PDA

Zobacz pełną wersję : włącznik z podświetleniem i lampa led



mrmeX
26-08-2015, 05:36
Witam, w podbitce mam podświetlenie led, a w budynku włącznikami schodowymi możliwość świecenia na parterze lub poddaszu. Potrzebuję zamontować włączniki z podświetleniem. Wiadomo, wyłączone ledy będą się lekko żarzyć. Na youtubie był filmik jak koleś włożył kondensator przy lampie i żarzenie zanikło. Teraz nie mam możliwości zamontować takich kondensatorów przy podbitce. Jedynie przy malowaniu elewacji, ale czy jak zamontuje takie kondensatory przy dwóch włącznikach to będzie taki sam efekt?
Pozdrawiam

Jarek.P
26-08-2015, 19:28
Tak, ale pod warunkiem, że we włącznikach masz dostępny również przewód neutralny. Kondensator musi trafić między przewód fazowy idący do lampy a neutralny.

Zanim jednak zaczniesz kombinować, sprawdź, czy problem faktycznie występuje, bo wcale nie musi, zależy od konkretnych użytych ledów i ewentualnie od ich zasilacza, jeśli jest.

mrmeX
26-08-2015, 20:26
Witam, dziękuję za odpowiedź. To jest instalacja na 220V. Już sprawdzałem i minimalnie żarzą ledy. Przewód neutralny jest. Rozumiem, że wystarczy jeden kondesator (mam włączniki schodowe) i umieścić go akurat przy tym włączniku co jest akurat przewód od lampy? Duża jest żywotność takich kondensatorów? O jakich parametrach najlepiej kupić?

Jarek.P
26-08-2015, 21:27
Tak, ma byc między przewodem fazowym idącym do lamp a neutralnym (niebieskim), wystarczy jeden.

Kondensator o pojemności kilkadziesiąt (47, 68, 100) nanofaradów i na napięcie nie mniejsze, niż 400V, jeśli kupisz taki, to będzie wieczny.

mrmeX
04-12-2015, 13:38
Witam, po podłączeniu kondensatora do puszki na strychu gdzie zbiegają się wszystkie kable brązowe i niebieskie w złączkach wago ledy nadal święcą minimalnie. Kupiłem kondensator dedykowany do takich problemów. Co może być przyczyną świecenia?

Jarek.P
04-12-2015, 14:18
Trudno powiedzieć w ciemno, ale może kondensator jednak powinieneś zainstalować bliżej punktu świetlnego? bezpośrednio na kostce lampy?

mrmeX
04-12-2015, 15:10
Przy zwykłym kontakcie z podświetleniem, po wpięciu przy kontakcie działa w innym pomieszczeniu. A przy łączniku schodowym już nie... Większa pojemność nic tu nie da? Pytam bo wolałbym takie kondensatory mieć podłączone pod ręką a nie przy ledzie, gdzie by coś zrobić muszę rusztowanie rozłożyć

mrmeX
04-12-2015, 15:23
I jeszcze jedna sprawa, może to coś podpowie. Bo u mnie są dwa łączniki schodowe z podświetleniem. Gdy ten na poddaszu zastąpię zwykłym schodowym bez podświetlenia to dalej lekko świecą ledy, ale jak już przy tym łączniku podepnę kondensator to już nie świecą się...

Jarek.P
04-12-2015, 17:32
Może dać (większa pojemność). Albo dorzucenie drugiego kondensatora równolegle. Ogólnie, jesteś pewien, że ten co jest włączyłeś dobrze, znaczy na linię zasilającą żarówki? Czy widzisz różnicę w jasności świecenia z tym kondensatorem i bez niego?