PDA

Zobacz pełną wersję : obliczenie więźby i powierzchni dachu



szurek
26-08-2015, 09:44
Witam. :)
Proszę o pomoc w obliczeniu więźby potrzebnej do konstrukcji dachu na budynku gospodarczym.
- Budynek ma wymiary zewnętrzne 500 x 436 cm, ściany z betonu komórkowego Solbet 24cm kl. 600
- Dach będzie czterospadowy z kalenicą równoległą do dłuższej ściany budynku.
- kąt nachylenia każdej połaci dachu 35st.
- jako strop chcę zrobić belki drewniane a na to płyta osb więc konstrukcja dachu bez słupów(?)
- dach będzie pokryty dachówką ceramiczną

Chciałbym aby to wyglądało +/- tak jak na załączonym obrazku328767 (plik ze strony www.http://budujzdrewna.pl/)

Informacje jakie potrzebuję:
- wymiary deski (belki) kalenicowej
- wymiary krokwi narożnych
- wymiary pozostałych krokwi
- wymiary murłaty
- powierzchnia dachu

Bardzo dziękuję za pomoc :)

eryk16
27-08-2015, 20:21
Lepiej dać ze dwa słupy. Nie masz projektu?Pozdrawiam

DACxxxAZ
03-09-2015, 20:22
Szurek. sorki za późną odpowiedź ale miałem Twoje PW na spamie. Określ jakie mają być wymiary belek to Ci wyliczę długości. Jeśli już wyliczyłeś to sprawdzę czy pasują :)

tomek6401
09-09-2015, 14:54
witam.
Postawiłem wiatę na samochód , dach dwuspadowy, cały dach pokryłem podbitką, zakupiłem blachę do pokrycia,ale znajomy mówi ze teraz muszę sznurkiem odmierzyć przekątna, aby się blachę równo układało, i teraz kłopot , bo nie wiem jak się to robi.

bracki88
09-09-2015, 17:34
Zapytaj znajomego:D

grend
09-09-2015, 17:43
witam.
Postawiłem wiatę na samochód , dach dwuspadowy, cały dach pokryłem podbitką, zakupiłem blachę do pokrycia,ale znajomy mówi ze teraz muszę sznurkiem odmierzyć przekątna, aby się blachę równo układało, i teraz kłopot , bo nie wiem jak się to robi.

sobie żarty robisz. Jak masz z tym problem to zapytaj trzecioklasisty to ci wytłumaczy

tomek6401
09-09-2015, 17:58
sobie żarty robisz. Jak masz z tym problem to zapytaj trzecioklasisty to ci wytłumaczy

Jak bym znał kogoś z trzeciej klasy to bym nie pytał was

grend
09-09-2015, 18:18
Jak bym znał kogoś z trzeciej klasy to bym nie pytał was

no dobra... bierzesz niwelator robisz poziom na kalenicy i na krawędziach dachu. Jak masz to wykonane to bierzesz sznurek i mierzysz od szczytu do przeciwległej krawędzi dachu tzw przekatna. Pomijam że wymiary powinny się zgadzać aby nie było rombu zamiast prostokatu

tomek6401
09-09-2015, 18:28
tak jak piszesz, muszę wymierzyć aby nie było czasem rombu,przekątną muszę się przyznać troszkę wiem o co chodzi, ale pewnie pytasz to z czym mam problem , już piszę :
no właśnie nie wiem jak zacząć aby złapać równy prostokąt, z przodu wystaje mi podbitka w rożnych wymiarach, więc muszę ja wymierzyć aby ja jakoś skrócić ,z tyłu jest to samo,więc nie wiem jak się do tego zabrać, a jeżeli nie mam niwelatora, to jak to można zrobić.

grend
09-09-2015, 20:40
jak nie masz niwelatora to możesz go wypożyczyć. Jest też coś takiego jak waserwga. Podstawa to równa kalenica . Robisz równolegle poziom do krawędzi dachu i mierzysz odległości miedzy kalenicą a krawędzią dach, jak masz równo to sprawdzasz czy dwie przekątne sa równe

bracki88
09-09-2015, 21:18
Ehhhhh... A może tak satelite z NASA wypożyczyć, co by poziom kalenicy złapała ?? :D Nie widzę więźby, ale gdy więźba jest dobrze zrobiona to wystarczy wyznaczyć linie przy okapie (przy rynnie). Następnie mierzymy w prawo wysokość po krokwi do szczytu i mnożymy ją przez pierwiastek z 2 i to jest nasza przekątna. Zaznaczamy kropke na końcu i rysujemy kreskę - to jest nasza druga przyprostokątna. Jak za mało miejsca na kwadrat to robimy z trójkąta Pitagorasa. Proste jak defekacja :-) Jakby trzeba było do wszystkiego niwelator, to by cieśla na pieprz do jaj nie zarobił.

bracki88
09-09-2015, 21:20
Przy kryciu blachą, podstawa to równy okap! W kalenicy zawsze można dociąć, a w okapie nic nie zrobisz, szczególnie przy blachodachówce.

grend
10-09-2015, 18:45
Ehhhhh... A może tak satelite z NASA wypożyczyć, co by poziom kalenicy złapała ?? :D Nie widzę więźby, ale gdy więźba jest dobrze zrobiona to wystarczy wyznaczyć linie przy okapie (przy rynnie). Następnie mierzymy w prawo wysokość po krokwi do szczytu i mnożymy ją przez pierwiastek z 2 i to jest nasza przekątna. Zaznaczamy kropke na końcu i rysujemy kreskę - to jest nasza druga przyprostokątna. Jak za mało miejsca na kwadrat to robimy z trójkąta Pitagorasa. Proste jak defekacja :-) Jakby trzeba było do wszystkiego niwelator, to by cieśla na pieprz do jaj nie zarobił.

... i właśnie na tym polega jaka jest finalna jakość wykonania....
Nawet nie masz pojęcia do czego służy wzór A pierwiastek z 2. Po drugie ty nie masz w dziwny niezrozumiały sposób obliczyć przekatna tylko wyznaczyć tak dach aby był prosty i wypoziomowany. Ja gdybym chciał w tym przypadku bezsensu obliczyć długość przekątnej to zrobił bym coś takiego c2 = a2 + b2 ale to już wyższa matematyka... dla ciebie

grend
10-09-2015, 18:47
Przy kryciu blachą, podstawa to równy okap! W kalenicy zawsze można dociąć, a w okapie nic nie zrobisz, szczególnie przy blachodachówce.

tak z ciekawości - jak sprawdzisz czy jest równy okap ??? 50 cm wagą ???? a może zdjęcia z NASA pomogą ??? czy może jednak najlepiej niwelatorem ???

Jan P.
10-09-2015, 19:05
Sprawdź kąty między kalenicą a wiatrówkami. Najlepiej z trójkąta 3, 4 ,5. Jan

bracki88
10-09-2015, 19:32
... i właśnie na tym polega jaka jest finalna jakość wykonania....
Nawet nie masz pojęcia do czego służy wzór A pierwiastek z 2. Po drugie ty nie masz w dziwny niezrozumiały sposób obliczyć przekatna tylko wyznaczyć tak dach aby był prosty i wypoziomowany. Ja gdybym chciał w tym przypadku bezsensu obliczyć długość przekątnej to zrobił bym coś takiego c2 = a2 + b2 ale to już wyższa matematyka... dla ciebie

Wtedy obliczasz kwadrat długości przekątnej a nie długość przekątnej :wiggle::wiggle:

bracki88
10-09-2015, 19:36
tak z ciekawości - jak sprawdzisz czy jest równy okap ??? 50 cm wagą ???? a może zdjęcia z NASA pomogą ??? czy może jednak najlepiej niwelatorem ???

Co ma waga do okapu? To połać ma być prostokątna! Robiąc poziom za pomocą niwelatora na niewypoziomowanej murłacie, albo niedbale zrobionej więźbie nigdy nie uzyskasz takich efektów, jak mierząc bezpośrednio po połaci.

grend
10-09-2015, 20:02
Wtedy obliczasz kwadrat długości przekątnej a nie długość przekątnej :wiggle::wiggle:

nie ośmieszaj się .......

grend
10-09-2015, 20:06
Co ma waga do okapu? To połać ma być prostokątna! Robiąc poziom za pomocą niwelatora na niewypoziomowanej murłacie, albo niedbale zrobionej więźbie nigdy nie uzyskasz takich efektów, jak mierząc bezpośrednio po połaci.

ale o jakich efektach piszesz ? jeżeli będziesz miał nierówny okap to jeżeli zrobisz prostokatna płaszczyznę to będzie to widać przy ścianach kolankowych

DACxxxAZ
11-09-2015, 05:38
witam.
ale znajomy mówi ze teraz muszę sznurkiem odmierzyć przekątna, aby się blachę równo układało, i teraz kłopot , bo nie wiem jak się to robi.

Sprawdzisz sznurkiem przekątną połaci pod warunkiem,że będzie nie rozciągliwy. Jeśli długości sznurka są jednakowe na przekątnej połaci i wszystkie szczyty na połaci oraz okap z kalenicą mają tą samą długość., Też sprawdzisz i nawet sobie piony na szczytach sprawdzisz sznurkiem ale dobrą taśmę mierniczą kupisz za około 20zł :)

מרכבה
11-09-2015, 08:29
Przy kryciu blachą, podstawa to równy okap! W kalenicy zawsze można dociąć, a w okapie nic nie zrobisz, szczególnie przy blachodachówce. że jak ? że okap? krokwie mogą i 40cm wystawać itp ..fala dunaju .. ważne aby tworzyły płaszczyznę ..