacz jakiś wyjątkowo tani trafiłeś.

kasiamirek
29-08-2015, 11:43
To faktycznie 8800 zł to chyba wygórowana cena za taka instalacje.... na szczęście do tego etapu jeszcze daleko, niebawem zasiegne wiecej info od hudraulików w tym temacie

schizo85
29-08-2015, 13:17
Mnie wszystkie części na podłogówkę 105m2 kosztowały 3,5 tys, łącznie z szafką, dobiegiem od pompy do rozdzielacza a nawet narzędziami w stylu przecinak do rur i kalibrator więc ta cena jest za wysoka. Nie daj sobie wcisnąć jakiejś dodatkowej pompy do CO, pompka z pompy uciągnie wszystko. U mnie chodzi na 1 biegu z bodaj 6 i daje radę bez problemu.

Oferta na samą pompę też zawyżona, myślę że od tamtego roku wiele się w tym temacie nie zmieniło i jeżeli to jest montaż tylko pompy, bez zbiornika i kotłowni to jest za drogo. Sama pompa z montażem powinna kosztować w granicach 17tys brutto 8%vat. Spróbuj znaleźć instalatorów na allegro i do nich napisz ile by kosztowała instalacja podając miejsce montażu.

kasiamirek
30-08-2015, 13:32
Spróbuj znaleźć instalatorów na allegro i do nich napisz ile by kosztowała instalacja podając miejsce montażu.

to wlasnie oferta jedna z allegro, bede prosił innych sprzedawców o wycene i zobaczymy gdzie bedzie najkorzystniej ;)

kajmanxxl
31-08-2015, 07:39
pamiętaj też o tym że "tanie mięso psy jedzą" oprócz najniższej ceny zwróć uwagę na to ile istnieje firma czy masz zagwarantowany serwis, czy u kogoś znajomego już montowali itp bo wielu najtańszych wykonawców idzie po chamsku na skróty i znika o realnej gwarancji możesz zapomnieć,

Klimon
01-09-2015, 15:35
Do autora tematu:

Jeżeli nie chcesz kominka to nie buduj żadnych kominów tylko postaw na wentylację mechaniczną. Nie są one wcale takie drogie, a komfort nie do przecenienia. Wszystko schowasz na nieużytkowym poddaszu.

Strop drewniany koniecznie. Nie ma co bać się pęknięć. Jak poddasze nieużytkowe to dodatkowo wycena do firm produkujących gotowe elementy dachu. Będzie wtedy dach ze stropem razem.

Co do ogrzewania to tylko pompa ciepła. Czy gruntowa czy powietrzna to zależy od ofert. Gaz bym odrzucił, bo tak jak ktoś wyżej wspomniał roczny abonament to 800zł, gdzie cały dom i CWU ogrzejesz w ciągu roku za ~ 1500zł.

Ocieplenie domu jak największe. Jeżeli Budujesz z suporexu to można wybrać inną odmianę niż standardowe 600 np. 400. Pustaki są lżejsze, ale cieplejsze. Wieńce można zalać w kształtkach "U" i też pomaga. Osobiście polecam na ściany 20cm styropianu najlepiej grafitowego. W strop 40cm wełny i w podłogę 15cm styropianu i masz dom super ocieplony.

Wylewka podłogowa betonowa, aby dłużej oddawała ciepło. Masz wtedy 100% pewności że nagrzejesz cały dom w tańszej nocnej taryfie i rachunki za pompę ciepła będą bardzo niskie.

Odnośnie pokrycia dachu blachą czy dachówką musisz zdecydować. Osobiście wolałbym dołożyć 10.000 do dachówki, bo prezentuje się o niebo lepiej niż blacha i dłużej poleży na tym dachu.

O piecu na groszek nie ma co nawet mówić. Nie ma szans przy pompie ciepła a zaoszczędzone miejsce w kotłowni można przeznaczyć np. na pralnię lub graciarnię (zawsze jest potrzebna).

Dodatkowo rezygnując z kominów masz bardziej ustawną łazienkę.

kasiamirek
03-09-2015, 20:49
Panowie,

Dostałem wycene za SSO - ogolnie fachowiec z polecenia, podobno dobry i solidny.

Jego cena za stan surowy otwary (dach, taras, sciany etc.) to 45 tysięcy.

Jak sądzicie cena wygórowana? czy warto zaplacić za kogoś kto zrobi dobrze i solidnie?

Proszę o opinie.

Pozdrawiam

Klimon
04-09-2015, 12:56
Panowie,

Dostałem wycene za SSO - ogolnie fachowiec z polecenia, podobno dobry i solidny.

Jego cena za stan surowy otwary (dach, taras, sciany etc.) to 45 tysięcy.

Jak sądzicie cena wygórowana? czy warto zaplacić za kogoś kto zrobi dobrze i solidnie?

Proszę o opinie.

Pozdrawiam

Jeżeli to cena z dachówką, obróbkami, rynnami, ściankami działowymi, ociepleniem fundamentów i ich zasypaniem to cena zjadliwa.

Jeżeli dach będzie z fabryki i zrezygnujesz z tych kominów na rzecz wentylacji mechanicznej to cena wydaje się ciut za duża.

W 2014 płaciłem około 38.000 - 40.000zł (bo były różne dodatkowe prace) za SSO z dachem i dachówką (można założyć że podobny nakład pracy co w Twoim projekcie).

radetzky
07-09-2015, 13:15
Ocieplenie domu jak największe. Jeżeli Budujesz z suporexu to można wybrać inną odmianę niż standardowe 600 np. 400. Pustaki są lżejsze, ale cieplejsze. Wieńce można zalać w kształtkach "U" i też pomaga. Osobiście polecam na ściany 20cm styropianu najlepiej grafitowego. W strop 40cm wełny i w podłogę 15cm styropianu i masz dom super ocieplony.


Budowanie z mniej gęstego betonu ma też swoje minusy w postaci gorszej akustyki i nośności - o tym też warto wspomnieć. Oczywiście wszystko zależy od tego na czym komu zależy przy budowie domu. Ja też rozważałem budowanie z bk 350-tki, ale koniec końców był to porotherm z dociepleniem, bo uznałem, że to bardziej uniwersalne rozwiązanie.